SCALD - Έρχεται νέο EP

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από CountRaven »



Ακούγεται απίστευτο.

Ποιος να μας το έλεγε πριν 20 χρόνια...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Από τη μια χαίρομαι που ξαναβλέπω το λογοτυπο Scald σε κυκλοφορία (έστω ένα κομμάτι), από την άλλη δεν είμαι σίγουρος για την επιλογή του τραγουδιστή. Εκεί έξω ζει και αναπνέει ο τραγουδιστής των Vendel...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από Zippo190 »

είμαι λίγο σκεπτικός με την κυκλοφορία, προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ένας μικρός φόρος τιμής στον Agyl ή ένα reboot της μπάντας. Επίσης ο Felippe έχει γίνει ψιλομαϊντανός/παράγοντας της σκηνής ή μου φαίνεται;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Το press kit από την High Roller:

SCALD - There Flies Our Wail! (7'' EP)
High Roller Records

OVERVIEW

SCALD - "There Flies Our Wail!" (7'' EP)
Label: High Roller Records
Release date: 26.02.2021

High Roller Records proudly presents a new 2-Track-EP of SCALD! It features an entirely new song called "There Flies Our Wail" as well as a new version of the classic "Eternal Stone", with brilliant Felipe Plaza on vocals!

SCALD is a famous Russian Epic Doom Metal act that existed in the 90s and disbanded after the tragic death of Maxim “Agyl” Andrianov (who was SCALD’s vocalist and leader) in 1997. But their memory and their sole full-length album, “Will Of The Gods Is Great Power”, lived on through the years.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα το ακούσω μετά την εκπομπή του [mention]white_knight[/mention] ο οποίος παίζει έπη αυτή τη στιγμή - mercury-radio.net
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υπάρχει δείγμα να ακούσουμε? Μετράμε μέρες για την κυκλοφορία.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 03 Φεβ 2021, 09:03 Υπάρχει δείγμα να ακούσουμε? Μετράμε μέρες για την κυκλοφορία.
https://www.facebook.com/25271360488833 ... 065806836/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από theBox »

"Ευκολη λύση", το μουσικο θεμα του κομματιου να είναι διασκευή του γνωστότερου θεματος απο την όπερα "prince igor" του Alexander Borodin, κι ενα απο τα πιο αναγνωρισιμα Ρωσικα έβερ.

Παρόλα αυτα θα ελεγα οτι δενει γαμάτα και το κομμάτι δεν ειναι καθολου κακο.


Εντιτ : Α και κατι ακόμα...το κουπλε ειναι σχεδον ίδιο με σημειο του Aquilonia Suite των Domine. Τοσο ιδιο που με το που μπήκε νόμισα οτι άκουγα τον Morby.


ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...εξακολουθει να ειναι γαματο :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 28 Φεβ 2021, 17:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Κυρ 28 Φεβ 2021, 16:59 "Ευκολη λύση", το μουσικο θεμα του κομματιου να είναι διασκευή του γνωστότερου θεματος απο την όπερα "prince igor" του Alexander Borodin, κι ενα απο τα πιο αναγνωρισιμα Ρωσικα έβερ.

Παρόλα αυτα θα ελεγα οτι δενει γαμάτα και το κομμάτι δεν ειναι καθολου κακο.
Αυτά ειναι τα ωραία!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από LuciferSteele »

νομίζω πως έχω πάθει υπερ-Φελιπε-ίτιδα και δεν μπορώ να τον ακούω ΚΑΙ στους Scald
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το ακούω τώρα καποιες ώρες και ομολογώ δε μπορώ να το σταματήσω. Ταυτόχρονα δε μπορώ ακόμα να καταλάβω αν μου αρέσει. Eίναι και παράξενη σύνθεση, υπό την έννοια ότι τα φωνητικά μπαίνουν 1.35 λεπτά από την έναρξη και αυτό προιδεάζει για 8λεπτο κομμάτι. Θα μου άρεσε αν εξελισσόταν σε ένα mid temp στακάτο ριφ και να τελειώσει έτσι. Το κομμάτι δεν έχει βέβαια θέση στο Will of the gods και όχι μόνο λόγω φωνής.
Τελικά μαλλον πρόκειται για ένα ωραίο κομμάτι :D που ακούγεται ευχάριστα, αλλά είναι και μίλια μακριά από το θρύλο των Scald.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SCALD - Έρχεται νέο EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ παρόλο που είμαι κατά της reunion φάσης χωρίς Agyl - ομολογώ πως γούσταρα πάρα πολύ και με τα 2 κομμάτια. Ένιωσα και με την νέα ηχογράφηση του "Eternal Stone" και με το "There Flies Our Wail!".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”