Heddigan's Collection

Έχετε συγκρότημα/περιοδικό/εταιρεία/blog? Σπαμάρετε!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 13 Οκτ 2020, 17:21 Το Pleasure Slave είναι καθαρό ζεϊμπέκικο ρυθμικά!

Εχω κατι αιωνες να το ακουσω, αλλα οι πιθανοτητες που του δινω (ετσι οπως το θυμαμαι) να ειναι 9/8 ειναι απειροελαχιστες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν βλέπω να γίνεται αναφορά και στη καλύτερη ΜΕΤΑΛ παραγωγή που είχε δει ο κόσμος μέχρι τότε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 13 Οκτ 2020, 17:21 Το Pleasure Slave είναι καθαρό ζεϊμπέκικο ρυθμικά!
theBox έγραψε: Τρί 13 Οκτ 2020, 18:18 Εχω κατι αιωνες να το ακουσω, αλλα οι πιθανοτητες που του δινω (ετσι οπως το θυμαμαι) να ειναι 9/8 ειναι απειροελαχιστες.
Τι ζεϊμπέκικο ρε μάγκες, 4/4 είναι το κομμάτι. Τώρα αν κάποιος θέλει να ρίξει και μία στροφή, γιατί όχι :)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από rbrigade »

Heddigan έγραψε: Τρί 13 Οκτ 2020, 20:22 Τώρα αν κάποιος θέλει να ρίξει και μία στροφή, γιατί όχι :)
[mention]vasilis2112[/mention] βιντεάκι τώρα! :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 13 Οκτ 2020, 18:20 δεν βλέπω να γίνεται αναφορά και στη καλύτερη ΜΕΤΑΛ παραγωγή που είχε δει ο κόσμος μέχρι τότε
αυτή έγινε στον επόμενο δίσκο. :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από LuciferSteele »

γιαυτό έβαλα το "μέχρι τότε" ;)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

Scoprions - Sting in the Tail (2010)

Εικόνα

Στη σκληρή περίοδο της οικονομικής κρίσης, της μετοίκισης στο εξωτερικό και των ραγδαίων κοινωνικών αλλαγών της Ευρώπης και κατ'επέκτασης της Ελλάδας, την πέρασα παρέα με Χατζηνικολάου. Άκουγα φανατικά το ραδιόφωνό του, διάβαζα την εφημερίδα του, ακολουθούσα το ειδησεογραφικό του blog και τις διαδικτυακές εκπομπές που έφερνε το κοινό απέναντι στους πολιτικούς καλεσμένους (κι ο κάθε πικραμένος είχε την ευκαιρία να πάρει δύο λεπτά δημοσιότητας με τις "πύρινες" ερωτήσεις του). Ξυπνούσα με τις ραδιοφωνικές καλημέρες του θείου (ένας είναι) και κοιμόμουν με τα ουρλιαχτά των λύκων. Ήταν μία τραγική περίοδος, άνθρωποι καταστράφηκαν οικονομικά, κάποιοι έδωσαν τέλος στη ζωή τους, ο μισανθρωπισμός κι η μισαλλοδοξία έδιναν του ρέστα τους στις πολιτισμένες κοινωνίες.

Φανατικός αναγνώστης και της Real News για να μη χάσω τις καταιγιστικές εξελίξεις της πολιτικής. Η εφημερίδα τότε έδινε δώρο τα CD του Πάργιου (αυτά που κλέβει ο περιπτεράς στην Κηφισιά). Από το πουθενά η εκδοτική Digital Press Hellas κλείνει τη συμφωνία με τη Sony και βάζουν δώρο στην εφημερίδα το νέο CD των Scorpions (παγκόσμια πρεμιέρα). Το επόμενο βήμα ήταν να το μοιράζουν δωρεάν στους σταθμούς του ηλεκτρικού με τη free press Metro. Δεν ξέρω αν υπήρχαν προσδοκίες για κάτι καλό από τους Scorpions που για πολλούς είχαν τελειώσει από τη δεκαετία του 80. Εμένα ήταν λίγο "ούτε κρύο, ούτε ζέστη", αλλά πιο πολύ φάση "δωρεάν CD, δώσε και μένα μπάρμπα".

Βρήκα το Sting in the Tail πολύ καλό άλμπουμ, για τα δεδομένα το πότε κυκλοφόρησε κι από ποιους. Το εναρκτήριο Raised on Rock βρωμάει Love at the First Sting και χώνει άσχημα, είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια των σκορπιών. Η ροκαμπίλι διάθεση στο άλμπουμ είναι παντού, στις κιθάρες, στο ρυθμό, στη αειθαλή φωνή του Meine, στους στίχους (κάθε δεύτερη πρόταση έχει τη λέξη Rock) και στη photoshop δουλειά που έχει πέσει κι οι εξήντα και βάλε Scorpions δείχνουν στις φωτογραφίες του booklet σαν εικοσάρηδες (ειδικά ο Kottak μοιάζει με ανήλικο έφηβο). Καλές ροκιές σαν το Sting in the Tail, Slave me, Turn you On, και ανούσιες μπαλάντες σαν το The Good Die Young ή το Lorelei.

Ειδικά με τις μπαλάντες, πρέπει να υπάρχει ένας Scorpions ballad random generator αλγόριθμος με O(n2) complexity. Δεν νομίζω ότι κάθονται να τις ηχογραφήσουν καν, παίρνει ο αλγόριθμος τις προηγούμενες ηχογραφήσεις, αλλάζει κάπως τις νότες και τους τόνους, ανακατεύει τις λέξεις και βγήκε η επόμενη μπαλάντα. Στο The Good Die Young συμμετέχει κι η Tarja Turunen. Τουλάχιστον έτσι λέει στα credits, γιατί όποιος βάλει να παίξει το κομμάτι κι ακούσει τη φωνή της Tarja να πάει σε ψυχίατρο γιατί ακούει "φωνές".

Το κλείσιμο είναι ότι καλύτερο, The Best is Yet To Come. Ανάλαφρο ποιοτικό ροκ που θα ήθελα πολύ να είναι το κλείσιμο της τεράστιας καριέρας τους. Φοβερά αισιόδοξο ένα τέτοιο μήνυμα (Don’t look now, the best is yet to come) για κάτι που ολοκληρώνει έναν τόσο μεγάλο κύκλο. Θα ήταν ιδανικό κλείσιμο, αλλά δυστυχώς λίγα χρόνια αργότερα μας έδωσαν το ανούσιο Return to Forever.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από alexandros »

Καταρχήν, μόλις συνειδητοποίησα/θυμήθηκα/έμαθα ότι οι scoprions κυκλοφόρησαν και άλλο άλμπουμ μετά το sting in the tail. Χαμπάρι δεν είχα πάρει και ίσως φταίει το γεγονός ότι, απ'ό,τι είδα στο wiki κυκλοφόρησε στη μέση της στρατιωτικής μου θητείας, όπου και απείχα από όλα τα μουσικά δρώμενα, ακούγοντας στο ΚΨΜ 50 φορές τη μέρα Μαζωνάκη και ''ανοίγω τη τέρμα τη φωνή που λέει τέρμα''.
Πάντως και εμένα μου άρεσε πολύ το sting in the tail και φυσικά κι εγώ το τσίμπησα από real news. Διαφωνώ για το good die young, καθώς καθόλου ανούσιο δε το βρίσκω. Επίσης, το τραγούδι που μου έχει μείνει πιο πολύ από το δίσκο είναι το no limit, το οποίο αν και δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο μουσικά, είναι πολύ ευχάριστη ροκιά.
Το άκουγα τόσο συχνά αυτό το album όταν βγήκε, που έβλεπα την ευτυχία στο βλέμμα του κολλητού μου, φανατικού scorpionά και υπέρμετρου πρήχτη με τους scorpions και το ελληνικό fan club τους. :D
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Spyros »

Αγαπάω σκορπιούς και Unbreakable & Humanity τα είχα λατρέψει.. Αυτό εδώ με είχε ξενερώσει φουλ με την πρώτη ακρόαση και -όπως φαινεται δυστυχώς- δεν ξαναπαιξε. Θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία λοιπόν αφού φαίνεται ότι ενδέχεται να μην ήταν και τόσο κακό άλμπουμ τελικά!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

η αλήθεια είναι ότι μετά την δισκάρα Humanity δύσκολα θα βγάζανε κάτι καλύτερο. Βέβαια τα δύο τελευταία είναι πιο κοντά στον κλασσικό hard/heavy rock ήχο της μπάντας, μάλλον πιο "safe" κυκλοφορίες. Δεν εντυπωσιάζουν αλλά δεν μας χαλάνε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

Πω...συνειδητοποιω οτι εχω παρατησει την μπαντα μετα το (κακο) animal instinct. Αν επρεπε να ακουσω ΕΝΑ απο τα μετεπειτα, ποιο θα ηταν αυτο;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Heddigan »

theBox έγραψε: Παρ 16 Οκτ 2020, 09:51 Πω...συνειδητοποιω οτι εχω παρατησει την μπαντα μετα το (κακο) animal instinct. Αν επρεπε να ακουσω ΕΝΑ απο τα μετεπειτα, ποιο θα ηταν αυτο;
Αν εννοείς το (όντως κακό) Pure Instict, θα σου πρότεινα το Unbreakable.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από theBox »

Ναι αυτο προφανως. Ειχα ξεχασει κ πως λεγεται. Θενκς!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Spyros »

theBox έγραψε: Παρ 16 Οκτ 2020, 09:51 Πω...συνειδητοποιω οτι εχω παρατησει την μπαντα μετα το (κακο) animal instinct. Αν επρεπε να ακουσω ΕΝΑ απο τα μετεπειτα, ποιο θα ηταν αυτο;
Unbreakable για πιο heavy , humanity για πιο όμορφα τραγούδια που ντύνουν την φωνάρα να τραγουδάει όμορφους στίχους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heddigan's Collection

Δημοσίευση από Zippo190 »

Humanity
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προώθηση”