"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

"ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Scrollkeeper »



δε ξέρω γιατί αλλά μου διέφυγε τελείως αυτό =]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

Αλλά δυστυχώς τώρα το βρήκες...
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Lilith »

Ετσιιι επικούρα,ρομαντισμός και βαρύτονη φωνάρα Μοδινού. Δεν ήξερα τι θα δω και τι θα ακούσω αλλά μου άρεσε. Κοιτα να δείς που έδεσε και ο Γεωργούλης με το σύνολο και δεν του φαινόταν αν κρίνω από τις σαχλές ερμηνείες του στην tv.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από CountRaven »

Σεφ / Υπεύθυνος Σίτισης ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΤΗ


Ειδική Συμμετοχή «ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ» ΕΦΙΠΠΟΙ ΤΟΞΟΤΕΣ

Lock Internet now.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά εγώ θα πω αυτό που έλεγα πάντα για Εξόριστους και Κατή.

Ξεκινάω από την μουσική. Ο τύπος είναι συνθετάρα. Έχει προσωπικό ύφος και παικτικά είναι πολύ καλός.

Πραγματικά όμως ο ΤΡΟΠΟΣ που έχει επιλέξει παρουσιάσει το υλικό του -αναφέρομαι στιχουργικό / οπτικό υπόβαθρο-, δυστιχώς καταστρέφει τα πάντα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Τι θέλω να πω;

Έχει λοιπόν επιλέξει να γράψει επική μουσική υποστηρίζοντας την με στίχους γραμμένους στα Ελληνικά. Εγχείρημα απίστευτα δύσκολο. Υπάρχουν περιπτώσεις μέσα στην δισκογραφία του που τα έχει καταφέρει άψογα. Όπως για παράδειγμα εδώ:



Στίχος - 10/10
Μουσική - 10/10
Παραγωγή - 10/10
Δομή τραγουδιού - 10/10
Ερμηνεία Αβράμη: 100/10

Γενικά το ντεμπούτο Εξώριστων σε γενικές γραμμές και με κάποιες εξαιρέσεις στέκεται αρκετά καλά στο στιχουργικό κομμάτι.

Μουσικά ο δίσκος είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ και είναι μια από τις καλύτερες παραγωγές που έχουν βγει από Ελλάδα. Ο δίσκος περιέχει μόνο έπη. Ο Κατής σε αυτόν τον δίσκο δείχνει όλο του ταλέντο. Μιλάμε για ένα απαράμιλλο έπος, σόρρυ παίδες αλλά ανεξάρτητα με το ρόλο βαράει ο Κατής με αυτό τον δίσκο έδειξε τι αξίζει και όλοι μα όλοι μασουλάμε απλά τη σκόνη του.

Μόνο η σολάρα, το main ριφφ, ΜΟΝΟ Η ΚΟΡΩΝΑ του Αβράμη στον επίλογο από το «Σπαθί του Νικητή», γλεντάνε εύκολα επικμεταλάκια της μισής οκτάβας και της μισής νότας που θεοποιούνται non stop.





Ακόμα και το εμπορικό «Κάνω μια Ευχή» στέκεται μια χαρά.

ΟΚ... Το εξώφυλλο με τον Κατή με ανοιχτό μπουφανάκι και ιπτάμενο μαλλί πάει κάπως να καταστρέψει την προσπάθεια αλλά OK μπορείς να το πεις και ανοιχτό. Έχουμε δει πολύ χειρότερα γενικά, τα έχω γράψει και εδώ: https://www.forgotten-scroll.net/forum/ ... 1&start=30

ΟΚ Το βίντεο κλιπ του κομματιού δείχνει τα πρώτα σημάδια γραφικότητας, μαζί με το εξώφυλλο και το «Γλυκιά Παρθένα» -σαν τίτλος- Αλλά ως εκεί.

Μια ματιά στο εξώφυλλο του επόμενου άλμπουμ όμως μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει.

Εικόνα

Πόσο μάλλον και στους τίτλους των τραγουδιών:

A1 Δεκαεννιά
A2 Σπάσε Τους Τοίχους
A3 Σεξ Και Μπίζνες
A4 Εποχή Για Ήρωες
A5 Μακεδονία Πατρίδα Των Ελλήνων
B1 Εισβολή
B2 Η Τσόπερ Των Θεών
B3 Ω! Θεοί Του Ολύμπου
B4 Τον Σατανά Σκοτώστε
B5 Πόλη 330 μ.χ.-1453 μ.χ

Η μεγάλη φωνή του Αβράμη είναι παρούσα μα τα κομμάτια είναι δυστυχώς εντελώς αδιάφορα. Εως αστεία. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι είχε στο μυαλό του ο Κατής.

Πάμα κει στο τρίτο. Ο Αβράμης έχει φύγει και υπάρχουν κάποια καλά κομμάτια στον δίσκο.

Παράδειγμα:



Παρόλο που το εξώφυλλο έχει στείλει στο διάολο την προσπάθεια από τα αποδυτήρια. Και ενώ το κομμάτι που ποστάρω είναι άριστο συνθετικά και μουσική και οι στίχοι είναι επίσης αρκετά καλογραμμένοι -στην βάση της Ελληνικής γλώσσας-, δυστυχώς όπως ανέφερα ο Αβράμης έχει φύγει άρα η ερμηνεία είναι πολύ χειρότερη, η παραγωγή σε καμιά περίπτωση δεν αγγίζει το άριστο αποτέλεσμα του ντεμπούτου. Αναφέρω τον συνέχεια Αβράμη γιατί τον θεωρώ πρόσωπο κλειδί για την μπάντα.

Όπως καταλαβαίνεται τα δείγματα γραφής των Εξόριστων είναι αμφιλεγόμενα.

Υπάρχει ας πούμε «Η Γενιά των Αρίστων» του 1998 η οποία καραθάφτηκε όταν βγήκε παρόλα αυτά έχει γίνει μια συντομευμένη προσπάθεια για σοβαρή στιχουργική προσέγγιση χωρίς τις παρελθοντικές γραφικότητες -βλέπε Δεκαεννιά-. Το συνολικό αποτέλεσμα όμως σε καμιά περίπτωση δεν αγγίζει τα έπη του ντεμπούτου.







Ελπιδοφόρο ήταν και το άλμπουμ επιστροφή των Εξόριστων στην Sonic Age / Cult Metal Classics στο οποίο χρησιμοποιήθηκε Αγγλικός στίχος και πολλά από τα τραγούδια του είναι remakes του υλικού της «Γενιάς των Αρίστων». Δυστιχώς το όλο εγχείρημα θάφτηκε από τα πολύ μέτρια φωνητικά. Αναφέρομαι στο "Wrath Of Zeus" του 2006.




Κατά τη γνώμη μου ο Κατής έχει ταλέντο χάνει όμως στις επιλογές, στην εκτέλεση και στην νοοτροπία.

Θα αναφέρω για παράδειγμα το εξαιρετικό instrumental προσωπικό του άλμπουμ του 1987 -πριν από το ντεμπούτο των Εξόριστων (αν και πολλά από τα κομμάτια στο ντεμπούτο βασίστηκαν σε θέματα του προσωπικού του άλμπουμ-. Αναφέρομαι στο «Δωριείς - Επιστροφή Στη Γή»:







Στα προσωπικά του άλμπουμ από εκεί και μετά ο Κάτης έχει ακολουθήσει μια πορεία στην οποία προσπαθεί να πλασάρει το Επικό στοιχείο μέσα από ένα φτηνιάρικο The American Way Ηρακλής / Ζήνα μοτίβο. Κρίμα.

Η αλήθεια είναι πως τα υπόλοιπα instrumental προσωπικά άλμπουμ δεν τα έχω ακούσει πολύ προσεκτικά, όμως βλέπω πως τα προωθεί με αυτό το "American Way" μοτίβο "Greece, lands of Gods" και δεν συμμαζεύεται. Κάποια δείγματα που έχω ακούσει έχουν κάποιο ενδιαφέρον, κάποια άλλα όχι.

Πίσω όμως στους Εξόριστους; Για μένα θα έπρεπε να ξαναπάρει πίσω τον Αβράμη -είχε συμβεί μια εποχή μετά το Wrath Of Zeus- και να στρωθεί να γράψει σε σοβαρό studio (λεφτά έχει) μια δισκάρα σαν το ντεμπούτο με αγγλικούς όμως στίχους. Εκεί θα κλάψουν μανούλες,

Υπάρχει και το γενικότερο σκηνικό με γραφικότητες του Κατή το οποίο έχει συμβάλει στο γενικότερο αρνητικό πρόσημο. Όπως και αυτό το άμεσο φλερτ με το γκλάμουρους κυριλίκι της «καλής κοινωνίας» / show biz. Γεγονός που γίνεται αντιληπτό αν διαβάσει κανείς κατά καιρούς αυτά που γράφει στα ψηλά γράμματα -βλέπε τα credits για «Σεφ», παραπάνω ή την παρουσία της Μαρίας Αλιφέρη στα credits του ντεμπούτου.

Οκ ας την έχει ψωνίσει αλλά σς βγάλει κανέναν καλό δίσκο!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Παρ 23 Μαρ 2018, 07:57
Σεφ / Υπεύθυνος Σίτισης ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΤΗ


Ειδική Συμμετοχή «ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ» ΕΦΙΠΠΟΙ ΤΟΞΟΤΕΣ

Lock Internet now.
Τι σου φαίνεται περίεργο στα credits, ολόκληρη παραγωγή στήθηκε για το κλιπ, τα γυρίσματα είναι σαν κινηματογραφικά, έχει πολλή δουλειά από πίσω και καλά κάνει και βάζει στα credits όλους τους συντελεστές, άσχετα αν αποτυπώνονται στην οθόνη ή όχι και αν σχετίζονται με το καλλιτεχνικό μέρος. Αυτά δεν είναι σημάδια γραφικότητας, ίσα ίσα το αντίθετο. Το πρόβλημα φυσικά είναι αλλού, στα απαράδεκτα/αταίριαστα φωνητικά.
Άβαταρ μέλους
Severian
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί 20 Μαρ 2018, 15:46
Επικοινωνία:

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Severian »

Τα ειπες ολα Count Raven. Συμφωνω σε καθε προταση. Για μενα οποιος δεν αντιλαμβανεται ποσο υπεροχος ειναι ο πρωτος τους δισκος, χανει παρα πολλα. Αρκετα αξιοπρεπη βρισκω και την Γενια των Αριστων, αλλα θαμμενη οπως ειπες απο διαφορους παραγοντες.

Τελος θελω να αποτισω φορο τιμης στην πιο καλτ για μενα στιγμη του Ελληνικου Μεταλ. Δεν μπορω καν να την αξιολογησω. Νιωθω ταυτοχρονα επος και ετεροντροπη σε υψιστο βαθμο. Την αγαπω.
Ειναι η στροφη:

"Τον αγάπησε γυναίκα με πίστη αληθινή
Μα στη μήτρα διαόλου σπέρμα είχε χυθεί
Του διαλύσαν την ψυχή σκέψεις για μια γυνή
Έγινε βάρβαρος κακός, χυδαίος βρωμερός"

H αποδοση σχεδον καθε λεξης ειναι μυθικη. Ειδικα το βρωμερος!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Severian την Παρ 23 Μαρ 2018, 11:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Hell has no limits, nor is circumscribed, for where we are is Hell, and where Hell is, there we must be"
Severian

"Farewell, friend. I was a thousand times more evil than thou!"
Stormbringer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

Και ο πρώτος δίσκος είναι τέρμα στην γραφικότητα, στους χαζούς στίχους και στις αμφιλεγόμενες φωνητικές ακροβασίες. Απλά έχει και κάποια ωραία τραγούδια, καλή παραγωγή και τον καλύτερο τραγουδιστή που πέρασε από τις τάξεις της μπάντας. Όλοι όσοι ακολούθησαν, εκτός από τον απαράδεκτο σημερινό, μου φαίνεται ότι προσπάθησαν να πατήσουν στα χνάρια του Αβράμη αλλά τους μένει μόνο το γελοίο κομμάτι. Είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει ελπίδα για την μπάντα γιατί ο τύπος είναι κολλημένος, νομίζει ότι είναι σε καλό δρόμο, έχει κονέ για προβολή, έχει την στήριξη κάποιων πορωμένων οπαδών (που υπάρχουν αποκλειστικά λόγω ντεμπούτου), οπότε και 200 χρόνια να περάσουν θα συνεχίσει με τις ίδιες καταστροφικές επιλογές...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από CountRaven »

Αρκετα αξιοπρεπη βρισκω και την Γενια των Αριστων, αλλα θαμενη οπως ειπες απο διαφορους παραγοντες.
Εννούσα τον τότε τύπο ο οποίος τον έθαψε φουλ. Αλλά ναι έχει μεγάλο point αυτό που λες, είναι θαμμένος ο δίσκος και στο δημιουργικό κομμάτι εξαιτίας της μέτριας παραγωγής και τον μέτριων φωνητικών, ενώ περιέχει πολύ αξιόλογο υλικό που το αν είχε την παραγωγή του πρώτου και τα φωνητικά του Αβράμη θα ήταν πολύ ψηλότερα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Zippo190 »

Συμφωνώ έως ένα βαθμό με τον Count. Ειδικά το "Αίμα και στάχτες" είναι μεγάλο έπος. Το πρόβλημα δεν ήταν μόνο στον κακό (σχεδόν πάντα) ήχο αλλά και στην γενικότερη στάση της μπάντας: Τους Εξόριστους δεν τους έζησα όπως οι παλαιότεροι αλλά όσες αναφορές είχα διαβάσει για αυτούς δεν ήταν πάντα κολακευτικές και δεν θεωρώ ότι έγινε άδικα αυτό. Χωρίς να γνωρίζω όλα τα δεδομένα ο Κατής μου έχει δώσει μια εντύπωση λίγο ψιλοψωνισμένου: αναφέρεται συνέχεια στα βραβεία που έχει λάβει σαν μουσικοσυνθέτης και στην κληρονομιά των Εξόριστων ως η πρώτη Ελληνόφωνη μπάντα, για τις τότε πωλήσεις, για το live στην Σερβία κ.α. αλλά έκτοτε τίποτα. Φίλε, χέσε μας, η μουσική βιομηχανία έχει προχωρήσει. Οκ ακόμα και αν δεχτώ ότι τον πολέμησαν έκτοτε έχει προσφέρει ένα τραγούδι μόνο χωρίς φυσικά υπόσχεση δίσκου καθώς και σκόρπια live (ένα εκ των οποίων σχολιάστηκε ιδιαίτερα πριν ακόμα γίνει).

Αυτό που προαναφέρθηκε: οι επιλογές είναι λανθασμένες, είναι κολλημένος με δέκα πράγματα και αρνείται να δεν την γενικότερη εικόνα. Αν έφτιαχνε ένα δίσκο χωρίς γραφικότητες με επαγγελματία παραγωγό/ηχολήπτη πιστεύω ότι θα έκανε ισχυρό comeback.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

Και οι πωλήσεις που λέει είναι μούφα, είχε μπει το Κάνε μια ευχή σε μια συλλογή με ξένες ροκ μπαλάντες που είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και είχε γίνει πλατινένια. Το κομμάτι το λατρεύω, αλλά οι πωλήσεις οφείλονταν στα ξένα κομμάτια, μην κοροϊδευόμαστε. Από τότε ο κατής το παρουσιάζει σαν να γίναν οι Εξόριστοι πλατινένιοι, παπαριές.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από CountRaven »

Ανασκαφή από το αρχείο Count. 12 χρόνια πριν. Η συνέντευξη είχε δημοσιευτεί στο MetalMare, μουσικό free press που εργαζόμουν τότε.

Απόγευμα Τετάρτης 25 Οκτωβρίου 2006. Πλατεία Αριστοτέλους, Θεσσαλονίκη. Ζεστός καφές, αστεία και πειράγματα, υπάρχει γενικά καλή διάθεση στην ατμόσφαιρα. Σε λίγες ώρες οι Exoristoi θα πατήσουν στο σανίδι για την πρώτη τους εμφάνιση στην Θεσσαλονίκη. Ιστορική στιγμή; Δώστε την απάντηση μόνοι σας. Η πορεία τους μέσα στο χρόνο έχει να αναδείξει πολλούς σημαντικούς σταθμούς δισκογραφικούς και μη. Ήταν η πρώτη και μοναδική μπάντα που ανέβασε τόσο ψηλά τον επικό σκληρό ήχο τραγουδώντας στα Ελληνικά. Όσο και να ψάχνω δεν μπορώ να βρω ένα ντεμπούτο τόσο συγκλονιστικό όσο το δικό τους, τουλάχιστον από Ελληνική μπάντα. Επιστρέφουν τώρα με ανανεωμένη σύνθεση, ελαφρώς αλλαγμένο όνομα και αγγλικό στίχο. Στοίχημα με την ίδια τους την ιστορία. Θα το κερδίσουν; Θα δείξει. Πατάω το rec στο κασετοφωνάκι. Οι κύριοι Δημήτρης Κατής (κιθάρα), Χάρης Γερουλάκης (μπάσο), Stewart Cook (φωνητικά, Βάσος Βασιλείου (πλήκτρα) και Masa Mizunuma (τύμπανα), απαντούν στις ερωτήσεις μου.

Οι Εxoristoi επιστρέφουν μετά από αρκετά χρόνια απουσίας από την ενεργό δράση. Ποιος ήταν ο βασικός λόγος που έπαιξε ρόλο ώστε η μπάντα να δραστηριοποιηθεί και πάλι;

Δημήτρης: Όλο αυτό το διάστημα βρισκόμουν στις ΗΠΑ συνθέτοντας μουσική για τηλεόραση και κινηματογράφο. Δεχόμουν συνεχώς γράμματα και emails από οπαδούς οι οποίοι ζητούσαν την επιστροφή της μπάντας. Υπήρχε λοιπόν στο μυαλό μου η ιδέα να κάνω ένα καινούριο ξεκίνημα, ήταν μάλιστα κάτι που το συζητούσαμε αρκετά με τον Χάρη (μπάσο). Έτσι όταν μας έγινε η πρόταση από την Sonic Age Records για την κυκλοφορία ενός δίσκου γύρισα πίσω μαζί με τον φίλο μου Masa (τύμπανα), τον οποίο γνώρισα στην Νέα Υόρκη και κάπως έτσι οι μπάντα ξεκίνησε ξανά.

Γιατί είχες αποφασίσει να βάλεις μια τελεία στην πορεία του σχήματος;

Δημήτρης: Αυτό έγινε γύρω στο 1998, ήθελα απλά να επικεντρωθώ στο προσωπικό μου μουσικό υλικό και όπως καταλαβαίνεις δεν υπήρχε και πολύς ελεύθερος χρόνος για οτιδήποτε άλλο, αυτός ήταν ο βασικός λόγος.

Έχουμε μικρή αλλαγή του ονόματος και στροφή στον Αγγλικό στίχο. Γιατί όλα αυτά;

Δημήτρης: Η απάντηση είναι απλή. Θέλαμε το συγκεκριμένο άλμπουμ να διανεμηθεί σε ολόκληρο τον κόσμο και η μουσική μας να φτάσει παντού, η αλλαγή λοιπόν ήταν επιβεβλημένη.

Χάρης: Όταν στοχεύεις στην παγκόσμια αγορά πρέπει να έχεις και τον κατάλληλο τραγουδιστή, με σωστή προφορά και όλα τα σχετικά. Ο Steward είναι σίγουρα ο σωστός άνθρωπος στη σωστή θέση. Όταν βέβαια γίνουν όλα αυτά που πρέπει θα τον σκοτώσουμε αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία (πολλά γέλια)!!!

Κατά μια έννοια προετοιμάζεις και την επόμενη ερώτηση μου Χάρη. Δηλαδή με ποια κριτήρια επιλέχθηκαν τα μέλη της μπάντας;

Δημήτρης: Όπως σου είπα πριν συνάντησα τον Masa στην Νέα Υόρκη. Τζαμάραμε μαζί για αρκετό καιρό παρέα με τoν Νίκο Μάσσιο τον πρώτο μπασίστα των Εξόριστων ο οποίος είναι Ελληνοαμερικανός και μένει στην Νέα Υόρκη, με τον Νίκο είμαστε ακόμα φίλοι και μάλιστα παίζουμε μαζί στην Dem Katis Band (σ.σ. μπάντα-project του Δημήτρη Κατή). Αποφασίσαμε λοιπόν εγώ και ο Masa να γυρίσουμε στην Ελλάδα όταν μας έγινε η πρόταση για τον δίσκο. Συνάντησα τον Steward στην Αγγλία και του πρότεινα να συνεργαστούμε μιας και είναι ένας ταλαντούχος τραγουδιστής. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε λοιπόν, τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Θα αλλάζετε τίποτα στο τελικό αποτέλεσμα του δίσκου;

Δημήτρης: Δε νομίζω. Περιθώρια για βελτιώσεις υπάρχουν αλλά με βάση τις δυνατότητες που είχαμε στη συγκεκριμένη περίοδο αυτό μπορέσαμε να κάνουμε και είμαστε ικανοποιημένοι.

Βάσος: Μη ξεχνάς ότι οι συνθήκες είναι δύσκολες. Βρεθήκαμε από τόσες διαφορετικές χώρες (Ο Masa από Ιαπωνία, εγώ από Κύπρο, ο Steward από Αγγλία) με σκοπό να κάνουμε αυτόν τον δίσκο. Το αποτέλεσμα λοιπόν με βάση τα συγκεκριμένα δεδομένα ήταν το καλύτερο δυνατό.

Ο δίσκος ηχογραφήθηκε εξολοκλήρου στην Ελλάδα;

Steward: Ναι. Τα τύμπανα γράφτηκαν στο Studio Sierra, ενώ όλα τα υπόλοιπα όργανα και τα φωνητικά έγιναν στο Helikon Mountain Studio του Δημήτρη.

Στίχους ποιος έχει γράψει στα τραγούδια του άλμπουμ;

Δημήτρης: Η Charlotte Hannon έγραψε τους στίχους όλου του άλμπουμ. Είναι μια πολύ καλή Ιιρλανδο-Αμερικανίδα φίλη μου η οποία δουλεύει για μια εταιρία publishing στην Αμερική. Έχουμε συνεργαστεί και στο παρελθόν μιας και είχε αναλάβει το publishing ενός μέρος από το προσωπικό μου υλικό. Η συγκεκριμένη λοιπόν έχει πραγματικά πολύ καλή πένα και ανέλαβε να γράψει στίχους για ολόκληρο το άλμπουμ.

Μάλιστα. Ποιο είναι το feedback του δίσκου μέχρι τώρα; Είστε ευχαριστημένοι;

Δημήτρης: Αυτή τη στιγμή μπορώ να σου μιλήσω όνο για τις ΗΠΑ όπου 10 διαφορετικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί παίζουν τη μουσική μας. Ένα από αυτά τα ραδιόφωνα μάλιστα βρίσκεται στην Αλάσκα ενώ κάποιο άλλο στη Florida. Για την Ελλάδα δεν έχω ακόμα κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες.

Steward: Πάντως ακόμα και κακές κριτικές να πάρουμε δεν θα μας πειράξει και τόσο μια και κάνουμε το όλο πράγμα κυρίως για μας, για να περνάμε καλά και να παίζουμε τη μουσική που γουστάρουμε.

Δημήτρης: Πάντως οι μέχρι τώρα καλύτερες κριτικές έρχονται από τις ΗΠΑ.

Αλήθεια τι προσδοκίες έχετε από το συγκεκριμένο άλμπουμ;

Βάσος: Εξαρτάτε πως το βλέπει κανείς. Εμείς θέλαμε να κυκλοφορήσει το CD, να δώσουμε αρκετές συναυλίες και να περάσουμε καλά. Υπάρχουν εκεί έξω άνθρωποι –συμπεριλαμβανομένου και εμένα- που μεγάλωσαν με την μουσική των Εξόριστων, μα τώρα βρισκόμαστε σίγουρα σε μια καινούρια εποχή για τη μπάντα, όπου υπάρχουν καινούρια πρόσωπα και νέο υλικό και περιμένουμε να δούμε πως θα αντιμετωπίσει ο κόσμος την επιστροφή μας. Αν στους οπαδούς αρέσουν τα νέα κομμάτια αυτό θα είναι κάτι θαυμάσιο.

Με τις ζωντανές εμφανίσεις τι γίνετε;

Χάρης: Έχουμε κάνει 2 εμφανίσεις στην Αθήνα. Παίξαμε στις 17 Ιουλίου στην Καλλιθέα, ενώ πρόσφατα στο Underworld Club. Σήμερα παίζουμε στην Θεσσαλονίκη στο Rock Bottom Club, ενώ στις 16 Νοεμβρίου παίζουμε πάλι στην Αθήνα στο Club Το Όνομα Του Ρόδου.

Υπάρχουν προγραμματισμένες εμφανίσεις για το εξωτερικό;

Δημήτρης: Έχουμε κανονίσει κάποιες εμφανίσεις στις ΗΠΑ. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα παίξουμε στο φεστιβάλ της Atlanta και σε κάποια φεστιβάλ στο Texas. Από εκεί και πέρα θα δούμε.

Το επικό feeling και η δύναμη που βγάζει η μπάντα στο άλμπουμ μεταφέρονται εύκολα στη σκηνή; Ποιο είναι το μυστικό;

Χάρης: Το μυστικό είναι να παίζεις όσο ποιο απλά γίνεται στο studio χωρίς πολλά περιττά effects, να παίζεις δηλαδή όπως ακριβώς θα έπαιζες και σε ένα live ώστε το τελικό στουντιακό αποτέλεσμα που βγαίνει να μεταφέρεται εύκολα και πάνω στη σκηνή.

Με τα μέλη της μπάντας να είναι από διαφορετικές χώρες, οι πρόβες ίσως είναι λίγο δύσκολο κεφάλαιο. Πως τα καταφέρνετε;


Masa: Όποτε υπάρχει ανάγκη για πρόβες ή κάποια προγραμματισμένη ζωντανή εμφάνιση, συγκεντρωνόμαστε. Δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Πάμε λίγο πίσω στο χρόνο τώρα. Δημήτρη τι ήταν αυτό που σε ώθησε να ασχοληθείς με την σκληρή μουσική; Κάτι που ίσως δεν γνωρίζουν κάποιοι είναι ότι η πρώτη σου δισκογραφική δουλειά πολύ πριν το ντεμπούτο των Εξόριστων ήταν σε ορχηστικό στυλ, πολύ κοντά στο ύφος των προσωπικών σου κυκλοφοριών που υπογράφεις όλα αυτά τα χρόνια ως Δημήτριος Κατής. Πως και μεταπήδησες λοιπόν από αυτό το στυλ στο καθαρόαιμο Hard Rock / Heavy Metal δημιουργώντας τους Εξόριστους;

Δημήτρης: Η αγάπη μου για το Hard Rock ήταν αυτό που με ώθησε στο να δημιουργήσω και εγώ τέτοια μουσική. Ήθελα πάντα να συνδυάσω το Rock με την κλασική μουσική κάτι που κατάφερα πιστεύω με τους Εξόριστους.

Οι φήμες ότι οι Ritche Blackmore και Carlos Santana υπήρξαν δάσκαλοί σου αληθεύουν;

Δημήτρης: Όχι βέβαια. Για τον Carlos Santana σίγουρα όχι. Ο Ritche Blackmore έχει την ίδια ηλικία με τον πατέρα μου και απλά ήταν γνωστοί από το παρελθόν. Τον έχω γνωρίσει και μου είχε δώσει και αρκετές συμβουλές αλλά φυσικά και δεν υπήρξε δάσκαλος μου πως θα μπορούσε άλλωστε;

Θα μπορούσες να αναφερθείς στην καλύτερη και την χειρότερη στιγμή της καριέρας σου μέχρι τώρα;

Δημήτρης: Κάθε στιγμή είναι σίγουρα ξεχωριστή οπότε είναι δύσκολο να απαντήσω.

Στις αρχές του 90 υπήρξες παρουσιαστής της τηλεοπτικής εκπομπής Metal Mania. Βοήθησε αυτό την μπάντα σου καθόλου;

Δημήτρης: Θα έλεγα πως ναι, γίνονταν αρκετό promotion της μπάντας τότε, αλλά αυτό συνέβαινε πριν 15 χρόνια ξέρεις, από εκεί και πέρα έπρεπε να συνεχίσουμε μόνοι μας…

Τα παλιότερα άλμπουμ των Εξόριστων είναι κάπως ακριβά να βρεθούν στις αυθεντικές εκδόσεις τους. Υπάρχουν σχέδια για επανακυκλοφορία τους;

Δημήτρης: Ναι αυτό είναι το πλάνο στο οποίο δουλεύουμε τώρα. Καταρχήν θα κυκλοφορήσουμε το πρώτο μας άλμπουμ και μετά έπεται και συνέχεια. Στις επανακυκλοφορίες θα βάλουμε και bonus τραγούδια τα οποία δεν έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής..

Τελειώνοντας θέλω να κάνω μια ερώτηση που με καίει εδώ και χρόνια. Τι απέγινε ο τραγουδιστής του πρώτου σας άλμπουμ; Κατά τη γνώμη μου είναι μια από τις καλύτερες φωνές που έχουν ακουστεί σε Ελληνική –και όχι μόνο- Metal μπάντα, με φοβερή εκφραστικότητα και έκταση….

Δημήτρης: Δουλεύει πλέον ως οδηγός ταξί. Είναι πράγματι θαυμάσια φωνή και θαυμάσιος μουσικός. Συνεχίζει να τραγουδά μα μόνο για προσωπική του ευχαρίστηση πλέον. Είμαστε ακόμα σε επαφή, μου τηλεφωνεί που και που για να μάθει νέα της μπάντας.

Μάλιστα. Κάπου εδώ τελειώνουμε. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Εμείς ευχαριστούμε.

Χρήστος “CountRaven” Παπαδάκης
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Priamos »

Επικαιρο λογω ημερων :


Αψογο δειγμα βουκολικου/πατριωτικου metal!!

Θα σας διηγηθω μια ξεκαρδιστικη ιστορια που εχει φτασει στα επιπεδα του μυθου (δεν ειναι 100% επιβεβαιωμενη):
Ο Κατης, τις εποχες της δοξας του, την πεφτει σε μια γκομενα. Πως σε λενε μωρο μου, τη ρωταει. Αυτη του λεει και τον ρωταει κι αυτον. Κατης, της λεει, Δημητρης Κατης... Χαιρω πολυ, του λεει αυτη και συνεχιζει την κουβεντα. Οχι, τη διακοπτει αυτος, δεν καταλαβες! Δημητρης Κατης! ΟΚ, του λεει αυτη, το καταλαβα. Οχι, της ξαναλεει, δεν το καταλαβες! Δημητρης Κατης! Ε, βιδωνεται αυτη, του χωνει μια τσαντια και τον αφηνει στα κρυα του λουτρου!!! :D :twisted:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από rbrigade »

Και μόνο για κάτι τέτοιες ιστορίες έχει εξασφαλισμένη θέση στον πανθεον του ελληνικού heavy metal
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΡΩΑ" του Δημήτρη Κατή

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πως το ρεζουμέ της υπόθεσης ειναι ότι ο Κατής ήταν από τους τολμηρούς της εποχής του και είχε τα φόντα και το "ψώνιο" να κάνει πράγματα, αλλά το αποτέλεσμα (στα μάτια των περισσότερων πάντα) τις πιο πολλές φορές δε συναντήθηκε με τις προσδοκίες μας. Είναι σαν να έχεις καλά υλικά για μια γκουρμέ συνταγή και να σου "αρπάζει" το φαγητό στα τελευταία λεπτά μαγειρέματος. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να ευχαριστηθείς λίγο "παπάρα" στη σάλτσα :P

Θα σέβεστε :twisted:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”