Black Metal προτάσεις

Γενική συζήτηση για black / metal / ακραίο ήχο.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Τετ 27 Ιαν 2021, 17:14 Mιας και το ξαναζωντανέψαμε το thread, πετάω αυτή τη κομματάρα και προτείνω στον @Priamos να ακούσει. Φοβερός δίσκος.

Εξαιρετικό! δεν έχω ακούσει ακόμα το τελευταίο του 2020, αλλά έχουν ήδη μπει στη συλλογή μου τα Distanz, Feldpost και Turm Am Hang!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από theBox »




Aξιολογο "επικο" black metal.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από theBox »



[mention]Priamos[/mention] Εκτος απο παρα πολυ καλό, ειναι νομιζω και ακριβως ο ηχος που ψάχνεις. Επικο, πομπώδες και majestic χωρις ιχνος τυρίλας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 29 Ιαν 2021, 09:16


Aξιολογο "επικο" black metal.
Έπος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 00:30

@Priamos Εκτος απο παρα πολυ καλό, ειναι νομιζω και ακριβως ο ηχος που ψάχνεις. Επικο, πομπώδες και majestic χωρις ιχνος τυρίλας.

Έχω αρρωστήσει με το έπος. Και τα δύο τελευταία που πόσταρε ο ΔεΜποξ θέλουν δικά τους τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από castledemon »

Fleurety
Avant garde black/prog metal απο αυτα που αγαπησαμε.
Ετος 1995 , misanthropy records.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 00:30

@Priamos Εκτος απο παρα πολυ καλό, ειναι νομιζω και ακριβως ο ηχος που ψάχνεις. Επικο, πομπώδες και majestic χωρις ιχνος τυρίλας.
Κατεβάζω λίαν συντόμως. Τσεκαρετε κι εσείς Stormruler που ποσταρα παραπάνω.. Λιγότερο majestic, πιο πολεμοχαρες αλλά αξιόλογο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 10:11

Τσεκαρετε κι εσείς Stormruler που ποσταρα παραπάνω.. Λιγότερο majestic, πιο πολεμοχαρες αλλά αξιόλογο.
Αξιόλογο δεν λες τιποτα! Wow!

Παντως συζητουσαμε με τον Κομη αυτο ακριβως, δηλαδη ειναι πολυ πιο ευκολο πλεον να βρεις κατι καλο στις μπλακ κυκλοφοριες, παρα στις παραδοσιακες. Δεν εχω αποφασισει αν αυτο γινεται γιατι το "παραδοσιακο" εχει κορεστει ΤΟΣΟ πολυ ή εχει να κανει με το γεγονος οτι τα αυτια μας ειναι πιο "παρθένα" και ως εκ τουτου επιρρεπή στον ενθουσιασμο οταν μιλάμε για μπλακ.

Παντως, αντικειμενικα, οι μπλακάδες ειναι πιο προσεκτικοι με τα ριφφ που παρουσιάζουν (στατιστικά). Ισως και αναμενομενο απο τη στιγμη που ουσιαστικα δεν υπάρχουν φωνητικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 11:51
Priamos έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 10:11

Τσεκαρετε κι εσείς Stormruler που ποσταρα παραπάνω.. Λιγότερο majestic, πιο πολεμοχαρες αλλά αξιόλογο.
Αξιόλογο δεν λες τιποτα! Wow!

Παντως συζητουσαμε με τον Κομη αυτο ακριβως, δηλαδη ειναι πολυ πιο ευκολο πλεον να βρεις κατι καλο στις μπλακ κυκλοφοριες, παρα στις παραδοσιακες. Δεν εχω αποφασισει αν αυτο γινεται γιατι το "παραδοσιακο" εχει κορεστει ΤΟΣΟ πολυ ή εχει να κανει με το γεγονος οτι τα αυτια μας ειναι πιο "παρθένα" και ως εκ τουτου επιρρεπή στον ενθουσιασμο οταν μιλάμε για μπλακ.

Παντως, αντικειμενικα, οι μπλακάδες ειναι πιο προσεκτικοι με τα ριφφ που παρουσιάζουν (στατιστικά). Ισως και αναμενομενο απο τη στιγμη που ουσιαστικα δεν υπάρχουν φωνητικα.
Σωστα ολα. Οι εξηγησεις σου ειναι to the point. Απλα για μενα ακομα, δυστυχως, το black metal εχει ταβανι που το εμποδιζει να φτασει σε επιπεδα πορωσης και ενθουσιασμου, που μπορει να φτασει ενα "ισαξιο" παραδοσιακο metal album. Αντιθετα ομως, προτιμω πλεον να ακουω ενα καλο bm απο ενα απλα καλο hm.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ένα από τα διαμάντια της νορβηγικής σκηνής, από μια μπάντα που ποτέ δεν απασχόλησε τα μέσα.
Ούτε σατανισμός, ούτε ανάποδοι σταυροί, μόνο λύκοι, σκοτεινά δάση και πρωτόγονη δύναμη.

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Δευ 01 Φεβ 2021, 09:21 Fleurety
Avant garde black/prog metal απο αυτα που αγαπησαμε.
Ετος 1995 , misanthropy records.
Τοποθέτησα καρδούλα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από Xstroyer »

Fleurety κλασικό στα μάτια μου, το Stormruler του Πρίαμου εξαιρετική επιλογή.

Βάζω δυο δείγματα από δυο albums που άκουσα αρκετά τη προηγούμενη χρονιά, σε περίπτωση που κάποιοι τα έχασαν:



Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Black Metal προτάσεις

Δημοσίευση από theBox »

Ναι [mention]Xstroyer[/mention] το havukruunu το ειχαμε εκθειασει περισυ. Νομιζω εχει και δικο του τοπικ.

Το άλλο το πετυχαινω συνεχεια μπροστα μου και μαλιστα του εχω ριξει και 2-3 κλεφτες αυτιές, αλλα δεν εχω κατσει σοβαρα ακόμα για να σχηματισω καλη άποψη. Στα υπόψιν!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “The Ancient Words of Wisdom”