Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

δυστυχώς με κόστη ταχυδρομικών και τελωνείο απο αμερική η φάση ειναι απαγορευτική...
εδώ θυμάμαι οι heart of cygnus τα έδιναν για $1 ή κατι τέτοιο και πάλι μετα βίας άξιζε...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από CountRaven »

Metal_Warrior έγραψε: Τετ 30 Σεπ 2020, 01:05 δυστυχώς με κόστη ταχυδρομικών και τελωνείο απο αμερική η φάση ειναι απαγορευτική...
εδώ θυμάμαι οι heart of cygnus τα έδιναν για $1 ή κατι τέτοιο και πάλι μετα βίας άξιζε...
Ναι $1 τα HoC.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από LordBelial »

Να ρωτήσω κάτι, έχει πληρώσει κανείς από εσάς τελωνείο για δίσκους/cd;

Μίλαγα με έναν γνωστό μου τελωνειακό και μου είπε ότι για δίσκους/βιβλία κτλ. είναι πιο χαλαροί και γενικά δεν επιβάλλουν δασμούς σε αυτά τα προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, σίγουρα, 75 ευρώ για 4 cd από Αμερική πως σου φαίνεται;
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από Spyros »

LordBelial έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 09:02 Να ρωτήσω κάτι, έχει πληρώσει κανείς από εσάς τελωνείο για δίσκους/cd;

Μίλαγα με έναν γνωστό μου τελωνειακό και μου είπε ότι για δίσκους/βιβλία κτλ. είναι πιο χαλαροί και γενικά δεν επιβάλλουν δασμούς σε αυτά τα προϊόντα.
Δυστυχώς όσες φορές ξέχασα να ζητήσω να δηλώσουν αξία κάτω απο 20$ πλήρωσα κανονικότατα. Ακόμα και 2 φορές που δεν ήξερα ότι η χώρα δεν συμπεριλαμβάνεται , όπως η Ελβετία και η Νορβηγία, και μου ήρθε δέμα που έγραφε πάνω 125Ε το πλήρωσα το 50άρικο κανονικά και πάλι..

Οπως μου έχει τύχει επίσης άλλες δυο φορές σε δέματα που είτε δεν έγραφαν αξία ή τους φάνηκε χαμηλό το ποσό να μην το εκτελωνίσουν πριν τους προσκομίσω την απόδειξη αγοράς. Την πρώτη φορά κιόλας, που δεν έγραφε αξία πάνω, τους είχα πει ότι δεν είναι αγορά αλλά μου το έστειλε γνωστός μου, και η απάντηση ήταν ότι χωρίς παραστατικό αγοράς δεν εκτελωνίζεται.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από Xstroyer »

Περιττό να αναφέρω πως στα καταστήματα είναι τέτοια τα ποσά που πολλές φορές δεν έχει νόημα καν παραγγελία από αμερικάνικες εταιρείες, ότι τιμή και αν δηλώσεις. Αυτό μετά βγαίνει στο προϊόν και γίνονται πανάκριβα.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από castledemon »

Σήμερα έλαβα αυτό απο την DHL:
"Κατάργηση των De Minimis (σε ισχύ από τον Ιούλιο 2021): Πρόκειται για την κατάργηση του De Minimis των 22€ (τώρα και μέχρι τον Ιούνιο 2021 αποστολές με αξία μικρότερη των 22€ δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ). Από 1ης Ιουλίου 2021 όλες οι εισαγωγές από χώρες εκτός Ε.Ε. προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, θα υπόκεινται σε διαδικασία τελωνειακού ελέγχου και επιβολής φόρου (ΦΠΑ). Η αλλαγή επηρεάζει τις αποστολές που προέρχονται από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου προς την Ευρωπαϊκή Ένωση. "

Δηλαδη απο Ιουλιο 21 ακομα και για 1 ευρω αγορα πληρωνεις τελωνείο!
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από Mudang »

το πιο μεγαλο ζητημα θα ειναι η Αγγλια πλεον αφου και αυτη απο 1/1 θα ειναι εκτος ΕΕ.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από Spyros »

castledemon έγραψε: Παρ 09 Οκτ 2020, 16:20 Σήμερα έλαβα αυτό απο την DHL:
"Κατάργηση των De Minimis (σε ισχύ από τον Ιούλιο 2021): Πρόκειται για την κατάργηση του De Minimis των 22€ (τώρα και μέχρι τον Ιούνιο 2021 αποστολές με αξία μικρότερη των 22€ δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ). Από 1ης Ιουλίου 2021 όλες οι εισαγωγές από χώρες εκτός Ε.Ε. προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, θα υπόκεινται σε διαδικασία τελωνειακού ελέγχου και επιβολής φόρου (ΦΠΑ). Η αλλαγή επηρεάζει τις αποστολές που προέρχονται από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου προς την Ευρωπαϊκή Ένωση. "

Δηλαδη απο Ιουλιο 21 ακομα και για 1 ευρω αγορα πληρωνεις τελωνείο!
Οπότε ότι πάρουμε μέχρι τότε, μετά ουσιαστικά τέλος..
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από rbrigade »

Ευκαιρία να εκτιμήσουμε το τευτονικό ατσάλι! :metalhead: :D :D :D
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από LordBelial »

rbrigade έγραψε: Παρ 09 Οκτ 2020, 02:10 Ναι, σίγουρα, 75 ευρώ για 4 cd από Αμερική πως σου φαίνεται;
Spyros έγραψε: Παρ 09 Οκτ 2020, 10:35
LordBelial έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 09:02 Να ρωτήσω κάτι, έχει πληρώσει κανείς από εσάς τελωνείο για δίσκους/cd;

Μίλαγα με έναν γνωστό μου τελωνειακό και μου είπε ότι για δίσκους/βιβλία κτλ. είναι πιο χαλαροί και γενικά δεν επιβάλλουν δασμούς σε αυτά τα προϊόντα.
Δυστυχώς όσες φορές ξέχασα να ζητήσω να δηλώσουν αξία κάτω απο 20$ πλήρωσα κανονικότατα. Ακόμα και 2 φορές που δεν ήξερα ότι η χώρα δεν συμπεριλαμβάνεται , όπως η Ελβετία και η Νορβηγία, και μου ήρθε δέμα που έγραφε πάνω 125Ε το πλήρωσα το 50άρικο κανονικά και πάλι..

Οπως μου έχει τύχει επίσης άλλες δυο φορές σε δέματα που είτε δεν έγραφαν αξία ή τους φάνηκε χαμηλό το ποσό να μην το εκτελωνίσουν πριν τους προσκομίσω την απόδειξη αγοράς. Την πρώτη φορά κιόλας, που δεν έγραφε αξία πάνω, τους είχα πει ότι δεν είναι αγορά αλλά μου το έστειλε γνωστός μου, και η απάντηση ήταν ότι χωρίς παραστατικό αγοράς δεν εκτελωνίζεται.
75 ευρώ για 4 cd? o_O

Το μόνο που έχω πληρώσει εγώ προσωπικά είναι 3 ευρώ τέλη παρουσίασης στο Τελωνείο, που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ. Mου έχουν έρθει δέματα από ΗΠΑ, Ιαπωνία, Αυστραλία, Ταϊλάνδη, Ρωσία, Βραζιλία, Αργεντινή (αυτό το έκαναν φύλλο και φτερό, μάλλον για ναρκωτικά :D ) κτλ., οπότε είτε είμαι πολύ τυχερός, ή παίζει ρόλο ότι οι αγορές μου δεν είναι από labels αλλά από ιδιώτες.

Τελικά ίσως παίζει ρόλο ο αποστολέας (αν είναι εταιρεία ή φυσικό πρόσωπο), ή απλά είναι θέμα υπαλλήλου που θα καταλήξει το δέμα σου...
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από castledemon »

το 3ευρω που πληρωσες ειναι το best case scenario που απλά το αφήνουν φρι και χρεωνουν ενα μικρο τελος για την διαδικασία. Νομιζω πλεον ουτε αυτο το 3ευρω υπαρχει, εγινε 12αρι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Nightmare Records - 40% κάτω - πριν κατεβάσει ρολά το website

Δημοσίευση από Spyros »

LordBelial έγραψε: Δευ 07 Δεκ 2020, 09:24
rbrigade έγραψε: Παρ 09 Οκτ 2020, 02:10 Ναι, σίγουρα, 75 ευρώ για 4 cd από Αμερική πως σου φαίνεται;
Spyros έγραψε: Παρ 09 Οκτ 2020, 10:35
LordBelial έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 09:02 Να ρωτήσω κάτι, έχει πληρώσει κανείς από εσάς τελωνείο για δίσκους/cd;

Μίλαγα με έναν γνωστό μου τελωνειακό και μου είπε ότι για δίσκους/βιβλία κτλ. είναι πιο χαλαροί και γενικά δεν επιβάλλουν δασμούς σε αυτά τα προϊόντα.
Δυστυχώς όσες φορές ξέχασα να ζητήσω να δηλώσουν αξία κάτω απο 20$ πλήρωσα κανονικότατα. Ακόμα και 2 φορές που δεν ήξερα ότι η χώρα δεν συμπεριλαμβάνεται , όπως η Ελβετία και η Νορβηγία, και μου ήρθε δέμα που έγραφε πάνω 125Ε το πλήρωσα το 50άρικο κανονικά και πάλι..

Οπως μου έχει τύχει επίσης άλλες δυο φορές σε δέματα που είτε δεν έγραφαν αξία ή τους φάνηκε χαμηλό το ποσό να μην το εκτελωνίσουν πριν τους προσκομίσω την απόδειξη αγοράς. Την πρώτη φορά κιόλας, που δεν έγραφε αξία πάνω, τους είχα πει ότι δεν είναι αγορά αλλά μου το έστειλε γνωστός μου, και η απάντηση ήταν ότι χωρίς παραστατικό αγοράς δεν εκτελωνίζεται.
75 ευρώ για 4 cd? o_O

Το μόνο που έχω πληρώσει εγώ προσωπικά είναι 3 ευρώ τέλη παρουσίασης στο Τελωνείο, που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ. Mου έχουν έρθει δέματα από ΗΠΑ, Ιαπωνία, Αυστραλία, Ταϊλάνδη, Ρωσία, Βραζιλία, Αργεντινή (αυτό το έκαναν φύλλο και φτερό, μάλλον για ναρκωτικά :D ) κτλ., οπότε είτε είμαι πολύ τυχερός, ή παίζει ρόλο ότι οι αγορές μου δεν είναι από labels αλλά από ιδιώτες.

Τελικά ίσως παίζει ρόλο ο αποστολέας (αν είναι εταιρεία ή φυσικό πρόσωπο), ή απλά είναι θέμα υπαλλήλου που θα καταλήξει το δέμα σου...
Ναι το πιο πιθανό είναι ότι είτε τα δέματα ήταν αξίας σχετικά χαμηλής ή είχες την τύχη οι πωλητές να βάζουν έτσι κι αλλιώς χαμηλό value, ακόμα και χωρίς να το ζητήσεις.Π.χ ο divebomb και χωρίς να το ζητήσεις 15$ θα γράψει πάνω. Γενικότερα, πιστεύω ότι εκτός νομισματικής ένωσης, από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να μπήκε κάτι που να έγραφε value λ.χ 200ε και να εκτελωνιστηκε free. Η αυτό ή εγώ είμαι πολύ άτυχος τέλος πάντων. 😁
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”