Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από apeitharxos »

Αυτό το πέτυχα κατά τύχη τώρα, ήταν στο ίδιο τεύχος με το αφιέρωμα στο power metal.
Δεν το θυμόμουν ότι υπήρχε, αλλά τελικά είναι αρκετά ενδιαφέρον....
Συγγραφέας: Τάσος Σταματούκος

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από giorgos »

Άκρως ενδιαφέρουσες οι ανασκαφές του Απείθαρχου. Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο αφιέρωμα είχε αποτελέσει την αφορμή για ξεκατίνιασμα Σταματούκου-Πόπης Στέφα (με τη δεύτερη εκείνη την εποχή να γράφει στο Metal Invader).
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από apeitharxos »

giorgos έγραψε: Δευ 28 Δεκ 2020, 09:32 Άκρως ενδιαφέρουσες οι ανασκαφές του Απείθαρχου. Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο αφιέρωμα είχε αποτελέσει την αφορμή για ξεκατίνιασμα Σταματούκου-Πόπης Στέφα (με τη δεύτερη εκείνη την εποχή να γράφει στο Metal Invader).
Όντως? Θα το ψάξω, και, εννοείται, αν βρω τίποτα μπηχτές θα τα σκανάρω και θα τα ανεβάσω!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Βλέπω καλά? Riot - Fire down under προτεινόμενο για NWOBHM?

Α ρε Τάσο...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από LuciferSteele »

θυμάμαι είχα κυκλώσει αρκετά πραγματάκια τότε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από apeitharxos »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 29 Δεκ 2020, 18:31 θυμάμαι είχα κυκλώσει αρκετά πραγματάκια τότε
Βλέπεις και τα δικά μου τα μαρκαρίσματα με το στυλό, έτσι?
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Lo Spirito Continua
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 00:36

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από Lo Spirito Continua »

O "εμετικός John Peel" και άλλα όμορφα...

Μια ζωή παπάρας ο Τασούλης.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από nicolasg »

Τι απέγινε ο Σταματουκος?

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από Celephais »

Το θυμάμαι κι εγώ, πάντως δεν το λες και αφιέρωμα, περισσότερο παράθεση ονομάτων από μπάντες είναι. Θυμάμαι κι εγώ αχνά αργότερα τη Στέφα (όταν για λίγα τεύχη είχε γραψει στο Invader) μάλλον να ειρωνεύεται το αφιέρωμα. Αλλά για την ποιότητα των κειμένων της κυρίας Πόπης ας μην μιλήσουμε καλύτερα, ο Τάσος ήταν μεταδιδακτορικός ερευνητής μπροστά της. Εγώ πάντως έχω πετύχει τον κυρ-Τάσο 3-4 φορές στο δρόμο τυχαία τα τελευταία 20 χρόνια, μία φορά στον Πειραιά, μία στα Άνω Πατήσια και δε θυμάμαι που αλλού.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από giorgos »

Μου φαίνεται πως η Στέφα είχε κατηγορήσει τον Σταματούκο πως αντέγραψε παλιότερο άρθρο δικό της και του Στεργίου. Και ο Σταματούκος είχε απαντήσει αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Τι να έχει απογίνει τώρα είναι καλή ερώτηση. Τελευταία φορά που τον είχα δει πάντως (πριν πολλά χρόνια) παρέμενε μεταλλάς :-)
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ίδιος είναι απλά έχει ασπρίσει το μαλλί :P
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από apeitharxos »

Είναι μόνο δική μου εντύπωση? Πολλές φορές τον μπέρδευα με το παιδί από την Shiva Records...Ψιλομοιάζουν ή όχι?
Δηλαδή, π.χ. έβλεπα τον έναν από τους δύο σε κάποιο live και έλεγα από μέσα μου...αυτός πρέπει να είναι ο Τ.Σ.
Μετά έμαθα ότι υπάρχει και το παιδί από την Shiva Records (πρώην τέλος πάντων, νυν ιδιοκτήτης liveάδικου) και όταν κατάλαβα ποιος είναι, είπα ότι από τις φορές που έβλεπα τον έναν από τους δύο σε live, πάντα νόμιζα ότι έβλεπα τον Τ.Σ.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

giorgos έγραψε: Τετ 30 Δεκ 2020, 22:04 Μου φαίνεται πως η Στέφα είχε κατηγορήσει τον Σταματούκο πως αντέγραψε παλιότερο άρθρο δικό της και του Στεργίου. Και ο Σταματούκος είχε απαντήσει αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Τι να έχει απογίνει τώρα είναι καλή ερώτηση. Τελευταία φορά που τον είχα δει πάντως (πριν πολλά χρόνια) παρέμενε μεταλλάς :-)
αυτα ολα πρεπει να σκαναριστούνε και να δημοσιευτουν. Επιστροφη στα 90s!!

Τάσο αν διαβάζεις γράψου στο φόρουμ να πάρει φωτιά το ιντερνετ!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από Zippo190 »

giorgos έγραψε: Τετ 30 Δεκ 2020, 22:04 Μου φαίνεται πως η Στέφα είχε κατηγορήσει τον Σταματούκο πως αντέγραψε παλιότερο άρθρο δικό της και του Στεργίου. Και ο Σταματούκος είχε απαντήσει αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Τι να έχει απογίνει τώρα είναι καλή ερώτηση. Τελευταία φορά που τον είχα δει πάντως (πριν πολλά χρόνια) παρέμενε μεταλλάς :-)
θέλουμε αυθεντικό κίτρινο τύπο από 90ς πλζ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Metal Hammer NWOBHM tribute July '95 by Tassos Stamatoukos

Δημοσίευση από giorgos »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 31 Δεκ 2020, 14:30
giorgos έγραψε: Τετ 30 Δεκ 2020, 22:04 Μου φαίνεται πως η Στέφα είχε κατηγορήσει τον Σταματούκο πως αντέγραψε παλιότερο άρθρο δικό της και του Στεργίου. Και ο Σταματούκος είχε απαντήσει αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Τι να έχει απογίνει τώρα είναι καλή ερώτηση. Τελευταία φορά που τον είχα δει πάντως (πριν πολλά χρόνια) παρέμενε μεταλλάς :-)
θέλουμε αυθεντικό κίτρινο τύπο από 90ς πλζ.
Δυστυχώς έχω πετάξει τα περισσότερα Metal Hammer και Metal Invader. Ίσως εντοπίσει κάτι ο Απείθαρχος στο αρχείο του. Ενδιαφέρον έχουν και τα γράμματα που έστελνε ο Σταματούκος στο ΜΗ ως αναγνώστης ακόμα, πριν γίνει συντάκτης :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”