Έφυγε ο Eddie Van Halen

Για αυτούς που δεν είναι πια μαζί μας...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από theBox »

Νικηθηκε τελικα. Το παλευε χρονια....

Ασχετως αν μας αρεσει η μουσικη του ή οχι, ο κιθαριστικος κοσμος χωριζεται στην προ και μετα evh εποχη.

Καλη ξεκουραση.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

RIP. Νόμιζα πως το είχε ξεπεράσει :/

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από CountRaven »

Όλο το Heavy Metal στο Atomic Punk
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Starman »

ΣΟΚ. Όλοι οι μεγάλοι ήρωες της εφηβείας μου, με τη μουσική των οποίων μεγάλωσα, δυστυχώς φεύγουν όλο και πιο συχνά. RIP
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Zippo190 »

ποτέ δεν μου άρεσε η μουσική του αλλά η αξία του στον rock/metal κόσμο και γενικά στον χώρο της μουσικής είναι αδιαμφισβήτητη. Σύν το γεγονός ότι πέθανε πάρα πολύ νέος από την σιχαμερή αυτή αρρώστια. Θα τον θυμόμαστε για πάντα!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Priamos »

Πείτε ρε κάνα άλλο ζορικο κομμάτι όπως το Atomic Punk! Έπαθα την πλάκα μου με το συγκεκριμένο, αλλά πέρα από τα βασικά και τα γνωστά, δεν έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα στο υλικό τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πωπωπω θερίζει και το 2020... κρίμα, μιλάμε για εμβληματική φιγούρα και ηγήτορα του Αμερικάνικου hard n heavy
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Priamos έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 17:30 Πείτε ρε κάνα άλλο ζορικο κομμάτι όπως το Atomic Punk! Έπαθα την πλάκα μου με το συγκεκριμένο, αλλά πέρα από τα βασικά και τα γνωστά, δεν έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα στο υλικό τους.
Ούτε εγώ το ήξερα.
Κομματαρα!!!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Priamos »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 19:44
Priamos έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 17:30 Πείτε ρε κάνα άλλο ζορικο κομμάτι όπως το Atomic Punk! Έπαθα την πλάκα μου με το συγκεκριμένο, αλλά πέρα από τα βασικά και τα γνωστά, δεν έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα στο υλικό τους.
Ούτε εγώ το ήξερα.
Κομματαρα!!!
Καλά που βγήκες μπροστά και συ, γιατί ένιωθα ρόμπα που δεν το ήξερα! :D Αλλά για να πω την αλήθεια δεν υπήρξα ιδιαίτερα φαν. Κιθαριστικά φυσικά ήταν μεγάλος παίχτης και πρωτοπόρος, αλλά γενικά είχε ενα στυλακι πολύ "παιχνιδιάρικο" και "ψυχαγωγικό" για τα γούστα μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Τετ 07 Οκτ 2020, 17:30 Πείτε ρε κάνα άλλο ζορικο κομμάτι όπως το Atomic Punk! Έπαθα την πλάκα μου με το συγκεκριμένο, αλλά πέρα από τα βασικά και τα γνωστά, δεν έχω εμβαθύνει ιδιαίτερα στο υλικό τους.
Μια τζούρα από τις δουλειές του με David Lee Roth. Δεν είναι του πεδίου σου, αλλά όπως καλά ξέρεις μιλάμε για τεράστια μπάντα. Εκτός των ικανοτήτων του χαρακτηριστικός ήταν και ο τρόπος που σκαρφιζόταν αυτά τα τσαχπίνικα ριφ. Μεγάλο απωθημένο μου να τον δω live, κάτι που δεν θα καταφέρω σε αυτή τη ζωή. Κρίμα να φύγει και αυτός έτσι μικρός.











Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από JimmyF »

Τα πρώτα 4 είχαν ύμνους μέσα (και κάποια φιλεράκια φυσικά εκτός του 1ου που γαζώνει 100%).
Μετά δε με ενθουσίασαν ως το 1984. Με Hagar δεν έχω ακούσει προσεκτικά οπότε δεν έχω άποψη. Η επιρροή του Eddie πάντως στον Criss Oliva είναι νομίζω εμφανής στον ήχο του και στον τρόπο που έπαιζε, οπότε γι αυτό, για το tapping και για τις μουσικές του, thank you very much Eddie. R.I.P.



Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Έφυγε ο Eddie Van Halen

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το Balance έχει ωραία κομμάτια πάντως. Όχι τόσο «χύμα» όσο τα πρώτα, αλλά αρκετά δυνατά:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Of Obituaries and Farewells”