Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από alexandros »

theBox έγραψε: Δευ 26 Οκτ 2020, 19:14 Α μισο λεπτο. Για το ΚΨΜ δεν γνωριζω πραγματικα τιποτα, δεν το εχω παρακολουθησει ποτε και δεν εχω καμια εικονα (δεν θελω κιολας). Η αναγκη μου να συναναστραφω με "μεταλλαδες" καλυπτεται πληρως απο εδω, κι απο τις "κανονικες" παρεες μου.
Τα καλύτερα χάνεις! :D
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Aphelian »

CountRaven έγραψε: Δευ 26 Οκτ 2020, 18:09 Με βάση λοιπόν με αυτά που διαβάζω να τους χειροκροτήσουμε κιόλας ε Aphelian, theBox;

Πραγματικά λυπάμαι να τα διαβάζω όλα αυτά.

Δικαίωμα του καθενός φυσικά να παίζει τη μπάλα που θέλει και εκεί πάω πάσο.

Συνεχίστε.
Δεν καταλαβαινω γιατι να τους χειροκροτησουμε, όπως και δεν καταλαβαινω γιατί να τους κάψουμε και ζωντανούς. Αν κάποιος πάρει στα σοβαρά κάποιον που θα τον κοροϊδέψει επειδή ακούει Manowar (ένα τυχαίο παράδειγμα που με πιάνει κίολας) τότε έχει πολύ βαθύτερα προβλήματα από μια χιουμοριστική (καλό ή κακό χιούμορ λίγη σημασία έχει) σελίδα στο internet.

Μου θυμίζει τη φάση που κάποιος είχε φτιάξει μια σελιδα "Ολα τα ζώα τρώγονται" και είχε συνταγές από "αρνάκι στη γάστρα" αλλά αντί για αρνάκι έλεγε "σκυλάκι στη γάστρα" και συνήθως τη συνόδευε με μια φωτο από ένα κουτάβι και από κάτω πλήθος ηλιθίων ευχόντουσαν να πάθει καρκίνο αυτός και η οικογένεια του και του έγραφαν σεντονια πως ποτέ δεν θα καταφέρει να αγαπήσει ή να αγαπηθεί στη ζωή του.

Όσο οι άνθρωποι γίνονται triggered από τέτοιες σελίδες, τόσο αυτές θα ανθίζουν. Και μην παρεξηγηθώ (γιατί και αυτό έχει μεγάλη ανθιση στο Internet) δεν μου αρέσουν τα μισά+ πράγματα που ποστάρονται εκεί μέσα, αλλα βρίσκω αστεία αρκετά από αυτά. Μέχρι εκεί, ούτε φίλοι μου είναι, ούτε ξέρω κάποιον προσωπικά.

[mention]alexandros[/mention] Σ'ευχαριστώ πολύ :)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Aphelian έγραψε: Δευ 26 Οκτ 2020, 19:49
CountRaven έγραψε: Δευ 26 Οκτ 2020, 18:09 Με βάση λοιπόν με αυτά που διαβάζω να τους χειροκροτήσουμε κιόλας ε Aphelian, theBox;

Πραγματικά λυπάμαι να τα διαβάζω όλα αυτά.

Δικαίωμα του καθενός φυσικά να παίζει τη μπάλα που θέλει και εκεί πάω πάσο.

Συνεχίστε.
Δεν καταλαβαινω γιατι να τους χειροκροτησουμε, όπως και δεν καταλαβαινω γιατί να τους κάψουμε και ζωντανούς. Αν κάποιος πάρει στα σοβαρά κάποιον που θα τον κοροϊδέψει επειδή ακούει Manowar (ένα τυχαίο παράδειγμα που με πιάνει κίολας) τότε έχει πολύ βαθύτερα προβλήματα από μια χιουμοριστική (καλό ή κακό χιούμορ λίγη σημασία έχει) σελίδα στο internet.

Μου θυμίζει τη φάση που κάποιος είχε φτιάξει μια σελιδα "Ολα τα ζώα τρώγονται" και είχε συνταγές από "αρνάκι στη γάστρα" αλλά αντί για αρνάκι έλεγε "σκυλάκι στη γάστρα" και συνήθως τη συνόδευε με μια φωτο από ένα κουτάβι και από κάτω πλήθος ηλιθίων ευχόντουσαν να πάθει καρκίνο αυτός και η οικογένεια του και του έγραφαν σεντονια πως ποτέ δεν θα καταφέρει να αγαπήσει ή να αγαπηθεί στη ζωή του.

Όσο οι άνθρωποι γίνονται triggered από τέτοιες σελίδες, τόσο αυτές θα ανθίζουν. Και μην παρεξηγηθώ (γιατί και αυτό έχει μεγάλη ανθιση στο Internet) δεν μου αρέσουν τα μισά+ πράγματα που ποστάρονται εκεί μέσα, αλλα βρίσκω αστεία αρκετά από αυτά. Μέχρι εκεί, ούτε φίλοι μου είναι, ούτε ξέρω κάποιον προσωπικά.

@alexandros Σ'ευχαριστώ πολύ :)
Για βαθύτερα προβλήματα θα σε γελάσω αρχηγέ μου... Οι ψυχίατροι ακριβαίνουν δυστυχώς...

Πάντως η Επιτροπή σίγουρα δεν είναι μια χιουμοριστική σελίδα στο Internet.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Aphelian »

Θα επιμεινω σε αυτο το πμ με ολο το βρωμικο backstory τότε, όποιος θέλει να με διαφωτίσει!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ δεν ξέρω κανένα βρώμικο backstory. Μιλάω και εκφέρω άποψη καθαρά για ότι βλέπω δημόσια εκεί.

Το όποιο αρνητικό πρόσημο στη φάση το βλέπω εν τέλη -και δυστυχώς- να μεταφράζεται ως "βαθύτερο πρόβλημα".

Well ok. Point taken.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Aphelian »

Δεν χρειαζεται να το συνεχισουμε, ας συμφωνουμε πως διαφωνουμε.
Οταν καποιος ποσταρει μετα απο Χ μηνες, μην ξεχνιόμαστε, μεγαλα μουνοπανα, αυτο ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟ απέχει πολύ από το "εκφερω αποψη καθαρα για οτι βλεπω δημοσια εκει".

Για την πιτσιρικαρια που ακολουθει τη σελιδα και εχει υιοθετησει τον τροπο γραφης (που ξεκινησε σαν πλακα) και απανταει σε ολους με τον ιδιο απαξιωτικο τροπο, τα είπαμε και πριν, από εκεί και πέρα δεν μπορω να συμφωνησω με το "ειναι μουνόπανα" οπως και με το "θα τους δειρω αν τους πετύχω κάπου, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχουν προσωπικές αναφορές και προσβολές.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Aphelian[/mention]

Ναι σε μη το συνεχίσουμε, δεν αξίζει. Αν θες να διαβάσεις την άποψη μου επί του θέματος, διάβασε όλο το νήμα. Εγώ το ξεκίνησα εξάλλου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Aphelian »

[mention]CountRaven[/mention] μα αυτο ακριβως είπα κι εγώ (και ο [mention]theBox[/mention] μεσες ακρες), δεν διαφώνησε κανείς στο αρχικό σου ποστ, μιλάμε για μια "γνωστή troll σελίδα" που δεν γελάμε πάντα με αυτά που γράφουν, αν και έχουμε δει και μερικά πετυχημένα".
Όντως το είχαν παρακάνει τότε με τη συναυλία των Manowar γιατί ο κόσμος τσίμπαγε (αν και η φωτο με τον Τραβολτα στο Into Glory ride - τον αγαπημενο μου δισκο- ηταν επος) και τέλος, όπως πολύ σωστά σχολίασες "Τα σχόλια όμως του "κοινού" κάτω από τις αναρτήσεις με κάνουν πάντα να σκέφτομαι γιατί ο ήλιος δεν έχει σβήσει ακόμα..."

Μεχρι εκεί, δεν διαφωνήσαμε πουθενά. Ίσα ίσα έχουμε αναφερθεί όλοι πολλές φορές πως το επίπεδο του κόσμου και ο τρόπος που γράφει είναι απαράδεκτος, σε αρκετά μεγάλο ποσοστό.

Από εκεί και πέρα όμως υπάρχει ένα τεράστιο άλμα στο "Μην ξεχνιόμαστε, είναι μουνόπανα" που προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό, τουλάχιστον χωρίς παραπάνω context. Σε ενοχλησε τόσο πολύ που τους δόθηκε βήμα να κάνουν πρόλογο σε ένα site που είχε ένα άρθρο για τους Manowar?
Σημεία των καιρών είναι ό,τι έχει Hype έχει και βήμα, το βλέπεις από σκουπίδια της τηλεόρασης, μέχρι τον Σάκη Ρουβά που μιλάει για Μηνιγγίτιδα Β', nothing new here.

Αυτό είναι και το μόνο point μου.

Απάνταω μονο επειδή είδα πως έγινε edit στο παραπάνω ποστ σου, και προσέθεσες:
"Το όποιο αρνητικό πρόσημο στη φάση το βλέπω εν τέλη -και δυστυχώς- να μεταφράζεται ως "βαθύτερο πρόβλημα".
Well ok. Point taken."

Δεν ξέρω πώς κατάλαβες πως όποιος βάζει αρνητικό πρόσημο στη Χ-Ψ σελίδα έχει "βαθύτερο πρόβλημα" και what point was taken, ή αν εγώ χάθηκα κάπου στη μετάφραση, απλα προτιμω να απαντάω σε αυτα που λέω, όχι σε αυτά που μπορεί να φαντάζεται καποιος πως λεω.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Vic »

To KΨΜ το ανέφερα γιατί εκεί γράφονται κατά κόρον μεγάλες μπουρδολογίες και πράγματα που βλέποντας μόνο την φάτσα και την ηλικία αυτού που τα γράφει, ε, σε πιάνει μια αηδία :P

Για την σελίδα αυτή καθεαυτή έχω πει ήδη την γνώμη μου, βγάζουν πολύ κόμπλεξ, το κλασικό κόμπλεξ ανωτερότητας του πρώην μεταλλά, φυσικά και θυμούνται πόσο μεταλλάρες είναι όταν αυτό είναι κουλ (και πόσο πιο ψαγμένοι από τον χατζημεταλλά φυσικά) σε σημείο κούρασης αλλά προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι πολύ καιρό τώρα, για αυτό μου έκανε εντύπωση το "μουνόπανα" που είναι αρκετά βαρύς χαρακτηρισμός και υπέθεσα ότι κάτι έχασα.

Το Sacred Outcry μου άρεσε και μένα πολύ!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Απάνταω μονο επειδή είδα πως έγινε edit στο παραπάνω ποστ σου, και προσέθεσες:
"Το όποιο αρνητικό πρόσημο στη φάση το βλέπω εν τέλη -και δυστυχώς- να μεταφράζεται ως "βαθύτερο πρόβλημα".
Well ok. Point taken."

Δεν ξέρω πώς κατάλαβες πως όποιος βάζει αρνητικό πρόσημο στη Χ-Ψ σελίδα έχει "βαθύτερο πρόβλημα" και what point was taken, ή αν εγώ χάθηκα κάπου στη μετάφραση, απλα προτιμω να απαντάω σε αυτα που λέω, όχι σε αυτά που μπορεί να φαντάζεται καποιος πως λεω.
[mention]Aphelian[/mention]

Εσύ έκανε λόγο για βαθύτερα προβλήματα εδώ:
Δεν καταλαβαινω γιατι να τους χειροκροτησουμε, όπως και δεν καταλαβαινω γιατί να τους κάψουμε και ζωντανούς. Αν κάποιος πάρει στα σοβαρά κάποιον που θα τον κοροϊδέψει επειδή ακούει Manowar (ένα τυχαίο παράδειγμα που με πιάνει κίολας) τότε έχει πολύ βαθύτερα προβλήματα από μια χιουμοριστική (καλό ή κακό χιούμορ λίγη σημασία έχει) σελίδα στο internet.
Σου λέω όμως ας το σταματήσουμε εδώ. Έχουμε άλλη άποψη και οπτική για το θέμα.

Αυτό που κάποιοι το βλέπουν χιούμορ και casual internet φασούλα, εγώ το εκλαμβάνω σαν ξεφτίλα, με αντικείμενο την μουσική που με μεγάλωσε.

Και επειδή καταλαβαίνω ξεκάθαρα και με τι κίνητρο αλλά και με τι οπτική γίνεται όλο αυτό το νταβαντούρι, επέτρεψε μου να παραμείνω στην φανατικά αρνητική στάση μου για την φάση.

Και όχι το πρόβλημα μου δεν είναι ότι "έβρισαν τους Manowar". - Και εδώ στο FS αν θες κράζουμε και απαξιώνουμε μπάντες, κάποιοι για χαβαλέ, κάποιοι σοβαρά, αλλά το υπόβαθρο είναι εντελώς άλλο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από Aphelian »

Eπιμενεις να μου απαντας σε διαφορετικά πραγματα απο αυτα που ειπα. Δεν μπορεις να απομονωνεις το 2ο μισο μιας προτασης και να το χρησιμοποιεις με οτι context βολευει just to prove a point.
Anyway,
Η "φανατικα αρνητικη σου σταση" δεν ηταν εμφανης από την αρχή (και αυτο ειναι και ολο το θεμα εδω), καθε αλλο, στον ανθρωπο που απλα διαβαζει το thread προεκυψε ξαφνικα, μετα τον χαρακτηρισμο σου ως "μεγαλα μουνοπανα".

Κατανοητη πλεον και σεβαστη προφανως, αλλα απ'οτι φαινεται δεν ειχα μονο εγω την απορία τι προκάλεσε αυτή την έκρηξη(που λεει και η Ασπα Τσινα για να επανελθω στα σημαντικα του φορουμ) 1+χρονο μετά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτροπή σωτηρίας χατζημεταλλάδων

Δημοσίευση από CountRaven »

Eπιμενεις να μου απαντας σε διαφορετικά πραγματα απο αυτα που ειπα. Δεν μπορεις να απομονωνεις το 2ο μισο μιας προτασης και να το χρησιμοποιεις με οτι context βολευει just to prove a point.
[mention]Aphelian[/mention]

Δεν απομονώνω κάτι, σου έκανα απλά quote την δική σου έκφραση που έκανε λόγο για βαθύτερα προβλήματα και αυτό μονάχα επειδή ρώτησες.

Sorry που στο χαλάω αλλά δεν προσπαθώ να αποδείξω κανένα point. Το point μου για αυτή τη χαβούζα είναι ξεκάθαρο και σταθερό από την αρχή του νήματος. Και όχι μόνο εδώ, έχω εκφράσει την θέση μου δημόσια και επώνυμα και αλλού, για την όλη αυτή φάση, από τότε που ξεκίνησε.

Όχι δεν υπάρχει κανένα σενάρια επιστημονικής φαντασίας, ή κάποιο λάδι σε κάποια φωτιά. Το topic δεν έγινε reboot από μένα, και το "Μεγάλα μουνόπανα" το έγραψα βλέποντας το νήμα να έρχεται ξανά στην επιφάνεια. Το topic έγινε reboot με αυτό το ποστ - viewtopic.php?f=5&t=1510&start=60#p48399

Διαφωνείς με τις θέσεις μου; Δικαίωμα σου. Και ειλικρινά δεν έχω θέμα με αυτό. Εγώ από την πλευρά μου προσπαθώ να το φρενάρω, δεν θέλω να χαλάσουμε τις καρδιές μας σε επίπεδο διαφωνίας για αυτήν την ιστορία.

Συνεχίζεις να απαντάς. So ας το πω ξανά: Έχουμε διαφορετική άποψη και θέαση στο ζήτημα και εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό. Ο καθένας έχεις τις απόψεις του για τα πάντα.

Τέλος με το προηγούμενο ποστ μου, ήμουν επίσης ξεκάθαρος -έστω υπό μορφή περίληψης- για το πως βλέπω το πράγμα.

Αυτά και από μένα τέλος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”