NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Κυρίες και κύριοι...απολαύστε αυτούς τους Βραζιλιάνους! Μιλάω υπεύθυνα και εκ βάθους καρδιάς!
Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Ειδικά οι οπαδοί του hard'n'heavy πιστεύω θα ξετρελαθείτε.
[mention]rbrigade[/mention] πιστεύω ότι σου βρήκα το νέο πουλέν...
Αρκεί η εισαγωγή του δίσκου για να σε μεταφέρει σε πανέμορφες ξέγνοιαστες '80s εποχές.
Με στοιχεία από Dokken, Pretty Maids, Stryper στον ήχο τους, αλλά νομίζω ότι, ενώ ξεκάθαρα σου θυμίζουν πολλά πράγματα ό,τι ακούς, η μπάντα από την Βραζιλία έχει τον δικό της προσωπικό ήχο, και μάλιστα προσωπικό '80s ήχο.
Ο κιθαρίστας και ο ντράμερ προέρχονται από μια άλλη εξαιρετική μπάντα για την οποία είχα αναφερθεί στο metaldome, τους Rider.
Το άλμπουμ ανακοίνωσε η Dying Victims ότι θα το κυκλοφορήσει σε βινύλιο, όπως αναφέρω εδώ
viewtopic.php?f=5&t=3400

Χωρίς άλλα λόγια...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Μου αρεσε ΠΟΛΥ. Και το παιξιμο, και ο ηχος/ατμοσφαιρα. Ενα καλυτερο εξωφυλλο να ειχαν μονο...


εντιτ: Βασικα ειμαι στην δευτερη ακροαση και μπορω να πω πως ειναι ΦΟΒΕΡΟ!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

ρε είναι έπος αυτό!! Τρομερή ανακάλυψη!! Αναμένω βίντεο σπιτική παραγωγή με την γκόμενα να αφήνει τον ντράμερ, μετά να τρέχει να του ζητήσει συγνώμη αλλά αυτός να ορμάει με το αμάξι στο γκρεμό μπροστά της!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το άλμπουμ δεν το ήξερα και δεν το είχα ακούσει όταν βγήκε.

Ο [mention]apeitharxos[/mention] μας έβαλε τα γυαλιά μάγκες.

Είχα να ακούσω τόσο καλό, σωστό, μετρημένο και με θαλπωρή, κλασσικό Heavy Metal πάρα πολλά χρόνια.

Αυτό το κλασσικό Heavy Metal θέλουμε και όχι τα NWOTHM ξεφτιλίκια.

Παράγγειλα τις LP κόπιες μου και όλα καλά.

Εύγε απείθαρχε, μας έκανες μάγκες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

ακριβώς ότι είπε ο Κόμης!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έτσι μάλιστα! μπάσιμο με πλήκτρα και σόλο κιθάρα α-λα Europe/Malmsteen και σηκωνόμαστε από ντιβάνια, κρεβάτια, καναπέδες, καρέκλες
ήθελα λίγο πιο "κυριλέ" φωνητικά με σκανδιναβική προφορά αλλά οκ, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

πωπω πόσο έπος η εισαγωγή, με έπιασε από τα μούτρα! επιστροφή στα mid-80s, όπως είπε και ο απο πάνω, Europe, Yngwie, 1ο John Norum, 1ο Madison...
τσεκάρω το υπόλοιπο τώρα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

είναι οι ίδιοι που θα βγάλουν τώρα στην Dying Victims;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 19:46 είναι οι ίδιοι που θα βγάλουν τώρα στην Dying Victims;
Ναι ρε, επανακυκλοφορει απο DV, (το λεει και ο απειθαρχος στο 1ο ποστ), ΕΥΤΥΧΩΣ με πολυ καλύτερο εξωφυλλο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 20:01
Zippo190 έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 19:46 είναι οι ίδιοι που θα βγάλουν τώρα στην Dying Victims;
Ναι ρε, επανακυκλοφορει απο DV, (το λεει και ο απειθαρχος στο 1ο ποστ), ΕΥΤΥΧΩΣ με πολυ καλύτερο εξωφυλλο.
Όντως; Δεν το πρόσεξα αυτό...Το συγκεκριμένο εξώφυλλο μια χαρά προδιαθέτει για το σε ποιες εποχές θα σε μεταφέρει...Αρκετά καλό και το καινούριο, τώρα το είδα...
Metal_Warrior έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 00:03 πωπω πόσο έπος η εισαγωγή, με έπιασε από τα μούτρα! επιστροφή στα mid-80s, όπως είπε και ο απο πάνω, Europe, Yngwie, 1ο John Norum, 1ο Madison...
τσεκάρω το υπόλοιπο τώρα
Σου άρεσε τελικά;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

μια φορά το άκουσα, λίγο διαφορετικό απ οτι περίμενα αλλά μου άρεσε, ναι. Θα του δώσω και άλλες ακροάσεις
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Metal_Warrior έγραψε: Τρί 01 Δεκ 2020, 00:27 μια φορά το άκουσα, λίγο διαφορετικό απ οτι περίμενα αλλά μου άρεσε, ναι. Θα του δώσω και άλλες ακροάσεις
Ναι, δεν είναι neoclassical ή shredding, που από ό,τι έχω καταλάβει σου αρέσουν, αν αυτό εννοείς, αν και υπάρχουν αρκετά στοιχεία μέσα από το πρώτο. Είναι πιο πολύ προσανατολισμένο στο hard'n'heavy
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

apeitharxos έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 20:11
theBox έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 20:01
Zippo190 έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 19:46 είναι οι ίδιοι που θα βγάλουν τώρα στην Dying Victims;
Ναι ρε, επανακυκλοφορει απο DV, (το λεει και ο απειθαρχος στο 1ο ποστ), ΕΥΤΥΧΩΣ με πολυ καλύτερο εξωφυλλο.
Όντως; Δεν το πρόσεξα αυτό...Το συγκεκριμένο εξώφυλλο μια χαρά προδιαθέτει για το σε ποιες εποχές θα σε μεταφέρει...Αρκετά καλό και το καινούριο, τώρα το είδα...

Τελικά το εξώφυλλο το αρχικό ίσως είναι το γρανάζι ενός ρολογιού κατά πάσα πιθανότητα. Δουλεύω τώρα το review που ετοιμάζω για το άλμπουμ και (ως μηχανικός που έχω σπουδάσει) προσπαθούσα να το αποσυμβολίσω, να θυμηθώ πού έχω ξαναδεί αυτή την εικόνα.
Θα μπορούσε να είναι ρόδα τραίνου αλλά επειδή ο μεταλλικός δίσκος είναι πριονωτός, αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί.
Επίσης, κοιτα εδώ τι λέει:
In horology, a wheel train (or just train) is the gear train of a mechanical watch or clock.[1] Although the term is used for other types of gear trains, the long history of mechanical timepieces has created a traditional terminology for their gear trains which is not used in other applications of gears.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wheel_train

Και έχει μια λογική, διότι το άλμπουμ αυτό σε πάει πίσω στο χρόνο...
Αυτό καταλαβαίνω, άλλες γνώμες;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Θα την πω την μαλακια μου, αλλά ετσι οπως το βλεπω απο μακρια μου θυμίζει και γεμιστηρα (ή οπως αλλιως λεγεται τελος παντων) εξάσφαιρου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

NIGHT PROWLER-No Escape (2018)

Δημοσίευση από JimmyF »

Τούτο δω είναι καλό τελικά..Song oriented επιτέλους κι όχι μόστρα μεταλλικότητας απλά για τη φάση. Εγώ πάντως στο εξώφυλλο στο YT βλέπω μια κάνη με μύλο γεμιστήρα και λαμαρίνα 'κριθαράκι' σαν πλαίσιο. =]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”