LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 15 Ιαν 2021, 20:45 εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως από το Triumphator κατάντησαν έτσι μέσα σε μόλις μία πενταετία
κλασσικά μεταπηδάνε από την μια φάση στην άλλη στο όνομα της "εξέλιξης".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 15 Ιαν 2021, 20:45 εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως από το Triumphator κατάντησαν έτσι μέσα σε μόλις μία πενταετία
Εδω δεν μπορω να τους υπερασπιστω ή να χρυσώσω το χαπι. Αυτο εγινε ξεκαθαρα γιατι ο Max ειναι μικρος και κανει ακομα το μουσικο "ταξιδι" του. Οσοι τον παρακολουθουμε στο FB, ξερουμε οτι εδω και καναδυο χρονια εχει φαει κολλημα με τον dark 80s ήχο. Ισως ξαναγυρισει στο μεταλ που ακουγε μικροτερος, ισως το αφησει εντελως. Αυτα εχει η ηλικια η συγκεκριμμένη, τα γουστα ακομα διαμορφώνονται.

Το ζητημα ειναι αν θα επρεπε να διαλυσει την μπαντα ή εστω να αρχισει ενα προσωπικο (ΠΟΣΟ πο προσωπικο?) project-ακι οπου να παιζει τις νταρκ-ιλες του, ή να συνεχισει με το ονομα Lunar Shadow, μιας που ετσι κι αλλιως ειναι ταυτοσημος με αυτο το ονομα.

Οποιαδηποτε απο τις δυο εκβασεις δεν θα με χαλαγε. Το να αλλαξει τον ηχο ειναι και τιμιο στην τελικη γιατι δεν καθεται να σου γραψει κατι που περιμενεις να ακουσεις αλλά αυτος ΔΕΝ το νιωθει πλεον οπως κανουν τοσες και τοσες μπάντες και φαινεται.

Για την ιστορια εχω κανει κι εγω (και πολλοι απο εδω μεσα πιστευω) "μουσικα ταξιδια" μακρια απο το μεταλ, ενα απο αυτα ηταν στο ακόμα αγαπημενο μου post punk/dark κτλ κτλ, οποτε ο δισκος θα κριθει απο πλευρας ποιοτητας κι οχι ύφους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από CountRaven »

Ευτυχως στο ριβιού του μποξ θα ειπωθούν αλήθειες.

Πως η Κρουζ ως ταξιδιωτικός πράκτορας στηρίζει το μετατραυματικό στρεςς σου κτλ.

Για τους ακροατές πάει το ερώτημα -κυρίως-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν υπάρχει τίποτα κακό στο "μουσικό ταξίδι" ενός καλλιτέχνη
αλλά οι οπαδοί και οι ακροατές δεν ταξιδεύουν μαζί του, δεν ακολουθούν κοινή πορεία γιατί τους ενδιαφέρει το έργο και όχι ο ίδιος ο καλλιτέχνης (εκτός αν μιλάμε για οπαδούς-groupies, και πάλι τίποτα κακό σε αυτό)
οπότε το τίμιο είναι οι εκάστοτε ανησυχίες να συνοδεύονται από τα ανάλογα projects. αν πέρασε η μέταλ φάση σου και από τον Κόναν το γύρισες στους Mission τότε θάψε το παρελθόν σου τίμια και ωραία και αναγεννήσου σαν φοίνικας αναβαπτισμένος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από theBox »

Έχεις ενα δικιο εδω. Ειδομεν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από Pavlos »

Έχω ακούσει τέσσερα, πέντε τραγούδια από τον δίσκο και τα περισσότερα τραγούδια ακούγονται διαφορετικά......και απλά. Οι κιθάρες είναι ακόμα επικές (με πολύ λιγότερα σόλο kai Warlord στιγμές), αλλά το overall feeling πηγαίνει προς Gothic και Idle Hands. Eνα δύσκολο μονοπάτι που (μου φαίνεται) δεν θα ακολουθήσω γιατί είναι πολύ μακριά από το γούστο μου. Aλλά σίγουρα θα το ακούσω ξανά γιατί ξέρω τον Max.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από theBox »

Pavlos έγραψε: Σάβ 16 Ιαν 2021, 12:43 με πολύ λιγότερα σόλο kai Warlord στιγμές
Αυτες τις "warlord" κιθαρες (υποθετω αναφερεσαι στις χαρακτηριστικες δισολιες/μελωδιες) ήλπιζα να τις ειχα διατηρήσει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από SlayerKing »

Μήπως ο Max ξεκίνησε παρέα με τους αδερφούς Cavanagh... ?
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σήμερα άκουσα ολόκληρο το album και εμένα προσωπικά, μου αρέσει αρκετά. Μου αρέσει αυτό που κάνει ο Max και αν σε κάποιους άρεσε πολύ το προηγούμενο album, ίσως θα αρέσει και αυτό. Καταλαβαίνεις εύκολα τι ακούς, άλλωστε μέχρι στιγμής, ο "Κόναν" έπιανε λιγότερο από 1/3 της μέχρι τώρα πορείας του και εκείνο το πρώτο EP είναι η λιγότερο αγαπημένη μου κυκλοφορία του.

Όσον αφορά το "μουσικό ταξίδι", όσο μου αρέσουν οι Fates Warning του "Spectre Within", μου αρέσουν και οι FW του "Parallels" και οι FW του "APSOG" και το ταξίδι του Matheos με συγκινεί, οπότε τα πάντα έχουν να κάνουν και με τη ποιότητα της κάθε πορείας. Δεν θεωρώ ότι οι οπαδοί είναι τσιφλικάδες και κάτοχοι της "μουσικής",του κάθε καλλιτέχνη, της έμπνευσης και των ερεθισμάτων του. Από 'κει και πέρα, οι δημιουργοί μπορούν να κάνουν ότι τους εκφράζει στη τέχνη τους. Το αν θα ακολουθήσουν οι οπαδοί που υπάρχουν, αν βρουν άλλους ή οτιδήποτε άλλο, είναι δεύτερη ανάγνωση στην ευρύτερη μουσική ιστορία και βιομηχανία.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από CountRaven »

Το άλμπουμ είναι αριστούργημα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

πωπω αργει πολυ ο μαρτιος.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από theBox »



Ορίστε πλεμπαίοι, φάτε λιγο class.


Οπως καταλαβατε (κ μπορω να επιβεβαιώσω) ο δισκος ειναι κλασσικός lunar shadow απλά με τη μισή παραμόρφωση (καλυτερα), ενω διαφαίνεται κι ενας καλοδεχούμενος αέρας γενικης "ανανέωσης". Οι δηλώσεις για "indie/post punk" ηχητικη αλλαγη ηταν λιγο blown out of proportion (υπαρχουν δυο, ή ακριβεστερα ενάμιση τετοιο κομματι).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

LUNAR SHADOW: Τρίτος δίσκος με τίτλο "Wish To Leave"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Παρ 29 Ιαν 2021, 13:38

Ορίστε πλεμπαίοι, φάτε λιγο class.


Οπως καταλαβατε (κ μπορω να επιβεβαιώσω) ο δισκος ειναι κλασσικός lunar shadow απλά με τη μισή παραμόρφωση (καλυτερα), ενω διαφαίνεται κι ενας καλοδεχούμενος αέρας γενικης "ανανέωσης". Οι δηλώσεις για "indie/post punk" ηχητικη αλλαγη ηταν λιγο blown out of proportion (υπαρχουν δυο, ή ακριβεστερα ενάμιση τετοιο κομματι).
Διάφανα κρίνα?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”