Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

ManowarakiasWsToSign έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:17 Μην τρελαινεστε και καντε ενα απλο google search, 2020 εχουμε.

προκειται για ταινια, οριστε και το trailer στο youtube



ακομα και αν δεν ειναι ολοφανερο για καποιον, λιγο πιο κατω περιγραφη:

''Official trailer for ROSE AND VIKTOR : NO MERCY
Now streaming exclusively on Troma Now watch.troma.com
After the breakup of his band, the world's greatest bassist becomes a drifting gun-for-hire. They call him VIKTOR (played by real life bassist Jim Schumacher). As fate conspires, he crosses paths with a teenage runaway with a split personality, one part lost kitty, one part Adolph Hitler. Her name is ROSE (played by fetish model MERCEDES THE MUSE). Viktor takes her under his wing, and together they form a twisted duo of justice.''

απο την Troma, γνωστη εταιρια underground b-movies, toxic avenger η γνωστοτερη ταινια της.

κατα τα αλλα οταν καποιος ισχυριζεται πως ο ναζισμος ειναι κατι ξεπερασμενο, ζει στο προσωπικο του μικροκοσμο.
ο ναζισμός ξεπεράστηκε πολλά χρόνια τώρα. Αυτό που ζεις σήμερα είναι το ξεπέρασμα της μεταναζιστικής εποχής και εμμονής. Σήμερα θα σου πάρουν το σπίτι ανεξάρτητα από φυλή. Θα σου στερήσουν την ελευθερια ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Θα μπεις στη μαυρη λίστα ανεξάρτητα από αν έχεις μια σβάστικα ή ένα σφυροδρέπανο στο βυζί. Αυτό βλέπω εγώ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

apeitharxos έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:22
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:13 Ο κόσμος έχει περάσει σε τόσο νέα φάση που κανείς δεν έχει την πολυτέλεια να ψάχνει ακόμα το κακό στη Γερμανία του 40.
4th Reich is rising σήμερα, για να θυμηθούμε και το προφητικό τραγούδι...τέταρτο και τελευταίο, ευτυχώς...
το reich που ετοιμάζεται σήμερα ΔΕΝ έχει τα χαρακτηριστικά των φασιστικών ιδεολογιών πριν μισό αιώνα. Εδώ διακυβεύεται το μέλλον ολόκληρης της ανθρωπότητας και κάποιοι ακόμα ζουν στα αμπέχονα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:25
apeitharxos έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:22
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:13 Ο κόσμος έχει περάσει σε τόσο νέα φάση που κανείς δεν έχει την πολυτέλεια να ψάχνει ακόμα το κακό στη Γερμανία του 40.
4th Reich is rising σήμερα, για να θυμηθούμε και το προφητικό τραγούδι...τέταρτο και τελευταίο, ευτυχώς...
το reich που ετοιμάζεται σήμερα ΔΕΝ έχει τα χαρακτηριστικά των φασιστικών ιδεολογιών πριν μισό αιώνα. Εδώ διακυβεύεται το μέλλον ολόκληρης της ανθρωπότητας και κάποιοι ακόμα ζουν στα αμπέχονα...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το ανέφερα κιόλας παραπάνω ότι τα ολοκληρωτικά καθεστώτα προηγούμενων εποχών θα είναι βόλτα στο πάρκο σε σχέση με ό,τι ετοιμάζονται να κάνουν...Απλώς τώρα ωρίμασαν και οι συνθήκες γιατί η τεχνολογία έφτασε σε πολύ υψηλό επίπεδο και, δυστυχώς, πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε βάρος των ανθρώπων...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Αρχικά με ξεπερνάει και θλίβομαι που οι πρώτοι 2 που σπεύσανε να σχολιάσουν ότι θεωρούν ξεπερασμένο τον ναζισμό και τι ψάχνεις. Ντροπή. Φαντάζομαι τις πεποιθήσεις σας.
Δεύτερον, απείθαρχε δεν έχω σχολιάσει όπου έχεις γράψει αυτά που γράφεις και δε θα το κάνω ούτε τώρα. Δε θέλω να σε προσβάλω ούτε να τσακωθούμε. Μια φορά που τα είπαμε αυτά από κοντά (νομίζω) σε καμία περίπτωση δεν τα βρήκαμε αλλά επικρατούσε φιλικό κλίμα.
Τέλος να ξεκαθαρίσω ότι οι Brocas Helm είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα και γουστάρω full Motörhead. Ξεχωρίζω τον καλλιτέχνη από την τέχνη του. Ο Μιχαηλ Άγγελος έφτιαχνε αυτά τα υπέροχα προς το θεό, για την εκκλησία, με βαθιά κατάνυξη.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:32 Αρχικά με ξεπερνάει και θλίβομαι που οι πρώτοι 2 που σπεύσανε να σχολιάσουν ότι θεωρούν ξεπερασμένο τον ναζισμό και τι ψάχνεις. Ντροπή. Φαντάζομαι τις πεποιθήσεις σας.
Αντί να ντρέπεσαι για τις άγνωστες σε σένα πεποιθήσες μας, θα έπρεπε να προβληματίζεσαι βαθύτατα που εκπέμπεις σήματα των λοβοτομημένων antifa, βοηθώντας εν αγνοία σου το σύγχρονο χουντικό καθεστώς που ξημερώνει. Αν ανήκεις στους συγκεκριμένους έχεις χάσει προφανώς την ικανότητα να σκέφτεσαι αν και μάλλον για σφυροδρέπανο σε κόβω οπότε η χούντα σου πάει γάντι.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Τρικυμια εν κρανιω. Το οτι αναφερεις αντιφα/σφυροδρεπανα αμεσα και με τετοιο τροπο speaks in volumes που λεμε και στο χωριο μου. Στεναχωρο απο καθε αποψη.

Αφηστε τη μπανταρα απεξω τουλαχιστον, επαναλαμβανω, σε b-movie παιζουν.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:41
vasilis2112 έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:32 Αρχικά με ξεπερνάει και θλίβομαι που οι πρώτοι 2 που σπεύσανε να σχολιάσουν ότι θεωρούν ξεπερασμένο τον ναζισμό και τι ψάχνεις. Ντροπή. Φαντάζομαι τις πεποιθήσεις σας.
Αντί να ντρέπεσαι για τις άγνωστες σε σένα πεποιθήσες μας, θα έπρεπε να προβληματίζεσαι βαθύτατα που εκπέμπεις σήματα των λοβοτομημένων antifa, βοηθώντας εν αγνοία σου το σύγχρονο χουντικό καθεστώς που ξημερώνει. Αν ανήκεις στους συγκεκριμένους έχεις χάσει προφανώς την ικανότητα να σκέφτεσαι αν και μάλλον για σφυροδρέπανο σε κόβω οπότε η χούντα σου πάει γάντι.
Γενικά η φάση είναι ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται κι εσύ μυγιάστηκες πρώτος πρώτος.

Επίσης εγώ δεν κρύβω τις λοβοτομημένες αντίφα απόψεις μου σκεπτόμενε πεφωτισμένε ρεαλιστή απολιτίκ.

«Έχω σταματήσει να σκέφτομαι και άμα είμαι σφυροδρέπανο μου πάει γάντι η χούντα που ετοιμάζουν».
Μάλιστα. Τι να πω εγώ τώρα; Σχολιάζεις και σε άλλα (πολιτικά) sites?
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

ManowarakiasWsToSign έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:50 Τρικυμια εν κρανιω. Το οτι αναφερεις αντιφα/σφυροδρεπανα αμεσα και με τετοιο τροπο speaks in volumes που λεμε και στο χωριο μου. Στεναχωρο απο καθε αποψη.

Αφηστε τη μπανταρα απεξω τουλαχιστον, επαναλαμβανω, σε b-movie παιζουν.
Προφανές ήταν από την αρχή ότι πρόκειται περί ταινίας. Αυτό όμως δεν αναιρεί την απορία μου βλέποντάς τους να χαριεντίζονται με σβαστικες έστω και στα πλαίσια της ταινίας.
Εγώ δεν ήρθα εδώ ούτε να ρίξω ανάθεμα ούτε να αποποιηθώ την αγάπη μου για τη μουσική της μπάντας. Αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάποια ιδεολογική συσχέτιση και ρώτησα μήπως ξέρει κάτι παραπάνω κάποιος που τους ξέρει καλύτερα από εμένα σαν ανθρώπους.
Το «αφήστε την μπάνταρα απέξω» δε μου αρέσει. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα ήθελα να το ξέρω και όχι να το κρύψω κάτω από το τραπέζι επειδή μου αρέσει η μουσική τους. Αυτό είναι στρουθοκαμηλισμός.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 22:03
ManowarakiasWsToSign έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:50 Τρικυμια εν κρανιω. Το οτι αναφερεις αντιφα/σφυροδρεπανα αμεσα και με τετοιο τροπο speaks in volumes που λεμε και στο χωριο μου. Στεναχωρο απο καθε αποψη.

Αφηστε τη μπανταρα απεξω τουλαχιστον, επαναλαμβανω, σε b-movie παιζουν.
Προφανές ήταν από την αρχή ότι πρόκειται περί ταινίας. Αυτό όμως δεν αναιρεί την απορία μου βλέποντάς τους να χαριεντίζονται με σβαστικες έστω και στα πλαίσια της ταινίας.
Εγώ δεν ήρθα εδώ ούτε να ρίξω ανάθεμα ούτε να αποποιηθώ την αγάπη μου για τη μουσική της μπάντας. Αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάποια ιδεολογική συσχέτιση και ρώτησα μήπως ξέρει κάτι παραπάνω κάποιος που τους ξέρει καλύτερα από εμένα σαν ανθρώπους.
Το «αφήστε την μπάνταρα απέξω» δε μου αρέσει. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα ήθελα να το ξέρω και όχι να το κρύψω κάτω από το τραπέζι επειδή μου αρέσει η μουσική τους. Αυτό είναι στρουθοκαμηλισμός.
Συμφωνω μαζι σου, κανενας δεν ειναι υπερανω κρισης, αλλα νομιζω πως εμβαθυνεις αρχειαστα σε κατι που δε χρειαζεται. Η συγκεκριμενη εταιρια κανει αποκλειστικα low-budget b-movies, τρολιες μονο. Εδω και δεκαετιες, απο το 80'. Δεν παιρνεις τιποτα απολυτως στα σοβαρα σε b-movies, ειναι εσκεμμενα μεσα στην καφριλα και με ιδιαιτερο χιουμορ γενικα, που εννοειται δεν ειναι για ολους. Δεν σημαινει κατι το οτι δεχτηκαν να παιξουν.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από theBox »

Στο σημειο αυτο να καλοσορίσουμε τον [mention]ManowarakiasWsToSign[/mention] στην παρέα μας!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:32 Αρχικά με ξεπερνάει και θλίβομαι που οι πρώτοι 2 που σπεύσανε να σχολιάσουν ότι θεωρούν ξεπερασμένο τον ναζισμό και τι ψάχνεις. Ντροπή. Φαντάζομαι τις πεποιθήσεις σας.
Δεύτερον, απείθαρχε δεν έχω σχολιάσει όπου έχεις γράψει αυτά που γράφεις και δε θα το κάνω ούτε τώρα. Δε θέλω να σε προσβάλω ούτε να τσακωθούμε. Μια φορά που τα είπαμε αυτά από κοντά (νομίζω) σε καμία περίπτωση δεν τα βρήκαμε αλλά επικρατούσε φιλικό κλίμα.
Τέλος να ξεκαθαρίσω ότι οι Brocas Helm είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα και γουστάρω full Motörhead. Ξεχωρίζω τον καλλιτέχνη από την τέχνη του. Ο Μιχαηλ Άγγελος έφτιαχνε αυτά τα υπέροχα προς το θεό, για την εκκλησία, με βαθιά κατάνυξη.
Γιατί εγώ σχολίασα κάτι κακό σε αυτά που είπες; Απλώς διαφώνησα γιατί δεν είμαστε στην Γερμανία του 1933-1945, ούτε στην Σοβιετική Ένωση και την Α. Γερμανία της περιόδου 1917-1990 & 1946-1989 αντίστοιχα, αλλά στην Ελλάδα του 2020 στην οποία έχουμε ολοκληρωτισμό (διαφωνείς;).

Ενώ είχαμε δημοκρατία, μέσα σε μερικούς μήνες, χωρίς τανκς, χωρίς να υπάρξει ουδεμία αντίσταση, είμαστε κλειδωμένοι μέσα στα σπίτια μας, γιατί πέφτει δούλεμα...Μην έχεις δηλαδή την ψευδαίσθηση ότι κόπτονται για την υγεία μας...
Σήμερα, ο Μητσοτάκης πήγε για moto-cross και πριν λίγες ημέρες ήρθε σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα (Ιερώνυμος) αλλά δεν έκατσε καραντίνα! Εσένα τι σου λένε όταν γίνεται το contact tracing ενός επιβεβαιωμένου κρούσματος (το σύγχρονο φακέλωμα); Κάτσε 15 ημέρες σπίτι σου και μην βγαίνεις έξω.
Τι άλλο κάνεις (τι κάνουμε όλοι); Στέλνεις (στέλνουμε) sms για να πας (πάμε) μέχρι το περίπτερο, και αυτό δεν σε απασχολεί; Ή θα πρέπει να κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος;

Και, ποιο είναι το πρώτο βήμα κάθε ολοκληρωτισμού; Η λογοκρισία. Στην οποία εσύ, ως δημοκράτης που υποθέτω θεωρείς τον εαυτό σου ότι είναι (και δεν αμφιβάλλω ότι είσαι) θα έπρεπε να είσαι εναντίον.
Δεν σε πειράζει εσένα που το facebook και το youtube κατεβάζουν όποιο βίντεο δεν τους αρέσει, για τους χ,ψ λόγους;
Δεν σε πειράζει που λογοκρίνουν τον πρόεδρο των ΗΠΑ? Φαντάσουν αν λογοκρίνουν τον Τραμπ, σε εμάς τι θα κάνουν σε λίγο καιρό...
Εδώ είμασταν πάλι πριν λίγο καιρό και το σχολιάζαμε αυτό, και έλεγαν κάποιοι ότι γίνεται για οικονομικούς λόγους αυτό, και ότι οι πλατφόρμες ενηλικιώθηκαν και άλλα τέτοια, τα οποία με έβρισκαν κάθετα αντίθετο από την αρχή, διότι φανταζόμουν ότι αυτή η κατάσταση θα βγει εκτός ορίων.
Ναι μεν είναι ιδιωτικές εταιρείες κατ' όνομα, αλλά για 10 χρόνια αυτές οι ιδιωτικές εταιρείες, όταν ήθελαν να σε πιάσουν πελάτη, άλλα σου έλεγαν...


Επομένως, εγώ σχολίασα ότι
(α) λογοκρίνεις μια μπάντα επειδή επέλεξε να βγει στην σκηνή με ένα σύμβολο. Προφανώς και αυτό το σύμβολο παραπέμπει κάπου, όπως και η πεντάλφα. Αλλά με την πεντάλφα όλα οκ; Το facebook και το youtube είναι κακά όταν λογοκρίνουν, αλλά όταν η λογοκρισία ξεκινάει από εμάς τους ίδιους, σιγά μην δεν το κάνουν οι μεγάλες πλατφόρμες...
(β) ότι τον πραγματικό φασισμό τον βιώνεις σήμερα (4ο Ράιχ) και εσύ ακόμη κοιτάς τι έγινε στο 3ο Ράιχ. Φυσικά και το 4ο Ράιχ δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε το τρίτο, εσύ όμως έχεις καταλάβει τον λόγο γιατί χωρίς 3ο ράιχ δεν θα είχαμε τέταρτο; Και ότι η ιδεολογία αυτή δαιμονοποίησε την έννοια του έθνους/κράτους, και ωραιοποίησε την έννοια του διεθνισμού που, αυτά τα δύο, που συνέβησαν την ίδια στιγμή στον Δυτικό κόσμο από τον β'ππ και μετά, αποτέλεσαν την αιτία για την οποία τα ζούμε όλα αυτά σήμερα;

ο [mention]Advancing Yokeda[/mention] είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνει, για εσένα που σκέπτεσαι με όρους πολιτικής ορθότητας το έχεις καταλάβει; Αυτό δηλαδή που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ενώ το πρόβλημα είναι αλλού, και εσύ κοιτάς αλλού.

Διότι, ο brave new world που οραματίζονται αυτοί οι άνθρωποι μέσω του The Great Reset (βιβλίο που άφησε να εννοηθεί ότι διαβάζει ο Μητσοτάκης, καθώς υπήρχε πάνω στο γραφείο του) είναι ένας κόσμος 'χυλός', χωρίς σύνορα, χωρίς εθνική ταυτότητα,χωρίς ξεχωριστά ήθη και έθιμα, χωρίς οικογένεια, χωρίς παραδόσεις, χωρίς θρησκεία (και φυσικά χωρίς θρησκεία, αφού ετοιμάζεται να έρθει μια άλλη θρησκεία).
Αλλά όλη αυτή την κατάσταση εξυπηρέτησε η συγκεκριμένη ιδεολογία, η οποία χρησιμοποιήθηκε καταλλήλως από την αριστερά για να βάζει ταμπέλες σε όποιον υποστήριζε τα παραπάνω.
Συνεργασία υπήρξε δηλαδή, όχι αντιπαλότητα, η ατζέντα που έπρεπε να εξυπηρετηθεί είναι αυτή που ζούμε τώρα, και έπρεπε να στρωθεί το έδαφος με τον κατάλληλο τρόπο, για να φτάσουμε στο σήμερα (τα λέω από εποχές metadome αυτά, και με βγάζατε τρελό. Δεν τα λέω δηλαδή σήμερα, που πλέον είναι ορατό και με γυμνό ματι προς τα πού πάει το πράγμα).

(γ) Επίσης, λογοκρίνεις με οπαδικά κριτήρια γιατί το σφυροδρέπανο δεν θα σε πείραζε, ενώ σε πειράζει η σβάστικα. Δεν σε πειράζει η πεντάλφα; Το τριγωνάκι μήπως που υπάρχει σε όλες τις μασονικές στοές και το έχουν πολλά συγκροτήματα; Ο χάρακας και ο διαβήτης μήπως, που και αυτά είναι μασονικά σύμβολα και ήταν κάποτε η σημαία της ΛΔΓ (Α. Γερμανία);
Έχεις προσπαθήσει να αποκωδικοποιήσεις τα σύμβολα που εμφανίζονται στα layout των Led Zeppelin?
Δεν σε μέμφομαι για αυτό, ότι σε ενοχλεί μόνο ένα σύμβολο, διότι από το σχολείο μέχρι το πανεπιστήμιο μας μαθαίνουν ότι υπάρχει μόνο ο μαύρος φασισμός.
Αλλά, γιατί τότε όλοι αυτοί που το λένε αυτά δεν πάνε να ζήσουν στην Βόρεια Κορέα ή στην Βενεζουέλα ή στην Κούβα; Σοσιαλισμό δεν έχουν εκεί;

Τα όρια της λογοκρισίας του καθενός είναι διαφορετικά, και αν σκεφτόμαστε όλοι κατ' αυτόν τον τρόπο θα χάσουμε την μπάλα, συν του ότι θα γίνουμε και μίζεροι γιατί χάνουμε την ουσία αυτής της μουσικής...

Εγώ το αποδέχομαι ότι αυτή η μουσική συνδέεται με τον αποκρυφισμό πολλές φορές (έχω γράψει ένα ολόκληρο σεντόνι για να αποσυμβολίσω το εξώφυλλο των HESS (+10 σελίδες), ελπίζω να ολοκληρώσω την κριτική κάποια στιγμή, το έκανα για την δική μου καύλα γιατί γούσταρα πολύ το άλμπουμ), αλλά το βλέπω ως cult, ειδικά για τις μικρές μπάντες.
Και εδώ που τα λέμε το heavy metal δεν θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς την σκοτεινή/ατμοσφαιρική πλευρά του. Να το απαρνηθώ δηλαδή επειδή δεν τα υιοθετώ αυτά;
Στις μεγάλες μπάντες, είναι πολύ πιθανόν οι εταιρείες να επιβάλλουν εξώφυλλα στις μπάντες. Σου αναφέρω ένα εξύφυλλο των beatles που παρέπεμπε στην παιδεραστία, και ένα εξώφυλλο των Scorpions επίσης, και το The Houses of the Holy των Led Zeppelin που δείχνει γυμνά κοριτσάκια.

Και οκ, εγώ θα λογοκρίνω μια μπάντα αν αρχίζει και σφάζει βρέφη επί σκηνής (ακόμα και εικονικά να το κάνει), και το πιστεύει (δεν το κάνει δηλαδή στα πλαίσια της θεατρικότητας ή ενός concept που θέλει να καυτηριάσει κάτι) αλλά μιλάμε πλέον ότι αυτό είναι κανιβαλισμός, ξεφεύγει από τα όρια της ανθρώπινης λογικής.
Ή αν είναι παιδεραστές, και δω σύμβολα που να παραπέμπουν σε παιδεραστία, επί σκηνής.
Στο λέω γιατί υπάρχουν κάποιοι που το θεωρούν διασκέδαση κάτι τέτοιο, και είναι πολιτικοί και τους χτίζουν το προφίλ τα ΜΜΕ σε καθημερινή βάση, και είναι και αριστεροί πολιτικοί κάποιοι εξ' αυτών. (μιλάω για το Χόλυγουντ, και τα δύο μεγάλα κόμματα στις ΗΠΑ, το ένα εκ των οποίων είναι οι αριστεροί, οι δημοκρατικοί αν θες).
Ψάξε για την Μαρίνα Αμπράμοβιτς για παράδειγμα, και τις 'παρέες' της.

Διότι, ναι, αν αφιερώσεις κάποιο χρόνο στην αποκωδικοποίηση συμβόλων σε οποιοδήποτε επίπεδο, θα βρεθείς σε έναν κόσμο που δεν θα σου αρέσει καθόλου. Και η σβάστικα θα είναι πταίσμα μπροστά σε ό,τι θα διαπιστώσεις γιατί η παιδεραστία είναι κύκλωμα που ξεκινάει από πολύ ψηλά και απλώνεται σε ολόκληρο τον κόσμο ίσως, σε επίπεδο πολιτικών ηγετών.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

Λίγο παλιό καλό FS. Μου είχε λείψει βρε σκασμένα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Τι να πω ρε απείθαρχε;!;!
Έχω μείνει αποσβολωμένος!!!!!

Φαντάζομαι θα ενδιαφέρονταν πολλοί συμφορουμίτες μας να διαβάσουν ένα εκτεταμένο άρθρο σου πάνω στην παιδεραστία, είναι κύκλωμα που ξεκινάει από πολύ ψηλά και απλώνεται σε ολόκληρο τον κόσμο ίσως, σε επίπεδο πολιτικών ηγετών, εγώ όμως όχι, συγγνώμη.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

Δεν σε κατάλαβα τι θες να πεις...
Σου ανέφερα πως είσαι λάθος που προσπαθείς να στιγματίσεις μία μπάντα.
Οι άνθρωποι είναι μουσικοί και δεν πρόκειται να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν στο τι πιστεύουν, ούτε και μας απασχολεί.
Δεν μας απασχολεί, και σου το ανέλυσα με χίλιους τρόπους το γιατί δεν πρέπει να μας απασχολεί.

Γιατί η λογοκρισία είναι η αρχή κάθε ολοκληρωτισμού (σου ανέφερα, ωστόσο, την δική μου κόκκινη γραμμή σε θέματα μουσικής, η οποία είναι πραγματικά κάτι το επικίνδυνο αν συμβαίνει-και σου έφερα ως παράδειγμα 3 εξώφυλλα διάσημων μπαντών).
Και ο ολοκληρωτισμός των ναζί από την λογοκρισία ξεκίνησε, και κάθε ολοκληρωτισμός ξεκινά από την λογοκρισία, πόσο ποιο ξεκάθαρα να το πω; Και ο σημερινός ολοκληρωτισμός από την λογοκρισία έχει ξεκινήσει.
Και εσύ λογοκρίνεις αυτή την στιγμή.
Μήπως να τους δικάσουμε κιόλας και να μαζευτούν καμιά 20.000 έξω από το δικαστήριο για να τους ρίξουν οι δικαστές από 15 χρόνια στον καθένα; Να τους εκτελέσουμε; Τι προτείνεις, για παραδειγματισμό;
Θα θυμάσαι το πρόσφατο παράδειγμα με την black metal μπάντα που ήταν να έρθει να παίξει στην Ελλάδα και δεν την άφησαν λόγω των πιστεύω τους (που έκαναν και πολύ περισσότερο μπαμ οι συγκρεκριμένοι). Κάποιοι όμως ήθελαν να τους δουν.
Πώς τους έλεγαν, θυμάται κανείς; Πολωνοί ήταν νομίζω...
Ή, ένα μαγαζί στην Αθήνα που διοργάνωνε live, και που φιλοξένησε μια μπάντα τέτοιων απόψεων στην σκηνή και άρχισαν κάποιοι να κράζουν με αποτέλεσμα ο άνθρωπος (που ζούσε από αυτό) να κλείσει το μαγαζί του; Γιατί δεν πάνε οι αλληλέγγυοι τώρα να του δώσουν λίγο από τον μισθό τους να ζήσει που εξαιτίας τους έκλεισε την δουλειά του;
Σου αρέσει αυτή η κατάσταση;
Αλλά με τους villagers of ioannina για παράδειγμα και κάθε μπάντα αιλλυνικού στόνερ, που είναι ακροαριστεροί κανένα πρόβλημα; Συγγνώμη αλλά, εκτός όλων των άλλων, τα βλέπεις και οπαδικά τα πράγματα (δεν σε απασχολεί ο κόκκινος φασισμός φαίνεται, μόνο ο μαύρος.)
Και επίσης σε ρώτησα ότι με τον ίδιο τρόπο που σε πειράζει το συγκεκριμένο σύμβολο, γιατί δεν λες κάτι για τις πεντάλφες ή διάφορα άλλα σύμβολα τέλος πάντων που εμφανίζονται στην μουσική μας (ή στην μουσική βιομηχανία γενικότερα), τα οποία καλό θα είναι να ψάξεις τον αποσυμβολισμό τους...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Zippo190 »

η αλήθεια είναι ότι δεν έγινε καποια προτροπή σε λογοκρισία, περισσότερο παρατήρηση είναι αν και εγώ συντάσσομαι με [mention]LuciferSteele[/mention] όσον αφορά το shock value της υπόθεσης.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”