THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »



Και μόνο που διαβάζω την λέξη sludge στην περιγραφή, βγάζω σπυριά. Μα πέφτω συνέχεια επάνω του lately και είπα να το ποστάρω και να αφήσω τους φορουμίτες να κρίνουν.

Το λίγο που άκουσα μου έδωσε κυρίως πομπώδη φωνητικά που καταφέρνουν να φτιάξουν επιβλητική ατμόσφαιρα και μια Βρετανίλα που μου είναι οικεία και αγαπητή όταν βγαίνει μπροστά από άλλες μπάντες.

Έχει και κάτι τριπαριστά σημεία ιδανικά για μπάφο που αφαιρούν πολύ από την φάση, αλλά θα προσπαθήσω να φανώ διαλλακτικός αν και δεν το βλέπω τελικά.

Δεν το απορρίπτω μα θα το ακούσω με προσοχή και όχι μαζί με Ευαγγελάτο από την δουλειά.
Second Album of Epic Sludge Doom Band THRONEHAMMER
CD and Specials:https://thronehammer.bandcamp.com/​
Vinyl, Tapes and Specials:https://scrmetal.de​
Thronehammer Facebook:http://www.facebook.com/THRONEHAMMER​
----
1. Incantation Rites
2. Thy Blood ​
3. Eternal Thralldom
4. A Fading King
5. Beneath Black Cloudmasses
6. Devouring Kingdoms
7.Of Mountaintops And Glacial Tombs
----
The UK/German based doomed crossover outfit Thronehammer set out on a warpath to create the heaviest and eclectic work they have produced yet on their sophomore full-length and Usurper Records / Supreme Chaos Records debut, Incantation Rites.

The seven bludgeoning, epic tracks on Incantation Rites unmercifully cleave and crush the cranium of the unsuspecting listener asunder with no mercy as crushing audio blow upon blow is brought down by Thronehammer's ground shaking heavy doom.

The listener can expect some very dark, intense, wall of sound guitars akin to early british gothic doom metal meets crushing sludge metal and epic heavy doom with heart-wrenching, emotive vocal emanations and deep, chilling growls.

Incantation Rites is ultimately a new, completely unanticipated direction for Thronehammer and a very welcome one at that bringing in some new influences whilst retaining some of the factors that saw the debut album "Usurper Of The Oaken Throne" receive such a great response from both fans and media alike.

Incantation Rites takes you on a journey into mystery through vast sonic soundscapes which takes many twists and turns tempo wise, from the slowest moving doom metal to uptempo epic extremity.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

Έχει λίγη βρωμιά και λίγη deathια, αλλά η σούμα είναι επικό, μεγαλειώδες, σκοτεινό, πολεμοχαρες doom metal. Με εξέπληξε ευχάριστα σε μεγάλο βαθμό. Τα φωνητικά ανεβάζουν πολύ το αποτέλεσμα. Χαλαρά μέσα στις καλύτερες doom κυκλοφορίες της χρονιάς.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Πιο πολεμοχαρές ρε, αυτό είναι μέσα στη μαστούρα.

Έχει τα σημεία του πάντως. Και κερδίζει πολύ λόγω φωνής.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Δευ 08 Μαρ 2021, 19:50 Πιο πολεμοχαρές ρε, αυτό είναι μέσα στη μαστούρα.

Έχει τα σημεία του πάντως. Και κερδίζει πολύ λόγω φωνής.
Άμα δεν είσαι μαστουρωμενος, πώς θα πας να πολεμήσεις; :D :D (η απόλυτα βλάσφημη δήλωση για έναν επικομεταλλά!!😂)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Πεφτω κι εγω συνεχεια επανω του τις τελευταιες μερες, οποτε ηρθε η ωρα να το τσεκαρω.

Δεν ακουω την μαστουρα που λεει ο Κομης, περισσοτερο το βρωμιαρικο doom/death που λεει ο Πριαμος ακουω, αλλά ναι με semi-υμνικα φωνητικα.

Γενικα θα ελεγα οτι μου αρεσει αρκετα.!

Ερωτηση κρισεως: Αρκουν "επικοι" στιχοι για να μας κανουν να δουμε με καλυτερο μάτι κατι που υπο άλλες συνθηκες θα προσπερνούσαμε;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Δευ 08 Μαρ 2021, 22:33

Ερωτηση κρισεως: Αρκουν "επικοι" στιχοι για να μας κανουν να δουμε με καλυτερο μάτι κατι που υπο άλλες συνθηκες θα προσπερνούσαμε;
Ε, μα!!! Μεταξύ μας θα κοροιδευομαστε; :D Σίγουρα βοηθάνε.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Δευ 08 Μαρ 2021, 20:21
CountRaven έγραψε: Δευ 08 Μαρ 2021, 19:50 Πιο πολεμοχαρές ρε, αυτό είναι μέσα στη μαστούρα.

Έχει τα σημεία του πάντως. Και κερδίζει πολύ λόγω φωνής.
Άμα δεν είσαι μαστουρωμενος, πώς θα πας να πολεμήσεις; :D :D (η απόλυτα βλάσφημη δήλωση για έναν επικομεταλλά!!😂)
Έκλαψα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Ουτε και εγω εντοπιζω μπαφιλα παντως.

Το ειχα καιρο στο ρανταρ και επιτελους το ακουσα, μιλαμε για μεγαλο επος, αψογη αποπνικτικη ατμοσφαιρα ιδανική για ανάγνωση dark fantasy η κατι παραπλησιο, καθηλωτικες μελωδικές στιγμες μεγαλειου. Καιρο ειχε να με χτυπησει ετσι δισκος.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

ManowarakiasWsToSign έγραψε: Δευ 31 Ιαν 2022, 22:51 Ουτε και εγω εντοπιζω μπαφιλα παντως.

Το ειχα καιρο στο ρανταρ και επιτελους το ακουσα, μιλαμε για μεγαλο επος, αψογη αποπνικτικη ατμοσφαιρα ιδανική για ανάγνωση dark fantasy η κατι παραπλησιο, καθηλωτικες μελωδικές στιγμες μεγαλειου. Καιρο ειχε να με χτυπησει ετσι δισκος.
Στηρίζω επαναφορά παλαιών τόπικς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δισκαρα
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

Τελικά και μένα ήταν η αγαπημένη κυκλοφορία μιας κατά τ'αλλα φτωχής χρονιάς. Επί τη ευκαιρία αγόρασα και το ντεμπούτο, που αν και στο ίδιο στυλ, είναι λιγότερο συναρπαστικό και ολοκληρωμενο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Οφείλω να πω πως και εμένα με εντυπωσίασε ο δίσκος. Το ύφος έχει υποστεί αρκετή παραφθορά τα τελευταία χρόνια, όμως εδώ έχουμε σκοτεινή δισκάρα με κομματάρες. Παίζει ασταμάτητα για μέρες τωρα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το φετινό τους, αλλά αν είναι στο ίδιο ύφος θα καραγουστάρω πάλι.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: THRONEHAMMER - Incantation Rites (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 01 Ιαν 2024, 15:37 Οφείλω να πω πως και εμένα με εντυπωσίασε ο δίσκος. Το ύφος έχει υποστεί αρκετή παραφθορά τα τελευταία χρόνια, όμως εδώ έχουμε σκοτεινή δισκάρα με κομματάρες. Παίζει ασταμάτητα για μέρες τωρα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το φετινό τους, αλλά αν είναι στο ίδιο ύφος θα καραγουστάρω πάλι.
Ας κάνω λοιπόν την αγαπημένη μου ερώτηση:

Άντεξε στο χρόνο;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”