HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DoomSword
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 30 Μαρ 2019, 17:00

HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Δημοσίευση από DoomSword »

Εικόνα

Tracklist:
1. When The Night Fades To Black (radiowar mix) 07:46
2. Battle Of The Archangels (radiowar mix) 02:37
3. Mighty Monster (radiowar mix) 03:51
4. Revenge (radiowar mix) 04:43
5. Sacrifice (radiowar mix) 05:10
6. Babylon The Great (radiowar mix) 09:02
7. Armageddon (radiowar mix) 06:18
8. Sacrifice - for Group and Orchestra 05:03

Καλησπερα, ωρα για την ανακοινωση που ολοι περιμενατε! :D

Οπως εγραψα και στο Λακκο, βγηκε επισημα στο Bandcamp η Radiowar Mixes εκδοση του Back for Revenge των Hercules. Οπως ειχα γραψει, ειναι remix ολου του δισκου απο μενα. Εχω επιμεληθει του ηχου των ντραμς, μπασου, κιθαρες, εφε, πληκτρα, ορχηστρες κλπ. Θα εκτιμουσα σχολια πανω στον ηχο και τη μιξη.

Αν βαριεστε να ακουσετε ολο το δισκο αλλα θελετε να τσεκαρετε κατι ενδεικτικα θα προτεινα ενα απο τα εξης κομματια: When The Night Fades to Black, Babylon The Great, Armageddon. Το πρωτο το ειχα ποσταρει παλιοτερα ως radiowar mix αλλα πλεον το κομματι εχει μιξαριστει ξανα απο την αρχη.

Τελος να πω οτι το αλμπουμ εχει ενα bonus track που ειναι μια συμφωνικη instrumental εκτελεση του Sacrifice που υπαρχει και κανονικα στο δισκο. Ολο το εγχειρημα ειναι pet project μου, αλλα ειδικα αυτο το κομματι ηταν κατι που παλεψα αρκετα και θα ηθελα γνωμες! Ευχαριστω.

Αν καποιος θελει να το κανει review για καποιο webzine, let me know να στειλω κωδικο για δωρεαν κατεβασμα (mp3 320/FLAC lossless). Επισης να ενημερωσω οτι η τυπικη τιμη πωλησης (5ευρω) ειναι καθαρα για τη στηριξη του Κρις, εγω δε λαμβανω χρηματα απο αυτο.

Τσεκαρετε το δισκο εδω:

Άβαταρ μέλους
DoomSword
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 30 Μαρ 2019, 17:00

HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Δημοσίευση από DoomSword »

Tough crowd...

Sent from my ZTE A2017G using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Άκουσα το κομμάτι που έχεις ποστάρει κ θα μιλήσω μόνο για το τεχνικό κομμάτι, όχι το συνθετικό / καλλιτεχνικό.

Τα τύμπανα νομίζω καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα στη μίξη. Επίσης ακούγονται πάρα πολύ ρομποτικά και τα πιατίνια είναι λίγο ενοχλητικά στις φάσεις που γίνονται σβησίματα κλπ. Δεν ξερω τι libraries / vst έχει χρησιμοποιήσεις για να τα γράψεις αλλά υπάρχουν κάποια μικρά τιπς που μπορούν να κάνουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.

Δες τον τύπο από κάτω που έχει παραδείγματα πριν / μετά για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω:



Στα υπόλοιπα τώρα, ο ηχος στις κιθάρες είναι καλός δεδομένων των πηγών κ το μπάσο είναι λίγο ψιλά για τα γούστα μου :)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
DoomSword
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 30 Μαρ 2019, 17:00

HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Δημοσίευση από DoomSword »

ευχαριστω για το σχολιο, θα τσεκαρω το βιντεακι και γενικα εχω δει αρκετα του Chernobyl που δινουν ωραιες πληροφοριες, παντως αυτο δεν ειχε τυχει.

αν ακουσες το Babylon, το εφτιαξα με τα Steven Slate Drums. Στο συνολο εχω χρησιμοποιησει τρια διαφορετικα vst για το δισκο. Δοκιμασα και αλλα ομως δε μου αρεσε ο ηχος τους. Νομιζω τα καλυτερα στο τελος ηταν τα Mondo Drums, τα οποια εχω βαλει στο When the Night και Armageddon. Οσο για το μπασο, ισως το παρακανα, δεν ξερω, αλλα μου αρεσει να ακουγεται χαχα
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Re: HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Δημοσίευση από LordBelial »

Όσον αφορά το εικαστικό κομμάτι πάντως παίρνεις 10/10... άψογος.
nightbreaker33
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ 23 Ιουν 2021, 13:15
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: HERCULES - Back For Revenge (The Radiowar Mixes)

Δημοσίευση από nightbreaker33 »

Τα Drums ειναι εξαιρετικά προγραμματισμένα. Ακουγονται λες και παιζει αληθινος ντραμμερ. Ο Hercules στα αλμπουμ του, βαζει drumbeat που στην πραγματικοτητα ειναι αδυνατα να τα παιξει ανθρωπος. Εδω λυνεται το προβλημα. Μπράβο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”