Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βασικά η έννοια "κακό" όταν μιλάμε για μουσική, αγγίζει περισσότερο τη μουσική βιομηχανία και λιγότερο την καλλιτεχνική παραγωγή. η πραγματικά ΚΑΛΗ μουσική πάντα βρίσκει διόδους προς το κοινό που θα την εκτιμήσει. τώρα αν αυτό το κοινό είναι μικρό για να τη μετατρέψει σε βιώσιμη ασχολία για τους δημιουργούς της, είναι άλλο θέμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

αν δεν είχε γίνει αναβίωση αρχες '00 το μεταλ θα είχε πεθάνει. Οριστικα. Μπορει να εβγαινε καλη μουσική από κει και έπειτα. Όχι heavy metal.

Σήμερα βγαίνει καλή μουσική που είτε είναι, είτε δεν είναι heavy metal, κακή μουσική που είτε είναι, είτε δεν είναι heavy metal.

Αυτό που συνέβη τότε ήταν ένα θαύμα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Xstroyer »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:05 βασικά η έννοια "κακό" όταν μιλάμε για μουσική, αγγίζει περισσότερο τη μουσική βιομηχανία και λιγότερο την καλλιτεχνική παραγωγή. η πραγματικά ΚΑΛΗ μουσική πάντα βρίσκει διόδους προς το κοινό που θα την εκτιμήσει. τώρα αν αυτό το κοινό είναι μικρό για να τη μετατρέψει σε βιώσιμη ασχολία για τους δημιουργούς της, είναι άλλο θέμα
Mε αυτή τη λογική δεν υπάρχει "κακή" μουσική αφού τα πάντα θα απασχολήσουν κάποιο κοινό, μικρό ή μεγάλο.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από alexandros »

Συμφωνώ πως κακό δεν υπάρχει στην καλλιτεχνική παραγωγή. Ίσα-ίσα οι άνθρωποι βγάζουν εκεί τα απωθημένα τους. Αν μας αρέσει αυτό που παίζουν ή όχι, έχει μικρή σημασία. Το κακό βρίσκεται στο πού οδηγούν οι μόδες και αν αποπροσανατολίζουν το κοινό. Δηλαδή, ας βάλουν όσο make up θέλουν και ας φορέσουν όλη τη ντουλάπα της μάνας τους όσοι θέλουν να μοιάζουν με παιδιά των 80's, αλλά υπάρχουν και πιο δίπλα άλλοι που έχουν επίσης κάτι αξιόλογο να πουν, αλλά φοράνε απλά τζιν και δεν έφτασαν στα αυτιά πολλών. Προφανώς, το πιστεύω ότι για να καταξιωθεί κάποιος πρέπει να δουλέψει πολύ και να φάει πολλά χιλιόμετρα στο δρόμο για να γίνει εξώφυλλο. Για αυτό παίρνουν το σεβασμό μου όλοι αυτοί που ''κατηγορώ''. Και αν και δεν είμαι από αυτούς που είμαι χωμένος στα demo και στο undeground, δε μου αρέσουν οι μόδες και τα πυροτεχνήματα στο metal. Και μιας και το ανέφερα και προηγουμένως, οι pantera μόνο πυροτέχνημα δεν ήταν, αλλά οι black sabbath των 90's.

[mention]Advancing Yokeda[/mention] δεν ξέρω αν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Για ποια αναβίωση μιλάς? Αρχές 00's τι είδους αναβίωση είχε γίνει. Ειλικρινά ρωτάω γιατί τότε ήμουν στα ξεκινήματα και ανακάλυπτα το ένδοξο παρελθόν.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:29
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:05 βασικά η έννοια "κακό" όταν μιλάμε για μουσική, αγγίζει περισσότερο τη μουσική βιομηχανία και λιγότερο την καλλιτεχνική παραγωγή. η πραγματικά ΚΑΛΗ μουσική πάντα βρίσκει διόδους προς το κοινό που θα την εκτιμήσει. τώρα αν αυτό το κοινό είναι μικρό για να τη μετατρέψει σε βιώσιμη ασχολία για τους δημιουργούς της, είναι άλλο θέμα
Mε αυτή τη λογική δεν υπάρχει "κακή" μουσική αφού τα πάντα θα απασχολήσουν κάποιο κοινό, μικρό ή μεγάλο.
εννοώ "έπαθε κακό"
αλλά και πάλι η έννοια "κακή μουσική" είναι υποκειμενικός όρος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Παιδια προφανως δεν κατηγορουμε τις ιδιες τις μπαντες. Γι αυτο και στον τιτλο λεω "μακρυπροθεσμα" και ισως επρεπε να προσθεσω και "εκ του αποτελεσματος".

Δεν φταινε πχ οι Theater που απο τα μεσα 90ς και μετα το 90% του προγκ μεταλ αναμασα με μετρια αποτελεσματα τις μανιερες που ορισαν με το images and words, καθιστώντας το (στατιστικα, εξαιρεσεις προφανως υπαρχουν) ένα ειδος-παρωδια.

Δεν φταινει οι cradle of filth που εισηγαγαν τις στολες batman με τις new rock αρβυλες και απο τα 00ς και μετα εγινε ΜUST για μπαντες όλων των φασμάτων, μέχρι και Kamelot πχ. Αυτοι τη δουλεια τους ηθελαν απλως να κάνουν.

The list goes on...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από LuciferSteele »

η κουβέντα τείνει να πάει προς μία παλαιότερη συζήτηση που είχαμε σχετικά με το θάνατο του heavy metal και αισθάνομαι πως πρέπει να επαναλάβω τη δήλωσή μου πως δεν θα μου έκανε καμία διαφορά αν αύριο κιόλας το heavy metal πέθαινε σαν είδος. ούτως ή άλλως είναι καλλιτεχνικά αδρανές με την έννοια πως αναμασάει το παρελθόν του. μην με παρεξηγήσετε, δεν με χαλάει καθόλου το αναμάσημα.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

alexandros έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:41 @Advancing Yokeda δεν ξέρω αν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Για ποια αναβίωση μιλάς? Αρχές 00's τι είδους αναβίωση είχε γίνει. Ειλικρινά ρωτάω γιατί τότε ήμουν στα ξεκινήματα και ανακάλυπτα το ένδοξο παρελθόν.
μέσα με τέλη 90's heavy metal δεν υπήρχε. Όλοι ψάχναν να βρούνε την καλλιτεχνική τους έμπνευση σε δρόμους που όλο και απομάκρυναν τη μεση γραμμή από το παραδοσιακό μέταλ. Θυμάμαι να κούω τότε λεγόμενες από το χάμμερ δισκάρες και να απορώ αν τα παλιά priest που ΄τοτε πρωτομάθαινα ανήκαν στην ίδια μουσική.

Τα πρωτα hammerfall και rhapsody (που χλευάστηκαν από τους undergroundάδες), σαν νεες κυκλοφορίες, ήταν προάγγελοι του τί θα συνέβαινε στα επόμενα χρόνια με ορόσημο το 1ο Doomsword.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 20:56 η κουβέντα τείνει να πάει προς μία παλαιότερη συζήτηση που είχαμε σχετικά με το θάνατο του heavy metal και αισθάνομαι πως πρέπει να επαναλάβω τη δήλωσή μου πως δεν θα μου έκανε καμία διαφορά αν αύριο κιόλας το heavy metal πέθαινε σαν είδος. ούτως ή άλλως είναι καλλιτεχνικά αδρανές με την έννοια πως αναμασάει το παρελθόν του. μην με παρεξηγήσετε, δεν με χαλάει καθόλου το αναμάσημα.
Δεν νομιζω να εχει παρατηρηθει ποτε (απο το ΒΠΠ και μετα τουλαχιστον) καποιο ειδος να "πεθαινει". Πάντα θα υπάρχει παραγωγη εντος του δεδομενου στυλ, ασχετως αν αυτη θα γνωριζει εμπορικη επιτυχια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Δε γίνεται να ξαναγίνει το μέταλ σήμερα συνολικά αυτο που ηταν στα 80's. Αν υπάρχει σήμερα 80's ύφος σε κάποιες κυκλοφορίες για το μέταλ αυτό δεν φτάχνει τον κανόνα. Κατα καιρούς πέφτω σε σύγχρονες λίστες που δεν αναγνωρίζω τίποτα γιατί δε με ενδιαφέρει. Υπάρχει μπόλικη σαβούρα στο σύγχρονο παραδοσιακό αλλά και στα 80's μπόλικη ήταν. Το 80's 'υφος πρέπει να μένει ζωντανό μαζί με όλα τα υπόλοιπα είδη και τότε που ξαναμπήκε το παραδοσιακό στο παιχνίδι ήταν κάτι μη αναμενόμενο.
Εξάλλου η έταιρη μουσική που σημάδεψε τα 80's, η χορευτική, δε γνώρισε ποτέ επιστροφή σε τέτοιο ύφος.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από alexandros »

[mention]Advancing Yokeda[/mention] Α,οκ,κατάλαβα. Απλά, δεν έχω βιώσει αυτή την περίοδο και δεν την έχω στο μυαλό μου ως ''αναβίωση''. Αλλά και πάλι, νομίζω διαφέρει από αυτά που συμβαίνουν στις μέρες μας με τις μόδες. Φυσικά,δε μπορεί κανείς να μη λάβει υπόψιν τη διαφορά που κάνει ο ρόλος του internet στην τότε και τώρα εποχή.
Ίσως το βλέπω και κάπως ρομαντικά ότι τότε δεν ήταν τόσο επιτηδευμένος ο ήχος των συγκροτημάτων που αναβίωσαν τον παραδοσιακό metal ήχο, σε αντίθεση με τις μέρες μας. Αυτό μάλλον θα το κρίνουν τα παιδιά μας πιο καθαρά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:18 Υπάρχει μπόλικη σαβούρα στο σύγχρονο παραδοσιακό αλλά και στα 80's μπόλικη ήταν.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καποιος επρεπε να το πει. Θα το παω ενα βημα παραπερα λεγοντας οτι παρατηρειται μαλιστα και το φαινομενο η 80ς σαβουρα να απολαμβανει σχετικου σεβασμου, ενω η τωρινη να χλευαζεται με συνοπτικες διαδικασιες. Μαλιστα πολλες φορες, μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα γιατι για καποιο περιεργο λογο "στα 80ς το κανανε καλυτερα".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Έχω το εξης πρόβλημα τα τελευταία χρόνια. Ακούω μπάντες σύγχρονες που γουστάρω πολύ. Μετά ακούω κάτι (καλό) από τα 80's και το σήμερα πάει περίπατο. Ξ'ερω όμως πως έτσι μοιραία θα κορεστεί αυτό που με φτιάχνει σε αυτή τη μουσική. Έτσι ξαναγυρνάω συνειδητά στο σήμερα και αντίο στα 80's.....

.....και μετά ακούω μετά από καιρό στο μυστηριακό ατσάλι, το κομματι των Killen...

Ο ήχος με το πάθος του τότε είναι ασύμβατος με το τώρα. Δε μπορώ να φτάξω μια λίστα να συνδυάζει αρμονικάτο 1988 με το 2018.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από theBox »

Ε μια ακροαση στο far from light των lunar shadow θα μετριασει το προβλημα σου πιστευω.


(Καταφερα να μην το αναφερω για παρα πολυ καιρο. Θα σέβεστε!)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ποιες μπάντες εκαναν μακρυπροθεσμα περισσοτερο κακο παρα καλο;

Δημοσίευση από apeitharxos »

Όπως είπα και εδώ: viewforum.php?f=15: Metallica. Ποτέ δεν θα μάθουμε σε τι δυσθεώρητα ύψη και τι έπη θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμη στο χώρο του αμερικάνικου epic/power εξαιτίας των Metallica, οι οποίοι κατέστρεψαν τη σκηνή, κάνοντας το thrash μόδα και υποχρεώνοντας το epic/heavy σε μία μόνιμη underground φάση.
Και αναλογικά, πλην των Manowar και των Queensryche καμία άλλη μπάντα του είδους δεν έκανε επαγγελματική καριέρα με συνεχείς δίσκους, όπως έγινε στο thrash, που εξαιτίας των Metallica βγήκαν οι Megadeth, οι Slayer, οι Anthrax, οι Testament, οι Sepultura, οι Exodus, οι Morbid Angel, οι Death, οι Obituary και αργότερα οι Pantera, οι οποίοι (όλοι αυτοί) θα πρέπει να πληρώνουν το Metallic-όσημο για το γεγονός ότι έζησαν από την μουσική και έκαναν περιοδείες κλπ (όπως λέμε το γκαλόσημο για το μπάσκετ). Ένα δηλαδή εφ όρους ζωής Metallica fee από κάθε είδους είσπραξη για όλες αυτές τις μπάντες...
Συγκρίνοντας την ποιότητα epic-heavy/power και thrash βλέπεις ότι τελικά το thrash ευνοήθηκε πολύ περισσότερο, καθώς οι μεγάλες μπάντες του είδους είναι τουλάχιστον 10, καίτοι χαμηλότερου μεγαλείου και ποιότητας άκουσμα, εξαιτίας των Metallica...Σε αντίθεση με το epic metal, που η μεγάλη μπάντα (από άποψη κοινού και μόνο) είναι μόλις 1, και αυτή πολύ αργότερα απέκτησε μεγάλη δημοτικότητα, δεν έγινε στα '80s αυτό...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”