Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από Zippo190 »

συγνώμη για την παρέμβαση αλλά να πω εδώ ότι αυτό το "«Στο δικό μου κάνει μπλουμ, στο δικό σου τσοκομπλουμ/Στο δικό μου κάνει τράκα, στο δικό σου τρικιτράκα» που επικρατεί σχετικά με το ποιοι φταίνε για ότι μας συμβαίνει (εκκλησίες, ΚΚΕ, νέοι, γέροι, Έλληνες, ξένοι) κ.α. είναι χειρότερο από την πανδημία. Ο καθένας έχει την ευθύνη του. Ευχαριστώ, φιλούθκια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 19:40 συγνώμη για την παρέμβαση αλλά να πω εδώ ότι αυτό το "«Στο δικό μου κάνει μπλουμ, στο δικό σου τσοκομπλουμ/Στο δικό μου κάνει τράκα, στο δικό σου τρικιτράκα» που επικρατεί σχετικά με το ποιοι φταίνε για ότι μας συμβαίνει (εκκλησίες, ΚΚΕ, νέοι, γέροι, Έλληνες, ξένοι) κ.α. είναι χειρότερο από την πανδημία. Ο καθένας έχει την ευθύνη του. Ευχαριστώ, φιλούθκια.
προφανώς και ο καθένας έχει την ευθύνη του αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την πρακτική των δύο μέτρων και σταθμών που ακολουθείται. απλά κάποιοι προστατεύονται με κρατική σφραγίδα από μία κυβέρνηση που από τη μία κυνηγάει τον κάθε ανήμπορο και από την άλλη ποιεί τη νήσσα με μανδύα κότας και λογική στρουθοκάμηλου. στείλε τα ΜΑΤ στα μοναστήρια τον Αύγουστο να δω κάτι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 19:12 ναι μην τυχόν και έχουμε προστριβές με την εκκλησία για πράγματα που κανονικά δεν θα έπρεπε καν να έχει λόγο! τι ακριβώς φοβόμαστε, δεν έχω καταλάβει. τις αντιδράσεις? εδώ ο κόσμος αντιδρά για σημαντικότερα και ζωτικότερα πράγματα όπως είναι τα εργασιακά και καταστέλλεται με συνοπτικές διαδικασίες. ε έτσι θα κατασταλλεί και η όποια αντίδραση από πλευράς εκκλησίας αν υπάρξει και θα λήξει το θέμα εκεί. τι, όχι?
και όχι, ο κλήρος δεν επεμβαίνει με άμεσο τρόπο στην καθημερινότητά μου. επεμβαίνουν όμως οι πιστοί, οι κοινωνοί της μισαλλοδοξίας που έχει καλλιεργήσει τόσα και τόσα χρόνια η θρησκεία με τα κηρύγματα της. ένας ιδιότυπος ρατσισμός που υπάρχει γύρω μας, στα σχολεία που πήγαμε και μεις και τώρα πηγαίνουν τα παιδιά μας (ακόμα υφίσταται εκκλησιασμός όπως και το μάθημα των θρησκευτικών), στις δημόσιες υπηρεσίες, στα δικαστήρια (καταργήθηκε ο όρκος μόλις πριν λίγους μήνες, όταν χρειάστηκε να πάω εγώ για μία υπόθεση ορκίστηκα θρησκευτικά από το φόβο της προκατάληψης γιατί πραγματικά δεν ξέρεις με τι ταλιμπάν μπορεί να έχεις να κάνεις στην έδρα). και αλήθεια με την ταφή και την αποτέφρωση τι γίνεται? πως πάμε? και όχι, δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στο Ιραν και στη Σαουδική Αραβία, με ενδιαφέρει τι γίνεται στα προηγμένα κράτη γιατί υποτίθεται σε τέτοιο ζω.
Αν νομίζεις ότι το θρησκευτικό συναίσθημα είναι πιο ασήμαντο για τον θρησκευόμενο από την θρησκεία του είσαι λάθος. Ευτυχώς στην Ελλάδα οι συντριπτική πλειοψηφία έχει εν υπνώσει θρησκευτικό συναίσθημα, δηλαδή αν δεν τους τσιγκλήσεις απλά δεν ασχολούνται. Τα υπόλοιπα που λες είναι της φαντασίας σου (ΘΑ έμπλεκα με ταλιμπάν, ΘΑ είχα πρόβλημα κτλ). Επειδή τα δικαστήρια τα έχω φάει με τα κουτάλια, ο όρκος ούτως ή άλλως ποτέ δεν ήταν κριτήριο αλήθειας, άλλωστε οι περισσότεροι ψευδομάρτυρες θρησκευτικό όρκο δίνανε και κανείς δεν έδινε σημασία σε αυτά. Ταφή και αποτέφρωση προχωράνε. Θα γίνουν. Πολλά άλλα θα γίνουν. Αλλά επειδή έχουμε παιδιά αμφότεροι, να κοιτάμε λίγο μήπως τα εγγόνια μας μελλοντικά ζήσουν σαρία σε μια μουσουλμανοκρατούμενη Ευρώπη. Εκεί είναι ο κίνδυνος για την ανεξιθρησκεία και όχι στους light χριστιανούς του 2020 που αν δεν τους τσιγκλήσεις θυμούνται μετά βίας δυο φορές τον χρόνο το θρήσκευμά τους. Οπότε να σε ενδιαφέρει τι γίνεται στο Ιράν και την Σ. Αραβία, ή μάλλον στο Πακιστάν και το Μπαγκλαντές, γιατί προς τα εκεί πας.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από LuciferSteele »

α εντάξει, θα θρέψω θρησκευτικό κράτος για να το κάνω ανάχωμα απέναντι σε κάποια άλλη θρησκεία. τελείως αφελής και απλοποιημένη λογική. δεν βλέπω η Γαλλία να έχει σαρία και ας έχει εκατομμύρια μουσουλμάνους εδώ και 100 χρόνια. οι κυβερνήσεις αποφασίζουν για τα του κράτους, όχι οι θρησκευτικοί ηγέτες. αν κάποτε εκλεγεί μουσουλμάνος ηγέτης στην Ελλάδα, τα ξαναλέμε. υπάρχουν τόσα και τόσα κράτη στην Ευρώπη με πολύ μεγαλύτερη μουσουλμανική διείσδυση από την Ελλάδα. και?
σε ότι αφορά τον όρκο, εννοείται κανείς δεν θα ασχοληθεί αν δώσεις θρησκευτικό, είναι ο κανόνας. φαντάζομαι όμως μπορείς να εγγυηθείς την αντιμετώπιση της έδρας αν επιλέξεις πολιτικό και στην έδρα έχεις κανένα "μητροπολίτη"? μια χαρά σημασία θα δώσει, εδώ μεροληπτούν για άλλα και άλλα.
έχουμε 2020 και λέμε "η αποτέφρωση προχωράει". θλίψη πραγματικά, αν αυτό δεν δε προβληματίζει για την κατάντια των αυτονόητων δικαιωμάτων των πολιτών και σε προβληματίζει πως "θα έρθουνε εκατομμύρια μουσουλμάνοι και θα μας κατακτήσουν", τι να πω. εγώ ασχολούμαι με τα άμεσα και χειροπιαστά πάντως
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 20:12 εγώ ασχολούμαι με τα άμεσα και χειροπιαστά πάντως
Των φρονίμων τα παιδιά...

Συντάξου εσύ με τέτοιες απόψεις για να πάμε μπροστά...

https://www.naftemporiki.gr/story/16612 ... tis-boulis
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από Zippo190 »

συγνώμη για την παρέμβαση αλλά η Ελλάδα (τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια) αναγνωρίζει την Σαρία, ειδικά στις μουσουλμανικές κοινότητες της Β.Ελλάδος. Ουσιαστικά σε θέματα (νομίζω) αστικού δικαίου αποφασίζει ο Ιμάμης και επικυρώνονται η απόφαση από το αστικό δικαστήριο. Ουσιαστικά έχεις πολίτες άλλης ταχύτητας. Μάλιστα η χώρα (δλδ ο Έλλην φορολογούμενος ανεξαρτήτως θρησκεύματος) πληρώνει ωραιότατα πρόστιμα στην Ευρώπη για αυτό, αφού αποφάσεις του Ιμάμη έρχονται πολλές φορές σε αντίθεση με το νομικό πλαίσιο (κλασσική περίπτωση της Molla Sali: https://pollsandpolitics.gr/ypothesi-molla-sali/).

επίσης καλώς η κακώς θεωρώ ότι ο Ιμάμης πρέπει να διορίζεται από την Ελληνική κυβέρνηση και όχι από το Τούρκικο προξενείο (γνώμη μου).

φιλούθκια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άλλο το αυτοδιοίκητο της μουσουλμανικής μειονότητας και άλλο η εφαρμογή του μουσουλμανικού νόμου σε όλη την επικράτεια που υποτίθεται "μας απειλεί άμεσα"
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μισό λεπτό, εδώ κάνεις ένα λάθος, δεν υπάρχει "αυτοδιοίκητο" καμίας μειονότητας και πλειοψηφίας. Υπάρχει ένα δίκαιο και είναι ισότιμο για όλους (ας πούμε θεωρητικά). Δεν μπορεί καμία ομάδα να έχει διαφορετικές νομοθετικές ρυθμίσεις για αυτούς. Δεν θέλω να σχολιάσω περί απειλών, αλλά σίγουρα όπως είπα και πριν όλα αυτά δημιουργούν πολίτες δύο ταχυτήτων.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από alexandros »

Τελευταία φορά που ένιωσα καταπιεσμένος σαν άνθρωπος από τον θρησκευτικό χαρακτήρα του κράτους, ήταν μια Πέμπτη πριν καμμιά 15αριά χρόνια, στο λύκειο, που γνωρίζοντας ότι την επόμενη μέρα θα μας πήγαιναν με το σχολείο στην εκκλησία, εγώ ετοίμασα να φορέσω το rotting christ φούτερ μου. Το έπραξα, αλλά αντιλαμβανόμενος ότι κανένας δεν ασχολήθηκε με την πάρτη μου, κατάλαβα ότι η επανάστασή μου ήταν φούσκα. Έκτοτε, η ''οργανωμένη θρησκεία'' δε μπήκε ποτέ στα πόδια μου και φυσικά ούτε εγώ χρειάστηκε να την χλευάσω με παρόμοια καραγκιοζιλίκια.
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά να πιστεύει κανείς ότι το κράτος είναι θεοκρατικό και ότι οι Έλληνες πολίτες στερούνται των δικαιωμάτων τους από την Εκκλησία. Ο χριστιανισμός, καλώς ή κακώς, είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ κομμάτι της πατρίδας μας και η σχέση στρατού και Παναγίας έχει τις ρίζες της στο Βυζάντιο και στην υπέρμαχο Στρατηγό. Άρα είναι και αυτό πολιτιστικό κομμάτι.
Από εκεί και πέρα, τα όποια χουντικά κατάλοιπα πράγματι υπάρχουν, αλλά δεν επηρεάζουν στο ελάχιστο τη ζωή του σύγχρονου Έλληνα. Θα βγει ο θρησκόληπτος, θα πει τη μαλακία του και τέλος. Και στο στρατό αν θες μπορείς να ορκιστείς πολιτικά και παντού. Είναι αστείο στη σημερινή Ελλάδα να κλαιγόμαστε για θρησκευτική καταπίεση. Γενικότερα, δεν υπάρχει κανενός είδους καταπίεση, ούτε θρησκευτική,ούτε πολιτική. Μπαίνει ο αγωνιστής στο πανεπιστήμιο, τα κάνει πουτάνα, ξεφτιλίζει και κανέναν πρύτανη άμα λάχει, κάποια στιγμή μπορεί να συλληφθεί κιόλας και να σου μετά τα συντρόφια να μιλούν για πολιτικό κρατούμενο κα κρατική καταπίεση.
Τη μοναδική καταπίεση στη σημερινή Ελλάδα τη βιώνει ο εργαζόμενος πολίτης, που κάθε μέρα βλέπει να γίνεται και λίγο περισσότερο σκουπίδι από εργοδοσία ή κράτος. Ας επικεντρώσουμε λίγο εκεί τα επαναστατικά ενστικτά μας και ας αφήσουμε τον κάθε λογής Φίλη να ωρύεται για τα λοιπά.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αμφιβάλλω για τον ρατσισμό και την καταπίεση που μπορεί να νιώθουν στο πετσί τους πολλές κατηγορίες ανθρώπων στη σημερινή Ελλάδα, όσον αφορά εμφανισιακά, σεξουαλικά ή φυλετικά χαρακτηριστικά. Για το ότι υπάρχει ακόμη ο "χοντρός", ο "πο*στης" και ο "Αλβανός" οι αιτίες είναι πολλές και δεν περιορίζονται στον αν οι παραπάνω είναι χριστιανοί ή όχι.
Οπωσδήποτε, όμως, αυτοί που θα δείξουν με το δάχτυλο τον "άθεο" είναι η μειοψηφία.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από theBox »

alexandros έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 21:17 καταπίεση στη σημερινή Ελλάδα τη βιώνει ο εργαζόμενος πολίτης, που κάθε μέρα βλέπει να γίνεται και λίγο περισσότερο σκουπίδι από εργοδοσία ή κράτος. Ας επικεντρώσουμε λίγο εκεί τα επαναστατικά ενστικτά μας ...
Σε αυτο, ολοψυχα μαζι σου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από alexandros »

rbrigade έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 20:48
LuciferSteele έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 20:12 εγώ ασχολούμαι με τα άμεσα και χειροπιαστά πάντως
Των φρονίμων τα παιδιά...

Συντάξου εσύ με τέτοιες απόψεις για να πάμε μπροστά...

https://www.naftemporiki.gr/story/16612 ... tis-boulis
Το διάβασα και εγώ πριν λίγο και ανατρίχιασα στο γεγονός ότι αυτό το σκουπίδι υπήρξε υπουργός παιδείας. Δεν έχω λόγια για να εκφράσω την αηδία μου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 21:30 https://youtu.be/aVceQxMi6z0
Meanwhile elsewhere in Greece on 17/11/2020....


Εικόνα
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]theBox[/mention] Δεν το πόσταρα για την σύγκριση, αλλά για το comic relief του όλου θέματος :D Tα πράγματα μιλάνε από μόνα τους και οι «μεγάλοι» αυτού του τόπου, που έχουν δει το μέλλον, επιβεβαιώνουν :woohoo:

https://youtu.be/ejg8YJBxKzI
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυτά καλό ειναι να μην συμβαίνουν part 78

Δημοσίευση από apeitharxos »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 20:12 α εντάξει, θα θρέψω θρησκευτικό κράτος για να το κάνω ανάχωμα απέναντι σε κάποια άλλη θρησκεία. τελείως αφελής και απλοποιημένη λογική. δεν βλέπω η Γαλλία να έχει σαρία και ας έχει εκατομμύρια μουσουλμάνους εδώ και 100 χρόνια.
Και όμως, μετά τα πρόσφατα γεγονότα με τους αποκεφαλισμούς, ο Μακρόν αποφασίζει επιτέλους να αφαιρέσει κάποια δικαιώματα από τους Μουσουλμάνους

https://www.athensvoice.gr/politics/687 ... iYkSiyroQA

Ο Μακρόν προωθεί εσπευσμένα νόμους για να αντιμετωπίσει τον «αυτονομισμό», τη δημιουργία δηλαδή ανεξέλεγκτων νησίδων στις οποίες δεν έχουν ισχύ οι ευρωπαϊκοί νόμοι του κράτους αλλά η εξουσία του ιμάμη. Απαγορεύει την κατ’ οίκον διδασκαλία που επέτρεπε σε δεκάδες χιλιάδες παιδιά να μην πηγαίνουν στο δημόσιο σχολείο, καταργεί τις ξεχωριστές ώρες στα δημόσια κολυμβητήρια και τα γεύματα χαλάλ, απαγορεύει τη χορήγηση πιστοποιητικών παρθενίας, παίρνει μέτρα κατά των αναγκαστικών γάμων και βάζει όρο τη θρησκευτική ουδετερότητα όχι μόνο στον δημόσιο τομέα αλλά και στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις με το δημόσιο. Και μόνο η απαρίθμηση αυτών των απαγορεύσεων μαρτυράει πόσο είχαν κυριαρχήσει στη ζωή της Γαλλίας.
CountRaven έγραψε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 17:34 Έχω μια απορία ρε αδέλφια.

Μήπως υπάρχει και ο εορτασμός ημέρας δοσίλογων και ταγματασφαλιτών;

Ελλήνων πάντα, του Έθνους μας.
Έχουν αλλάξει οι εποχές, και δεν μπορούμε πλέον να κρίνουμε με κριτήρια δεκαετίας '60.*

Το ότι έκανε αυτό που έκανε η ΝΔ, να το δεχτώ, εν μέρει, να την ψέξεις, αλλά από τον Μάρτιο έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να σας λέω ότι η φάση με τον κορωναϊό δεν είναι αυτό που φαίνεται, και μην πιστεύετε το αφήγημα της πλέον δοσίλογης οικογένειας στην Ελλάδα, που βάζει μπροστά τους ειδικούς (που με την σειρά τους βάζουν την κομματική τους ιδιότητα πάνω από την επιστήμη τους), και που άλλα λένε την μία και άλλα την άλλη, και προβάλλουν τα lockdown ως μοναδική λύση, ώστε για να περάσουν μέτρα ολοκληρωτισμού.
Δεν σημαίνει δηλαδή ότι όπου ειδικός και σωστός, ούτε όπου Εκκλησία και δοσιλογισμός (αυτό, το τελευταίο, ισχύει για τις κεφαλές της Εκκλησίας, και ανέφερα το παράδειγμα του Ιερώνυμου ως προς το σήμερα).
Ο Κικίλιας, ας πούμε, που είναι και γιατρός, παρουσίασε λάθος την λειτουργία του συγκεκριμένου εμβολίου μπροστά σε εκατομμύρια τηλεθεατές (ανάφερε το πώς λειτουργούν τα κλασικά εμβόλια, όχι το συγκεκριμένο).

Από την άλλη, όπως θα έχεις καταλάβει πλέον, με τον κορωναϊό επιχειρείται η κατάργηση του μέχρι τώρα τρόπου ζωής, και περνάμε σε μια άλλον, πολύ χειρότερο. Η απαρχή του ξεριζώματος αυτού γίνεται από την Εκκλησία, και όχι τυχαία.
Χωρίς τον διωγμό της Εκκλησίας, τίποτε από τα υπόλοιπα δεν μπορούν να πετύχουν.

Ως προς ότι κατά καιρούς, η Εκκλησία ταυτίστηκε με δικτάτορες κλπ. τις προηγούμενες δεκαετίες, αν πάρουμε το παράδειγμα της Ισπανίας, δεν υπήρχε άλλη επιλογή (όπως και ο Φράνκο δεν είχε άλλη επιλογή από το να σταματήσει τις θηριωδίες του Λαϊκού Μετώπου).
Η περίοδος της χούντας τώρα, γιατί να είναι λάθος η απόφαση της Εκκλησίας τότε να αποδεχτεί την δικτατορία, και γιατί να είναι σωστή η απόφαση της σήμερα να πάει με τα νερά του Μητσοτάκη; Ποια η διαφορά; Τότε έγινε στο όνομα του κομμουνισμού, τώρα στο όνομα του κορωναϊού...
Μα, θα μου πεις, το δεύτερο έχει προσωρινό χαρακτήρα...Έχει όμως; Εδώ θα είμαστε, θα το δείτε πως η κατάσταση θα χειροτερεύει ως προς τα περιοριστικά μέτρα...

*Σήμερα, το δίπολο δεν είναι αριστερά-δεξιά είναι ο διεθνισμός που οδηγεί στην παγκόσμια χούντα από την μία πλευρά, και το ανοσοποιητικό σύστημα της κάθε χώρας από την άλλη, που αντιστέκεται με όποιον τρόπο μπορεί.
Φυσικά, ο διεθνισμός δεν είναι αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου, ως προοδευτικός (μια ωραιοποιημένη εικόνα της κοινωνιας δηλαδή χωρίς έθνη και σύνορα, που δεν διαφωνώ ότι με άλλους κυβερνήτες που θα είχαν καλές προθέσεις θα μπορούσε να υπάρξει.)
Απλώς οι διεθνιστές που κυβερνούν τον κόσμο, και κρεμούσαν ταμπέλες τόσα χρόνια σε όσους ήξεραν τι έχουν στο βρωμόμυαλό τους, έχουν ως στόχο να δημιουργήσουν έναν κόσμο τελείως διαφορετικό (ένα ολοκληρωτικό καθεστώς υποταγής και ιχνηλάτησης της ανθρώπινης ζωής δηλαδή) από ό,τι σε άφησαν να πιστεύεις ότι είναι στις προθέσεις τους...
Δηλαδή μην μου πεις ότι οι διεθνιστές Κίσινγκερ, Σόρος, Κλίντον, Ομπάμα Μέρκελ (που ελέγχουν όλες τις υπόλοιπες κυβερνήσεις, πλην Ρωσίας του Πούτιν, που ακόμη δεν έχω καταλάβει τον ρόλο που παίζει) θέλουν το καλό μας και η πολυπολιτισμικότητα που υποστηρίζουν είναι επειδή οροματίζονται μια κοινωνία ειρηνική, που όλοι θα πληρώνονται καλά από τις δουλειές τους, θα υπάρχει χαμηλή φορολογία, δεν θα κινδυνεύει η ακίνητη περιουσία του καθενός κλπ. Το αντίθετο προσπαθούν να πετύχουν...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Δευ 23 Νοέμ 2020, 16:19, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”