ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από CountRaven »

Και εκεί που χάζευα αμέριμνος τα καλούδια των διαφόρων online καταστημάτων για να δω που αλλού μπορώ να κατασπαταλήσω τον μισθό μου, έπεσα πάνω σε αυτό:

https://www.noremorse.gr/products/etern ... p61TkAEQKY

Το αγαπημένο σας άλμπουμ -"The Armor of Ire"- στο αγαπημένο σας format. Σε βινύλιο 180 γραμμαρίων.

Επίσης έχουμε και νέα κοπή του "Ravening Iron", σε μπλε βινύλιο 180 γραμμαρίων -second press-.

https://www.noremorse.gr/products/etern ... hPOUtYU960

Καλά ψώνια ψυχούλες μου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από CountRaven »

Ερώτηση επειδή δεν είμαι σπίτι τώρα και δεν θυμάμαι -και το discogs δεν αναφέρει κάτι-: Οι αρχικές κοπές του Ravening ήταν 180gr;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από TitusGroan »

128 το μπλε σε ζυγαρια "ακριβειας" απο vicko
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από LuciferSteele »

για εμάς που θέλουμε πιό βαρύ σιντί, παίζει τίποτα?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Σάβ 17 Απρ 2021, 19:42
Επίσης έχουμε και νέα κοπή του "Ravening Iron", σε μπλε βινύλιο 180 γραμμαρίων -second press-.
Μισό λεπτό... το μπλε βινύλιο δεν υποτίθεται ότι ήταν limited (300 κομμάτια νομίζω);;;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από LuciferSteele »

RedSharks έγραψε: Κυρ 18 Απρ 2021, 21:58
CountRaven έγραψε: Σάβ 17 Απρ 2021, 19:42
Επίσης έχουμε και νέα κοπή του "Ravening Iron", σε μπλε βινύλιο 180 γραμμαρίων -second press-.
Μισό λεπτό... το μπλε βινύλιο δεν υποτίθεται ότι ήταν limited (300 κομμάτια νομίζω);;;
λεπτομέρειες...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από Xstroyer »

RedSharks έγραψε: Κυρ 18 Απρ 2021, 21:58
CountRaven έγραψε: Σάβ 17 Απρ 2021, 19:42
Επίσης έχουμε και νέα κοπή του "Ravening Iron", σε μπλε βινύλιο 180 γραμμαρίων -second press-.
Μισό λεπτό... το μπλε βινύλιο δεν υποτίθεται ότι ήταν limited (300 κομμάτια νομίζω);;;
Ναι. Το νέο pressing είναι 1000 κόπιες και η διαφορά είναι οτι είναι 180gr. Βασικά, από εδώ και πέρα, όλα τα βινύλια, η εταιρεία θα προσπαθεί να τα κόβει στα 180gr. Μπορεί να βγάλει πάλι κάποια χρώματα second press σε μεγαλύτερη ποσότητα από το πρώτο φυσικά, σε 180gr.

Αυτές οι κυκλοφορίες θα κόβονται συνέχεια, θα υπάρχουν συνέχεια. Αραιά και που σε χρώματα, συνήθως σε μαύρο, όπως τα συνεχόμενα pressings του Armor που συνεχίζει σε μαύρο αφού πέρασε και από κόκκινο, κίτρινο, διάφανο, χρυσό, μπλέ και splatter.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από RedSharks »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 18 Απρ 2021, 22:47
RedSharks έγραψε: Κυρ 18 Απρ 2021, 21:58
CountRaven έγραψε: Σάβ 17 Απρ 2021, 19:42
Επίσης έχουμε και νέα κοπή του "Ravening Iron", σε μπλε βινύλιο 180 γραμμαρίων -second press-.
Μισό λεπτό... το μπλε βινύλιο δεν υποτίθεται ότι ήταν limited (300 κομμάτια νομίζω);;;
Ναι. Το νέο pressing είναι 1000 κόπιες και η διαφορά είναι οτι είναι 180gr. Βασικά, από εδώ και πέρα, όλα τα βινύλια, η εταιρεία θα προσπαθεί να τα κόβει στα 180gr. Μπορεί να βγάλει πάλι κάποια χρώματα second press σε μεγαλύτερη ποσότητα από το πρώτο φυσικά, σε 180gr.

Αυτές οι κυκλοφορίες θα κόβονται συνέχεια, θα υπάρχουν συνέχεια. Αραιά και που σε χρώματα, συνήθως σε μαύρο, όπως τα συνεχόμενα pressings του Armor που συνεχίζει σε μαύρο αφού πέρασε και από κόκκινο, κίτρινο, διάφανο, χρυσό, μπλέ και splatter.
Νομίζω ότι η έννοια του limited χρώματος είναι μια «υπόσχεση» που δίνει μια εταιρεία στον πελάτη ότι αυτός ο τίτλος δεν πρόκειται να ξανακοπεί ΠΟΤΕ σε αυτό το συγκεκριμένο χρώμα. Κάποιους αγοραστές τους εξιτάρει η σκέψη «είμαι ένας από τους μόνο 300 ανθρώπους στον κόσμο που έχει τον Χ δίσκο στο Υ χρώμα» και για να ικανοποιήσουν αυτό το φετίχ (και στη βάση της παραπάνω υπόσχεσης) είναι διατεθειμένοι να δώσουν τα 2-3 ευρώ παραπάνω που κοστίζει η limited έκδοση.

Αν τώρα η εταιρεία ξανακόψει το χρώμα που ήταν limited σε προηγούμενο press, με μόνη διαφοροποίηση το βάρος του δίσκου, είναι λίγο θολό το κατά πόσο η παραπάνω «υπόσχεση» τηρήθηκε ή παραβιάστηκε. Μπορούμε να περάσουμε ώρες επιχειρηματολογώντας υπερ της μιας ή της άλλης άποψης χωρίς να καταλήξουμε κάπου, αφού όπως είπα το ζήτημα δεν είναι ξεκάθαρο. Όμως είναι αναμενόμενο ότι ένα σημαντικό ποσοστό των κατόχων του limited first press θα νοιώσει «προδομένο». Δεν παίρνω θέση για το αν δικαίως ή αδίκως θα νοιώσει προδομένο, απλά λέω ότι είναι αναμενόμενο ότι αυτό θα συμβεί. Αυτό θα μπορούσε να αποφευχθεί αν η εταιρεία έβγαζε κάθε επόμενο press σε διαφορετικά χρώματα που δεν έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί, όπως δηλαδή κάνει π.χ. η High Roller με τα Manilla Road. Π.χ. το Open the Gates από το 2012 μέχρι το 2020 έχει κοπεί 5 φορές νομίζω, αλλά πέρα από το μαύρο τα άλλα χρώματα είναι μοναδικά για κάθε press.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από Xstroyer »

Καμιά φορά γίνεται. Σπάνια, αλλά γίνεται. Έτσι έγινε τώρα. Δεν βλέπουμε κάτι σημαντικό, στην ουσία ήταν μια συγκεκριμένη συγκυρία που έτυχε για λόγους που δεν θα αναλυθούν εδώ. Υπάρχει μια διαφορά, second press, τριπλάσιες κόπιες, οπότε είμαστε οκ. Δεν είναι επιστήμη να αναλύσουμε εξισώσεις. Αυτό που είχε σημασία ήταν να μη μείνει η αγορά ούτε μια μέρα χωρίς το συγκεκριμένο τίτλο.

Προσωπικά, σαν αγοραστής, με κουράζει ολο αυτό το θέμα και με ενδιαφέρει μόνο να υπάρχει αυτό που έχει ζήτηση, για τον κόσμο. Αλλά και πάλι οκ, κανένα πρόβλημα, προχωράμε σε πιο σημαντικά θέματα από ένα βινύλιο που ξανακόπηκε στο ίδιο χρώμα με άλλες διαφορές.

Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ στηρίζω νέα pressings, ιδανικά χωρίς αρίθμιση και τέτοιες μπούρδες, δώστε πράγμα στο κόσμο σε ανθρώπινες τιμές, έλεος πια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από TitusGroan »

Στο νεο pressing πρεπει να κεντραριστει η τρυπα στην ετικεττα του βινυλιου ΑΛΛΟΥ και οχι πανω στο στηθος της Ζηνας...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION: Η No Remorse ξανακόβει το The Armor of Ire, σε βινύλιο 180gr

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”