Τα κομμάτια που μας…έφεραν στο METAL

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Τα κομμάτια που μας…έφεραν στο METAL

Δημοσίευση από Silenius »

Ο πατέρας μου έχει αρκετά βινύλια στο σπίτι, αυτά είναι κυρίως Αλεξίου, Μικρούτσικος, Θεοδωράκης, Barbra Streisand κτλ. Ανάμεσα σε αυτά ήταν και διάφορες συλλογές με ελληνικά και ξένα mainstream της εποχής και επιτυχίες. Σε μια από αυτές και συγκεκριμένα στην 4η πλευρά του βινυλίου υπήρχε το Rhythm Of Love των Scorpions όπως επίσης τραγούδια από Vixen και Poison. Όταν άκουγα τη συλλογή λοιπόν, κατέληγα πάντα να επαναλαμβάνω την 4η πλευρά.
Στα δέκα μου είχαμε πάει μια κλασσική οικογενειακή επίσκεψη. Ο γιος της οικογένειας, μου λέει "έλα να ακούσουμε ένα δίσκο που πήρε σήμερα ο πατέρας μου". Ήταν το Trash του Alice Cooper. Ο κος Τάκης (ο μπαμπάς της οικογένειας και κάτοχος του Trash) μου το έγραψε το ίδιο βράδυ σε κασέτα. Από τότε η κασέτα αυτή έπαιζε συνέχεια όμως δυστυχώς γνωριμίες δεν υπήρχαν για άλλες προτάσεις και για το βήμα παραπάνω. Εκτός από 3 τραγούδια του Seventh Son αλλά και κάποιες επιλογές από το Use Your Illusion (από τον Κο Τάκη και πάλι).
Έπρεπε να περάσουν 3 χρόνια ακόμα ώστε να έρθει μια κλασσική επίσκεψη στν Πάτρα για να ασκήσουν οι δικοί μου το εκλογικό τους δικαίωμα. Για τον ίδιο λόγο στη γειτονιά είχε έρθει και ένα παιδι από το Μεσολόγγι. Εκεί που οι υπόλοιποι παίζαμε μπάλα, έσκασε με ένα φορητό κασετόφωνο και με μια σακούλα γεμάτη κασέτες. Αέρας από το κασετοφωνάκι και ξαφνικά...Holy Diver. Παρατάω τη μπάλα και πάω και του λέω "τι είναι αυτό ρε φίλε". Dio μου λέει, ακούς τέτοια; Ξέρω Alice Cooper, Maiden και Guns n' Roses του λέω! Αααα, λέει, δε ξέρεις τίποτα, έλα να δεις τι έχω φέρει εδώ. Μια τσάντα γεμάτη κασέτες. Dio, Manowar, Scorpions, Maiden, Motorhead...Όλες με τυπωμένα έγχρωμα εξώφυλλα γιατί είχε κάποιον γνωστό σε βιβλιοπωλείο και του τις έφτιαχνε. Ευτυχώς το κασετόφωνο ήταν διπλό. Μου έφτιαξε δύο συλλογές και ανανεώθηκε το ραντεβού για τη δεύτερη Κυριακή των εκλογών! Το νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι και δε θα γύριζε ποτέ πίσω...
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Τα κομμάτια που μας…έφεραν στο METAL

Δημοσίευση από nicolasg »

Ειμαστε στο 1990,πηγαίνω Έκτη δημοτικού.
Μέχρι εκείνη την στιγμή καμία επαφή με την μουσική από μόνος μου, μόνο ότι έβαζαν οι γονείς μου στο ραδιόφωνο ή κασέτες που έπαιζαν στο αμαξι, δλδ Γλυκερία και Κονιτόπουλο και άλλα τέτοια....καμία συγκίνηση ποτέ.

Ξαφνικά με παίρνει τηλ ο κολλητός ( ίδια κατάσταση και αυτός μέχρι εκείνη την στιγμή, ουδέποτε μας είχε απασχολήσει το θέμα μουσική ) και μου λέει θα σου βάλω ένα τραγουδι να ακούσεις.... Ωραια λέω..... Και ξεκινάει η αντεγραμμενη κασετουλα να παίζει μέσα από το τηλέφωνο..... War Ensembleeeee....... ακούω άναυδος,χωρίς να καταλαβαίνω τι μου γίνεται..... Τελειώνει το κομμάτι και με ρωτάει "Δεν είναι μελωδία?".......Ψελλιζω έντρομος ένα Ναι....εχω σοκαριστεί και εννοείται δεν μου άρεσε καθόλου...

Για κανα 2 χρόνια φτάνουν κάτι κασετουλες στα χέρια μου, με Anthrax και άλλα που δεν θυμαμαι αλλά που δεν είχαν και κάποια επίπτωση πάνω μου.....και φτάνουμε στο χρονικό σημείο μηδέν....στο σπίτι του ίδιου κολλητού όπου μου βάζει να ακουσω......Heart of Steel και The crown and the ring.......
Πρώτη φορά μουσική έγραφε πάνω μου, μέσα μου και σε κάθε αισθητηριακο μου όργανο....πρώτη φορά η μελωδία πλημμύρισε το κεφάλι μου και δεν έφευγε με τπτ και πρώτη φορά αναζητούσα να ακουσω (τις επόμενες μέρες) μουσική.... Από κει και πέρα τα πράγματα ακολούθησαν τροχιά τρένου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”