Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Θέμα για όσους είμαστε ομοιοπαθούντες στην παραλαβή στραβού βινυλίου σε σημείο unplayable.
Τί κανεις? Το επιστρέφεις? Αν το παράγγειλες από Αλάσκα, μπορεί και να μην ωφελεί....
Οπότε τί κάνεις?
Απλά, το βάζεις στο φούρνο - το ψήνεις ή το βάζεις στο μάτι - το βράζεις.
Το έχει κάνει κανείς από εδώ?

Αφορμή για το θέμα είναι το σημερινό μου περιστατικό, με ένα θεόστραβο βινύλιο ενός αγαπημένου και σχεδόν sold out δίσκου.

Βινύλιο ψητό

https://www.youtube.com/watch?v=IwHZZe3 ... aidonRymer

Βινύλιο βραστό

https://www.youtube.com/watch?v=ljRaBiZ ... =NickAdams
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

makes sense πάντως
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από RedSharks »

Δεν έχω χρόνο να δω τα βίντεο, αλλά εμπιστεύομαι αυτό που μου είπε κάποτε ένας γνωστός μου hardcore συλλέκτης που είναι από τους «γκουρού» στο θέμα του βινυλίου στην Ελλάδα (δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο του μεταλ): «Μην το ψάχνεις. Δεν υπάρχει λύση.»
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

RedSharks έγραψε: Τετ 14 Απρ 2021, 18:37 Δεν έχω χρόνο να δω τα βίντεο, αλλά εμπιστεύομαι αυτό που μου είπε κάποτε ένας γνωστός μου hardcore συλλέκτης που είναι από τους «γκουρού» στο θέμα του βινυλίου στην Ελλάδα (δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο του μεταλ): «Μην το ψάχνεις. Δεν υπάρχει λύση.»
Με αφορή αυτό, γνωρίζουμε αν υπάρχει κατάστημα να κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά? Όταν ήμουν στην Αθήνα πάντως, είχα βρει στην Ιπποκράτους έναν τέτοιον γκουρού που είχε εντός ένα πλυντήριο μπάζο και μπορούσε να κάνει αποκατάσταση σε αρκετό ποσοστό.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από theBox »

Να ρωτησω κατι νουμπάδικο...τι εννοουμε "unplayable" απο αυτο το φαινομενο? Επιρρεάζεται ο ηχος ή απλα πηδαει η βελόνα? Εχω 4-5 τετοια βινυλια αλλα οταν τα βαζω να παιξουν δεν παρατηρω καποιο ιδιαιτερο προβλημα περα απο το προφανες της ξενερας/ψυχαναγκασμού.

Και δλδ οκ, ισιωνει το πλαστικο απο τη θερμοτητα αλλα τα αυλακια ΔΕΝ επιρρεαζονται?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Υποστηρίζει πως δεν αλλάζουν τα αυλάκια. Και βγάζει νόημα, αν σκεφτείς πως από τη μάνα του τα αυλάκια θα έπρεπε να είναι εντάξει όταν ο δίσκος είναι αλφάδι, η αποκατάσταση θα πρέπει να δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Επίσης νομίζω πως έχει να κάνει και με το αν το βινύλιο είναι πολυκαιρισμένο ή brand new, γιατί ένας σχολιαστής έγραψε πως το έκανε και του έλιωσε το βινύλιο.
Στη δική μου σημερινή περίπτωση είναι καινούριο και υποθέτω πως θα μπορούσε να αντέξει την προτεινόμενη θερμοκρασία.


edit: οι άχρηστοι πακετάρανε τα 2 βινύλια εκτός της gatefold θήκης, με την τελευταία να είναι ανάμεσα στους δίσκους και φουσκωμένη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Τετ 14 Απρ 2021, 19:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Η κατάσταση είναι τραγική.
Το 50% των βινυλίων που παραλαμβάνω είναι στραβά. Φταίνε ξεκάθαρα τα εργοστάσια, δε ξέρω αν τα στοιβάζουν ζεστά, αν τα υλικά που χρησιμοποιούν είναι φόλα και στο στέγνωμα μαζεύουν ή οτιδήποτε, αλλά δε γίνεται τα εργοστάσια τη δεκαετία του 70 να είναι κλάσεις καλύτερα από τα εργοστάσια το 2021.
Μας αντιμετωπίζουν ως μαλακες που θα τα πάρουμε μόνο και μόνο επειδή είναι συλλεκτικά. Όλη η κουβέντα που κάνουμε περί limited και resale πάει περίπατο. Αφορά μόνο 5-10 μαλακες που «λέμε» πάλι μπούρδες περί τρουιλας, ενώ οι εταιρίες τρίβουν τα χέρια τους με το ποσο μαλακες είμαστε που αγοράζουμε ΦΟΛΑ προϊόν! Χθες προχθές έμαθα ότι τα jag panzer shaped pic disc που έβγαλε ο high roller τα λανσάρει ως «collector's item» και προειδοποιεί ότι δεν είναι «τελεια» για παίξιμο!!! Άκουσον άκουσον!!! Άμα πούνε φρισμπι jag panzer δε θα το αγοράσει κανένας, άμα είναι όμως βινύλιο και είναι πιο στραβό από μπολ, δεν υπάρχει πρόβλημα!!!

Στο θέμα τώρα. Δεν το έχω κάνει, αλλά από άτομα που το έχουν κάνει ξέρω ότι γίνεται. Εδώ μαζέψει τις πληροφορίες μου και είμαι ετοιμος να το κάνω. Θέλει χρόνο.
Πως το κάνουμε:

Θελουμε:
2 κομμάτια τζάμι τουλάχιστον στο μέγεθος του δίσκου ας πούμε 35x35.
2 χαρτόνια από αυτά που πακετάρουμε δίσκους
1 innersleeve χάρτινο (προσοχή, όχι νάιλον, τα πιο απλά τα τελείως χάρτινα κάνουν ΜΟΝΟ, αυτά που τα πετάμε με τη μια γιατί κάνουνε hairlines)
Και το στραβό μας δίσκο

Βάζουμε ΜΟΝΟ τα τζάμια στο φούρνο στους 60 βαθμούς.
Αφού φτάσουν αυτή τη θερμοκρασία (άμα είχαμε και ένα θερμόμετρο αφής θα ήταν τέλειο), τα βγάζουμε από το φούρνο και σε έναν οριζόντιο πάγκο φτιάχνουμε ένα σάντουιτς ως εξής:
Κομμάτι τζάμι κάτω κάτω, cardboard από πάνω, στραβός δίσκος ΜΕΣΑ ΣΤΟ innersleeve από πάνω, πάλι cardboard και τέλος πάνω πάνω το άλλο θερμό κομμάτι τζάμι.

Προσοχή: Αφήνουμε το σάντουιτς μας έτσι για ώρες πολλές ίσως και μέρα ολόκληρη να παγώσει τελείως τελείως!!!

Αν δεν επιτύχαμε το σκοπό μας αφού όλα έχουν παγώσει επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία.

Δε μας ενδιαφέρει το βάρος τόσο, αλλά η θερμότητα. Άρα και να μην είναι τόσο παχύ το τζάμι μας δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τα 180g και γενικά χοντρά βινύλια είναι πιο δύσκολο να ισιώσουν.

Εναλλακτική διαδικασία λέει το ίδιο σάντουιτς όλο μαζί μέσα στο φούρνο στους 55βαθμους για μισή ώρα, αλλά μου φαίνεται πολύ πιο safe ο τρόπος που αναλύω.

Υ.Γ.: Περσυ το καλοκαίρι είχα βάλει 3-4 στραβά βινύλια κάτω από ένα βαρύ κουτί με χαρτόνια και με όλα 2-3 μήνες. Ισιωσανε! Έκανα το ίδιο σε επόμενο Στακ τον επόμενο καιρό, τα κράτησα 5-6 μήνες αλλά δεν ισιωσανε. Πιστεύω έπαιξε ρόλο όχι το βάρος ή ο χρόνος, αλλά η θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Εκτός μαγειρικής και στάκινγκ τώρα, θεωρώ απαράδεκτο να παίρνεις σαφώς και αποδεκτά από τον πωλητή ελαττωματικό προιόν, να το λες στο κατάστημα, το κατάστημα δικαιολογηγμένα να σου πει ότι έτσι έστειλε η εταιρία όλη την παρτίδα και τελικά να μένεις με ένα ελαττωματικό προιόν που και playable να είναι, πάλι δεν το πλήρωσες να είναι έτσι.

Υπάρχει νομικό πλαίσιο εντός ευρωπαικής ένωσης για ελαττωματικά προιόντα και αυτόματη εγγύηση 1 έτους - που ο μέσος καταναλωτής αγνοεί - αλλά δε ξέρω αν έχει κάποια αξία στην προκειμένη περίπτωση.

Ακόμα δεν το πιστεύω πως πήρα 2 φορές το 2ο Legendry από 2 διαφορετικά καταστήματα μπας και η δεύτερη κόπια ήταν ίσια και είχε καρμπόν το ίδιο πρόβλημα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

οι 60 βαθμοί θα γίνουν 25 μέσα σε πολύ λίγα λεπτά βέβαια, δεν είναι και καμία τρομερή θερμοκρασία
και με τα χαρτόνια ως buffer δεν ξέρω αν η θερμοκρασία που φτάνει στο βινύλιο είναι αρκετή για να το κάνει πιο ρευστό...
αλλά όπως φαίνεται η μέθοδος παράγει αποτέλεσμα
ο τολμών να ενημερώσει άμεσα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από theBox »

Παντως, ασχετο/σχετικο, αλλά εχω αρχισει να κωλώνω να παραγγελνω βινυλια τους καλοκαιρινους μήνες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από vasilis2112 »

theBox έγραψε: Τετ 14 Απρ 2021, 20:35 Παντως, ασχετο/σχετικο, αλλά εχω αρχισει να κωλώνω να παραγγελνω βινυλια τους καλοκαιρινους μήνες.
Συνίσταται!
Πάντως βολεύει, υπάρχει μια παύση από τις εταιρίες τους καλοκαιρινούς μήνες και μια ανακωχή από την πάρτη μου ένεκα yolo lifestyle μπάνιου-πιωματος!

Αυτό που με βγάζει από τα ρούχα μου και με προβληματίζει είναι ότι δεν είναι αυτό (στραβά δισκάκια) το μεγαλύτερο πρόβλημα των «συλλεκτών-καταναλωτών». Θα έπρεπε να βρίθουν τα φόρουμ και τα σοσιαλ από παράπονα! Δηλαδή τι χειρότερο από το να είναι ένας δίσκος μουσικής θεόστραβος;!;!
Αλλά δε μιλάει κανένας νομίζω! Ομερτά!
Προβληματίζομαι ότι πολύς κόσμος που αγοράζει δίσκους, δεν τους βγάζει καν από τα χαρτόνια!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1852
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εδώ σας έχω.

Η Northern Silence ξανακόβει σε βινύλιο το (φανταστικό) Gallowbraid, αλλά γράφει ξεκάθαρα στη περιγραφή:

"Όλες οι κόπιες είναι στραβές, να το γνωρίζετε όταν το παραγγείλετε. Υπάρχουν τρόποι να το ισιώσετε, αναζητήστε το στο Google".

https://store.northern-silence.de/de/de ... icle/16425

Έπος;
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Δευ 06 Μαρ 2023, 14:25 Εδώ σας έχω.

Η Northern Silence ξανακόβει σε βινύλιο το (φανταστικό) Gallowbraid, αλλά γράφει ξεκάθαρα στη περιγραφή:

"Όλες οι κόπιες είναι στραβές, να το γνωρίζετε όταν το παραγγείλετε. Υπάρχουν τρόποι να το ισιώσετε, αναζητήστε το στο Google".

https://store.northern-silence.de/de/de ... icle/16425

Έπος;
o_O :S :D :fpalm: :rofl: :iouiou:
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από nick »

Σε τουλαχιστον 2 περιπτωσεις απο 2 διαφορετικα ονλαιν δισκοπωλεια, που ηρθαν στραβα τα βινυλια και ενω ηταν playable, επικοινωνησα μαζι τους (στελνωντας αναλυτικες φωτογραφιες για να δουν την κατασταση) , μου τα αντικαταστησανε χωρις καν να μου ζητηθει να στειλω αυτα που ηδη ειχα παραλαβει.

Να σημειωσω επισης πως τα βινυλια αγοραστηκαν καινουρια και ηρθαν στη ζελατινα τους, απλα η ζημια φαινοταν απο το χαρτονι συσκευασιας , οπως τα παρελαβα απο το ταχυδρομειο.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Βινύλιο Ψητό - Βινύλιο Βραστό

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Δευ 06 Μαρ 2023, 14:25 Εδώ σας έχω.

Η Northern Silence ξανακόβει σε βινύλιο το (φανταστικό) Gallowbraid, αλλά γράφει ξεκάθαρα στη περιγραφή:

"Όλες οι κόπιες είναι στραβές, να το γνωρίζετε όταν το παραγγείλετε. Υπάρχουν τρόποι να το ισιώσετε, αναζητήστε το στο Google".

https://store.northern-silence.de/de/de ... icle/16425

Έπος;
αν βγαίνει και σε double mini-lp παραγγέλνω.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”