Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

@JimmyF Εξαιρετικη προταση, δεν τους ηξερα αληθεια ειναι, μου ειχαν ξεφυγει. ΟΝΤΩΣ ο λυρισμος ειναι το selling point εδω κι οχι η "προγκρεσσιβια".Eπισης για καποιο λογο μου εφεραν πολυ στο μυαλο τους αγαπημενους γερμανους EVERON.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

JimmyF έγραψε: Τρί 18 Μάιος 2021, 12:42 ARMED CLOUD (HOL)- Obsidian Desert (2013)

Από τη χώρα της τουλίπας οι άγνωστοι έως τώρα σε μένα Armed Cloud κι άλλο ένα εξωφυλλάκι heavy/prog δισκίου με το αγαπημένο μας ρολόι. Εξαιρετική μίξη mid 90's- early 00's prog neoprog με προσεγμένες συνθέσεις που ξεφεύγουν από τα τετριμμένα του είδους. Τα riffs υπάρχουν εκεί που πρέπει (χωρίς να δεσπόζουν), αλλά προσωπικά πιο πολύ με τράβηξε η χροιά και ο λυρισμός του τραγουδιστή που χωρίς να είναι κάτι εκπληκτικό, υπηρετεί εξαιρετικά τα κομμάτια, ενώ ελίσσεται ανάλογα το mood κάθε κομματιού. Σε σημεία οι καταλήξεις/χροιά του μου θύμισαν Surkamp σε πιο mid range, ενώ πχ το ρεφρέν του In your Mind θα μπορούσε να ταιριάζει σε κάποιο από τα κομμάτια του Saviour Machine I.
@CountRaven , @theBox , @Metal_Warrior πιθανώς να έχει να σας πει κάτι, αν δεν το έχετε ακούσει.

https://www.youtube.com/watch?v=BI48hX- ... zo&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=QYWjA1k ... zo&index=7
https://www.youtube.com/watch?v=rwC16bw ... zo&index=8
https://www.youtube.com/watch?v=bZE6ylZ ... zo&index=1
πωπω ωραίος, όπως τα τρώμε. thanks για το tag!
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

OCEANS OF NIGHT (US)

Από τα ψαξίματα στο bandcamp πέφτω πάνω στο Midnight Rising (2014) album των Oceans of Night, που προσωπικά δεν τους είχα πάρει πρέφα. Ξεκινάω να ακούω ένα πολύ ενδιαφέρον και καλοπαιγμένο prog με όμορφα ατμοσφαιρικά στοιχεία και αρκετά στοιχεία Fates εποχής Alder. Riffs εκεί που πρέπει, ωραία solos και φωνητικές γραμμές και χροιά που 'μυρίζει' us power prog. Διαβάζω παραγωγή από Joey Vera (1o τικ) και φωνητικά Scott Oliva. Ρε, λες? Και ναι, είναι ΑΥΤΟΣ (Inner Strength, Wind Wraith κλπ). Δεν χρειάζεται νομίζω να πω ότι τα φωνητικά του δίνουν για πλάκα 2 κανονάκια bonus στο έτσι κι αλλιώς αξιόλογο υλικό. Έχουν κυκλοφορήσει 4 albums που ναι μεν δεν είναι δισκάρες στο full, αλλά μέσα στο καθένα βρίσκονται διαμαντάκια. Όσοι από εδώ τους ξέρουν, λογικά ήδη ψιλονιώθουν. @CountRaven , @LuciferSteele , @theBox , @Metal_Warrior, @Zippo190 και λοιποί σπεύσατε!
Δειγματάκια κάτωθι για απλό ζέσταμα.

https://oceansofnight.bandcamp.com/trac ... iew-to-you
https://oceansofnight.bandcamp.com/trac ... ted-mind-2
https://oceansofnight.bandcamp.com/track/a-way-from-you
https://oceansofnight.bandcamp.com/trac ... king-point
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μου το είχες πουλήσει ήδη στο "Scott Oliva"
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

Τα φωνητικα ειναι οντως φοβερα, αλλα αποτελουν το μονο selling point για μενα. Δυστυχως βρηκα τη μουσικη riff-less και συνοδευτικη, περισσοτερο απ οσο συνηθως ανεχομαι. Δεν ακουσα τα παντα ομολογω, αλλα απο 3-4 δειγματα που ακουσα βγάζω αυτο το πόρισμα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αν και δεν κολλάει και πολύ με τα υπόλοιπα posts στο topic καθόρι είναι πιο «μοντέρνο» σαν άκουσμα, ας το αφήσω εδώ αν υπάρχει:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

IntelliScience από Χιλή, νομίζω κάποιος από εδώ τους ανέφερε ήδη, αλλά δεν βρήκα το ποστ



Για νοσταλγούς παλιών καλών symphony x με φωνητικά που θυμίζουν έντονα Mats Leven

@theBox @JimmyF @CountRaven
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από CountRaven »

Ευχαριστώ για τα tags παίδες, πολλά από αυτά τα έχω τσεκάρει ήδη, όσα δεν έχω ακούσει τα έχω σημειώσει και θα πέσει μελέτη.

Παρόλα αυτά θα ξαναπώ πως καλό είναι να ανοίγονται ξεχωριστά θέματα για μπάντες - προτάσεις / κυκλοφορίες ώστε το υλικό να εντοπίζεται ευκολότερα. Παρόλα αυτά κάντε το όπως γουστάρετε, υλικό να ανεβαίνει και όλα καλά. Θα επανέλθω με feedback!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

Metal_Warrior έγραψε: Παρ 25 Ιουν 2021, 12:26 IntelliScience από Χιλή, νομίζω κάποιος από εδώ τους ανέφερε ήδη, αλλά δεν βρήκα το ποστ



Για νοσταλγούς παλιών καλών symphony x με φωνητικά που θυμίζουν έντονα Mats Leven

@theBox @JimmyF @CountRaven
@Metal_Warrior η περιγραφή σου είναι spot on! Όντως ενδιαφέρον, τίμια δουλειά για το είδος. Απλά ενώ σαν album στέκεται μια χαρά, θα θελα κανα 2 κομμάτια να ξεχωρίσουν σαν 'κράχτες', με λίγο πιο 'μεγάλα' ρεφρέν.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από CountRaven »

Metal_Warrior έγραψε: Παρ 25 Ιουν 2021, 12:26 IntelliScience από Χιλή, νομίζω κάποιος από εδώ τους ανέφερε ήδη, αλλά δεν βρήκα το ποστ



Για νοσταλγούς παλιών καλών symphony x με φωνητικά που θυμίζουν έντονα Mats Leven

@theBox @JimmyF @CountRaven
Έχει να δώσει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

METROPOLIS(GER)- Behind Mysterious Walls (1995)

Έπος!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από CountRaven »

JimmyF έγραψε: Παρ 23 Ιούλ 2021, 12:59 METROPOLIS(GER)- Behind Mysterious Walls (1995)

Έπος!
Μόνο καρδουλάκι!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν ακούνε πολλοί εδω μέσα από ότι έχω καταλάβει, αλλά οι ANIMALS AS LEADERS κυκλοφόρησαν βίντεο για το νέο τραγούδι "Monomyth" από το νέο τους δίσκο:



Η μουσική με κούρασε, το βίντεο ήταν ενδιαφέρον απο πλευράς σκηνοθεσίας...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”