ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από TitusGroan »

Παραβλεπουμε το γεγονος οτι εκανα παραγγελια απο Αγγλια (ναι ναι δεχομαι φασκελα, χλευασμο κτλ) και ρωταω:
Τι παιζει με το τελωνειο; Στο τρακινγκ βλεπω οτι ειναι προς εκτελωνισμο στη ΓΕΤΑ. Με ειδοποιουν καπως για την εξελιξη; Για την επιπλεον χρεωση; Βοηθεια
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Κανονικά, θα σου έρθει ειδοποίηση μέσω αλληλογραφίας, όπου θα σε ενημερώνει να στείλεις μέσω email, τιμολόγιο αγοράς ή απόδειξη πληρωμής (paypal ή τράπεζα κτλ).
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Spyros »

TitusGroan έγραψε: Τετ 21 Απρ 2021, 22:16 Παραβλεπουμε το γεγονος οτι εκανα παραγγελια απο Αγγλια (ναι ναι δεχομαι φασκελα, χλευασμο κτλ) και ρωταω:
Τι παιζει με το τελωνειο; Στο τρακινγκ βλεπω οτι ειναι προς εκτελωνισμο στη ΓΕΤΑ. Με ειδοποιουν καπως για την εξελιξη; Για την επιπλεον χρεωση; Βοηθεια
Γενικά, το προβλεπόμενο όριο που μπορέι να καθίσει κάτι εκεί και να περιμένει να εκτελωνιστεί είναι 1 μήνας.
Απο κει και πέρα, ανάλογα τι έχει γράψει ο αποστολέας πάνω. Αν έχει γραψει μέχρι 20-22Ε (κάτι τέτοιο) εκτελωνίζεται free. Αν έχει γράψει πιο πάνω θα σου ζητήσουν όταν πας για παραλαβή 15Ε+το 24% της αξίας που θα γράφει πάνω. Αν δεν έχει γράψει τίποτα, το πιο πιθανό είναι να επικοινωνήσουν μαζί σου και να ζητήσουν κάποιο παραστατικό πληρωμής.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από TitusGroan »

Πως επικονωνουν μαζι μου; Στελνουν κατι; Ρωταω γιατι εχω ενα θεματακι με τη διευθυνση και δεν λαμβανω απευθειας ολη την αλληλογραφια...
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Spyros »

TitusGroan έγραψε: Πέμ 22 Απρ 2021, 18:58 Πως επικονωνουν μαζι μου; Στελνουν κατι; Ρωταω γιατι εχω ενα θεματακι με τη διευθυνση και δεν λαμβανω απευθειας ολη την αλληλογραφια...
2 φορές μου έχει τύχει. Την μια μου είχαν στείλει mail. Δεν το έψαξα που το βρήκανε, ίσως το είχε γράψει πάνω στο δελτίο ο αλλος απο το πειπαλ. Την άλλη μου ήρθε ειδοποιητήριο για ελ.τα όπου αντί για το δέμα, με περίμενε φάκελος με επιστολή απο το τελωνείο, όπου μου ζητούσαν να προσκομίσω παραστατικό για την τάδε παραγγελία.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Αν δεις ότι περνάει καιρός και δεν επικοινωνούν μαζί σου, στείλε ένα email στο geta@elta-geta.gr με το tracking number και πες τους ότι βλέπεις "το πακέτο είναι προς εκτελωνισμό στη ΓΕΤΑ" και τι πρέπει να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ευχαριστω για τη βοηθεια!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Γενικά άμα στο tracking το βλέπεις να κάθεται στο τελωνείο πάνω από 1-2 μέρες, δε γλιτώνεις.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δεν εχω θεμα με τα 15+ που θα δωσω, το εχω αποδεχτει. Φοβαμαι οτι το δεματακι θα παει ακλαυτο γιατι δε θα με βρισκουν!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από CountRaven »

Εμένα πάντως το χαράτσι του τελωνίου μου το χρεώνουν και πάω και το πληρώνω στο ταχυδρομείο, όταν πηγαίνω να παραλάβω το εκάστοτε δέμα. Βέβαια εγώ είμαι Σύρο και μάλλον η διαδικασία διαφέρει λίγο.

Τα δύο τελευταία παραδείγματα που έχω να θυμηθώ είναι:

α. Μικρό πακέτο με 1 CD και ένα demo από USA, δεν θυμάμαι τι είχε γράψει ο μάγκας στην αξία-: Πλήρωσα 28 ευρώ.

β. T-Shirt από USA πάλι δεν θυμάμαι τι είχε γράψει ο μάγκας στην αξία. Πλήρψσα 25 ευρώ.

Και τα δύο πακέτα μου τα είχαν στείλει μπάντες χωρίς να ζητήσουν χρήματα, δεν ήταν δηλαδή κάποιες επίσημες αγορές.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

γενικά όταν αγοράζετε εκτός ΕΕ μην αφήνετε τίποτα στην τύχη, να επιμένετε για τη χαμηλότερη δυνατή δήλωση αξίας από πλευράς αποστολέα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”