DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ώπα! Εδώ έχουμε μια ευχάριστη έκπληξη! Ευχάριστη και δυσάρεστη ταυτόχρονα. Αλλά τα δυσάρεστα δεν είναι και τόσο...δυσάρεστα. Θα εξηγήσω.

Είναι μια μπάντα που μας έρχεται από την Ολλανδία και, κυριολεκτικά από το πουθενά, μας σερβίρει ένα εξαιρετικό EP, το οποίο είναι στο στυλ του ΝWOBHM, χωρίς ωστόσο να μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος είναι ότι είναι προσπάθεια επιτηδευμένου ρετρό, διότι και, ως ήχος, δεν είναι τέτοιο το δισκάκι.

Αντίθετα, ακούμε έναν ήχο γλυκό και συνάμα αρκετά μεστό, με εξαιρετικές ρυθμικές σε σημεία, και όχι τσίγκινο, δεν κάνουν δηλαδή προσπάθεια να ακουστούν ‘σύγχρονοι’ και ‘μοντέρνοι’.
Και όλος αυτός ο 'γλυκός' ήχος, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές ρυθμικές, είναι αυτό που δίνει το nwobhm συναίσθημα στο EP.

Ακούγονται αρκετά αυθεντικοί, και οι μπάντες που μου ήρθαν στο μυαλό ακούγοντάς τους είναι οι Tokyo Blade & οι Diamond Head, καθαρά όμως μέσα από ένα 2021 πρίσμα.

Και πάμε στα δυσάρεστα (τα οποία, ευτυχώς, μπορούν να διορθωθούν με λίγη προσπάθεια): Το image της μπάντας. Δεν είναι δυνατόν να ισχυρίζεσαι ότι παίζεις heavy metal (και παίζεις heavy metal), και να έχεις image μπάντας alternative pop-rock.
Από τα χτενίσματα μέχρι και το ντύσιμο.
Βλέποντας και το video που προωθεί η μπάντα για το EP της, το Fairytale, εναρκτήριο κομμάτι του EP, έστω και αν είναι home edition, κάτι με χάλασε στο οπτικό κομμάτι βλέποντάς το. Πολύ συμβατικό.*
Άλλες μπάντες, λιγότερο ικανές, θα έπαιζαν τις κιθάρες τους οδηγώντας μηχανές, με τέτοιο μουσικό υπόβαθρο, θα εκμετελλεύονταν στο έπακρο και οπτικά, τις όποιες δυνατότητες έχουν.

Επίσης, το video του Cats of Ulthar, ενώ πάλι πρόκειται για εξαιρετικό κομμάτι, είναι επιεικώς αστείο.

Κατά τα άλλα, σε γενικές γραμμές, πρόκειται για εξαιρετικότατη μπάντα μουσικά, όπως είπα, πρέπει όμως να βελτιώσουν το image τους.

Το Storm the Castle είναι το single, προπομπός του EP, και είναι ίσως το καλύτερο κομμάτι της μπάντας ως τώρα..


Εξαιρετικό και το Crystal Gazer


Πολύ καλό και το The Cats of Ulthar (με το μειονέκτημα του κάπως ασόβαρου video που ανέφερα)


Επίσης, πολύ καλό και το Power Management


Επίσης, πολύ καλό και το ομότιτλο της μπάντας


Και, τέλος το Fairytale, το οποίο καλό θα ήταν να κλείσετε τα μάτια και να το απολαύσετε, γιατί εδώ θυμίζουν περισσότερο nerd οι τύποι, παρά μεταλλάδες.



Παρόλα αυτά, είναι και αυτό πολύ καλό κομμάτι…Ίσως όχι τόσο όσο τα προηγούμενα, πολύ καλό, ωστόσο…

*θα μου πεις, εδώ γίναμε τόσο συμβατικοί που χάλασε κάποιους η βόλτα του Σάφερ στο Καπιτώλιο, γιατί, επομένως να μην είναι αποδεκτό και αυτό το image?
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Απολάμβανα το νέο κομμάτι Helstar αλλά μετά άκουσα το Cats of Ulthar και.....
Τί ρεφραινάρα και κυρίως ΤΙ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΙΠΑΡΑ!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ομορφα κομμάτια, μου θύμισα λίγο Mega Colossus.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 16 Ιαν 2021, 21:22 Τί ρεφραινάρα
Είναι για γατάκια...
Zippo190 έγραψε: Σάβ 16 Ιαν 2021, 22:22 Ομορφα κομμάτια, μου θύμισα λίγο Mega Colossus.
Όντως? Πρέπει να τους ακούσω τότε, γιατί δεν έχω δώσει την απαιτούμενη προσοχή...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είναι ξεκάθαρο πως το image τους το δουλεύουν προς αυτή την εναλλακτική κατεύθυνση πράγμα που στηρίζω μιας και έχουμε πήξει στο copy/paste οπότε οι τάσεις διαφοροποίησης είναι ευπρόσδεκτες
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Στηριζω κ εγω την οποια προσπαθεια απο-γραφικοποιησης του metal "image".

Τωρα, κατι για mega colossus διαβαζω και φουντώνω. Θα ειναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα τσεκαρω μολις καταφερω να κατσω στο πισι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλώς ή κακώς το μέταλ είναι κομμάτι της nerd κουλτούρας πια και έχουμε φύγει από το χουλιγκανικό ρόδα-τσάντα και κοπάνα των 80ς. εδώ έχουμε φύγει ακόμα και από το denim and leather των 90ς
εξαιρούνται οι χώρες της Λατινικής Αμερικής όπου για κοινωνικοπολιτικούς λόγους δεν το έζησαν το μέταλ όταν έπρεπε και ξεσπάνε τώρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Σάβ 16 Ιαν 2021, 22:29
Όντως? Πρέπει να τους ακούσω τότε, γιατί δεν έχω δώσει την απαιτούμενη προσοχή...
Αρχιζεις κατα τη γνωμη μου απο το ντεμπουτο "...and the Rift of the Pan-Dimensional Undergods" (τοτε η μπαντα λεγοταν ακομα ΣΚΕΤΟ colossus), και το προπερσυνο EP "V". Παρολα αυτα δεν εχουν κακη κυκλοφορια γενικως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »



Έπαιξα και στην εκπομπή ένα κομμάτι. Πολύ καλό το υλικό τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Κυρ 17 Ιαν 2021, 13:25

Τωρα, κατι για mega colossus διαβαζω και φουντώνω.
Έχεις δει το 'Αχ αυτή η γυναίκα μου' με Γιάννη Μιχαλόπουλο, Παπαμιχαήλ, Βουγιουκλάκη? Από εκεί δανείστηκες την ατάκα?
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Δευ 18 Ιαν 2021, 00:01
theBox έγραψε: Κυρ 17 Ιαν 2021, 13:25

Τωρα, κατι για mega colossus διαβαζω και φουντώνω.
Έχεις δει το 'Αχ αυτή η γυναίκα μου' με Γιάννη Μιχαλόπουλο, Παπαμιχαήλ, Βουγιουκλάκη? Από εκεί δανείστηκες την ατάκα?

Μπάααα, δεν το εχω με τον Ελληνικο Κινηματογραφο, εχω να δω τετοια ταινια απο το δημοτικο. Ο,τι ατακες τυχον ξερω, μαλλον τις εχω ακουσει απο τρίτους.

Μου αρεσουν ομως καποιες πιο συγχρονες οπως το "ας περιμενουν οι γυναικες" (ισως η αγαπημένη μου) και το "σπιρτοκουτο".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Δευ 18 Ιαν 2021, 00:53
apeitharxos έγραψε: Δευ 18 Ιαν 2021, 00:01
theBox έγραψε: Κυρ 17 Ιαν 2021, 13:25

Τωρα, κατι για mega colossus διαβαζω και φουντώνω.
Έχεις δει το 'Αχ αυτή η γυναίκα μου' με Γιάννη Μιχαλόπουλο, Παπαμιχαήλ, Βουγιουκλάκη? Από εκεί δανείστηκες την ατάκα?

Μπάααα, δεν το εχω με τον Ελληνικο Κινηματογραφο, εχω να δω τετοια ταινια απο το δημοτικο. Ο,τι ατακες τυχον ξερω, μαλλον τις εχω ακουσει απο τρίτους.

Μου αρεσουν ομως καποιες πιο συγχρονες οπως το "ας περιμενουν οι γυναικες" (ισως η αγαπημένη μου) και το "σπιρτοκουτο".
Ξεστόμισες ιερή ατάκα πάντως...Δείχνει τον Μιχαλόπουλο διευθυντή και την Βουγιουκλάκη γυναίκα του υπαλλήλου του διευθυντή, ο οποίος υπάλληλος είναι ο Παπαμιχαήλ...Οπότε ο Μιχαλόπουλος την πέφτει στην Βουγιουκλάκη χωρίς να ξέρει ότι είναι γυναίκα του Παπαμιχαήλ (για κάποιο λόγο)...Και τη φωνάζει Ούρσουλα (της έλεγε ότι μοιάζει στην Ούρσουλα Άντρες)...
Οπότε, όποτε την έβλεπε, κλείνονταν στο γραφείο του και έλεγε: 'Ούρσουλα, φούντωσα φούντωσα...'
Και, στη συνέχεια, η Σαπφώ Νοταρά, η πιο παλιά υπάλληλός του στο γραφείο που τα έβλεπε αυτά και μπαινόβγαινε όποτε ήθελε στο γραφείο του διευθυντή ξεστόμισε την άλλη ιερή ατάκα..

.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DANGEROUS TIMES FOR THE DEAD - Dangerous Times for the Dead (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το θα κάνεις με τη Λίντα Βαγγέλη;

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”