HAMMER KING (GER) - Hammer King (2021) {heavy/power}

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

HAMMER KING (GER) - Hammer King (2021) {heavy/power}

Δημοσίευση από theBox »

Εικόνα


1.Awaken the Thunder 04:05
2.Baptized by the Hammer 04:02
3.Onward to Victory 04:21
4.Hammerschlag 03:21
5.Atlantis (Epilogue) 06:00
6.We Are the Kingdom 03:50
7.Into the Storm 03:39
8.Ashes to Ashes 04:10
9.In the Name of the Hammer 04:43
10.King of Kings 06:47
11.Holy (Outro) 00:45

Τις προάλλες ειχα ανοιξει τοπικ για Reinforcer (viewtopic.php?f=15&t=4329). Εδω εχουμε παλι Γερμανους στο γνωστο ιδιο στυλ που η χώρα εχει παράδοση. Θα έλεγα οτι απο τις δυο μπάντες, αυτοι εδω ακουγονται πιο "πρωτοκλασσατοι" με μάλλον καλυτερο songwriting και κιθαρες και εν τελει ο δισκος ειναι πολυ καλος για αυτο το ελαφρολαικο και πιασαρικο (χωρις ομως eurovision ξεφτιλικια) ειδος που υπηρετουν. Μην σας τρομαξει το γεγονος οτι κυκλοφορει απο Napalm, ειναι αισθητα πιο "τρου" απο το μεσο ορο κυκλοφοριων της εν λογω εταιριας.




Κλασσικά @Starman , @Zippo190
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: HAMMER KING (GER) - Hammer King (2021) {heavy/power}

Δημοσίευση από Zippo190 »

Έχω ακούσει όλες τις κυκλοφορίες τους. Χαριτωμένο β' διαλογής Hammerfallικό μέταλ με αρκετές καλές στιγμές όμως. Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε κάπως να περάσουν στο επόμενο βήμα, δλδ κάτι αισθητικά λίγο πιο ώριμο. Πάντως φαίνεται ότι έχουν πέραση, δλδ οι κυκλοφορίες βγαίνουν με σταθερό ρυθμό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: HAMMER KING (GER) - Hammer King (2021) {heavy/power}

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 14 Ιούλ 2021, 19:27 Έχω ακούσει όλες τις κυκλοφορίες τους. Χαριτωμένο β' διαλογής Hammerfallικό μέταλ με αρκετές καλές στιγμές όμως. Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε κάπως να περάσουν στο επόμενο βήμα, δλδ κάτι αισθητικά λίγο πιο ώριμο. Πάντως φαίνεται ότι έχουν πέραση, δλδ οι κυκλοφορίες βγαίνουν με σταθερό ρυθμό.
Ναι σε νιωθω. Το συγκεκριμμενο παντως ειναι ενα σκαλι (τουλαχιστον) πανω απο τα προηγουμενα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: HAMMER KING (GER) - Hammer King (2021) {heavy/power}

Δημοσίευση από Starman »

Γενικά είναι ένα συγκρότημα που μου αρέσει και με μια πρώτη ακρόαση θα πω ότι το νέο δισκάκι είναι καλύτερο από τα δυο προηγούμενα. Ίσως η αλλαγή εταιρείας να έπαιξε το ρόλο της σε αυτό καθώς μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η Cruz, με εξαίρεση το ντεμπούτο, δεν τους υποστήριξε όπως άλλες μπάντες της. Μπορεί το πιο εύπεπτο και power υλικό τους σε σχέση με τη γενική ηχητική κατεύθυνση της εταιρείας, να τους έδειχνε σα παράταιρους στα μάτια του κόσμου. Σίγουρα ηχητικά είναι πιο κοντά στη Napalm.
Ξεχώρισα τα Awaken The Thunder, Atlantis, In The Name Of The Hammer, King Of Kings χωρίς να υστερούν και τα υπόλοιπα.
Ευχάριστο και διασκεδαστικό άκουσμα αρκεί να θέλουμε να το δούμε έτσι.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: HAMMER KING (GER) - Hammer King (2021) {heavy/power}

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Πέμ 15 Ιούλ 2021, 09:08
Ευχάριστο και διασκεδαστικό άκουσμα αρκεί να θέλουμε να το δούμε έτσι.
Ακριβώς αυτο!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”