IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από theBox »





Tι ολεθρος ειναι αυτος ρε σεις! Τι κιθαρες καυλωμενες ειναι αυτες?

Δεν τους ήξερα, απο το rocking.gr τους ψαρεψα, για να δινουμε τα εύσημα εκει που πρεπει.

Πάρα πολυ ενδιαφέρον παικτικα, για songwriting θα δειξει μετα απο μερικες ακροασεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ξεκινάει το Immortal Regrets, λες "πωωωωωωωωωωωωω τι κιθάρες είναι αυτές", κεντάνε τα leads, σε προετοιμάζουν για την εισαγωγική τσιρίδα, τεντώνεις το αυτί σου σαν γάτα, την περιμένεις να έρθει, και άλλες κιθάρες, λίγο ακόμα αναμονή, μπαίνει το βέλαγμα της φωνής, πατάς στοπ απογοητευμένος, κλείνεις το tab, διαβάζεις άλλο FS topic.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

Όντως ιδεες για 5 τραγούδια στις κιθάρες, αλλα meh στη φωνη, θα επανελθω!

*edit* Με προλαβε ο Κομης, λολ
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Ναι δυστυχως τα φωνητικα ειναι magnabolt νοοτροπιας και επιπεδου. Αλλα ξερω οτι αυτο πολλους εδω μεσα δεν θα τους αποθαρρύνει καθόλου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από Zippo190 »

μια χαρά είναι, πολύ δυνατό!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Εν τελει τωρα που το ακουσα ολοκληρο 2-3 φορες, εχω να πω οτι τα φωνητικα δεν ειναι τοσο γιδισια οσο αφηνει το μπάσιμο των 2 πρωτων κομματιων να εννοηθει. Ειδικα στο 2ο μισο του αλμπουμ φτιαχνουν πολυ και ειναι το κλασσικο και παντα λειτουργικο mid-range που δεν ενοχλει κανέναν (τουναντίον!). Επισης εχω την εντυπωση οτι ενω ολα τα κομματια ειναι πολυ καλα, το καλυτερο υλικο βρισκεται στο 2ο μισο του αλμπουμ.

Τελικα κερδιζουν 100% the Box's seal of approval!

Περιμένουμε καποιον να τους κυκλοφορήσει τωρα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

περίμενα να ακούσω κανέναν μουγκό έτσι όπως τα γράφατε αλλά ο τύπος κολλάει με το υλικό απλά έχει αυτή την περίεργη χροιά που μοιάζει σε σημεία με την ιδιαίτερη λαρυγγίλα του Vic Hix. Αμερικανίλα φουλ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 31 Οκτ 2020, 14:30 περίμενα να ακούσω κανέναν μουγκό έτσι όπως τα γράφατε αλλά ο τύπος κολλάει με το υλικό απλά έχει αυτή την περίεργη χροιά που μοιάζει σε σημεία με την ιδιαίτερη λαρυγγίλα του Vic Hix. Αμερικανίλα φουλ
Ναι, κι εγω δεν καταλαβαινω την εκρηξη τους. Μια χαρα ειναι τα φωνητικα. Το φοκους βεβαια ειναι στις κιθάρες!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από Priamos »

Ακουω το πρωτο (τυχαια σειρα): γαματες κιθαρες, κουπλε...αχ...καπου στραβωσε και χαθηκε η ευκαιρια. Ακουω τα δυο επομενα: ωραια στοιχεια αλλα καπου στραβωνει το θεμα. Χαμενη ευκαιρια παλι. Ακουω το "Urn",παει να γαμησει συμπαντα...αλλα στο ρεφρεν κλαταρει παλι. Και παμε στο "Winds of war"... Αυτο μαλιστα!! Τρελο επος!! Εκλπληρωνει στο επακρο το δυναμικο τους!!
Ελπιζω να βρουν τον δρομο τους και να παραγουν περισσοτερα επη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Τετ 04 Νοέμ 2020, 12:47 Ακουω το πρωτο (τυχαια σειρα): γαματες κιθαρες, κουπλε...αχ...καπου στραβωσε και χαθηκε η ευκαιρια. Ακουω τα δυο επομενα: ωραια στοιχεια αλλα καπου στραβωνει το θεμα. Χαμενη ευκαιρια παλι. Ακουω το "Urn",παει να γαμησει συμπαντα...αλλα στο ρεφρεν κλαταρει παλι. Και παμε στο "Winds of war"... Αυτο μαλιστα!! Τρελο επος!! Εκλπληρωνει στο επακρο το δυναμικο τους!!
Ελπιζω να βρουν τον δρομο τους και να παραγουν περισσοτερα επη.
Αχ...παραλίγο...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 05 Νοέμ 2020, 09:09
Priamos έγραψε: Τετ 04 Νοέμ 2020, 12:47 Ακουω το πρωτο (τυχαια σειρα): γαματες κιθαρες, κουπλε...αχ...καπου στραβωσε και χαθηκε η ευκαιρια. Ακουω τα δυο επομενα: ωραια στοιχεια αλλα καπου στραβωνει το θεμα. Χαμενη ευκαιρια παλι. Ακουω το "Urn",παει να γαμησει συμπαντα...αλλα στο ρεφρεν κλαταρει παλι. Και παμε στο "Winds of war"... Αυτο μαλιστα!! Τρελο επος!! Εκλπληρωνει στο επακρο το δυναμικο τους!!
Ελπιζω να βρουν τον δρομο τους και να παραγουν περισσοτερα επη.
Αχ...παραλίγο...
Ειπα να βαλω και συναισθημα. Η λυτρωση που ερχεται καθυστερημενα...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από Aphelian »

Κι εγω νομιζω βιαστηκα λιγο, ειναι οντως πολυ καλο.
Ο τραγουδιστης ειναι μια χαρα, δεν ειναι ο τυπος που θα τον βαλω ποτε σε λιστες, αλλα τη δουλεια του μια χαρα την κανει.
Κιθαρες υπερεπος, αγαπημενο κομματι το Out Of The Urn μεχρι τωρα!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

IRON BRIGADE (US/PEN) - Same (2020)

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Τετ 04 Νοέμ 2020, 12:47 Ακουω το πρωτο (τυχαια σειρα): γαματες κιθαρες, κουπλε...αχ...καπου στραβωσε και χαθηκε η ευκαιρια. Ακουω τα δυο επομενα: ωραια στοιχεια αλλα καπου στραβωνει το θεμα. Χαμενη ευκαιρια παλι. Ακουω το "Urn",παει να γαμησει συμπαντα...αλλα στο ρεφρεν κλαταρει παλι. Και παμε στο "Winds of war"... Αυτο μαλιστα!! Τρελο επος!! Εκλπληρωνει στο επακρο το δυναμικο τους!!
Ελπιζω να βρουν τον δρομο τους και να παραγουν περισσοτερα επη.
Έβαλα το κομμάτι που λες, αλλά δεν...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Τελικά δεν ξέρω πόσο απήχηση είχαν/έχουν, αλλά εγώ είμαι μέσα με τα 1000.
Όσοι ένιωσαν καλό είναι να τσεκάρουν vinyl section της Cult Metal Classics.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Advancing Yokeda έγραψε: Κυρ 15 Ιαν 2023, 10:16 Τελικά δεν ξέρω πόσο απήχηση είχαν/έχουν, αλλά εγώ είμαι μέσα με τα 1000.
Όσοι ένιωσαν καλό είναι να τσεκάρουν vinyl section της Cult Metal Classics.
περιμένουμε το full length σαν την Πόπη τον Οδυσσέα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”