Primordial κ νιώσιμο

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ερώτηση: η αγαπημένη εποχή του Πρέκα είναι το φθινόπορο; Γέρνει στα παγκάκια και βλέπει τα φύλλα να πέφτουν;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

πάω να διαβάσω Μπλέκ. Νύσταξα με τους Primordial.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από rbrigade »

Όχι απανωτά τόσα μέτωπα, πρέπει να κοιμηθώ νωρίς, τώρα θα στριφογυρνάω όλο το βράδυ στο κρεβάτι...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Φεύγω τώρα απο χοτ μαγαζί στο Κουκάκι αφου έριξα άκυρο σε γυναικοπατερεα για, το σπίτι μου μονο και μόνο για να ακούσω Primordial. Δεν γίνεται εγώ κάτι χάνω..
Λέει αλήθεια. Φήμες δε λένε πως η γυναικοπατερεα το έκλεισε το μαγαζί μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Ομολογώ ότι καταλαβαίνω την συγκίνηση του Πρίαπου, μου θυμίζει παππούλη που θέλει να πάει τα εγγόνια του στα καφενείο με τους γέρους, εκείνα βαριούνται θέλουν να παίξουν playstation αλλά αυτός νομίζει ότι η πρέφα και η πολιτικοποδοσφαιροκοινωνική ανάλυση είναι αυθεντική διασκέδαση.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩΩΩΩ.
καλά αυτό για Pantera ειλικρινά πέφτω από τα σύννεφα, νόμιζα ότι το μπλουζάκι το φόραγε επειδή του το πήρε η φίλη του σε φάση "θα το φοράς και θα σου αρέσει", δεν το περίμενα κάτι τέτοιο, νιώθω άβολα τώρα όταν τον βλέπω. :S
Πέφτουν οι μάσκες σιγά σιγά.
Ερώτηση: ο τζιβάτος ντράμερ είναι αυτός που είχε πάει στο Survivor και έφυγε;
Πάντα ενημερωμένος. Όταν η showbiz κινείται, ο Zippo έχει ήδη χαρτογραφήσει την επόμενη κίνηση.
Ερώτηση; ο τραγουδιστής με άσπρο πουκάμισο και τιράντα και τατούσλιβ δουλεύει στον ελεύθερο χρόνο του σε χίπστερ μπαρπέρικο τύπου "Roosters" με τον πολύχρωμο γυριστό κύλινδρο απέξω;
Μόνο δάκρυ για χρωματιστό κύλινδρο.
Ερώτηση; στις συναυλίες θυμάται τους στίχους ή από το νιώσιμο overdose συνθέτει αυτόματα καινούριους;
Πνίγηκα με τον καπνό του τσιγάρου από τα γέλια και τώρα βήχω ασύστολα. Συμβαίνει τώρα.
Ερώτηση: επειδή έκανα dislike στα youtube videos παίζει να το πάρουν προσωπικά; Υπάρχει περίπτωση να γράψει ο Πρέκας λίβελλο για το πόσο απογοητευμένος νιώθει;
Δίνεις τροφή για υλικό επόμενου άλμπουμ.
Ερώτηση: η αγαπημένη εποχή του Πρέκα είναι το φθινόπορο; Γέρνει στα παγκάκια και βλέπει τα φύλλα να πέφτουν;
Είμαι στο σωστό φόρουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Παρ 23 Μαρ 2018, 21:48 Είναι οι κραυγές αγωνίας αθώων και ενόχων, όταν τους συνθλίβουν οι τροχοί του πεπρωμένου. Είναι η συλλογική μνήμη της ανθρωπότητας, που εξέρχεται βιαίως από τη λήθη και αποζητά δικαίωση.
Βασικά ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ειναι οι Primordial. Τον δίσκο δεν τον ακουσα ακόμα, δεν είμαι σε φάση, δεν ξέρω καν αν έχει βγει...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 07:46
Priamos έγραψε: Παρ 23 Μαρ 2018, 21:48 Είναι οι κραυγές αγωνίας αθώων και ενόχων, όταν τους συνθλίβουν οι τροχοί του πεπρωμένου. Είναι η συλλογική μνήμη της ανθρωπότητας, που εξέρχεται βιαίως από τη λήθη και αποζητά δικαίωση.
Βασικά ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ειναι οι Primordial. Τον δίσκο δεν τον ακουσα ακόμα, δεν είμαι σε φάση, δεν ξέρω καν αν έχει βγει...
εγώ νόμιζα ότι είναι κόλπο για να χτυπάνε ψαγμένα γκομενάκια, ξέρετε από αυτές με τα περίεργα ονόματα (Εκάβη, Ηλέκτρα, Θέμις) που κυκλοφορούν με βιβλία του Πεσσόα και των εκδόσεων Ικαρός και Κίλχη.

Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι ο Πρίαπος παρότι παππούς πρέπει να είναι μεγάλος παίκτης....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ πάντως έβαλα να ακούσω το νέο άλμπουμ. Δεν έχω ακούσει ούτε τα δείγματα που έχουν βγει, ούτε τίποτα. Πρώτη ακρόαση as we speak.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 08:12
theBox έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 07:46
Priamos έγραψε: Παρ 23 Μαρ 2018, 21:48 Είναι οι κραυγές αγωνίας αθώων και ενόχων, όταν τους συνθλίβουν οι τροχοί του πεπρωμένου. Είναι η συλλογική μνήμη της ανθρωπότητας, που εξέρχεται βιαίως από τη λήθη και αποζητά δικαίωση.
Βασικά ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ειναι οι Primordial. Τον δίσκο δεν τον ακουσα ακόμα, δεν είμαι σε φάση, δεν ξέρω καν αν έχει βγει...
εγώ νόμιζα ότι είναι κόλπο για να χτυπάνε ψαγμένα γκομενάκια, ξέρετε από αυτές με τα περίεργα ονόματα (Εκάβη, Ηλέκτρα, Θέμις) που κυκλοφορούν με βιβλία του Πεσσόα και των εκδόσεων Ικαρός και Κίλχη.

Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι ο Πρίαπος παρότι παππούς πρέπει να είναι μεγάλος παίκτης....
ΠΩΣ καταλαβες οτι με λενε Ηλέκτρα?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από CountRaven »

Έδωσαν στην δημοσιότητα 3 δείγματα.

- To Hell or the Hangman - Η πιο μέτρια στιγμή του δίσκου.
- Exile Amongst the Ruins - Καλό κομμάτι αλλά υπάρχουν καλύτερα.
- Stolen Years - Αδιάφορο, βαρετό.

Φυσικό είναι με τέτοια πρώτα δείγματα να παραπλανηθούμε όλοι.

Μιας και όλος ο υπόλοιπος δίσκος είναι εξαιρετικός για τα Primordial δεδομένα.

Μήπως η επιλογή των δειγμάτων έγινε για να δικαιολογηθούν οι δηλώσεις περί διαφορετικής ηχητικής προσέγγισης / ανοίγματος κτλ (βλέπε και παρακάτω αναφορά από κριτική Priamou);

Μάλλον αυτό συμβαίνει, μιας και το υπόλοιπο υλικό είναι σε γνώριμα Primordial μονοπάτια.
Διάβασα προσφάτως σε μια συνέντευξη ότι οι Primordial – λόγω ανανέωσης του ήχου τους - προσδοκούν με το “Exile Amongst the Ruins” να κάνουν άνοιγμα σε ένα νέο κοινό. Θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω. Παρά τις όποιες ηχητικές αλλαγές (τις οποίες θα αναλύσουμε στη συνέχεια), οι Primordial παραμένουν ουσιαστικά ίδιοι κι απαράλλαχτοι από την εποχή του “Journey’s End”.
Μια χαρά είναι το άλμπουμ, κατανοώ απόλυτα τον ενθουσιασμό του Priamou.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από LuciferSteele »

zippo μου έφτιαξες τη μέρα με το καλημέρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από theBox »

Για να συνεχίσω στο πνεύμα του Πρίαμου, η ευρύτερη επικ σκήνη εστίαζει στο ΕΓΩ και τον "παλικαρίσιο" ψυχισμό του πολεμιστή, ενώ η προσέγγιση του Πρέκα είναι σαφώς πιο "παθητική" και έχει να κάνει με το πώς τα πλήθη/έθνή υπομένουν το αδυσώπητο γύρισμα των τροχών της ιστορίας, και πώς αντιδρούν ή εξαφανίζονται από τον νόμο του ισχυρού.

Η φάση είναι Μεγαλέξανδρος vs μικρασιατίκη καταστροφή ένα πράγμα.

Έκει λοιπόν έρχεται η προσωπική αισθητικη/φιλοσοφία του καθενός να υπάγορεψει ποιά απο τισ δυο προσεγγίσεις μας "μιλάει" περισσότερο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από LuciferSteele »

CountRaven έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 09:24 Έδωσαν στην δημοσιότητα 3 δείγματα.

- To Hell or the Hangman - Η πιο μέτρια στιγμή του δίσκου.
- Exile Amongst the Ruins - Καλό κομμάτι αλλά υπάρχουν καλύτερα.
- Stolen Years - Αδιάφορο, βαρετό.

Φυσικό είναι με τέτοια πρώτα δείγματα να παραπλανηθούμε όλοι.

Μιας και όλος ο υπόλοιπος δίσκος είναι εξαιρετικός για τα Primordial δεδομένα.

Μήπως η επιλογή των δειγμάτων έγινε για να δικαιολογηθούν οι δηλώσεις περί διαφορετικής ηχητικής προσέγγισης / ανοίγματος κτλ (βλέπε και παρακάτω αναφορά από κριτική Priamou);

Μάλλον αυτό συμβαίνει, μιας και το υπόλοιπο υλικό είναι σε γνώριμα Primordial μονοπάτια.
Διάβασα προσφάτως σε μια συνέντευξη ότι οι Primordial – λόγω ανανέωσης του ήχου τους - προσδοκούν με το “Exile Amongst the Ruins” να κάνουν άνοιγμα σε ένα νέο κοινό. Θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω. Παρά τις όποιες ηχητικές αλλαγές (τις οποίες θα αναλύσουμε στη συνέχεια), οι Primordial παραμένουν ουσιαστικά ίδιοι κι απαράλλαχτοι από την εποχή του “Journey’s End”.
Μια χαρά είναι το άλμπουμ, κατανοώ απόλυτα τον ενθουσιασμό του Priamou.
ναι αλλά με 3 μέτρια κομμάτια, ο δίσκος πρέπει να έχει 25 ακόμα γιά να πάρει 9 στα 10 :P
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 09:16
Zippo190 έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 08:12
theBox έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 07:46

Βασικά ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ειναι οι Primordial. Τον δίσκο δεν τον ακουσα ακόμα, δεν είμαι σε φάση, δεν ξέρω καν αν έχει βγει...
εγώ νόμιζα ότι είναι κόλπο για να χτυπάνε ψαγμένα γκομενάκια, ξέρετε από αυτές με τα περίεργα ονόματα (Εκάβη, Ηλέκτρα, Θέμις) που κυκλοφορούν με βιβλία του Πεσσόα και των εκδόσεων Ικαρός και Κίλχη.

Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι ο Πρίαπος παρότι παππούς πρέπει να είναι μεγάλος παίκτης....
ΠΩΣ καταλαβες οτι με λενε Ηλέκτρα?
το μυρίστηκα από το χαρτί chamois των εκδόσεων Ιωλκός.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 10:10


ναι αλλά με 3 μέτρια κομμάτια, ο δίσκος πρέπει να έχει 25 ακόμα γιά να πάρει 9 στα 10 :P
Εμενα με αρεσουν ολα ρε!!! Και αυτη τη χαζομαρα, οτι οι βαθμοι, πανε αναλογα με τον αριθμο των τραγουδιων που μας αρεσουν, την αντιπαρερχομαι. Το θεμα δεν ειναι ποσοτικο, αλλα ποιοτικο. Στο Noble Savage βαζω 10/10, αλλα εχει ουκ ολιγες μπουρδες. Συνηθως αν ενα αλμπουμ εχει 4-5 ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ του βαζω 9+ ανεξαρτητως της ποιοτητας των υπολοιπων. Αν περιμενα ενα αλμπουμ να μην εχει ΚΑΘΟΛΟΥ μετριες στιγμες, δε θα ειχα δωσει ουτε ενα αριστα στη ζωη μου!!!

The Box, περα απο αυτη την προσεγγιση των Primordial που περιγραφουμε και οι δυο, ενυπαρχει στη φιλοσοφια τους και μια "στωικη" αγωνιστικοτητα και ηρωισμος. Εγω θα την παρομοιαζα μ'αυτη του Ελρικ που γνωριζει οτι ειναι πιονι του πεπρωμενου, αλλα παρ' ολα αυτα αποδεχεται το ρολο του και τον προχωραει μεχρι τελους. Αλλα δε χρειαζονται τοσο βαρυγδουπα παραδειγματα, ο μεσος - ενσυνειδητος - πολεμιστης αντιλαμβανεται οτι εχει εμπλακει αθελα του στον παραλογισμο τού πολεμου, ειναι μια απλη μαριονεττα της μοιρας, αλλα βρισκει καποια προσωπικα κινητρα και την εσωτερικη δυναμη να αγωνιστει μεχρις εσχατων.


ΥΓ. Ηλεκτρα;;;; Δεν τρολλαρεις; Εισαι κοπελα;;; Χα,χα...damn internet!! Φαση εχει και ο Ζιππος που τον φανταζομαι βαρβατο, μουστακαλη να μας βγει αφυλος Jason ή κατι παρομοιο!!! :D :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Primordial κ νιώσιμο

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Σάβ 24 Μαρ 2018, 13:06
ΥΓ. Ηλεκτρα;;;; Δεν τρολλαρεις; Εισαι κοπελα;;; Χα,χα...damn internet!! Φαση εχει και ο Ζιππος που τον φανταζομαι βαρβατο, μουστακαλη να μας βγει αφυλος Jason ή κατι παρομοιο!!! :D :D :D
θα είμαι ειλικρινής. Άκουσα χτες βράδυ τα τρία τραγούδια των Primordial και πήγα για ύπνο αφού διάβασα Μπλέκ. Το πρωί ξύπνησα νωρίς και σαν υπνωτισμένος έτρεξα στο κοντινότερο φαρμακείο για να πάρω αφρόλουτρο Kores με άρωμα γιασεμί και σαμπουάν black pine για αδύναμα μαλλιά ώστε να απολαύσω ένα αφροντούς. Για κάποιο λόγω θεωρώ ότι τα δύο αυτά γεγονότα (Primordial και αφροντούς) συνδέονται.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”