ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Ξαναλεω, εχει να κανει το πως μεταφραζουμε/ερμηνευουμε το ρημα "spare".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υπάρχει κάποια εικονα για το πότε θα έχουμε τα box set?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από JimmyF »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 17 Δεκ 2020, 17:12
apeitharxos έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 22:33 there is nothing είναι το σωστό, there isn't anything είναι σωστό επίσης...Αν βάζεις το nothing, noone κλπ. δεν χρησιμοποιείς άρνηση μετά...Αν βάζει το any...π.χ. anything, anyone κλπ τότε βάζεις και άρνηση...

Ποια στραβά δισκάκια?
Για κάποιο λόγο μου έβγαλε το μήνυμά σου σήμερα πριν από του box ενώ εχθές μετά τα δικά μου έβγαλε μόνο την απάντηση του box. Κάτι γίνεται με τις ώρες/ημερομηνίες;

Τα ξέρω κι εγώ τα αγγλικά μου. Το πρόβλημά μου δεν είναι στο is ή isn’t nothing, αλλά στο would ή wouldn’t. Μάλλον έχει να κάνει με το definition της λέξης spare. Στο “there’s nothing I would spare” καταλαβαίνω «δε θα έδινα τίποτα» ενώ στο “there’s nothing I wouldn’t spare” καταλαβαίνω αυτό που προφανώς θέλει να πει το τραγούδι, ότι «δεν υπάρχει τίποτα που δε θα έδινα». Και ο σφίχτης μου ακούγεται ότι μπορεί να λέει και wouldn’t. Θα επανέλθω με γνώσεις αγγλικής φιλολογίας. Χαχαχα!

Πρόσφατο παράδειγμα για στραβά δισκάκια x2 είναι το Cirith Ungol το BoX. Από μεγάλη, ίσως τη μεγαλύτερη εταιρεία! Παρηγγειλα από τους ίδιους (indie store, κάπως έτσι). Ήρθε το box με το LP στραβό, τους το είπα χωρίς μαγκες και «θέλω άλλο», αξιέπαινοι, μόνοι τους μου έστειλαν άλλο. Για κακή μου τύχη, πιο στραβό από το πρώτο.
Πάντως [mention]vasilis2112[/mention] κ γω το καλοκαίρι που χα πάρει 2 βινύλια King Diamond μέσω ελληνικού μαγαζιού (προφανώς KD& CU ανήκουν στην ίδια εταιρεία) μου ρθαν με κοιλάδες και πεδιάδες!! Προς τιμήν του το store που ψώνια μου τα άλλαξε άμεσα και χωρίς να δημιουργηθεί κανένα θέμα. Τώρα το Ravening σε red vinyl δεν μου ρθε και τελείως αλφάδι, αλλά καμία σχέση με τη super warped εμπειρία όπως ανέφερα πριν.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Για να αποκατασταθεί η αλήθεια, ήχος βινυλιων τέλειος!!!! :slug:
Και τα δικά μου ολόισια! B)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αν μπορούσα να συγκρίνω το δίσκο με τον πρώτο θα έλεγα ότι είναι ανάλογο του "Holy Diver" και "Last in line". Εξαιρετική κυκλοφορία, μπράβο σε όλους!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από JimmyF »

Zippo190 έγραψε: Τετ 17 Φεβ 2021, 10:21 Αν μπορούσα να συγκρίνω το δίσκο με τον πρώτο θα έλεγα ότι είναι ανάλογο του "Holy Diver" και "Last in line". Εξαιρετική κυκλοφορία, μπράβο σε όλους!
Και εδώ έρχεται το σουτ-τηλεφώνημα.. Ποιό EC αντιστοιχεί σε ποιο Dio? :D ή μάλλον ποιό προτιμάς από τα 2?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Zippo190 »

JimmyF έγραψε: Παρ 19 Φεβ 2021, 11:15
Zippo190 έγραψε: Τετ 17 Φεβ 2021, 10:21 Αν μπορούσα να συγκρίνω το δίσκο με τον πρώτο θα έλεγα ότι είναι ανάλογο του "Holy Diver" και "Last in line". Εξαιρετική κυκλοφορία, μπράβο σε όλους!
Και εδώ έρχεται το σουτ-τηλεφώνημα.. Ποιό EC αντιστοιχεί σε ποιο Dio? :D ή μάλλον ποιό προτιμάς από τα 2?
Όπως και στην περίπτωση του Dio το "Armor of Ire" είναι εμφανέστατα καλύτερο, αλλά προσωπικά προτιμώ το "Ravening Iron". Παρόλο που ακολουθεί την ίδια συνταγή, στα αυτιά μου ακούγεται ένα βήμα μπροστά και το "War At The Edge Of The End" είναι ίσως το καλύτερο τραγούδι τους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από JimmyF »

Στα αυτιά μου το 'Ravening Iron' είναι σαν να μου λέει 'άκου, έχω κι άλλα πραγματάκια' να ανακαλύψεις, ενώ το πρώτο μου σκασε τα γκάζια με τη μία. Πάντως για τον Dio, το Holy δεν αφήνει το θρόνο του για μένα με τίποτα!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Zippo190 »

JimmyF έγραψε: Παρ 19 Φεβ 2021, 11:32 Στα αυτιά μου το 'Ravening Iron' είναι σαν να μου λέει 'άκου, έχω κι άλλα πραγματάκια' να ανακαλύψεις, ενώ το πρώτο μου σκασε τα γκάζια με τη μία. Πάντως για τον Dio, το Holy δεν αφήνει το θρόνο του για μένα με τίποτα!
το "Last in Line" καραδοκεί σαν τον Σκάρ στον Βασιλιά των Λιονταριών.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ηταν σχεδιασμένο από την αρχή το shaped με τις διασκευές να ειναι uncut? Ομολογώ πως το περίμενα πως και πως και όταν είδα το περίβλημα, μου ήρθε κάπως... Ίσως να έχασα το uncut στην περιγραφή.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Έρχομαι για να ρωτήσω.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

ΠΟΛΥ λιγοτερο απο το πρωτο.

Την επομενη φορα ευχομαι λιγοτερα mid tempo, groovy, hardcore based "ough!" κομματια (ο μισος δισκος ρε μλκς, πατε καλα?) και περισσοτερη καλπασματικη επικολυρικοτητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τετ 10 Ιαν 2024, 22:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τετ 10 Ιαν 2024, 22:43 ΠΟΛΥ λιγοτερο απο το πρωτο.

Την επομενη φορα ευχομαι λιγοτερα mid tempo hardcore based "ough!" κομματια (ο μισος δισκος ρε μλκς, πατε καλα?) και περισσοτερη καλπασματικη επικολυρικοτητα.
Κάλπασε!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από crimsonglory »

Μου αρέσει η μπάντα, αλλά κι εδώ η αλήθεια είναι ότι όταν θέλω να τους ακούσω 9 στις 10 φορές θα βάλω last king of pictdom και τον Valdese
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”