CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από Priamos »

Οι συμπαθεστατοι "μισιγκανοι" doomsters επεστρεψαν με νεο αλμπουμ, Αν και ο ηχος τους ειναι πιο "βρωμικος" απο οτι συνηθως ακουω, γενικα τους παω αρκετα. Και εχοντας ακουσει μονο το πρωτο κομματι απο το νεο αλμπουμ, φαινεται οτι πανε να ξεπερασουν το πολυ καλο ντεμπουτο τους.
Για το τελευταιο ειχα γραψει αυτα:


Οι Cruthu είναι μια παντελώς άγνωστη, νέα doom metal μπάντα από το Μίσιγκαν, η οποία υπάρχει από το 2014 έχοντας ένα demo στο ενεργητικό της πριν την κυκλοφορία του ντεμπούτου της άλμπουμ, “The Angle Of Eternity”. Η πρώτη μου επαφή με το συγκρότημα είναι η συγκεκριμένη κυκλοφορία και είναι υπεραρκετή για να τους συμπεριλάβω στους πλέον υποσχόμενους doom metal newcomers.
Αν και η απόλυτη αγάπη μου είναι το επικό doom (χωρίς να υποτιμώ το κλασσικό doom), το “The Angle Of Eternity” είναι ένα άλμπουμ που με έκανε να περάσω ιδιαιτέρως καλά. Ο ήχος τους είναι γνώριμος μα και συνάμα αρκετά ιδιαίτερος και προσωπικός. Την μερίδα του λέοντος στην δημιουργία του έχει το παραδοσιακό doom στα χνάρια των Saint Vitus, Pentagram, The Obsessed κλπ, με την επίδραση του 60s/70s heavy psych, hard rock και proto doom metal ήχου να είναι σχεδόν εξίσου σημαντική. Γι’ αυτό το λόγο κι η μουσική τους θα μπορούσε επίσης να προσελκύσει τόσο τους οπαδούς του stoner όσο και του vintage doom metal/rock, τύπου Witchcraft.
Όπως είπα, ο χώρος που κινούνται οι Cruthu δεν είναι συνήθως η πρώτη προτεραιότητά μου. Αυτό, όμως, που τους διαχωρίζει από το πλήθος είναι δύο σημαντικότατες αρετές που συνήθως απουσιάζουν από το μέσο doom metal συγκρότημα: φοβερά φωνητικά και εντυπωσιακές, ευκολομνημόνευτες συνθέσεις. Ο τραγουδιστής, Ryan Evans, διαθέτει μια βαθιά, επιβλητική μα και blues φωνή, η οποία στα αυτιά μου ακούγεται ως συνδυασμός του Dave Tice των Αυστραλών Buffalo με τον Jeff Scott Soto (κυρίως στα μεταλλικά του project). Κι αν η φωνή είναι αυτή που κάνει εξαρχής τον ήχο ελκυστικό, η ποιότητα των συνθέσεων είναι αυτή που εθίζει τον ακροατή και τον ωθεί σε επαναλαμβανόμενες ακροάσεις. Πάντως για να είμαστε απόλυτα δίκαιοι, θα πρέπει να αναφέρουμε στον αντίποδα, και μια σχετική ηχητική ομοιομορφία καθ’ όλη τη διάρκεια του άλμπουμ η οποία όμως, εμένα προσωπικά, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Οι Cruthu είναι ένα από τα συγκροτήματα που ενισχύουν την πίστη μου στο underground καθώς είναι σαφώς καλύτεροι από αρκετά mainstream ονόματα του χώρου. Ελπίζω σύντομα να προσεγγίσουν μεγαλύτερο κοινό γιατί όσο τιμητικός κι αν ακούγεται ο τίτλος «μουσική για λίγους» που ακολουθεί εξ ορισμού και κυριολεκτικά τις underground μπάντες, είναι άλλο τόσο άδικος, γιατί άλμπουμ όπως το “The Angle Of Eternity” αξίζουν πραγματικά να ακουστούν από πολλούς.

Βαθμολογία: 80/100


Ολο το νεο αλμπουμ:

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Οποιος ΔΕΝ γελασε προσπαθοντας να διαβασει ονομα μπαντας και τιτλο απλα ψευδεται!


Κατα τα αλλα, για να μπηκε ο παππους στη διαδικασια να ανοιξει τοπικ και μαλιστα να γραψει σεντονακι, ΠΡΕΠΕΙ και ΘΑ ακουστει συντομα.

Τωρα που εχω το κολπακι με τους σελιδοδεικτες δεν με σταματαει τιποτα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Παρ 11 Δεκ 2020, 20:48 Οποιος ΔΕΝ γελασε προσπαθοντας να διαβασει ονομα μπαντας και τιτλο απλα ψευδεται!


Κατα τα αλλα, για να μπηκε ο παππους στη διαδικασια να ανοιξει τοπικ και μαλιστα να γραψει σεντονακι, ΠΡΕΠΕΙ και ΘΑ ακουστει συντομα.
Το σεντονακι ηταν απο παλια. Copy/paste απο παλια κριτικη μου. :D
Παντως το πρωτο κομματι που ακουσα απο το καινουριο λεει. Απλα οπως ειπα, ειναι λιγο πιο 'βρωμιαρηδες" απο τις επικοντουμιες που συνηθως ακουμε οι περισσοτεροι εδω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Με το που μπήκε το πρώτο ατσουμπαλο riff άρχισα να απογοητεύομαι. Στο πρώτο δίστιχο της φωνής το έκλεισα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από Priamos »

Ο κόμης τους έδωσε [mention]rbrigade[/mention]
treatment. :D [mention]apeitharxos[/mention] , [mention]Xstroyer[/mention] ας ακούσουν, μπας και βρούμε τα σωστά αυτιά να τους εκτιμήσουν.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 11 Δεκ 2020, 21:41 Στο πρώτο δίστιχο της φωνής το έκλεισα.
Χαμενη ευκαιρια για λογοπαιγνιο διστιχο/δυστυχο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Παρ 11 Δεκ 2020, 22:39
CountRaven έγραψε: Παρ 11 Δεκ 2020, 21:41 Στο πρώτο δίστιχο της φωνής το έκλεισα.
Χαμενη ευκαιρια για λογοπαιγνιο διστιχο/δυστυχο.
Εννοείται ότι μου πέρασε από το νου, το είχα ως δεύτερη επιλογή, αλλά προτίμησα να είμαι πρακτικός και να διαφημίσω την πραμάτεια μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Καταλαβαινω απολυτα γιατι αρέσει στον Πριαμο. Ειναι πολυ πιο μπαρουτοκαπνισμενο απο το μεσο ορο του ντουμ μεταλ. ΘΑ ελεγα πως φλερταρει με την αισθητικη του επικ μεταλ, ειδικα οταν κινείται σε mid tempo ταχυτητες. Εχω ακουσει τα δυο πρωτα κομματια μεχρι τωρα και θα ελεγα οτι μου κάνει κλικ άνετα. Τα υμνικα φωνητικα πραγματι κανουν μεγαλη διαφορα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Priamos έγραψε: Παρ 11 Δεκ 2020, 22:26 Ο κόμης τους έδωσε @rbrigade
treatment. :D @apeitharxos , @Xstroyer ας ακούσουν, μπας και βρούμε τα σωστά αυτιά να τους εκτιμήσουν.
Άκουσα ως την μέση εχθές, και μπορώ να πω ότι οι εντυπώσεις μου ήταν πολύ θετικές. Είναι γεγονός ότι το άλμπουμ αυτό έχει αρκετή blues χροιά, γι' αυτό είναι πιο πολύ heavy και λιγότερο metal...
Πιστεύω να ολοκληρώσω την ακρόαση σήμερα-αύριο και να επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

θετικο και από μένα. Άκουσα και το πρώτο τους, πολύ πιο 70ίλα και έχω κάνει στάση στην κομματάρα From the sea.
To 2o πιο επικό παρά doom, άντε να βγει και αυτό private και να βρίσκεται οπως το 1ο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CRUTHU - Athrú Crutha (2020)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Aν και είναι λίγο ατσούμπαλοι, εγώ τους βλέπω με μεγάλη συμπάθεια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”