Title VS Same Title

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Title VS Same Title

Δημοσίευση από Zippo190 »

ευκολάκι, Symphony X αν και το άλλο είναι πολύ δυνατό!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Title VS Same Title

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Πέμ 29 Οκτ 2020, 23:05
Aphelian έγραψε: Πέμ 29 Οκτ 2020, 22:07 Επίσης να αποφυγετε τα πολλά και διαφορα Heart of Steel παρακαλώ, ξέρουμε από τωρα ποιο κερδίζει.

Ναι, το Crimson Glory. B)
Οσο και να το λατρευω (ηταν και το πρωτο κομματι που ακουσα ever απο CG) καποια πραγματα απλα δεν αγγιζονται! :eric:

Symphony X και απο εμενα κυριως επειδη ειναι πολυ πιο γνωριμο στ'αυτια μου!
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Title VS Same Title

Δημοσίευση από castledemon »

theBox έγραψε: Πέμ 29 Οκτ 2020, 18:36 Καλώς ήρθες Κώστα!
Εγω ημουν αλλά η εφαρμογή στο κινητό μου έβγαζε την παναγία και με συνέδεσε μέσω google τελικα σαν άλλο account.

Καλό το Haven αλλά θα παω με Symphony-X
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Title VS Same Title

Δημοσίευση από Blackwinged »

Να πω την αναμενόμενη μαλακία μου περί Venom - Witching Hour ή παρα-είναι τραγικά αναμενόμενο;
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Title VS Same Title

Δημοσίευση από RedSharks »

Blackwinged έγραψε: Παρ 30 Οκτ 2020, 11:00 Να πω την αναμενόμενη μαλακία μου περί Venom - Witching Hour ή παρα-είναι τραγικά αναμενόμενο;
Χαχαχαχα, με πρόλαβες. Ήθελα να γράψω «για όσους δεν τους αρέσει το progressive metal και το πολύ το μπούρου-μπούρου, υπάρχει πάντα αυτό :D »




Πάντως παιδιά, καταλαβαίνω φυσικά την οικειότητα και το συναισθηματικό δέσιμο που έχετε οι περισσότεροι με τη δισκάρα των Symphony X, αλλά δώστε μια ευκαιρία στο Haven. Ψηφίστε τα συγκεκριμένα κομμάτια και όχι τις μπάντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Title VS Same Title

Δημοσίευση από theBox »

Λοιπον η οικειότητα ειναι μεγαλος παράγοντας στην δεδομένη συγκριση, αλλά από την άλλη το SX ειχε πάντα την ιδιαιτερότητα να ειναι το λιγότερο αγαπημένο μου κομματι του δισκου. Θα έλεγα κιολας οτι το έβρισκα παντα λιγο "εκτος κλήματος" σε σχεση με το δίσκο (υπό συζητηση αυτο). Επισης εχω την εντυπωση οτι το βασικο νεοκλασσικο θεματακι του ειναι ξεσηκωμενο αυτούσιο απο Mozart. Σε κάθε περιπτωση ομως προκειται για ενα κομμάτι που οδηγείται κυριως απο τις "πιασαρικες(?)" φωνητικες γραμμές του...

...Εν αντιθέσει με το Haven (το οποιο καπου ειχα ξαναπετυχει στις "ψαχτικές" μου) το οποιο στηριζεται καθαρα στην υπερ-τεχνικη και φρενήρη ριφφολογία του και καθόλου (ή εστω ελάχιστα) στα φωνητικα. Ωραιο και ψαρωτικο οσο το ακους, σε ιντριγκάρει καθολη τη διαρκεια του, αλλά ΜΑΛΛΟΝ δεν θα το τραγουδισεις στο μυαλο σου αγουροξυπνημένος καποιο πρωι, πλένοντας τα δόντια σου.

Δυο εντελως διαφορετικοι κοσμοι δηλαδη, που εξυπηρετουν τελειως διαφορετικες "ακουστικές" μας ανάγκες και καθιστουν τη συγκριση λιγο "apples and oranges". Θα μου πεις, και με το Manowar VS Riot δεν γινοταν αυτο? Ναι, οκ, κουβέντα να γινεται.

Σε κάθε περιπτωση θα ψηφίσω Haven σημερα, μιας και όπως ειπα παραπανω, το συγκεκριμμένο SX δεν μου έκανε ποτε πολυ κουκου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Title VS Same Title

Δημοσίευση από rbrigade »

Σύγκρουση μονόφθαλμων κομματιών, των SX όντως δεν είναι από τα δυνατά του δίσκου, αλλά το Haven είναι τέρμα αμούσικο στις κιθάρες, με κρύα καρδιά SX αν και μάλλον έπρεπε να φάνε Χ και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Title VS Same Title

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μπράβο για το Haven, αγαπημένο δισκάκι
αλλά οι SX είναι λατρεία και το συγκεκριμένο άλμπουμ (όπως και το προηγούμενο) είναι ακατέβατα 11/10 από την αρχή μέχρι το τέλος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Title VS Same Title

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα τα βάζουμε όλα εδώ; Οκ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Title VS Same Title

Δημοσίευση από Zippo190 »

ευκολάκι αυτό αλλά τέλος πάντων



VS



ΧΑ!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Title VS Same Title

Δημοσίευση από rbrigade »

Μου δίνετε την ευκαιρία να διατυπώσω ένα από τα αγαπημένα μου αξιώματα:
Το Thundersteel έχει 7 τραγούδια. Μετά το Bloodstreets ο δίσκος τελειώνει. Τα κομμάτια 8 και 9 αρνούμαι ότι υπάρχουν.

Για να μην πάει λοιπόν στράφι ο διαγωνισμός προσθέτω από μόνος μου τον αντίπαλο:


Χρειάζεται να πω ότι ο Jack δεν έχει αντίπαλο στον συγκεκριμένο τίτλο;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Title VS Same Title

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 31 Οκτ 2020, 00:08 Μου δίνετε την ευκαιρία να διατυπώσω ένα από τα αγαπημένα μου αξιώματα:
Το Thundersteel έχει 7 τραγούδια. Μετά το Bloodstreets ο δίσκος τελειώνει. Τα κομμάτια 8 και 9 αρνούμαι ότι υπάρχουν.

Για να μην πάει λοιπόν στράφι ο διαγωνισμός προσθέτω από μόνος μου τον αντίπαλο:


Χρειάζεται να πω ότι ο Jack δεν έχει αντίπαλο στον συγκεκριμένο τίτλο;
παρακαλώ την διεύθυνση να μεριμνήσει ώστε να παραμείνουμε στις αρχικές επιλογές :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Title VS Same Title

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Σάβ 31 Οκτ 2020, 00:08
Το Thundersteel έχει 7 τραγούδια. Μετά το Bloodstreets ο δίσκος τελειώνει. Τα κομμάτια 8 και 9 αρνούμαι ότι υπάρχουν.
:S Τσοβόλας που αγαπάμε
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Title VS Same Title

Δημοσίευση από theBox »

Thundersteel. Αλλά κανενα απο τα δυο δεν ειναι ΠΟΛΥ καλο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Title VS Same Title

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 31 Οκτ 2020, 10:37
rbrigade έγραψε: Σάβ 31 Οκτ 2020, 00:08 Μου δίνετε την ευκαιρία να διατυπώσω ένα από τα αγαπημένα μου αξιώματα:
Το Thundersteel έχει 7 τραγούδια. Μετά το Bloodstreets ο δίσκος τελειώνει. Τα κομμάτια 8 και 9 αρνούμαι ότι υπάρχουν.

Για να μην πάει λοιπόν στράφι ο διαγωνισμός προσθέτω από μόνος μου τον αντίπαλο:


Χρειάζεται να πω ότι ο Jack δεν έχει αντίπαλο στον συγκεκριμένο τίτλο;
παρακαλώ την διεύθυνση να μεριμνήσει ώστε να παραμείνουμε στις αρχικές επιλογές :toothy:
Κατέβασα γκανιάν και τα χρειάστηκες; :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”