SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από theBox »

Εικόνα


1.Break the Surface
2.Dark Rivers, White Thunde
3.The Ghost Messenger
4.God with No Heaven
5.Catch a Dream
6.The Singing Shaman (Fire Stomp)
7.Winter Witch Moon (Spell of Ice)
8.We of the Shadows
9.Bleed
10.Night Gypsies
11.I Walk Alone





Αρχιδατο, τσαμπουκαλεμενο και αρκούντως κιθαριστικο USPM απο Florida θέλουμε? Εχει και καλά φωνητικα (και καποιες μικρες πρέζες "ακραίου" μέταλ). "Μιση" ακρόαση και ηδη εχω ενθουσιαστει ΠΟΛΥ.

@LuciferSteele , @Zippo190
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν νομίζω ότι αυτό το πράγμα έχει κάποια σχέση με Αμερικάνικο Power Metal. Τα φωνητικά δε, είναι τόσο για τον πούτσο που με οδήγησαν να το κλείσω άμεσα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Σάβ 14 Αύγ 2021, 15:09 Δεν νομίζω ότι αυτό το πράγμα έχει κάποια σχέση με Αμερικάνικο Power Metal. Τα φωνητικά δε, είναι τόσο για τον πούτσο που με οδήγησαν να το κλείσω άμεσα.
Μια χαρα ειναι τα φωνητικα, απλα ειναι η κλασσικη περιπτωση που αρχιζει "χαμηλα και με γρεζι" και υποθετεις πως παιζει γιδιλα, ενω αργοτερα γινονται πολυ κανονικοτερα. Οσο για τη μουσικη, ο κυριος παραγοντας (του δισκου, οχι του μισου πρωτου κομματιου :p) ειναι uspm, ναι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από CountRaven »

Το ξαναγράφω: Sorry αλλά δεν ακούω ότι ένα στοιχείο που να με παραπέμπει στο US Power Metal εδώ μέσα. Άκουσα και άλλα κομμάτια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από CountRaven »

Το Bleed ας πούμε πόσο σχέση έχει με Helstar, Gargoyle, Vicious Rumours; Καθόλου.

Το ψεύτικο drum machine και τα βαριεστημένα καθαρά φωνητικά πάνω από riffs πανυγήρι που απλά είναι γρήγορα, πόση σχέση έχουν με Liege Lord, Riot ή Crimson Glory;

Νομίζω απολύτως καμία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καταλαβαίνω εν μέρει το point του Κυτίου, οι κιθάρες θυμίζουν αρκετά Destiny's End σε μπόλικα σημεία αλλά τη συνταγή χαλάνε μάλλον τα φωνητικά που γιδίζουν περισσότερο απόσο πρέπει
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: SKYLINER (US/FL) - Dark Rivers, White Thunder (2021) {USPM}

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ωραιες κιθαρες, καλουλα φωνη ειδικα οταν ανεβαινει λιγο και δεν γρεζιαζει, αλλα συνθεσεις αδιαφορες. Κλασικο USPM δεν θα το ελεγα ουτε εγω. "Μεταμοντερνο USPM" πως ακουγεται? :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”