Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Και εγώ καταλήγω στο πως στα περισσότερα συμφωνούμε με τον [mention]Vic[/mention] απλά με μπερδεύει με τον τρόπο που κάνει τα quote. Οι μοναδικές πραγματικές μονομαχίες στο ΦΣ γίνονται στο αντίστοιχο τόπικ κ προς στιγμής τον πίνω αφού σχεδόν πάντα χάνω :P
Vic έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 17:02 Όσο μεηνστρήμ είναι οι Marduk είναι και οι Burzum με την διαφορά των λάιβ εμφανίσεων προφανώς, στους μπλακμεταλλάδες τα πρώτα Burzum είναι θρησκεία επιπέδου Mayhem και βάλε. Κατά τα άλλα πιο διάσημοι είναι οι Burzum και τα μπλουζάκια τους είναι τόσο γνωστά που πλέον έχουν γίνει και χίψτερ μέηνστρημ. Νομίζω το exposure του Varg και άρα το reach είναι πολύ μεγαλύτερο των Marduk. Και έχει βγάλει και δίσκους πολύ πιο φιλικούς στο αυτί μετά τα μπλιμπλίκια που και προβλήθηκαν και άρεσαν πολύ. Πιο "επικίνδυνος" είναι με αυτή την έννοια. Αλλά πρακτικά μιλώντας είναι επικίνδυνοι σε άτομα με ειδικές ανάγκες (παιδείας, μυαλού, αντίληψης, κριτικής σκέψης ή απλά ηλικίας και εμπειρίας, δηλαδή σε 12χρονα).
Ρε συ οι MARDUK έχουν συμβόλαιο με την Century Media, αυτό και μόνο τους κάνει αν όχι επιτυχημένους και αξιόπιστους, τότε τουλάχιστον αξιοσέβαστους στο μέσο ακροατή, ίσως ακόμα και εκτός μέταλ, κατι που για μένα δεν ισχύει για τους BURZUM λογω του ιστορικού του Varg. Αλλιώς αντιμετωπίζεις (ο οπαδός και ο τύπος) ενα καλλιτέχνη που έχει μια εταιρεία σαν τη Century Media από πίσω του κ αλλιώς έναν καμένο. Και ξαναλέω, ο Varg πουλάει την ιδεολογία του και οι MARDUK την τέχνη τους. Έχει μεγάλη διαφορά. Σε άλλα νέα, δεν πιστεύω πως κινδυνεύουμε από κανέναν από τους δύο.
Vic έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 17:02 δεν περιμένω από συντάκτες να αποδείξουν την καθαρότητά τους και πόσο αντίφα είναι, περιμένω να σχολιάσουν το περιεχόμενο, μπορούν να μας πούνε πώς αισθάνονται για αυτό εννοείται αλλά δεν είναι ΘΕΜΑ για μένα να ΟΦΕΙΛΕΙ ο συντάκτης να ξεκαθαρίσει τα πράματα. Αυτό δεν μπορώ, τον ψυχαναγκασμό στην ηθική καθαρότητα και την άκρατη κινδυνολογία λες και όλος ο κόσμος είναι βλαμμένα πρόβατα που χρειάζεται προειδοποίηση στο πακέτο τσιγάρα για να μάθει ότι βλάπτει την υγεία
Όπως είπα και σε αυτό συμφωνω και δεν περιμένω από συντάκτες να έχουν πιστοποιητικό φρονημάτων, ούτε να βάζουν τα πράγματα στη θέση τους γιατί αυτή η "θέση" διαφέρει από άτομο σε άτομο. Αυτό που είναι ζητούμενο από μένα είναι ο τύπος/συντάκτης να παρουσιάζει το εκάστοτε υλικό με τρόπο ουσιώδη, είτε πρόκειται για DREAM THEATER, είτε πρόκειται για BURZUM. Δεν γίνεται για παράδειγμα να μιλάς συγκεκριμένα για "έμπνευση από τα έργα του Tolkien" όταν πρόκειται για BLIND GUARDIAN και για γενικές "αναφορές στο ΒΒΠ" όταν μιλάς για τους MARDUK οχ. Μου φαίνεται ότι είναι σαν να αγνοούνται κάποια πράγματα επίτηδες. Αυτό λέω μόνο κ όχι πως θα πρέπει να πάρουν θέση υπέρ της μιας ή του άλλης πλευράς. Αλλά ακόμα κ θέση να πάρει κάποιος, το θεωρώ πιο "εντιμο" (δεν ξερω αν ειναι η κατάλληλη λέξη) απέναντί μου, γιατί μπορώ να κρίνω με τι και ποιον έχω να κάνω.
Vic έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 17:02 Σύμφωνοι. Και εγώ λέω ότι το να κουνάς το δάχτυλο στο κοινό δεν βοηθάει το απαίδευτο κοινό καθόλου, όπως δεν βοηθάει καθόλου αυτή η πατροναριστική τακτική. Συμφωνώ ότι υπάρχει θέμα με τους Μαρντούκ, καθόλου δεν συμφωνώ (με τον Κρις) τι κάνουν και τι είναι οι μεταλλάδες γενικά και τι σημαίνει η αντιμετώπισή τους σε αυτά τα (κατανγκαστικά) ηθικά προστάγματα.
Δεν νομιζω να κούνησα καποιο δάχτυλο. Αυτός που το έκανε στο κείμενο, καλώς το έκανε καθως είναι ελεύθερος να το κάνει γιατί έτσι νιώθει. Από εκεί κ πέρα δεν το επικροτώ ούτε το καταδικάζω, κ μάλλον με αφήνει αδιάφορο στη τελική. Αυτό που ήθελα να πάρω από το συγκεκριμένο κείμενο το πήρα κ μου φτάνει ;)

Για τα της συσχέτισης αμερικάνικης κοινωνίας με την ελληνική θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή γιατί δεν προλαβαίνω τωρα. Αν και νομίζω πρέπει να ανοίξουμε άλλο τοπικ για το συγκεκριμένο θέμα :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε, εγώ δεν αναφερομουν στην επιθετικότητα και τη σφοδρότητα που είχε ο μεταξύ σας διάλογος. Αναφερομουν στην κτηνώδη βία που θα υπέμενε ο άμοιρος αναγνώστης που θα επιχειρούσε να παρακολουθήσει τη συζήτηση σας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 20:08 Τέλος για να "ελαφρύνω" λίγο το κλίμα, θα ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάτι το ηθικά μεμπτό στο ότι 4 λευκοί απο τη βοστόνη, αποφασίζουν να βαφτίσουν την μπάντα τους έτσι:
αν μιλάμε μόνο για τον τίλο τότε δεν βρίσκω κάτι ηθικά μεπτό. Και γενικά δεν υπάρχουν βρώμικες λέξεις αλλά βρώμικα μυαλά. Αν κάποιος συνδέσει τους μεξικανούς με τους πιθήκους τότε αυτός ίσως να έχει το πρόβλημα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Vic »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 20:36 Ρε συ οι MARDUK έχουν συμβόλαιο με την Century Media, αυτό και μόνο τους κάνει αν όχι επιτυχημένους και αξιόπιστους, τότε τουλάχιστον αξιοσέβαστους στο μέσο ακροατή, ίσως ακόμα και εκτός μέταλ, κατι που για μένα δεν ισχύει για τους BURZUM λογω του ιστορικού του Varg. Αλλιώς αντιμετωπίζεις (ο οπαδός και ο τύπος) ενα καλλιτέχνη που έχει μια εταιρεία σαν τη Century Media από πίσω του κ αλλιώς έναν καμένο. Και ξαναλέω, ο Varg πουλάει την ιδεολογία του και οι MARDUK την τέχνη τους.
Ασχέτως της κουβέντας, νομίζω ότι υπερτιμάς το εκτόπισμα της Century Media. Ναι, είναι μια μεγάλη για τα δεδομένα του μέταλ εταιρεία αλλά δεν είναι κανάς κολοσσός και ειδικά την εποχή που ζούμε δεν νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δίνει σημασία σε ποια εταίρεία βγαίνει κάτι. Αυτό είναι μια καλή συνήθεια που έχουμε οι παλιότεροι.

Από την άλλη ο Varg φυσικά και πουλάει την τέχνη του, από την προσωπική του εταιρεία κυκλοφορούν όλα τα Burzum και έχει και το κανάλι στο youtube που σταθερά κάθε παπαριά που ανεβάζει χτυπάει 25 χιλιάδες views σταθερά (σταθερό κοινό) και τα σουξεδιάρικα θέματα (περί Burzum, μουσικής και το αστυνομικό ρεπορτάζ) χτυπάνε τετραπλάσια. Στα μουσικά μας χωράφια είναι πολύ, πολύ σημαντικότερος των Marduk. Και όταν μιλάει δεν ακούγεται σαν καμένος, θα έλεγα πως έχει και ευχάριστη ομιλία και προφορά, αν δεν ήξερες τι πρεσβεύει και τι έχει κάνει θα τον έλεγες και συμπαθητικό. Επομένως, για μένα πιο επικίνδυνος είναι από τους Marduk. Αλλά και οι δύο περιπτώσεις είναι ελάχιστα επικίνδυνες αν έχεις μεγαλώσει στοιχειωδώς σωστά το παιδί σου και καθόλου επικίνδυνες αν έχεις ένα δράμι παιδεία.
Όπως είπα και σε αυτό συμφωνω και δεν περιμένω από συντάκτες να έχουν πιστοποιητικό φρονημάτων, ούτε να βάζουν τα πράγματα στη θέση τους γιατί αυτή η "θέση" διαφέρει από άτομο σε άτομο. Αυτό που είναι ζητούμενο από μένα είναι ο τύπος/συντάκτης να παρουσιάζει το εκάστοτε υλικό με τρόπο ουσιώδη, είτε πρόκειται για DREAM THEATER, είτε πρόκειται για BURZUM. Δεν γίνεται για παράδειγμα να μιλάς συγκεκριμένα για "έμπνευση από τα έργα του Tolkien" όταν πρόκειται για BLIND GUARDIAN και για γενικές "αναφορές στο ΒΒΠ" όταν μιλάς για τους MARDUK οχ. Μου φαίνεται ότι είναι σαν να αγνοούνται κάποια πράγματα επίτηδες. Αυτό λέω μόνο κ όχι πως θα πρέπει να πάρουν θέση υπέρ της μιας ή του άλλης πλευράς. Αλλά ακόμα κ θέση να πάρει κάποιος, το θεωρώ πιο "εντιμο" (δεν ξερω αν ειναι η κατάλληλη λέξη) απέναντί μου, γιατί μπορώ να κρίνω με τι και ποιον έχω να κάνω.
Συμφωνούμε απολύτως. Δεν είναι θέμα πολιτικής ιδεολογίας του συντάκτη πιστεύω ή ατολμίας. Θέμα ταλέντου (και εκπαίδευσης) είναι για μένα. Υπάρχουν πολλοί ατάλαντοι, αδιάφοροι, άοσμοι, άχρωμοι που ενδεχομένως δεν έχει περάσει καν από το μυαλό τους όλη αυτή η κουβέντα που γίνεται, χωρίς να αποκλείω ότι δεν θέλουν να χαλάσουν την ζαχαρένια τους. Πάντως, η ουσία είναι ότι πέρασε η εποχή που αυτό είχε σημασία στον κόσμο από άποψη ενημέρωσης. Οι συντάκτες σήμερα δεν ενημερώνουν τόσο (για καινούργιες κυκλοφορίες τουλάχιστον), όσο δίνουν άποψη. Και γενικώς έχουμε θέμα ότι είναι σπάνιοι οι καλοί αποψιάτορες.
Δεν νομιζω να κούνησα καποιο δάχτυλο
Πράγματι. Είναι αρκετά σαφές ότι οι αντιρρήσεις μου αφορούν το κείμενο και τις προθέσεις του Chris.
Για τα της συσχέτισης αμερικάνικης κοινωνίας με την ελληνική θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή γιατί δεν προλαβαίνω τωρα. Αν και νομίζω πρέπει να ανοίξουμε άλλο τοπικ για το συγκεκριμένο θέμα :D :D
Θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω απόψεις επ'αυτού.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Priamos »

Λοιπόν... Είδα σε διάφορες ομάδες να χλευάζουν τους "μονομουσικουληδες", και έχω μια γνήσια απορία. Έχουν επίγνωση οι "διαδικτυακοι δικαστές", ότι ένα μεγάλο ποσοστό της τέχνης που έχτισε τον πολιτισμό μας, προέρχεται από άτομα που αν γνωρίζαμε τον χαρακτήρα, τις πράξεις και τις ιδέες τους, θα έπρεπε με βάση τα σύγχρονα "αυστηρά κριτήρια" της εποχής μας να τα ρίξουμε στον κάλαθο των αχρήστων;

Και πως διαχειρίζεται κάποιος που λάτρευε ένα καλλιτεχνικό εργο για όλη του τη ζωή, την πληροφορία ότι τελικά προέρχεται από ένα άτομο που αποδοκιμάζει τις ιδέες και πράξεις του; Αυτοματα παύει να το γουστάρει; Ή ζοριζει τον εαυτό του , ότι δεν είναι σωστό να το γουστάρει και βρίσκεται σε φάση εσωτερικής πάλης ανάμεσα σε αυτό που πρέπει και αυτό που θέλει;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Μια πρωτη "ευκολη" απάντηση ειναι πως δεν πρεπει να κρινουμε τα πεπραγμένα της ιστοριας αποκομμένα απο το συγχρονο (τους) γιγνεσθαι. Πόσο μάλιστα να τα αξιολογουμε με σημερινες αντιληψεις και δεδομένα.

Δεδομενου ειδικα οτι το άτομο (εν προκειμένω ο καλλιτεχνης) ειναι λιγο-πολυ κοινωνικο προιόν της εκάστοτε εποχης του.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 11:10 Μια πρωτη "ευκολη" απάντηση ειναι πως δεν πρεπει να κρινουμε τα πεπραγμένα της ιστοριας αποκομμένα απο το συγχρονο (τους) γιγνεσθαι. Πόσο μάλιστα να τα αξιολογουμε με σημερινες αντιληψεις και δεδομένα.

Δεδομενου ειδικα οτι το άτομο (εν προκειμένω ο καλλιτεχνης) ειναι λιγο-πολυ κοινωνικο προιόν της εκάστοτε εποχης του.
Ωραία... Να το φέρουμε στη σύγχρονη εποχή. Τον παίζεις μια ζωή με Awaken the guardian. Και μαθαίνεις ότι ο Arch είναι παιδερας. Βρίσκεσαι σε άρνηση και δεν το πιστεύεις; Κανείς το κορόιδο και συνεχίζεις να το γουστάρεις σαν να μην τρέχει τίποτα; Ή αυτομάτως και αυθορμήτως παύεις να απολαμβάνεις το έργο του;

Πλάκα πλάκα, σε αυτό δίλημμα βρέθηκαν προσφάτως οι οπαδοί του Michael Jackson...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 11:20
theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 11:10 Μια πρωτη "ευκολη" απάντηση ειναι πως δεν πρεπει να κρινουμε τα πεπραγμένα της ιστοριας αποκομμένα απο το συγχρονο (τους) γιγνεσθαι. Πόσο μάλιστα να τα αξιολογουμε με σημερινες αντιληψεις και δεδομένα.

Δεδομενου ειδικα οτι το άτομο (εν προκειμένω ο καλλιτεχνης) ειναι λιγο-πολυ κοινωνικο προιόν της εκάστοτε εποχης του.
Ωραία... Να το φέρουμε στη σύγχρονη εποχή. Τον παίζεις μια ζωή με Awaken the guardian. Και μαθαίνεις ότι ο Arch είναι παιδερας. Βρίσκεσαι σε άρνηση και δεν το πιστεύεις; Κανείς το κορόιδο και συνεχίζεις να το γουστάρεις σαν να μην τρέχει τίποτα; Ή αυτομάτως και αυθορμήτως παύεις να απολαμβάνεις το έργο του;

Πλάκα πλάκα, σε αυτό δίλημμα βρέθηκαν προσφάτως οι οπαδοί του Michael Jackson...
τίποτα από τα τρία: υπάρχει ο Arch o άνθρωπος και ο Arch ο δημιουργός, εσύ ακολουθείς τον δεύτερο. Τον πρώτο τον αφήνεις να κάνει τις επιλογές του και να υφίσταται τις συνέπειες αυτών. Αναμφίβολα ο καθένας έχει τις κόκκινες γραμμές του αλλά μέχρι ενός σημείου. Μπορείς να επιλέξεις να μην πας να τον δεις live, αλλά να ακούς το δίσκο στο σπίτι.

Γενικά πάντως δεν την παλεύω με δικτυακούς δικαστές και ηθικολόγους. Καλώς η κακώς πρέπει να αφήσουμε τους καλλιτέχνες να είναι άνθρωποι, να ανασάνουν και να κάνουν την ζωή τους, ακόμα και αν αυτή είναι σκατοζωή. Είναι άδικο το να προβάλλουμε την δική μας ιδεοληψίια πάνω τους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

- Δε θα απαρνηθώ τη Manowar περίοδο με Logan επειδή αυτός κρίθηκε παιδεραστής. Δεν ακούγεται στα σολο του. Δεν προμοτάρει τις ορέξεις και τις πεποιθήσεις του με το παιξιμο στην κιθάρα. Το ίδιο με τον Arch.

- Σε ολόκληρο το μέταλ, θα βρει κανείς πολλά και διάφορα που παρεκλίνουν από τον μέσο υγιή όρο. Βεβηλώσεις, βιασμοί, φόνοι, διαμελισμοί είναι όλα αρκετά συχνά. Στη διακριτική ικανότητα (αν υπάρχει τέτοια) του καθενός είναι τί να ακούσει και τί όχι. Όμως, λέμε άλλο να τραγουδάς για βεβήλωση και άλλο να την κάνεις όπως φέτος οι Thunderslave. Πόσο απέχει το τραγούδι από την πράξη? Θα έπρεπε να απαγορευτούνν τέτοια τραγούδια? Ένα τραγούδι είναι απλά ένα τραγούδι, αλλά ο Μήτσος θα το δει χαβαλεδιάρικα και ο Κίτσος θα πάει να καταστρέφει τάφους.

- Στην αντίπερα όχθη, η ηθικολογία έχει ξεκάθαρη θέση στη μουσική μας. Το σωστό, το ορθό, το ενάρετο. Το τραγούδησε ο Adams στο Defender. Και το Defender (ομοίως με το προηγούμενο σημείο) θα το ακούσει ο Γιώτης και θα ψήνει μπριζόλες, θα το ακούσει και ο Νώτης και θα αρχίσει να στοχάζεται.

- Ο άνθρωπος και ο δημιουργός ταυτίζονται σε αρκετές περιπτώσεις. Στρατευμένη τέχνη, όπου η ιδεοληψία του ατόμου περνά αυτούσια στη μουσική. Ακροδεξιό black παίζουν οι ακροδεξιοί και μόνο. Απευθύνεται σε μια πολύ συγκεκριμένη μερίδα ατόμων. Δε μπορεί να στιγματίσει ένα ολόκληρο μουσικό είδος.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το ζήτημα (για μένα) είναι ότι υπάρχει δογματισμός σε τέτοιες νοοτροπίες και λίγη κριτική σκέψη. Βλέπουμε δλδ, χαλαρά την δημιουργία "εχθρών" με κριτήριο ύποπτους στίχους, σύνδεση στα social media με διάφορους κ.α. αλλά όπου δεν μας αρέσει σφυράμε κλέφτικα. Γενικά "αυτοί είμαστε"....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Απαντωντας προσωπικα, (το εχω κανει κ παλιοτερα σε αυτο το τοπικ) εχω καποιες κοκκινες γραμμες πολιτικής κυριως φυσης που θα με εμποδισουν να ακουσω "στρατευμενη" τεχνη. Αν ομως ο δημιουργος κραταει τις ιδεες του για τον εαυτο του και δεν υπαρχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ spillover στην τεχνη του (τα Burzum πχ) τοτε δεν εχω προβλημα να ακουσω κ να ευχαριστηθω αγνοόντας των ανθρωπο πισω απο αυτη.

Υπαρχουν φυσικα και "γκριζες" ζωνες οπου το spillover αυτο δεν ειναι ευκολα ποσοτικοποιησιμο. Ειναι παροιμιωδης κι εχει καταγραφει ουκ ολιγες φορες εδω μεσα πχ η προκαταληψη που εχω με ελληνικες μπαντες που ασχολουνται με "αρχαιοελληνικες δοξες". Δεν μπορω να ΑΠΟΔΕΙΞΩ οτι τρεχει κατι, αλλα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ μιλώντας, το mindframe αυτου που θα αποφασισει (ειδικα "τωρα" κι οχι σε παλιοτερες 80ς "απολιτικ" εποχες) να ασχοληθει με αυτο το θεμα, δεν με αφηνει χωρις προβληματισμους.

Προσωπικα κολλήματα δικα μου, το αναγνωριζω. Δεν θα κουνησω το δαχτυλο κ θα δικάσω καποιον που δεν το βλέπει έτσι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τετ 02 Δεκ 2020, 14:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Εγώ, προσωπικά, ακόμα εκπλήσσομαι μπροστά σε κραυγαλέα παραδείγματα ύποπτης μουσικής προπαγάνδας, από σύγχρονες "γκρουπάρες" που υιοθετούνται πλήρως από το κοινό, το ΚΑΧΥΠΟΠΤΟ κοινό. Επιλεκτικό φιλτράρισμα με τα φίλτρα που του δίνει το λειτουργικό σύστημα της εποχής του.

Το κοινό αυτό θα ψάξει να βρει μια σβάστικα σε εξώφυλλο Motorhead γιατί αυτό του είπανε να κάνει (να ψάχνει σβάστικες), αλλά επιδεικτικά θα κλείσει μάτια και αφτιά σε ξεκάθαρη φυλετική προπαγάνδα του αγαπημένου του γκρουπ. Και στο τέλος θα μοστράρει αντίφα στυλάκι, για να την βγάλει καθαρή και να ψαρώσουν οι υπόλοιποι και να του πουνε μπράβο που δεν είναι φασίστας.

Αυτός που έχει την αντίφα εμμονή σήμερα, είναι ο ίδιος που θα βρίζει τους μαύρους στην Αμερική πριν 100 και βάλε χρόνια, ο ίδιος που θα βρίζει τον τάδε λαό επειδή ολόκληρη η εποχή του τον βρίζει, ο ίδιος δηλαδή που αναπαράγει την ίδια καθεστωτική φωνή που του επιβάλλει η εποχή του.

Και θα τελειώσω με αυτό που έχω ξανατονίσει και που για κάποιους είναι παρωχημένο. Το HEAVY METAL έχει στον πυρήνα του το γονίδιο της ελευθερίας και της άρνησης οποιασδήποτε καθεστωτικής ΚΑΙ αντικαθεστωτικής επιβολής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Τετ 02 Δεκ 2020, 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Για ριξε κανενα παράδειγμα! Περα απο Κοντεξ που εχουμε συζητησει παλιοτερα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Spyros »

Κι εγώ όσο μεγαλώνω αυτή η κοκκινη γραμμή τείνει στο άπειρο, πλέον δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι που θα με αποτρέψει από το να ευχαριστηθώ το καλλιτεχνικό έργο κάποιου εφ'όσον μου άρεσε πριν μάθω το ''φάουλ'' του.. Αν μάθαινα π.χ ότι ο Arch είναι παιδέρας , ίσως να το σκεφτόμουν όταν άκουγα το άλμπουμ τους και να με ξενέρωνε κάπως, αλλά Χ δεν θα του έριχνα σε καμιά περίπτωση. Φυσικά πάντως, θα με χαροποιούσε πάρα πολύ αν μάθαινα ότι κάποιος ή κάποιοι γονείς απο τα θύματα του πήγαν και τον έθαψαν ζωντανό λ.χ.
Απο την άλλη, οι ελάχιστες μπάντες που για κάποιο λόγο είμαι σιγουρος ότι είναι/ήταν εν δυνάμει καλοί μου φίλοι, πάντα θα έχουν κάποιο ιδιαίτερο μέρος στην καρδιά μου. Τι κι αν τον καρχαρία τον πήρα αγκαλιά 2 φορές στη ζωή μου και προφανώς δεν είχε ιδέα ποιος είμαι. Για μένα θα είναι πάντα πατρική φιγούρα και εντελώς αυθαίρετα, είμαι 100% σίγουρος ότι ποτέ δεν θα μάθω κάτι για αυτόν που θα ταρακουνήσει τα οποιαδήποτε στεγανά είχα οποτεδήποτε.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 12:38 Για ριξε κανενα παράδειγμα! Περα απο Κοντεξ που εχουμε συζητησει παλιοτερα.
Για κόντεξ μιλάω. Πιο κραυγαλέο δε γίνεται.

Και οι Manowar τραγουδούσαν σκότωσέ τους όλους, πάτησέ τους κάτω, αλλά ποιούς? Όχι τη συγκεκριμένη πλυθησμιακή ομάδα του πλανήτη μας πάντως, που τραγουδούν οι Κόντεξ. Να θυμίσω, ότι οι Κόντεξ ανήκουν στους αντίφα όπως είναι γραμμένο στην τελευταία τους κυκλοφορία.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”