The history and making of "Land of the free"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6256
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από theBox »

Ενδιαφερον αρθρο απο musicholics.com

https://www.musikholics.com/gamma-ray-t ... -the-free/
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από apeitharxos »

Τότε δεν ήταν εύκολο να αναζητήσεις νέες ελπιδοφόρες μπάντες, καθώς δεν υπήρχε internet, και το αγαπημένο μας περιοδικό επένδυε σε άλλα subgenres 'metal' με την όσο ευρεία έννοια γίνεται, παρά στο κλασσικό metal.
Το άλμπουμ ήταν πολυαναμενόμενο, καθώς όλοι περιμέναμε να ακούσουμε helloween εποχών EP & Walls of Jericho με τον Kai Hansen στη φωνή για πρώτη φορά, και τελικά δεν μας απογοήτευσε. Ανάμεσα στην γκάμα των λιγοστών άλμπουμ του είδους που έβγαιναν τότε και ξέραμε, ήταν σαφώς ό,τι καλύτερο.
Αυτό μαζί με τα δύο Marriage των VS ήταν οι πιο πολυασκουσμένες νέες κυκλοφορίες στο κλασικό metal τότε.
Για εμένα ήταν η εποχή (1996) που πρωτοάκουσα τα πρώτα δύο των ZANDELLE, τους NOCTURNAL RITES, το πρώτο άλμπουμ, τους HANKER, τους CAULDRON BORN, τους Γερμανούς WIZARD, και 2-3 χρόνια αργότερα το Heart of Darkness των GRAVEDIGGER και το πρώτο των DOMINE.
Τότε, θεωρούσα κορυφαίο όλων το Land of the Free. Είχα πάει και στο πολύ καλό live στο ΡΟΔΟΝ, με γεμάτο το venue από 1.500 άτομα (μπορεί να λέω και λίγο), στα πλαίσια της προώθησης του νέου άλμπουμ.
Σήμερα, κάποια κομμάτια θα τα άκουγα πάλι, σε γενικές γραμμές όμως η συνέχεια της μπάντας με απογοήτευσε, εκτός του άλμπουμ που ακολούθησε, το οποίο περιείχε το καλύτερο ίσως κομμάτι της μπάντας, που το είχε παίξει 1-2 φορές στο ΗΧΟΧΡΩΜΑ ο Γεωργιόπουλος νομίζω (δεν έβαζαν πολύ συχνά νέες κυκλοφορίες εκεί) και μας είχε φύγει η κουράδα, από το πόσο καυλωτικό ακουγόταν μέσα από τα ηχεία ενός rock club...
Το βινύλιο του Land of the Free & το επόμενο, Somewhere Out in Space, έσπευσα να τα πάρω από τις πρώτες ημέρες, καθώς το cd κυριαρχούσε τότε και ό,τι έβγαινε σε βινύλιο ήταν πολύ περιορισμένο και εξαφανιζόταν σε dt...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μιλάμε για αθάνατη δισκάρα όπως και όλη η πρώτη περιοδος Gamma Ray. Έμπνευση που άλλοι την κοιτάνε μέσω ενόρασης.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από nicolasg »


apeitharxos έγραψε:... Είχα πάει και στο πολύ καλό live στο ΡΟΔΟΝ, με γεμάτο το venue από 1.500 άτομα (μπορεί να λέω και λίγο)
Λες το live με τους Hammerfall?

Έχει μείνει στο μυαλό μου ως ένα από τα καλύτερα live, αλλά ψάχνω κάποιον να μου επιβεβαιώσει την ανάμνηση....

Τελείωσε το envore, ο κόσμος φωνάζει, βγαίνουν για 2ο encore και μετά ξεκινούν όλοι να απόχωρουν ευχαριστημένοι....και ξαφνικά οι τύποι βγαίνουν 3η φορά και παίζουν άλλα 45 λεπτά!!!!!



Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Re: The history and making of

Δημοσίευση από apeitharxos »

nicolasg έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:18
apeitharxos έγραψε:... Είχα πάει και στο πολύ καλό live στο ΡΟΔΟΝ, με γεμάτο το venue από 1.500 άτομα (μπορεί να λέω και λίγο)
Λες το live με τους Hammerfall?

Έχει μείνει στο μυαλό μου ως ένα από τα καλύτερα live, αλλά ψάχνω κάποιον να μου επιβεβαιώσει την ανάμνηση....

Τελείωσε το envore, ο κόσμος φωνάζει, βγαίνουν για 2ο encore και μετά ξεκινούν όλοι να απόχωρουν ευχαριστημένοι....και ξαφνικά οι τύποι βγαίνουν 3η φορά και παίζουν άλλα 45 λεπτά!!!!!



Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ήταν οι hammerfall support? Δεν την θυμάμαι καθόλου την συγκεκριμένη λεπτομέρεια...Αλλά τώρα που μου θύμησες το μεγάλης διάρκειας encore, αυτό πρέπει να ήταν...Το 1996 νομίζω ήρθαν (σχεδόν σίγουρος είμαι ότι είναι εκείνη η χρονιά)...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από nicolasg »

Βρήκα προχθές το εισιτήριο, γιατί ούτε εγώ θυμόμουν ποιοι ήταν support, αλλά δεν έλεγε πάνω χρονιά ....
Το Glory to the brave όμως κυκλοφόρησε το 1997....
Μπέρδεμα, πάνε πολλά χρόνια!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Re: The history and making of

Δημοσίευση από apeitharxos »

nicolasg έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:32 Βρήκα προχθές το εισιτήριο, γιατί ούτε εγώ θυμόμουν ποιοι ήταν support, αλλά δεν έλεγε πάνω χρονιά ....
Το Glory to the brave όμως κυκλοφόρησε το 1997....
Μπέρδεμα, πάνε πολλά χρόνια!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπορεί και να ξαναήρθαν μετά σε σύντομο χρονικό διάστημα, γιατί τότε οι γερμανικές μπάντες είχαν τρελή πέραση στην Ελλάδα και έρχονταν έπειτα από κάθε νέο άλμπουμ, π.χ. Blind Guardian, Gravedigger. Οι Gamma Ray έβγαλαν το Somewhere Out in Space ένα χρόνο μετά..Εσύ θυμάσαι αν σε εκείνο το live το SOIS ήταν το νέο τους άλμπουμ;

Πάντως, το Glory to the Brave βγήκε το '97, ενώ το Land of the Free το '95, οπότε είναι λογικό να ήρθαν οι Gamma Ray στους επόμενους μήνες για το Land of The Free...Τώρα, πολύ πιθανόν εσύ να αναφέρεσαι στο αμέσως επόμενο live...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: The history and making of

Δημοσίευση από Zippo190 »

nicolasg έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 21:18
apeitharxos έγραψε:... Είχα πάει και στο πολύ καλό live στο ΡΟΔΟΝ, με γεμάτο το venue από 1.500 άτομα (μπορεί να λέω και λίγο)
Λες το live με τους Hammerfall?

Έχει μείνει στο μυαλό μου ως ένα από τα καλύτερα live, αλλά ψάχνω κάποιον να μου επιβεβαιώσει την ανάμνηση....

Τελείωσε το envore, ο κόσμος φωνάζει, βγαίνουν για 2ο encore και μετά ξεκινούν όλοι να απόχωρουν ευχαριστημένοι....και ξαφνικά οι τύποι βγαίνουν 3η φορά και παίζουν άλλα 45 λεπτά!!!!!



Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φυσικά και ήταν από τα καλύτερα λαιβ, χαμός έγινε. Gamma Ray, εμφάνιση από άλλο πλανήτη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από Aphelian »

"I think the epic touch of the album came just naturally. The inspiration happened due to the Manowar tour: we were all so fascinated and amazed by their professionalism as a live act, their songs echoing every night, we were celebrating it each and every night anew! It had a deep impact on us.”"

Για τους άπιστους :D
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ήρθαν και το 95 και το 97, φανταστικές συναυλίες και οι δύο
στην πρώτη ήταν το περίφημο άλμα του Hansen στο κενό που παραλίγο να γίνουμε Θύρα 7 σχεδόν 2000 νοματαίοι εκεί μέσα
στη δεύτερη θυμάμαι τους Hammerfall που μετά το σετ τους κατέβηκαν στον κόσμο για να δουν τους Gamma Ray και τους πέτυχα σκοράροντας τζίφρα στο εισιτήριο.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: The history and making of "Land of the free"

Δημοσίευση από nicolasg »


LuciferSteele έγραψε: στη δεύτερη θυμάμαι τους Hammerfall που μετά το σετ τους κατέβηκαν στον κόσμο για να δουν τους Gamma Ray και τους πέτυχα σκοράροντας τζίφρα στο εισιτήριο.
Ναι, αυτήν λέω κι εγώ [emoji4]
Είχα πιάσει με κεφαλοκλειδωμα τον druummer ανάμεσα στον κόσμο και του λεγα stay heavy (τι ηλιθια και αναίτια προτροπή) [emoji23]

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Re: The history and making of

Δημοσίευση από giorgos »

Μεγάλη δισκάρα το Land of the free. Το είχα αγοράσει σε βινύλιο όταν κυκλοφόρησε και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Τη συναυλία του 95 δυστυχώς την έχασα. Ήμουν πρωτοετής φοιτητής Θεσσαλονίκη και θυμάμαι πως δεν ήξερα κανέναν στην πόλη και δεν κατάφερα να εντοπίσω το μέρος που γινόταν η συναυλία :D Την επόμενη φορά όμως με support Hammerfall στο Ρόδον πήγα. Τρομερό live. Αν θυμάμαι καλά, ο Kai σκαρφαλώνοντας είχε φτάσει από τη σκηνή μέχρι τον εξώστη που ήμασταν, τραγουδώντας το Heavy Metal is the law.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”