JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από theBox »

Τα κανει ΟΛΑ μονος του το παλικάρι και συμφερει. Ναι, και τα φωνητικα. Κιθαριστικό (well duh!) heavy/power μεταλ, αισθητά πιο τεχνικο και "πλουραλιστικο" απο αυτα που γράφει για την κανονικη του μπάντα. Ελπίζουμε και αναμενουμε για full album.

https://www.youtube.com/watch?v=swPk4Si ... FullAlbums

https://www.youtube.com/watch?v=LETLCwQ ... FullAlbums
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πολύ αγαπητή μου φυσιογνωμία ο Jeff Black και εδώ βλέπω πως μπορεί να ανταπεξέλθει φωνητικά. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν θα αγόραζα δίσκο του με αυτά τα ενδεικτικά κομμάτια. Πάντως ανοίγεται και σε προσωπικό επίπεδο και χάνεται η μπάλα για τους GK. Nιώθω πως οι Gatekeeper δεν πάνε κατ' ευχήν. Κάτι να του φεύγουν οι τραγουδιστές, κάτι με τις περίεργες επιλογές, κρίμα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από CountRaven »

Περίεργες επιλογές; Δηλαδή;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Δύο γρήγορες που μου ρχονται στο νου είναι:

1. Είχε δίσκο έτοιμο με το ντέμο και του πήρε μεγάλο διάστημα να πάει για το 1ο full. Είχε έτοιμο τραγουδιστή, η χημεία ήταν προφανής και δεν το εκμεταλλεύτηκε. Από εδώ έχουμε και το επόμενο...
2. Με το ξεκίνημα η μπάντα είχε χαρακτήρα. Ήταν κοντά στους Solstice (ή κάτι τέτοιο) και όσοι τους παρακολουθούσαμε από νωρίς θέλαμε το νέο μεγάλο όνομα στο συγκεκριμένο ύφος. Του έφυγε μεν ο τραγουδιστής και έπρεπε να αναθεωρήσει ίσως πολλά πράγματα για τους GK, αλλά το γκρουπ του 1ου δίσκου φαινόταν να μην ξέρει που πατά. Έβαλε μια από τις σύγχρονες καλύτερες φωνές ΣΤΟ μέταλ να τραγουδά τα πρώτα τους σε ανέπνευστες διασκευές.

Με μια λέξη, αυτό που έφερε τους GK εδώ είναι η σύγχυση.

Άποψή μου, πρέπει να επιστρέψει σε αυτό που έπρεπε να ήταν οι GK από την αρχή. Ακόμα και αν χρειαστεί να μείνουν στούντιο μπάντα, με τον 1ο να επιστρέφει ακόμα και μόνο απ το σπίτι του.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά το πάει ο νέος
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν τρελάθηκα, μου φάνηκε White Wizzard δευτέρα διαλογής.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ωραίος ο Jeff! Είμαι περίεργος να ακούσω το νέο Gatekeeper μιας και η μπάντα έχει χάσει το momentum της.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Starman »

3ο τραγούδι από τον Jeff Black με τίτλο Bandits.
https://www.youtube.com/watch?v=2uRZvns9zt8

Απομακρύνεται από το στυλ που τον μάθαμε αλλά έχει μια νοσταλγική τσαχπινιά που μου αρέσει.

Από την άλλη με χαλάει που κάθε μήνα εμφανίζεται και ένα νέο τραγούδι. Αυτή η τακτική της σταγόνας με ενοχλεί. Φτιάξε ρε μάστορα ένα δίσκο 10 κομματιών και παρουσίασέ τον όπως πρέπει, τόσο σε φυσικό format όσο και ψηφιακά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Δεν είναι όλοι μαθημένοι σε αυτό τον κόσμο να ακούν τη μουσική τους από πλατφόρμες.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ναι, νομίζω πως είναι ξεκάθαρο το γιατί δεν καταφέρνει να εδραιωθεί σαν μεταλλάς μουσικός, παρά τις κομματάρες που έχει γράψει και τα χρόνια που προσπαθεί.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Zippo190 »

Νερόβραστο και το τρίτο τραγούδι και γενικά μου βγάζει μια αίσθηση αγγαρείας. Σε φάση "θα πιαστώ από κάπου μπας και κάνω καριέρα". Δεν πάει πάντα έτσι μίστερ....
Starman έγραψε: Τρί 04 Μάιος 2021, 21:38 3ο τραγούδι από τον Jeff Black με τίτλο Bandits.
https://www.youtube.com/watch?v=2uRZvns9zt8

Απομακρύνεται από το στυλ που τον μάθαμε αλλά έχει μια νοσταλγική τσαχπινιά που μου αρέσει.

Από την άλλη με χαλάει που κάθε μήνα εμφανίζεται και ένα νέο τραγούδι. Αυτή η τακτική της σταγόνας με ενοχλεί. Φτιάξε ρε μάστορα ένα δίσκο 10 κομματιών και παρουσίασέ τον όπως πρέπει, τόσο σε φυσικό format όσο και ψηφιακά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Δεν είναι όλοι μαθημένοι σε αυτό τον κόσμο να ακούν τη μουσική τους από πλατφόρμες.
@Starman δεν μπορώ να διαχειριστώ το γεγονός ότι ασχολείσαι με πανμετριότητες και δεν έχεις μπει εδώ: viewtopic.php?f=15&t=4097 να νιώσεις με τσιρίδα. :twisted: :twisted:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Starman »

Zippo190 έγραψε: Τετ 05 Μάιος 2021, 11:17 Νερόβραστο και το τρίτο τραγούδι και γενικά μου βγάζει μια αίσθηση αγγαρείας. Σε φάση "θα πιαστώ από κάπου μπας και κάνω καριέρα". Δεν πάει πάντα έτσι μίστερ....
Starman έγραψε: Τρί 04 Μάιος 2021, 21:38 3ο τραγούδι από τον Jeff Black με τίτλο Bandits.
https://www.youtube.com/watch?v=2uRZvns9zt8

Απομακρύνεται από το στυλ που τον μάθαμε αλλά έχει μια νοσταλγική τσαχπινιά που μου αρέσει.

Από την άλλη με χαλάει που κάθε μήνα εμφανίζεται και ένα νέο τραγούδι. Αυτή η τακτική της σταγόνας με ενοχλεί. Φτιάξε ρε μάστορα ένα δίσκο 10 κομματιών και παρουσίασέ τον όπως πρέπει, τόσο σε φυσικό format όσο και ψηφιακά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Δεν είναι όλοι μαθημένοι σε αυτό τον κόσμο να ακούν τη μουσική τους από πλατφόρμες.
@Starman δεν μπορώ να διαχειριστώ το γεγονός ότι ασχολείσαι με πανμετριότητες και δεν έχεις μπει εδώ: viewtopic.php?f=15&t=4097 να νιώσεις με τσιρίδα. :twisted: :twisted:
Εννοείται ότι το τσέκαρα με το που το πόσταρες, αλλά τους τελευταίους μήνες δεν είμαι πολύ διαχυτικός με το πληκτρολόγιο γιατί άρχισε να μου τρώει περισσότερο χρόνο από ότι πρέπει. Το ξέρεις ότι το US metal το έχω στην κορυφή των προτιμήσεών μου.
Από την άλλη με το πέρασμα των χρόνων έχω ρίξει τα στάνταρ μου για το τι θεωρώ καλό ή όχι αφού έχει πέσει αισθητά το επίπεδο. Έτσι από μουσικής άποψης προτιμώ να βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο παρά το αντίθετο. Αν σε ένα κομμάτι μου αρέσει ένα ριφ, ένα κουπλέ ή ένα σόλο πιθανών θα περάσει τις εξετάσεις χωρίς να το ψειρίσω πολύ. Διαχρονικά τη μουσική τη θεωρώ μόνο διασκέδαση και τίποτα παραπάνω.

Off topic τώρα, είναι περίεργο που το ανόθευτο ατσάλι των Reaper δεν το κυκλοφόρησε καμιά Pure Steel αφού ο τραγουδιστής τους δισκογραφεί με την άλλη μπάντα του σε αυτή. Ειδικά η συγκεκριμένη εταιρία έχει στο ρεπερτόριό της τέτοια συγκροτήματα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από theBox »



Φρέσκο. Και να θυμησουμε οτι στις 16 βγαινει και το single των gatekeeper.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υπέροχο το κομμάτι, ακόμα πιστεύω στις συνθετικές ικανότητες του Μπλακ και δεν καταλαβαίνω το νόημα πίσω από τα μεμονωμένα κομμάτια. Δίσκο δεν έχει?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: JEFF BLACK (CAN) - Δυο νέα singles απο τον κιθαρίστα των GATEKEEPER

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Όντως, πολύ ωραίο κομμάτι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”