Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από CountRaven »



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από JimmyF »

Maiden goes Skynyrd! Αυτήν την αίσθηση μου αφήνει το κομμάτι που 'ζέχνει' Smith. Ευχάριστη έκπληξη. Ακόμα και τα solos χτυπάνε 'κέντρο' για το στυλ του κομματιού.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Xstroyer »

Κάπου μεταξύ Halford "Till the Day I Die" (AKOYΣΤΕ ΤΟ) και Deep Purple "Aviator", περισσότερο από όλα τα southern names που αραδιάζονται από ανθρώπους που ξέρουν τους Molly Hatchet (μπαντάρα) μόνο από τα εξώφυλλα.

Σφαλιάρα σε όλους όσους λένε "oι Maiden παίζουν συνέχεια τα ίδια", αν ήταν άλλη μπάντα μπορεί να πέρναγε αδιάφορο, μπορεί και όχι, μπορεί να είναι grower, αλλά ακούω τον Bruc-άρα υπερβολικά κουρασμένο. Είναι κουφός όποιος τον ακούει τέλειο, και τον αγαπάω, δεν το γράφω "για να γράψω κάτι".

Αναμένουμε, έχει ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Pavlos »

Δυνατό τραγούδι, ακούγονται 100% Maiden του 2021....I LOVE IT!!!
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Blackwinged »

Εν τω μεταξύ, κριτικές κυρίως από Αμερική γι' ακόμη μία φορά τα ρίχνουν στην παραγωγή.. Διάβασα πως τα drums παραείναι "ωμά".. έλεος... αλλά όταν μία ολάκερη γενιά έχει μεγαλώσει με τα πλαστικά και ΥΠΕΡ τριγκαρισμένα τύμπανα μέχρι και beyond τον γέρο Χάροντα, αυτή τη διαστρεβλωμένη άποψη έχουν. Κατά τ' άλλα, ολοκληρωμένη άποψη θα έχω μόλις κατευνάσει ο χουλιγκάνος οπαδός μέσα μου. Άλλωστε, ακόμη να συνέλθω από το πρόσφατο σοκ των άλλων ημίθεων Darkthrone. Πάντως μία πρώτη εντύπωση είναι σύμφωνη με του φίλου Xstroyer. Ήδη από το τελευταίο live που έβγαλαν ακουγόταν "ζορισμένος". Έχει μία άλφα ηλικία, έχει απίστευτα χιλιόμετρα στα γήπεδα, πέρασε και καρκίνο συν του ότι οι Maiden περιοδεύουν λες και βρισκόμαστε στα τιμημένα 80's. Ε όλα αυτά θα φανούν.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καθόλου άσχημο, αλλά θα ήθελα κάτι πιο δυναμικό. Ο ήχος μου αρέσει, πολύ ζωντανός.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Προτιμω να ακούσω lynyrd Skynyrd kai molly Hachet .....Next
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Grin »

Μάλλον αλλού θα "γραφτεί", οχι σε τοίχο..
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ το γούσταρα φουλ. Με αυτά που διάβαζα γύρω γύρω περίμενα να ακούσω καμιά καταστροφή, μα το κομμάτι είναι μια χαρά. Και τα κλασσικά Maiden θέματα έχει -στο κουπλέ και σόλο και ναι αναφέρομαι στο κλασσικό θέμα με τις απλωτές που δεσπόζει στα συγκεκριμένα parts- και όμορφο ρεφρέν, και ο Βρασίδας μια χαρά τα λέει, ειδικά στα κουπλέ.

Τώρα για την συγχορδία της εισαγωγής και το αμέσως επόμενο θέμα διάβασα και εγώ τον χαρακτηρισμό southern και μπορώ να πω πως δεν ταυτίζομαι 100 τις 100, τουλάχιστον όχι με την αντιστοιχία με συγκεκριμένα ονόματα που γίνεται από εδώ και από εκεί. Τέτοιες συγχορδίες και θέματα μπορώ να βρω σε 100 classic rock γκρουπ, το πρώτο σχήμα που μου ήρθε στο μυαλό μάλιστα ακούγοντας το δεύτερο θέμα, ήταν οι Led Zeppelin. Και οι Maiden τις ρίζες τους στα 70ς τις έχουν και δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο που παίζουν με τέτοιο υλικό.

Για άλλη μια φορά ξερνάω με τον οχετό που διάβασα στα social -ανεξάρτητα αν ήταν θετικά ή αρνητικά τα σχόλια / πάντως ειδικά τα αρνητικά comments και τα posts μίσους από τους νεωτεριστές "2021 έχουμε ακόμα Μέηντεν ακούτε;" με έκαναν να θέλω να μπω κάτω από τη γη-, τι να πω έχει χαθεί πλέον το μέτρο και η οικοπεδοποίηση πάει σύννεφο.

Anyway γούσταρα με το κομμάτι και το ακούω όλη μέρα σήμερα και νιώθω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από theBox »

Βρηκα το κομματι "οχι κατι ιδιαιτερο" με την πρωτη ακροαση και λιγο πιο συμπαθες με τη δευτερη. Σταματάω εδω γιατι ως "δισκακιας", η κανονικη αξιολογηση θα γινει μεσα στη ροη του άλμπουμ (και μακρια απο gimmicks οπως βιντεο/animation).

ΠΑΡΟΛΑ αυτα δεν μπορω παρα να συμφωνησω με την "μουσικολογικη" αναλυση του @CountRaven για το κομμάτι, καθως και με τα υπολοιπα σχολια του για το κράξιμο.

Στον αντιποδα ομως, με ξενιζουν και οι συμπεριφορες του άλλου άκρου που θελουν εκλογικευση και "με το στανιο να μας αρεσει" επειδη οι Χ, Ψ (δεν παει μονο στους maiden αυτο) ειναι "η αγαπημενη μου μπάντα" και τους χρωσταμε αναδρομικα. Βασικα θα το παω ενα βημα παρακατω βγαινοντας και off-topic για να πω οτι βρισκω το μενταλιτέ "η αγαπημενη μου μπαντα" (με την εννοια του οπαδισμου) λιγο "λαθος" για ενα μουσικοφιλο.

Αυτα τα αναφερω γιατι περα απο τα κράξιματα που ανεφερε ο Κομης, επαιξαν πολυ και τα παραπάνω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Για κάποιο λόγο όσο το άκουγα προσπαθούσα να το φανταστώ πως θα ήταν με Bayley 😬
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από CountRaven »

Αυτα τα αναφερω γιατι περα απο τα κράξιματα που ανεφερε ο Κομης, επαιξαν πολυ και τα παραπάνω.

Όπως γράφω και παραπάνω εγώ καφριλίκια είδα και στα θετικά και στα αρνητικά σχόλια. Μου έβγαλε έναν απίστευτο κοπαδισμό η φάση γενικά.

Γενικά δηλαδή αυτοί που γούσταραν κούνησαν το δάχτυλο σε αυτούς που δεν γούσταραν.
Αυτοί που δεν γούσταραν κούνησαν το δάχτυλο σε αυτούς που γούσταραν.
Ενώ είδα άπειρα σχόλια τα οποία έγιναν απλά και μόνο για να βγει χολή και αυτά ήταν που μου την έδωσαν παραπάνω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άντεξα μέχρι το ρεφραίν, Ντίκινσον έως και ενοχλητικός πλέον. κανένας λόγος να δώσω άλλο από τον πολύτιμο χρόνο μου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ενταξει δεν νομιζω να περιμενε κανεις να ακουσει κλασσικους 80s maiden ,ουτε εστω κατι απο 90s. Ειναι τετοια η πορεια της μπαντας που πλεον τους δινω το ελευθερο (ποσο large ειμαι!) να κανουν ο,τιδηποτε. Δεν τρελαθηκα με το τραγουδακι, αλλα δεν το λες και κακο. Οπαδισμοι ενθεν και εντευθεν, περσινα ξινα σταφυλια. Maiden ειναι στο κατω κατω, και πολυ αργησαν να εξελιχθουν μουσικα (εξελιξη οχι απαραιτητα με θετικη για μενα εννοια).
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Νέο κομμάτι IRON MAIDEN

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ακούγοντας το κομμάτι μερικές φορές ακόμα, έχω να συμπληρώσω πως εντοπίζω το εξής πρόβλημα στον Bruc-άρα. Για να το πω "μπακαλίστικα", είναι λες και έχει κάποιο θεματάκι στο στόμα. Δεν είναι ότι απλώς "φωνάζει", αλλά για να το πω απλά, είναι μια από τις ελάχιστες φορές που ακούω κάτι νέο από Maiden και δεν καταλαβαίνω με τη μια τι λέει. Και τα Αγγλικά μου είναι τέλεια, μιλάω και γράφω κάθε μέρα.

Σε σημεία τρώει συνέχεια τα σύμφωνα και είναι συνέχεια "οοουυυυολ" παίζοντας συνέχεια με τα φωνήεντα. Όταν κάτι ακούγεται ενοχλητικό, πάνε περίπατο οι αναλύσεις τα "πως" και "που", αν πατάει στο τόνο κτλ.

Στο θέμα της παραγωγής, σίγουρα δεν είναι Birch o Shirley όσον αφορά τη δουλειά που τον αφήνουν να κάνει στους Maiden (γιατί είναι παραγωγάρα), αλλά και πάλι οι Maiden μάλλον γελάνε με αυτούς που ακούνε μουσική μόνο από το YouTube αφού στο Spotify έχει εντελώς άλλο ήχο και ακούγονται όλα βελτιωμένα (ελαφρώς, ακόμα και ο Dickinson). Για να μιλήσω συγκεκριμένα, διάβασα πρόσφατα πως π.χ. το Book of Souls ακούγεται παντού χάλια. ΟΧΙ, δεν ακούγεται παντού χάλια, το mastering στο βινύλιο είναι εξαιρετικό. Και να μη ξεχνάμε τη προσέγγιση που θέλει ο καλλιτέχνης. Άλλοι τη βρίσκουν με overcompressed-όλα-στα-κόκκινα παραγωγές και mastering όπου όλα τα τύμπανα είναι ίδια, άλλοι θέλουν κάτι πιο φυσικό. Και βλέπω μια τάση να γυρίζουν και μεγάλες μπάντες σε πιο φυσικό ήχο, μακριά από όλους τους Bogren του κόσμου. Σύντομα μάλλον θα ξανασυζητήσουμε σχετικά.

Όπως και να'χει, για μια ακόμα φορά, οι Maiden κάνουν κάτι και κινείται το σύμπαν. Μπορώ να πω πως αναμένω με περισσότερη αγωνία σε σχέση με το προηγούμενο album, αλλά δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και σε μια μετριότατη χρονιά, τους βλέπω να παίρνουν τη μεγαλύτερη μερίδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”