SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από starchild »

Οι Sangreal ειναι διεθνες project με μελη μεταξύ άλλων απο Doomsword, Shadows Of Steel και Astronomikon.

Ο δίσκος τους κυκλοφορεί 23 Μαΐου από την Underground Symphony Records.

Πρώτο δείγμα ανέβηκε χθες online.

"Sangreal is a Sacred Epic Metal Project to connect the epic metal to the sacred of the ancient scriptures, an epic journey between legends and history.

The brainchild of the guitar player Jahn Carlini, (Great Master) the line-up is composed by Gabriele Grilli on vocals (ex-Doomsword), Alessandro Battini (Dark Horizon, Ghost City) on keyboards, Francesco Russo (ex-Shadows Of Steel) on the guitar, the Cypriot bass player Paris Lambrou (ex-Arrayan Path, Astronomikon) and the Finnish multi-instrumentalist Matti Auerkallio (Ultimatium, Katra) on drums."

Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Sangreal (Int) - S/t (2019)

Δημοσίευση από Aphelian »

Ημιαδιαφορο με λιγες καλες στιγμες και πολυ προχειρο στις φωνητικες γραμμες(αν και ο Grilli παραμενει φωναρα), με στιχους που μαλλον οφειλονται στο οτι δεν μιλανε τοσο καλα Αγγλικα.
Epic journey between legends and history στην καμμια, πιο πολυ σαν να πηραν το λεωφορειο το πρωτο δειγμα.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Sangreal (Int) - S/t (2019)

Δημοσίευση από starchild »

Συμφωνούμε.
Η Πάρης που είπε θεωρεί το συγκεκριμένο κομμάτι το πιο αδιάφορο του δίσκου με τα υπόλοιπα να είναι σε πιο Manowar/Warlord ύφος.
Περιμένω το δίσκο για ολοκληρωμένη άποψη.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Sangreal (Int) - S/t (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Απαίδευτο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Sangreal (Int) - S/t (2019)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

συμπαθητικό σαν πρώτο δείγμα, μέχρι εκεί
δυναμικό μπάσιμο Nightcomer αλλά φοβάμαι πως η ντουμιά που θα βγάλει θα το σκεπάσει αυτό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Sangreal (Int) - S/t (2019)

Δημοσίευση από Lilith »

Αρκετά άνευρο φωνητικά. Κρίνω μονο απο αυτό που άκουσα και δεν το πήγα μέχρι την μέση το έκλεισα γιατι δεν με κράτησε. Οκ αν είναι το αδιάφορο του δίσκου υπομονή μέχρι να βγει και να έχουμε άποψη απο το σύνολο.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6251
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Διακρίνω μια γερη δοση gothic metal επιρροης στις γκρανγκα γρουνγκα κιθαρες συνοδευομενες απο χωρευτικο πληκτρακι. Δυσκολευομαι να φανταστω πως απο ΑΥΤΟ θα περασουν σε warlord/manowar σκηνικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6251
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από theBox »

theBox έγραψε: Δευ 22 Απρ 2019, 06:51 Δυσκολευομαι να φανταστω πως απο ΑΥΤΟ θα περασουν σε warlord/manowar σκηνικα.
Κι όμως, ακούγοντας τα 4 πρωτα κομμάτια, φαινεται να ισχυει!!!

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το υλικό στο σύνολο του με κέρδισε. Μου θύμισε Martiria, μου έβγαλε σε σημεία κάτι από το ντελικάτο approach των Moon Of Steel, μου θύμισε γενικά αγαπημένα Ιταλικά πράγματα.

Tsami, οκ μου θύμισαν αρκετά οι κιθάρες κυρίως στα 4 πρώτα κομμάτια που λέει και το Κουτί... Σε ένα γενικότερο πλαίσιο όμως. Ίσως εξαιτίας των αναγεννησιακών πινελιών; Παίζει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από ilias »

Ωραιο ελπιδοφορο ξεκινημα!Ενταξει δεν πετσοκοβουν(εχουν ολα τα φοντα να το κανουν στο μελλον) αλλα εχει καποιες πολυ καλες ιδεες και περνας καλα
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από Priamos »

Τελικά αναθεώρησα κι εγώ. Είναι πολύ καλό. Βασικό μείον οι αργομισθοι κιθαρίστες, που όταν παίζει η υπόλοιπη μπάντα, αυτοί έχουν αράξει για μπύρες. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Priamos την Τρί 15 Ιουν 2021, 09:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6251
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από theBox »

"Δειχνουν μουσικη οριμότητα παιζοντας αυτα που απαιτει η συνθεση." :D

Περα απο την πλάκα, ξερετε ποση βαση δινω στο "κιθαριστικο παιξιμο", αλλά εδω δεν θα ελεγα πως μου λειπει κάτι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από Starman »

Το ακούω και εγώ αυτές τις μέρες αφού πρόσφατα το απόκτησα ( @Priamos μάλλον τον ίδιο προμηθευτή έχουμε ;) ) και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι υψηλού επιπέδου. Άρτια δουλειά, σε ένα απαιτητικό είδος που ακούγεται μονορούφι χωρίς να κουράσει ούτε λεπτό. Δεν μπορώ να βρω ψεγάδι, ούτε στις κιθάρες που αναφέρεις. Μπορεί να μην υπάρχουν κιθαριστικά ξεσπάσματα τύπου Warlord, αλλά είναι εκεί όπως πρέπει. Από τις καλύτερες δουλειές των τελευταίων ετών στην Ιταλία.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από Priamos »

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι έχουν (οι κιθαρίστες) επιρροές από τον Jason Newsted του Justice for all. :D Σε ένα κομμάτι που τους άκουσα , πραγματι, να παίζουν, είπα "Ανάσταση!!". :D Πάντως , η μπάντα έχει δυναμικό. Ειδικά συνθετικά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Re: SANGREAL (Int) - S/T (2019)

Δημοσίευση από JimmyF »

Το ακούω συχνά πυκνά από τότε που βγήκε. Δεν είναι αριστούργημα, αλλά είναι πολύ αξιόλογο album, με βασικό του ατού αυτήν την religious επικολυρική ατμόσφαιρα και τα φωνητικά. Ειδικά τα Samaritan, Martyr και I am that I am ξεχωρίζουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”