ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Δε μου ειπε πολλα ρε γαμωτο ο δισκος. Ειναι μικρος και αυτο θα μπορουσε να λειτουργει υπερ του, αλλα εχει 2 καραφιλλεριες που πραγματικα δεν δικαιολογουνται με κανενα τροπο (skullseeker, godblade)

1000 φορες να εβγαζαν ενα EP η κανονικα το δισκο χωρις αυτα. Γενικα δε νιωθω ιδιαιτερα τη συνοχη και τη ροη που απαιτουνται, ειδικα σε συγκριση με το armor of ire, το οποιο σε αυτους τους 2 τομεις ηταν υποδειγματικο, ενιαιο, συμπαγες ρε παιδι μου. Μονο 3 κομματια ειναι ανταξια του 1ου δισκου, το ομοτιτλο το worms και το banners. (το war at the edge of the end δε μετραει, το γνωριζαμε). Ειδικα τα 2 τελευταια εμπλουτιζουν σχετικα τον ηχο τους με πολυ καλα αποτελεσματα.

coward's ειναι καλο κομματι, αλλα το whiskey in the jar ριφφ μου τη σπαει και με βγαζει εκτος οταν μπαινει.

Γενικα οκ δισκος, αλλα δεν δικαιολογει την 4ετη αποχη, ειδικα με ενα re-recorder κομματι μεσα. Μαλλον παραειχα υψηλες προσδοκιες :meh:
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

ManowarakiasWsToSign έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 17:58 το war at the edge of the end δε μετραει, το γνωριζαμε
ΑΥΤΟ εχω παθει κι εγω ρε γμτ...δεν μπορω να το εντάξω ακριβως στο δισκο, οταν μπαινει, αντανακλαστικα το αντιμετωπιζω σαν μπονους επανηχογραφηση. Δεν επρεπε να το εχω "καψει" το κομματι με εκατονταδεσ ακροασεις απο το ντεμο τελικα.

ManowarakiasWsToSign έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 17:58 αλλα το whiskey in the jar ριφφ
χεχεχε, νομιζα οτι ημουν ο μονος που εκανε τον συνειρμο γιατι δεν ειχε σχολιαστει μεχρι τωρα. Παρολα αυτα μου αρεσει και εινια μαλλον το highlight του κομματιου για εμενα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

ακριβως, spot on αυτο που λες για το war, μου βγαζει υποσυνειδητα bonus track μετα το τελος του δισκου, ενω βρισκομαστε στη μεση, και πληγωνει το immersion μου :meh:

το coward's keep μου αρεσει πολυ και μενα, ειδικα με τις ακροασεις να πολλαπλασιαζονται, ειναι ενα στιβαρο επικ κομματι με το τεμπο και τις μελωδικες γραμμες του ρεφραιν να χτιζουν και γαμω τις ατμοσφαιρες. Μετα ομως, οταν μπαινει το ριφφ, με βγαζει πληρως και νομιζω οτι ξαφνικα τηλεμεταφερομαι απο το πεδιο της μαχης στο ροκαδικο της γειτονιας μου :meh:
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Aphelian »

ManowarakiasWsToSign έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 17:58 Γενικα δε νιωθω ιδιαιτερα τη συνοχη και τη ροη που απαιτουνται, ειδικα σε συγκριση με το armor of ire, το οποιο σε αυτους τους 2 τομεις ηταν υποδειγματικο, ενιαιο, συμπαγες ρε παιδι μου. Μονο 3 κομματια ειναι ανταξια του 1ου δισκου, το ομοτιτλο το worms και το banners. (το war at the edge of the end δε μετραει, το γνωριζαμε). Ειδικα τα 2 τελευταια εμπλουτιζουν σχετικα τον ηχο τους με πολυ καλα αποτελεσματα.
coward's ειναι καλο κομματι, αλλα το whiskey in the jar ριφφ μου τη σπαει και με βγαζει εκτος οταν μπαινει.

Γενικα οκ δισκος, αλλα δεν δικαιολογει την 4ετη αποχη, ειδικα με ενα re-recorder κομματι μεσα. Μαλλον παραειχα υψηλες προσδοκιες :meh:
Πωπω, ολα αντιθετα εγω χαχαχ.

Θα συμφωνησω πως για 4 χρονια "εκτος" θα επρεπε να ειχαν τουλαχιστον ενα ακομη τραγουδι (ή ενα 14λεπτο ρε αδερφε), αλλα τελικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο το πρωτο. Το πρωτο πλεον μου ακουγεται "φτωχο" :S
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Εγω προβληματιστηκα καπως για το εαν ειναι ''φτωχη'' η εμπνευση γενικοτερα λογω re-recording-skullseeker-godblade να πω την αληθεια :meh:
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Να πω κι εγώ τα δικά μου...
Υπέρτατη δισκάρα...
Κιθαριστικός και τυμπανιστικός όλεθρος!
Coward’s Keep έπος επών! Μου βγάζει μια 70’s αίσθηση η κιθάρα. Λαμβάνω ένα vibe Ritchie Blackmore meets Ross the Boss κάπως! Breathtaking!
Worms of the Earth το καλύτερο Manilla Road τραγούδι που δεν έγραψαν οι manilla. Μπαίνει στο Mystification (μάλλον το αγαπημένο μου manilla) αέρας. Θα ήθελα να δω ένα reaction video στο τραγούδι από Randy thrasher. Πιστεύω θα συγκινηθεί με την παρακαταθήκη που έχει αφήσει και τον heir apparent που αναδύεται. :D
Breathtaking! επίσης
Banners of Arai από κοντά. Κομματάρα.
Σχετικά με το soulseeker που έχει κραχτεί από αρκετούς. Άμα το soulseeker ήταν στον πρώτο δίσκο και το I am the hammer στο Ravening θα λέγαμε ότι το hammer είναι ξεπατικωσιά του soulseeker?
(Αν και θεωρώ ίσως καλύτερο το hammer).
Face in the Glare και Ravening σε καμία περίπτωση μέτρια, πιο κάτω από τις κορυφές του δίσκου. A face in the Glare που είναι ίσως το «χειρότερο» του δίσκου είναι καλύτερο από όλα τα τραγούδια όλων των honourable mention άλμπουμ της λίστα του nwothm.
Σχετικά με το War at the Edge of the End. Το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν μαζί με το last king of pictom τα πρώτα 2 τραγούδια που κυκλοφόρησε η μπαντα σε κασέτα αρχικά και μετά σε 7”. Ο ήχος του 7” είναι σκατά. Επάξια τους χάρισε μια θέση για split κυκλοφορία με τους Gatekeeper που επίσης είχαν σκατά ήχο στο demo τους. Το ένα τραγούδι επανηχογραφήθηκε για τον 1ο δίσκο, σχεδόν ίδιο όπως είναι και στο 7”. Το Β τραγούδι επανηχογραφήθηκε για τον 2ο δίσκο, περισσότερο αλλαγμένο από ότι το αντίστοιχο για τον πρώτο. Δεν τα έχω ακούσει εν παραλλήλω αλλά νομίζω η καινούργια ηχογράφηση είναι λίγο πιο γρήγορη.
Στην αρχή θεωρούσα ότι το πρώτο ίσως να είναι λίγο καλύτερο. Άλλαξα την άποψή μου. Είναι ισότιμα με την εξής λογική. Το πρώτο έχει (τυχαία νούμερα) 4 τραγούδια του 8 και 4 του 7. Μέσο όρο 7,5. Το δεύτερο έχει 2 του 9, 2 του 8, 2 του 7 και 2 του 6. Μέσο όρο 7,5 επίσης. Μπορούμε να πούμε ότι το πρώτο είναι πιο μοιρασμένο ενώ το δεύτερο έχει καλύτερες στιγμές. Τελικά καταλήξαμε ότι προτιμώ το 2 γιατί ενώ είναι ισάξιο με το πρώτο, cowards keep και worms of the Earth δεν έχει!
Αγαπημένα eternal τραγούδια σε χρονολογική σειρά:
Retaliator
Invoker
Coward’s Keep
Worms of the Earth

Υ.Γ.: Για τους αγγλομαθείς. Λέει «There’s nothing I would spare to see Rome howl in pain» στο worms ή «There’s nothing I wouldn’t spare to see Rome howl in pain»? Πως είναι το σωστό στα αγγλικά, με έχει προβληματίσει!

Υ.Γ.2: Τσαντίζομαι/στεναχωριέμαι που παίρνει κι άλλη παράταση το πακετάκι μου, αλλά μπράβο στην εταιρεία αν «τσαμπουκαλευτηκε» στο εργοστάσιο για τα στραβά δισκάκια. Έστω κι αν πάει πάλι ακόμα πίσω την κυκλοφορία του προϊόντος της. Έχει παραγίνει και την πληρώνει ο πελάτης που σε καποιες περιπτωσεις δεν τα αγοράζει (ακριβά!) μόνο για να
τα βάζει στο ράφι με αυτό που αγόρασε τελευταίο να είναι μπροστά μπροστά και αν δεν έχει άλλο χώρο, βρίσκει ένα οριζόντιο κενό και τα ακουμπά πάνω σε άλλους δίσκους σα μικρή στίβα
:D
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Α και ξέχασα, τιραντάκι με ρόγα ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ!
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από apeitharxos »

there is nothing είναι το σωστό, there isn't anything είναι σωστό επίσης...Αν βάζεις το nothing, noone κλπ. δεν χρησιμοποιείς άρνηση μετά...Αν βάζει το any...π.χ. anything, anyone κλπ τότε βάζεις και άρνηση...

Ποια στραβά δισκάκια?
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

There is nothing i would spare ειναι το σωστο.

Ποτε δεν καταλαβα γιατι το face θεωρειται μετριο. Με τετοιο ριφ στο μπριτζ (the moment i....) και τετοιο ρεφρεν, μονο μετριο δεν μπορω να το χαρακτηρησω.

Skullseeker εχει το "προγκ" ριφ στη μεση που ειναι απο τα καλυτερα του δισκου. Ισως "καλυτερο" απο το χαμμερ, το οποιο ειναι και το μονο τρακ απο το ντεμπουτο για το οποιο δεν κοβω φλεβες.

Τελος, δεν βρισκω σκατα την εκτελεση του ντεμο. Ισως εχει καταγραφει τοσο βαθια στο dna μου, που θα ειναι για παντα η "κανονικη".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 22:40 There is nothing i would spare ειναι το σωστο.

Ποτε δεν καταλαβα γιατι το face θεωρειται μετριο. Με τετοιο ριφ στο μπριτζ (the moment i....) και τετοιο ρεφρεν, μονο μετριο δεν μπορω να το χαρακτηρησω.

Skullseeker εχει το "προγκ" ριφ στη μεση που ειναι απο τα καλυτερα του δισκου. Ισως "καλυτερο" απο το χαμμερ, το οποιο ειναι και το μονο τρακ απο το ντεμπουτο για το οποιο δεν κοβω φλεβες.

Τελος, δεν βρισκω σκατα την εκτελεση του ντεμο. Ισως εχει καταγραφει τοσο βαθια στο dna μου, που θα ειναι για παντα η "κανονικη".
Νταξει, καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι είσαι λίγο αντισυμβατικός.
;)

Ευχαριστώ για το clarification!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

apeitharxos έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 22:33 there is nothing είναι το σωστό, there isn't anything είναι σωστό επίσης...Αν βάζεις το nothing, noone κλπ. δεν χρησιμοποιείς άρνηση μετά...Αν βάζει το any...π.χ. anything, anyone κλπ τότε βάζεις και άρνηση...

Ποια στραβά δισκάκια?
Για κάποιο λόγο μου έβγαλε το μήνυμά σου σήμερα πριν από του box ενώ εχθές μετά τα δικά μου έβγαλε μόνο την απάντηση του box. Κάτι γίνεται με τις ώρες/ημερομηνίες;

Τα ξέρω κι εγώ τα αγγλικά μου. Το πρόβλημά μου δεν είναι στο is ή isn’t nothing, αλλά στο would ή wouldn’t. Μάλλον έχει να κάνει με το definition της λέξης spare. Στο “there’s nothing I would spare” καταλαβαίνω «δε θα έδινα τίποτα» ενώ στο “there’s nothing I wouldn’t spare” καταλαβαίνω αυτό που προφανώς θέλει να πει το τραγούδι, ότι «δεν υπάρχει τίποτα που δε θα έδινα». Και ο σφίχτης μου ακούγεται ότι μπορεί να λέει και wouldn’t. Θα επανέλθω με γνώσεις αγγλικής φιλολογίας. Χαχαχα!

Πρόσφατο παράδειγμα για στραβά δισκάκια x2 είναι το Cirith Ungol το BoX. Από μεγάλη, ίσως τη μεγαλύτερη εταιρεία! Παρηγγειλα από τους ίδιους (indie store, κάπως έτσι). Ήρθε το box με το LP στραβό, τους το είπα χωρίς μαγκες και «θέλω άλλο», αξιέπαινοι, μόνοι τους μου έστειλαν άλλο. Για κακή μου τύχη, πιο στραβό από το πρώτο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Tο προβλημα ομως, οπως το αντιλαμβανομαι, ειναι οτι "spare" εν προκειμενω σημαινει "θα κραταγα πισω" ή "θα λυπόμουν" ή "δεν θα θυσιαζα" ή "θα εκανα εκπτωση" (στο πιο συγχρονο). Το αντιθετο του "έδινα" δηλαδη. Υπο αυτο το πρίσμα, there is nothing I would spare θεωρω οτι ειναι το σωστο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Πέμ 17 Δεκ 2020, 17:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 17 Δεκ 2020, 17:12
apeitharxos έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 22:33 there is nothing είναι το σωστό, there isn't anything είναι σωστό επίσης...Αν βάζεις το nothing, noone κλπ. δεν χρησιμοποιείς άρνηση μετά...Αν βάζει το any...π.χ. anything, anyone κλπ τότε βάζεις και άρνηση...

Ποια στραβά δισκάκια?
Για κάποιο λόγο μου έβγαλε το μήνυμά σου σήμερα πριν από του box ενώ εχθές μετά τα δικά μου έβγαλε μόνο την απάντηση του box. Κάτι γίνεται με τις ώρες/ημερομηνίες;
Στο επισημαίνω μη νομίζεις ότι σε αγνοώ λόγω των προχθεσινών!
;)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Υ.Γ.: Για τους αγγλομαθείς. Λέει «There’s nothing I would spare to see Rome howl in pain» στο worms ή «There’s nothing I wouldn’t spare to see Rome howl in pain»? Πως είναι το σωστό στα αγγλικά, με έχει προβληματίσει!
Νομίζω το πρώτο μιας και η άρνηση υπάρχει ήδη στο nothing, οπότε δεν χρειάζεται και στο would.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Απο φίλη masterful αγγλική φιλόλογο, λιτά και απέριττα:
«Εγώ wouldn’t θα έβαζα»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”