Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:46
Φρεσκάδα ένιωσα και με φετινό Spirit Drifter.
Αναζητώντας στο ιντερνετ, πεφτω μονο πανω σε spirit adrift και στο κομματι spirit drifter καποιων book of wyrms. Για βοηθα λιγο...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Re: Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Spyros »

alexandros έγραψε: Κυρ 06 Δεκ 2020, 00:07
nicolasg έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:27 Aυτό [emoji4]
Ειναι 10αρι! Εικόνα

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε μου,καταρχήν ευχαριστώ για την πρότασή σου.
Λοιπόν...Με το μου το πρότεινες και βλέπω το εξώφυλλο,το ψιλοφοβήθηκα ότι είναι κάτι retro.Με το που βλέπω ότι είναι και Σουηδοί,μονομιάς κατάλαβα ότι είναι 30χρονα με μουστάκια Αμερικάνου φορτηγατζή των 60's. Επίσης,ήμουν σίγουρος πώς ακούγεται το μπάσο,το hi-hat, οι κιθάρες κτλ. και ότι ηχητικά και παιχτικά θα είναι άψογοι. Επιβεβαιώθηκα σε όλα 100%.
Όλοι αυτοί οι Σουηδοί,έχοντας από μικρή ηλικία μουσική παιδεία,στα 18 έχουν αναπτύξει άψογη τεχνική και τέλεια αντίληψη για το πώς να παίξεις σωστά rock. Και όχι μόνο rock. Το ίδιο άτομο πιστεύω ότι μπορεί να παίξει σωστό death metal το πρωί και σωστό 70's rock το βράδυ.
Δεν ξέρω αν είναι δικό μου κόμπλεξ ή αν υπάρχει και άλλος εδώ μέσα που συμμερίζεται την άποψή μου για το πόσο ανυπόφορο είναι αυτό που κάνουν οι Σουηδοί με το retro.Όσες μπάντες έχω ακούσει παίζουν εξαιρετικά καλά και πειστικά,αλλά για κάποιο λόγο δε μπορώ να τους ακούσω.Ίσως να φταίει ότι ακούγονται σαν να βγήκαν από τυποποιημένη γραμμή παραγωγής μουσικής,ίσως και ότι με ενοχλεί το γεγονός ότι ενώ είναι άνθρωποι του 21 αιώνα, θέλουν να πείσουν ότι είναι μπαρουτοκαπνισμένοι ροκάδες μιας άλλης εποχής. Το έχω πάθει με όλους τους retro Σουηδούς που έχω ακούσει. Horisont, night flying orchestra,graveyard. Παίζουν όλοι φοβερά,αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα.

Δε μου αρέσει να γίνομαι γκρινιάρης,αλλά αυτοί οι Σουηδοί με βγάζουν από τα ρούχα μου. Και οι Ιρλανδοί the answer, 70's φάση rock έπαιξαν στον πρώτο δίσκο τους, αλλά είχαν και κάτι δικό τους να πουν.
Συμφωνώ κατά 99,9%. Δεν θα μπορούσα να το έχω θέσει καλύτερα. Αφήνω ένα 0,1 γιατί μάλλον με χαλάει όλο αυτό 1 τσικ λιγότερο.
On topic τώρα, χωρίς να έχω ακουσει και πάρα πολλά, μετά το lockdown τα πρώτα χρήματα θα πάνε eternal champion & sacred outcry.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Κυρ 06 Δεκ 2020, 00:55
Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:46
Φρεσκάδα ένιωσα και με φετινό Spirit Drifter.
Αναζητώντας στο ιντερνετ, πεφτω μονο πανω σε spirit adrift και στο κομματι spirit drifter καποιων book of wyrms. Για βοηθα λιγο...
Πω πω ναι... ρδεμπεύτηκα....

Spirit adrift εννοούσα
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Aphelian »

Χωρις ίχνος bias θα σου προτεινα σχεδον οτιδηποτε έβγαλε η No Remorse φέτος, μιλάμε για ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ χρονια για το Label.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από LuciferSteele »

νομίζω πως οι κολώνες της χρονιάς είναι τα Armored Saint και Cirith Ungol
αν μπορούσα να πάρω ΜΟΝΟ δύο άλμπουμ φέτος, αυτά θα ήταν

αν χορούσε και τρίτο βέβαια, αυτό θα ήταν το Solitary Sabred
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:30 Αν γουστάρεις Warlordian Guard, το ep των Black Sword Thudner Attack είναι η κυκλοφορία σου. Αν νοσταλγείς τότε που άκουγες camel και Nektar, τότε παιρνεις το φετινό Hallas. Αν θες sword and sorcery πας κατευθείαν Eternal Champion. Για μελωδικό power metal με αρχίδια... πας για Sacred Outcry.
Αποκάλυψη για μένα φέτος oi Vendel που δίνουν ακριβώς ό,τι μου αρέσει περισσότερο.
Ίσως να βάζω αυτογκόλ για το πιο πάνω αντι-Σουηδικό μου μανιφέστο, αλλά ακόμα κι έτσι, πρέπει να παραδεχτώ ότι έπαθα χοντρή πλάκα με το Hallas. ΔΙΣΚΑΡΑ. Απανωτές ανατριχίλες.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το budget φέτος ήταν πενιχρό. έπρεπε να πάρω μερικές αποφάσεις σχετικά με το που θα το ξόδευα
αποφάσισα να κινηθώ αποκλειστικά σε βινύλιο λοιπόν και κατέληξα στα εξής ψώνια

το box του Forever Black. ε, Cirith Ungol κουτί αφού
δεν τίμησα πέρυσι το Arch/Matheos οπότε το έκανα φέτος
Armored Saint, Sorcerer και Psychotic Waltz γιατί πρέπει να έχω τη φετινή δεκάδα μου σπίτι
και σαν μπόνους το Echosoul σε cd
με αυτά τα λίγα είμαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος
και προφανώς προτείνω ανεπιφύλακτα όλα τα παραπάνω σε όποιον ψάχνει που να χαλάσει τα πολύτιμα λεφτάκια του
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από Zippo190 »

alexandros έγραψε: Κυρ 06 Δεκ 2020, 00:07
nicolasg έγραψε: Σάβ 05 Δεκ 2020, 21:27 Aυτό [emoji4]
Ειναι 10αρι! Εικόνα

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε μου,καταρχήν ευχαριστώ για την πρότασή σου.
Λοιπόν...Με το μου το πρότεινες και βλέπω το εξώφυλλο,το ψιλοφοβήθηκα ότι είναι κάτι retro.Με το που βλέπω ότι είναι και Σουηδοί,μονομιάς κατάλαβα ότι είναι 30χρονα με μουστάκια Αμερικάνου φορτηγατζή των 60's. Επίσης,ήμουν σίγουρος πώς ακούγεται το μπάσο,το hi-hat, οι κιθάρες κτλ. και ότι ηχητικά και παιχτικά θα είναι άψογοι. Επιβεβαιώθηκα σε όλα 100%.
Όλοι αυτοί οι Σουηδοί,έχοντας από μικρή ηλικία μουσική παιδεία,στα 18 έχουν αναπτύξει άψογη τεχνική και τέλεια αντίληψη για το πώς να παίξεις σωστά rock. Και όχι μόνο rock. Το ίδιο άτομο πιστεύω ότι μπορεί να παίξει σωστό death metal το πρωί και σωστό 70's rock το βράδυ.
Δεν ξέρω αν είναι δικό μου κόμπλεξ ή αν υπάρχει και άλλος εδώ μέσα που συμμερίζεται την άποψή μου για το πόσο ανυπόφορο είναι αυτό που κάνουν οι Σουηδοί με το retro.Όσες μπάντες έχω ακούσει παίζουν εξαιρετικά καλά και πειστικά,αλλά για κάποιο λόγο δε μπορώ να τους ακούσω.Ίσως να φταίει ότι ακούγονται σαν να βγήκαν από τυποποιημένη γραμμή παραγωγής μουσικής,ίσως και ότι με ενοχλεί το γεγονός ότι ενώ είναι άνθρωποι του 21 αιώνα, θέλουν να πείσουν ότι είναι μπαρουτοκαπνισμένοι ροκάδες μιας άλλης εποχής. Το έχω πάθει με όλους τους retro Σουηδούς που έχω ακούσει. Horisont, night flying orchestra,graveyard. Παίζουν όλοι φοβερά,αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα.

Δε μου αρέσει να γίνομαι γκρινιάρης,αλλά αυτοί οι Σουηδοί με βγάζουν από τα ρούχα μου. Και οι Ιρλανδοί the answer, 70's φάση rock έπαιξαν στον πρώτο δίσκο τους, αλλά είχαν και κάτι δικό τους να πουν.
έχει αναφερθεί το θέμα πολλές φορές με τον Α' ή Β' τρόπο. Έχεις απόλυτο δίκιο αν και αυτό ισχύει για το σύνολο των retro μπαντών. Η μουσική είναι εξαιρετική αλλά λείπει η αυθεντικότητα που χρειάζεται. Το Night είναι δισκάρα (για μένα) όσο κρατάω την μουσική καθαυτή.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Σε ποια album να χαλάσω τα ευρώ μου???

Δημοσίευση από alexandros »

[mention]Zippo190[/mention] Κι εγώ τη μουσική προσπαθώ να κρατήσω, όσο προκατειλλημένος και αν είμαι. Κάποιες φορές με πείθει,όπως οι Hallas πχ, κάποιες όχι. Προσπαθώ να δίνω και ευκαιρίες, γιατί κάπου νιώθω και άσχημα να γειώνω με μία-δύο ακροάσεις την προσπάθεια μηνών μιας μπάντας. Σίγουρα,όμως,το retro κίνημα έχει μεγάλο κοινό, πράγμα που σημαίνει ότι κάτι κάνουν καλά αυτές οι μπάντες, απλά δε μπορούμε όλοι να βρούμε αυτό που θέλουμε στα ίδια πράγματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”