Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]apeitharxos[/mention]

Κατανοώ φουλ όσα λες. Και για να σου πω την αλήθεια εγώ σαν Χρήστος ποτέ δεν θα έμπαινα στη λογική της στάσης "σβήσε με δεν θέλω να συμμετέχω" επειδή δεν συμφωνώ ή δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα που μπορεί να διαβάζω. Κάνω focus σε αυτά που με αφορούν και με ενδιαφέρουν, τα υπόλοιπα τα αγνοώ. Και στην ψηφιακή και στην πραγματική κοινωνία.

Δικαίωμα του όμως του καθένα να παίξει μπάλα με αυτόν τον τρόπο. Είναι απόλυτα σεβαστό. Δεν είναι η πρώτη φορά που έχει συμβεί εδώ και δεν θα είναι και η τελευταία.

Υπάρχει δράση και αντίδραση και με αυτό το σκεπτικό ανέφερα και το περιστατικό.

Εγώ θέλω περισσότερο Heavy Metal και νέο κόσμο ενεργό στο FS. Αυτό τέλος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 23:38 @apeitharxos

Δικαίωμα του όμως του καθένα να παίξει μπάλα με αυτόν τον τρόπο. Είναι απόλυτα σεβαστό. Δεν είναι η πρώτη φορά που έχει συμβεί εδώ και δεν θα είναι και η τελευταία.
Εξαιτίας των απόψεών μου πάλι; Πότε έγινε αυτό; Εγώ είχα να γράψω κάτι μήνες εδώ...Εκτός αν εννοείς μια περίπτωση, που την γνωρίζω και εγώ, και που συμπαθιόμαστε πολύ τέλος πάντων...
Πλην αυτού;
CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 23:38 Εγώ θέλω περισσότερο Heavy Metal και νέο κόσμο ενεργό στο FS. Αυτό τέλος.
Κοίτα, στην περίπτωση αυτή δεν άνοιξα το topic. Αν το να σχολιάζω σε ανάλογα topic θεωρείται λόγος αποχώρησης για κάποιους επειδή δεν θα συμφωνήσω μαζί τους, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Μπήκα τότε στης ΦΛΕΦΑΛΟ το topic, πρώτη φορά εδώ, να πω κάποια πράγματα. Έτσι πρωτομπήκα εδώ. Αν δεν έμπαινα εγώ, ίσως να έμπαινε η ίδια η ΦΛΕΦΑΛΟ να σχολιάσει, αργότερα.

Θα έμπαινα βέβαια ούτως ή άλλως κάποια στιγμή, λόγω μουσικών συζητήσεων.

Και πάλι δεν είχα διάθεση προκατειλημμένης υποστήριξης υπέρ τους τότε (αργότερα μιλήσαμε μερικές φορές και μιλάμε στην σελίδα τους στο facebook, σχολιάζω βασικά), απλώς θεώρησα πολύ τραβηγμένα τα όσα γράφονταν, με μονόπλευρη κριτική. Και τις απόψεις όσων ακούγονταν σε πολιτικό επίπεδο πολύ εξωραϊσμένες.
Και για τον SunKnight, το ίδιο, απομόνωσαν κάποιοι τις απόψεις του, και αγνόησαν όλα τα υπόλοιπα στο ίδιο topic.

Το σκεφτόμουν πάρα πολύ αν πρέπει να μπω λόγω metaldome, αλλά λέω εντάξει περασμένα ξεχασμένα. Άλλωστε δύο από τους πυροκροτητές της κατάστασης στο metaldome (από τους 3 συνολικά) δεν είναι εδώ στο φόρουμ.

Αν εσύ πιστεύεις ότι καλό θα ήταν να μην σχολιάζω για αυτό τον λόγο σε ανάλογα topic (επειδή δηλαδή θα διαφωνήσουν κάποιοι) σεβαστό και κατανοητό. Your castle, your rules. Μπορεί να γίνει ένα σιωπηρό turn-off commenting από την πλευρά μου για ανάλογης θεματολογίας topic. Ειλικρινά, καμία παρεξήγηση από την πλευρά μου. Απλώς, να το ξέρω να μην σχολιάζω για τα συγκεκριμένου ύφους topic πάντα (που το αποφεύγω, ούτως ή άλλως, είδες ότι στο Heavy Metal & ΄Πολιτική Ορθότητα δεν έχω σχολιάσει τίποτα).

Eπαναλαμβάνω ότι σε θεωρώ πολύ δημοκρατικό, και πως ό,τι μου πεις θα είναι στα πλαίσια που αναφέρεις ότι πρέπει να διατηρηθεί μια γραμμή και μια ισορροπία στο forum για να έρχεται καινούριος κόσμος. Διότι, η στάση ορισμένων εμένα αυτό μου λέει, οπότε για το κοινό καλό ίσως να μην πρέπει να σχολιάσω σε ανάλογα topic. Οι μεν απόψεις δηλαδή αποδεκτές, οι δε κατακριτέες, στην πυρά.
Στα οποία σχόλια μάλιστα ουδέποτε έχω ξεπεράσει την διαχωριστική γραμμή κόσμιας συμπεριφοράς όταν δεν έχω προκληθεί. Ούτε και τώρα έγινε με τον Βασίλη, γιατί ,εντάξει ,πέρα από την χαώδη διαφωνία δεν είπε και κάτι προσβλητικό ο άνθρωπος, οπότε ούτε και εγώ τον πρόσβαλλα σε κάτι...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από theBox »

Σχετικα με την μειωμενη κινητικοτητα στο φορουμ εχω να πω παντως το προφανες:

Οταν εισαι +/- 40 με παιδια, δουλεια και καθημερινοτητα να τρεχει, οι ρυθμοι ακροασης και αφομοιωσης καινουριου υλικου (ποσο μαλλον απο καινουριες μπαντες που δεν ξερεις) ειναι αναμενομενα πεσμενοι. Ε, τι να κανουμε μεγαλώσαμε, παμε πιο αργά αλλά προσπαθουμε να ακουμε οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα που ερχονται στην επιφανεια εδω μεσα και να εκφερουμε και την αποψη μας. Μακάρι να ερθουν και νεοτερα μέλη με περισσοτερη ενεργεια, και ΧΡΟΝΟ για κατι τετοιο.

Τα "σεντονια" στα άλλα θεματα ειναι προφανως πιο ευκολο να γραφτουν γιατι ειναι κειμενα που εχεις ήδη μέσα σου και δεν χρειαζεται να επενδυσεις χρονο σε προσεκτικες ακροασεις κτλ για να τα παράξεις. Αυτο ισχυει και για τοπικς μουσικα αλλά με ΗΔΗ γνωστο και κλασσικο υλικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

apeitharxos έγραψε: Πέμ 03 Δεκ 2020, 00:12
CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 23:38 @apeitharxos

Δικαίωμα του όμως του καθένα να παίξει μπάλα με αυτόν τον τρόπο. Είναι απόλυτα σεβαστό. Δεν είναι η πρώτη φορά που έχει συμβεί εδώ και δεν θα είναι και η τελευταία.
Εξαιτίας των απόψεών μου πάλι; Πότε έγινε αυτό; Εγώ είχα να γράψω κάτι μήνες εδώ...Εκτός αν εννοείς μια περίπτωση, που την γνωρίζω και εγώ, και που συμπαθιόμαστε πολύ τέλος πάντων...
Πλην αυτού;
CountRaven έγραψε: Τετ 02 Δεκ 2020, 23:38 Εγώ θέλω περισσότερο Heavy Metal και νέο κόσμο ενεργό στο FS. Αυτό τέλος.
Κοίτα, στην περίπτωση αυτή δεν άνοιξα το topic. Αν το να σχολιάζω σε ανάλογα topic θεωρείται λόγος αποχώρησης για κάποιους επειδή δεν θα συμφωνήσω μαζί τους, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Μπήκα τότε στης ΦΛΕΦΑΛΟ το topic, πρώτη φορά εδώ, να πω κάποια πράγματα. Έτσι πρωτομπήκα εδώ. Αν δεν έμπαινα εγώ, ίσως να έμπαινε η ίδια η ΦΛΕΦΑΛΟ να σχολιάσει, αργότερα.

Θα έμπαινα βέβαια ούτως ή άλλως κάποια στιγμή, λόγω μουσικών συζητήσεων.

Και πάλι δεν είχα διάθεση προκατειλημμένης υποστήριξης υπέρ τους τότε (αργότερα μιλήσαμε μερικές φορές και μιλάμε στην σελίδα τους στο facebook, σχολιάζω βασικά), απλώς θεώρησα πολύ τραβηγμένα τα όσα γράφονταν, με μονόπλευρη κριτική. Και τις απόψεις όσων ακούγονταν σε πολιτικό επίπεδο πολύ εξωραϊσμένες.
Και για τον SunKnight, το ίδιο, απομόνωσαν κάποιοι τις απόψεις του, και αγνόησαν όλα τα υπόλοιπα στο ίδιο topic.

Το σκεφτόμουν πάρα πολύ αν πρέπει να μπω λόγω metaldome, αλλά λέω εντάξει περασμένα ξεχασμένα. Άλλωστε δύο από τους πυροκροτητές της κατάστασης στο metaldome (από τους 3 συνολικά) δεν είναι εδώ στο φόρουμ.

Αν εσύ πιστεύεις ότι καλό θα ήταν να μην σχολιάζω για αυτό τον λόγο σε ανάλογα topic (επειδή δηλαδή θα διαφωνήσουν κάποιοι) σεβαστό και κατανοητό. Your castle, your rules. Μπορεί να γίνει ένα σιωπηρό turn-off commenting από την πλευρά μου για ανάλογης θεματολογίας topic. Ειλικρινά, καμία παρεξήγηση από την πλευρά μου. Απλώς, να το ξέρω να μην σχολιάζω για τα συγκεκριμένου ύφους topic πάντα (που το αποφεύγω, ούτως ή άλλως, είδες ότι στο Heavy Metal & ΄Πολιτική Ορθότητα δεν έχω σχολιάσει τίποτα).

Eπαναλαμβάνω ότι σε θεωρώ πολύ δημοκρατικό, και πως ό,τι μου πεις θα είναι στα πλαίσια που αναφέρεις ότι πρέπει να διατηρηθεί μια γραμμή και μια ισορροπία στο forum για να έρχεται καινούριος κόσμος. Διότι, η στάση ορισμένων εμένα αυτό μου λέει, οπότε για το κοινό καλό ίσως να μην πρέπει να σχολιάσω σε ανάλογα topic. Οι μεν απόψεις δηλαδή αποδεκτές, οι δε κατακριτέες, στην πυρά.
Στα οποία σχόλια μάλιστα ουδέποτε έχω ξεπεράσει την διαχωριστική γραμμή κόσμιας συμπεριφοράς όταν δεν έχω προκληθεί. Ούτε και τώρα έγινε με τον Βασίλη, γιατί ,εντάξει ,πέρα από την χαώδη διαφωνία δεν είπε και κάτι προσβλητικό ο άνθρωπος, οπότε ούτε και εγώ τον πρόσβαλλα σε κάτι...
Τονίζω και πάλι πως πουθενά από όσα έγραψα δεν σε δείχνω με το δάχτυλο. Αν ήθελα να αναφερθώ σε σένα θα το είχα κάνει.

Σε σχέση με τη συμπεριφορά στο φόρουμ και τα όρια με μη μουσικά τόποι κτλ νομίζω πως και εγώ ήμουν σαφής στα προηγούμενα ποστ σε αυτό το νήμα, αλλά ούτε και εσύ ή κανένας άλλος έχουν ανάγκη από ταμπέλες με υποδείξεις ή απαγορευτικούς κανονισμούς για να καταλάβουν και να πράξουν τα αυτονόητα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από JimmyF »

Προσυπογράφω στο άνω post του [mention]theBox[/mention] παρόλο που η απόσταση για τη δουλειά με βοηθάει να έχω καθημερινά αρκετό χρόνο ακρόασης στο αυτοκίνητο τουλάχιστον. Προσωπικά πάντως για να σχολιάσω κάτι πχ σε μια νέα κυκλοφορία (ή παλιά που δεν γνώριζα) πρέπει συνήθως να μου κάνει full κλικ.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Δεν έχω την υπομονή να διαβασω τα πολύ τελευταία. Αλλά σημειώνω ότι τέθηκε θέμα επιπέδου. Οπότε...

1. Ο τίτλος και μόνο του thread είναι λασπολογικός σε ένα ιστορικό παρότι άγνωστο στους πολλούς συγκρότημα, δίχως αληθινή αιτία και με όλους μας να ξέρουμε πως οι Brocas Helm ΔΕΝ εχουν σχέση με το ναζισμό. Ο τίτλος παραμένει μέχρι και τώρα.

2. Αυτός που άνοιξε το thread και μόνο επειδή δεν έχει κατι καλύτερο να κάνει, άνοιξε το thread όχι για να δει αν οι Brocas Helm είναι ναζι αλλά για να "ψαρέψει" ίχνη φασισμού ναζισμού και δεν ξέρω γω τί άλλο ψάχνει να βρει σε μέλη του φόρουμ. Συγκεκριμέναστοχοποίησε εμένα και τον Lucifersteele. Τώρα... τυχαίνει να έχουμε γνωριστεί με τον Lucifersteele και τυχαίνει να ξέρω τις απόψεις μου. Οπότε και τέτοια λασπολογία και τέτοιες κατηγορίες δε ια περνούσαν. Απλά απλά, δε γίνεται να επιτραπεί στον οποιοδήποτε να στοχοποιεί να αστυνομευει και να ιεροεξετάζει ανθρώπους που δε γνωρίζει, μόνο επειδή είναι εγκλωβισμένος σε όλα εκείνα που έχω αναφέρει αρκετές φορές πιο πάνω.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Επίσης, όσον αφορά το μουσικό μέρος, ότι λέει ο Box. Απλά δε γίνεται να ακολουθήσει κάποιος το ρυθμό της πληροφορίας. Ακούμε το νέο eternal champion και θα φάμε μέρες για να το κάνουμε δικό μας. Πως να προλάβεις όλα τ'άλλα?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 03 Δεκ 2020, 01:03
2. Αυτός που άνοιξε το thread και μόνο επειδή δεν έχει κατι καλύτερο να κάνει, άνοιξε το thread όχι για να δει αν οι Brocas Helm είναι ναζι αλλά για να "ψαρέψει" ίχνη φασισμού ναζισμού και δεν ξέρω γω τί άλλο ψάχνει να βρει σε μέλη του φόρουμ. Συγκεκριμέναστοχοποίησε εμένα και τον Lucifersteele.
Τον απείθαρχο εννοείς... :) :) :)
Αλλά με τον LS ίσως να έχεις γνωριστεί από κοντά, με τον απείθαρχο όχι (ακόμα)... :) :) :)
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο τίτλος για κάποιον που δεν θα μπει στον κόπο να διαβάσει το νήμα είναι κάπως. Το σκέφτηκα και εγώ, μα το τόπικ έτρεξε γρήγορα και απλά δεν έχω προλάβει να αλλάξω... 5 σελίδες πόστς. Θα γίνει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

επίσης αξίζει να σημειωθεί και το εξής:
Ο μέσος όρος εδώ μέσα είναι 40(+/-) - 50(+/-). Είτε έχουν ζήσει τις μέρες του φανατισμού του heavy metal στην Ελλάδα είτε γνώρισαν τον απόηχο. Καλώς ή κακώς οι νεαρότερες ηλικίες στερούνται την ψυχή που εγώ τουλάχιστον πρόλαβα να γνωρίσω όσο πρόλαβα. Μέ όλα τα καλά και όλα τα κακά. Είναι αυτά που διαμορφώνουν άποψη όμως και δημιουργούν συνέχεια στο ιδίωμα. Τίθεται ερώτημα, γιατί να μπει στον κόπο να πει για την x κυκλοφορία, "γαμάτο", "μου αρέσει" "φόλα" και τα συναφή. Γιατί να το πει σε ένα φόρουμ....
Μιλάμε για μουσική με ψυχή και αυτήν την ψυχή καλείται να καταθέσει ο μεταλλάς σε ένα μουσικό φόρουμ. Μέσω της άποψής του (ή της αποψάρας του όπως αρέσκονται να λένε κάποιοι). Είτε είναι έμπειρος είτε άπειρος, είτε αρέσει στην παρέα είτε τους χαλάει.
:love2:
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως;

Περίληψη:
Ξεκίνησα ένα thread με μια απορία για τις πολιτικές πεποιθήσεις ενός αγαπημένου συγκροτήματος. Οι μόνες χρωματισμένες λέξεις ήταν «ξένισε», «περίεργοι συνειρμοί».
Απάντησε πολύ ωραία ο Λούσιφερ, πάει να γίνει ένας διάλογος.
Απαντάει με ένα περίεργο στιλ (ναζί οι μπροκας; λες και μιλάμε για τον τσε γκεβαρα και λικνιζόμενοι μαύροι) ο αντβανσινγκ και καταλαβαίνω ότι δεν έχει δει καν τι λέμε. Τον ρωταω στα ίσα ισως λίγο απότομα και τον τσιμπάω.
Μετά μπαίνει ο απείθαρχος και αρχίζει να κάνει ανάλυση, όχι για το αν έχουν σχέση οι χελμ με ναζιστικα σύμβολα που ρώτησα, αλλά για τον ναζισμο ως ιδεολογία, τον κορονοϊό, το Facebook, Κ.Υ.Π, κουλης, μοτοκρος, λεμι, μπάλα, χιτλερ, Στάλιν, Κορέα, ψεκασμούς, Τσίπρα, Μακεδονίες,...
Να σημειώσω εδώ πως δεν είχα/έχω ιδέα σχετικά με τις πολιτικές πεποιθήσεις του αντβανσινγκ (εννοώ να έχω δει κάποια σχετικά ποστ), ενώ χρόνια παρακολουθώ τις τοποθετήσεις του απείθαρχος στα μέταλ φόρουμ πάνω σε λογής λογής φιλοσοφικά θέματα.
Εξελίχθηκε λίγο η συζήτηση πάνω σε θέματα 4ου Ράιχ και λοιπά, δηλαδή εκτός θέματος, που ήταν θυμίζω αν ξέρει κάποιος που ίσως τους έχει γνωρίσει τις πολιτικές τοποθετήσεις κάποιων μελών της μπάντας (παραδέχομαι ταμπού ζήτημα). Εγώ θεωρώ (να δεχθώ μια αυθαιρεσία εδώ ίσως) ότι οι δυο μυγιάστηκαν γιατί έχουνε τη μύγα και γράφω ένα ποστ ότι λυπάμαι που έσπευσαν πρωτοι πρωτοι δυο για να ξεπλύνουν (έτσι το βλέπω) τον ναζισμο. Επίσης γνωρίζοντας ότι ο απείθαρχος ψοφάει για τέτοια και μη θέλοντας να μπω σε μια συζήτηση για όλα αυτά τα θέματα που είδαμε παραπάνω ότι έριξε στην κατσαρόλα, λέω ευγενικά ότι θα απέχω.
Εκεί εξαπολύει μια επίθεση ο αντβανσινγκ λέγοντάς με λοβοτομημένο και ότι μου πάει γάντι η χούντα. Απαντάω τελείως ευγενικά με λίγη ειρωνία και δεν ξαναασχολειται μαζί μου εκτός από ποστ του στιλ «τους δείχνουμε», «να μάθουνε», «δεν ξέρουνε».
Πάει να γίνει μια σωστή κουβεντούλα με τον καινούριο μανογοορ χρήστη (που πιστεύω ότι είναι κάποιο 2nd account) στην οποία εξηγώ αυτό που με κατηγορούσε ο απείθαρχος μετά για ιερά εξέταση και φυλακίσεις. Λέω ότι δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν απλά να ξέρω για τον εαυτό μου.
Από κει και πέρα χάθηκε η μπάλα. Επόμενο ποστ απείθαρχου μπαίνουν μέσα άλλα 1000 πραματα, παιδεραστίες, μασωνοι, σατανιστές, παπάδες, μηνύματα, δεντρα, δάση, τραμπ, χυλός και με κάθε επόμενο ποστ μπαίνουν και από 10. Για προφανείς λόγους δεν έκατσα να πω κι εγώ την άποψή μου σε ένα μέταλ φόρουμ για όλα αυτά τα 10000000 (συγνώμη που θα το πω, έτσι το βλέπω) ψεκασμένα θέματα που ανοίγει κάθε φορά ο απείθαρχος και ομολογώ ότι φόρτωσα κι εγώ και ίσως να το παράκανα με την ειρωνία και την επίθεση. Συγγνώμη όμως ρε φίλε, δε μου αρέσει καθόλου αυτό το ύφος που τυγχάνει να έχουν όλοι όσοι αποκαλύπτουν μια «κρυμμένη αλήθεια» και όλα αυτά για πυραμίδες και τα λοιπά, ότι κάτσε εδώ να σου πω εσυ που δεν ξερεις, ή τα χω μάθει εγώ έχω κάνει έρευνα. Συνηθως αυτοί με την τόση γνώση είναι άτομα που αντιμετώπισαν δυσκολίες στην αποφοίτηση ίσως και του γυμνασίου.
Στη συνέχεια τα βέλη στράφηκαν εναντίων πάλι και πάντα αυτών που με μαρξιστικά κριτήρια είναι οι εχθροί των σβαστικων των μπροκας χελμ, δηλαδή το ΚΚΕ.
Μετά αναπολήσαμε ένα από τα πιο αξιόλογα άτομα που έχει περάσει από μέταλ φόρουμ και έριξε μαύρη πέτρα λόγω «ψεκασμένου» κλίματος τον Ρα παράια.
Γράφει ένα ποστ ο απείθαρχος τρεις παράγραφους που απευθύνεται σε εμένα αλλα είναι όλο σε τρίτο πρόσωπο και γενικά αφηρημένο. Γελάω και λέω ότι δεν πας καλά άνθρωπε μου. Λάθος μου. Το παίρνω πίσω, συγνώμη.
Έπειτα επενέβη ο ρέιβεν. Δε θεωρώ σωστό να απαγορευτεί το πολιτικό περιεχόμενο στο φόρουμ. (Όπως επίσης θα ήθελα να έχει και αγοραπωλησίες υποφορουμ) Ούτε θεωρώ ότι το φόρουμ ενός project όπως το forgotten scroll πρέπει να είναι βιτρίνα καλής εικόνας. Δεν έχω φόρουμ εγώ όμως.
Στο χαβαλέ, να σημειωθεί ότι ο απείθαρχος εδώ αισθάνθηκε ότι μαλωθηκε από τον ρέιβεν και προσπάθησε να απολογηθεί. Χαχαχα.
Δεν έχω hard feelings για απείθαρχο. Προφανώς απέχουμε παρασάγγας αλλά εγώ δεν προσβλήθηκα από αυτά που μου είπε και θέλω να πιστεύω ούτε αυτός. Το ξεκαθάρισα από την αρχή, δε θέλω να συμμετάσχω σε «ψεκασμένη» (Σορι πάλι άμα σε ενοχλεί, τη λέω έτσι για να συνεννοηθούμε, ή μπορώ να την πω «μακεδονική») συζήτηση και ίσως κάπου επιτέθηκα παραπάνω ή ήμουν πιο πολύ ειρωνικός από όσο μου επιτρέπει η άποψή/θέση μου για τους τσακωμούς μέσω Ίντερνετ.
Όλα αυτά τα γράφω γιατί υπάρχει περίπτωση άλλα να καταλαβαίνει ο καθένας.
Δε θα έγραφα όλα αυτά αν δεν είχε γράφει αυτό το ποστ. Το παραθέτω ακριβώς ολόκληρο όπως είναι:

«Δεν έχω την υπομονή να διαβασω τα πολύ τελευταία. Αλλά σημειώνω ότι τέθηκε θέμα επιπέδου. Οπότε...

1. Ο τίτλος και μόνο του thread είναι λασπολογικός σε ένα ιστορικό παρότι άγνωστο στους πολλούς συγκρότημα, δίχως αληθινή αιτία και με όλους μας να ξέρουμε πως οι Brocas Helm ΔΕΝ εχουν σχέση με το ναζισμό. Ο τίτλος παραμένει μέχρι και τώρα.

2. Αυτός που άνοιξε το thread και μόνο επειδή δεν έχει κατι καλύτερο να κάνει, άνοιξε το thread όχι για να δει αν οι Brocas Helm είναι ναζι αλλά για να "ψαρέψει" ίχνη φασισμού ναζισμού και δεν ξέρω γω τί άλλο ψάχνει να βρει σε μέλη του φόρουμ. Συγκεκριμέναστοχοποίησε εμένα και τον Lucifersteele. Τώρα... τυχαίνει να έχουμε γνωριστεί με τον Lucifersteele και τυχαίνει να ξέρω τις απόψεις μου. Οπότε και τέτοια λασπολογία και τέτοιες κατηγορίες δε ια περνούσαν. Απλά απλά, δε γίνεται να επιτραπεί στον οποιοδήποτε να στοχοποιεί να αστυνομευει και να ιεροεξετάζει ανθρώπους που δε γνωρίζει, μόνο επειδή είναι εγκλωβισμένος σε όλα εκείνα που έχω αναφέρει αρκετές φορές πιο πάνω.»

Παραβλέπω την καρδούλα του απειθαρχου. Δε νομίζω να συμφωνεί με αυτό το αίσχος. Απλά ισως σπασμωδικά καρδούλιασε λόγω αλληλεγγύης.

Χωρίς να έχει την υπομονή να διαβάσει όλα, όπως δεν είχε δει στην αρχή καν αυτό για το οποίο μιλάγαμε. Και ενώ όλοι ξέρουνε πως ΔΕΝ είναι οι χελμ ναζί. (Πως προκύπτει;) Επειδή δεν είχα κάτι άλλο να κάνω, όχι για να δω αν..., αλλά για να ψαρέψω... (και δες τι ψαρούκλα έβγαλα), συγκεκριμέναστοχοποίησα αυτόν και τον λουσιφερ (όχι, αλλά δεν έχει σημασία) αλλά επειδή έχει γνωριστεί με τον Λούσι λασπολογία δε θα περνούσε (???). Καταλήγουμε προφανώς, πάντα στο ότι δε γίνεται να επιτραπεί στον οποιοδήποτε να στοχοποιεί να αστυνομευει και να ιεροεξετάζει ανθρώπους που δε γνωρίζει, μόνο επειδή είναι εγκλωβισμένος σε όλα εκείνα που έχω αναφέρει αρκετές φορές πιο πάνω. Άρα ζητά να εκδιωχθώ; Αυτό εννοούσε ο απείθαρχος όταν έλεγε ότι η λογοκρισία φέρνει τον ολοκληρωτισμό (ή όπως το πε); Φοβάται ο χρήστης αντβανσινγκ μήπως τον κολλήσω ότι θα τον κολλήσει και ο ατλαντεαν δίσκος που έχει να τον ακουμπήσει από όταν είδε αντιφα;

Νομίζω ότι είναι προφανές για τους νοήμονες ανθρώπους το τι συμβαίνει.

Άμα μου έπεφτε λόγος δε θα συναινούσα στην αλλαγή ονόματος του νήματος.

Υ.Γ.: Σε καμία περίπτωση δεν γράφω όλο αυτό για να ζητήσω (όπως κάνει αυτός) οποιαδήποτε επίπληξη στον αντβανσινγκ επειδή θεωρώ το ποστ του αισχρό. Απλά θέλω να ξεκαθαρίσω πως είναι τα πράγματα (τουλάχιστον πως τα βλέπω εγώ) για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις.

Αυτά από εμένα.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από RedSharks »

Η σύνοψη του Βασίλη είναι για μένα από τους βασικούς λόγους ύπαρξης του φόρουμ :D :D :D :nana:

Υψηλού επιπέδου σουρεαλισμός. B)
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από RedSharks »

Εν τω μεταξύ, στο κωμικό του όλου σκηνικού συμβάλλει και το ότι η συζήτηση ξεκίνησε για κάτι που έκαναν οι Brocas Helm υποδυόμενοι κάποιο ΡΟΛΟ σε κάποια ΤΑΙΝΙΑ. Δηλαδή είναι σαν να ανοίγουμε thread για να συζητήσουμε αν ο Jack Nicholson είναι όντως ένας σατανικός μισάνθρωπος παράφρων επειδή έπαιξε τον Joker στο Batman :D
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από Priamos »

Sorry για το τρελό edit στο αρχικό post μου, αλλά τελικά μετάνιωσα για την παρέμβαση μου.

Κραταω μόνο την ατάκα "...η ιστορία έχει δείξει ότι αν σπείρεις σβάστικες στις ρώγες, στα metal forum, θερίζεις παιδεραστία στις κυβερνήσεις και παγκόσμια δικτατορία!😂 " που μου φαίνεται αρκουντως ακίνδυνη και ψυχαγωγική (τουλάχιστον για τον γραφοντα!😂)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Brocas Helm Movie? Brocas Helm nazis?

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]vasilis2112[/mention]

Ο νους σου στις αγοραπωλησίες εσένα :p

Υγ. Πάντως εγώ ποτέ δεν έγραψα να απαγορευτεί το political και social talk στο φόρουμ. Είπα απλά να κρατάμε ισορροπίες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”