KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σύνηθως τέτοια εξώφυλλα δεν μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον, αλλά εδώ ο μινιμαλισμός και η σκιτσαριστή φιγούρα με «κράτησαν» κ με έκαναν να πατήσω play. Πρόκεται για επικό heavy με κιθάρες που κάνουν την «σωστή» δουλειά και με ιδέες που το κάνουν ξεχωρίζει από το σωρό. Να μείνω λίγο στις κιθάρες και να πω οτι ψιλο-ψάρωσα... τα σόλο μου θύμισαν σκηνικά από Lizzy/Maiden στο παίξιμο, μέχρι Cirith Ungol κ Warlord στην φιλοσοφία. Ανάλαφρο όσο χρειάζεται, λυρικό, διασκεδαστικό. Είναι η πρώτη τους κυκλοφορία ever και ας ελπίσουμε να έχει συνέχεια, γιατί τα δέκα λεπτά που διαρκεί το ΕΡ είναι απελπιστικά λίγα...

cc: @Zippo190 @theBox @Count Brass



Εικόνα

1. For Our Lord 03:08
2. Don't Wait (For My Sword to Shine) 03:24
3. Armageddon 03:27
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από theBox »

Ηξερα απο την περιγραφη σου οτι θα μου αρεσει πολυ. Κι οντως τετοια πραγματακια τα κυνηγαω με το τουφεκι, κι αυτο εδω ειναι και πολυ αξιολογο!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ "EP" 3ΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ....
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Είναι λίγο ντεκαβλέ τα 10-15λεπτα σφηνάκια είναι η αλήθεια. Αν όμως γίνονται για να κάνουν pivot σε καλό άλμπου, χαλάλι τους 😬😬
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ακουσα τα κομμάτια, πούτσα ανελέητη, τα φωνητικά είναι love or hate και βγάζουν μια Brocas Helmίλα που μου αρέσει πολύ-πολύ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν ένιωσα αλλά δεν το απαξιώνω και τελείως.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά εννοείται πως αγαπάμε τέτοια εξώφυλλα
μουσικά πολύ ενδιαφέρον!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλώ @Bersekeros.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: KNIGHT'S OATH (UK) - Knight's Oath (2021) [EP]

Δημοσίευση από Bersekeros »

Αυτό είναι το πρώτο από τα 3 EP που έβγαλαν με 3 τραγούδια, το 2021 / 2022 / 2023 αντίστοιχα.
Με την ίδια σύνθεση / line up.
Έχουν ωραίες NWOBHM κιθάρες, ωραίους ρυθμούς, μελωδίες, επικό ύφος και επική μεσαιωνική στιχουργική θεματολογία.

Έχω όμως, προσωπικά, ένα σοβαρό γενικότερο θέμα. Βλέπω κάποιες μπάντες στον επικό χώρο, να επιλέγουν τον δρόμο ή τη μόδα των soft φωνητικών. Σε αυτό το EP είναι στο όριο και δεν με ενοχλούν, στο δεύτερο το τερμάτισαν στην μαλθακότητα των φωνητικών και στο τρίτο EP, ο vocalist προσπάθησε να τραγουδήσει με λίγο περισσότερο τσαμπουκά, με έτσι κι έτσι αποτελέσματα.

Όταν λέω σοφτ φωνητικά, εννοώ τα άνευρα και τα άψυχα, όχι τα καθαρά. Είναι σοφτ τα φωνητικά και σχεδόν μη metal, όταν έχουν μία ποπ προσέγγιση.

Τις προηγούμενες μέρες άκουγα τα demos των Steel Assassin (From the Vaults) και την Ζενεβιέβ των Αυστραλών Temtris που ανασταίνει και νεκρούς με τη μεγαλειότητα του υμνικού metal τσαμπουκά της φωνής της.

Οπότε, το συμπέρασμα που καταλήγω είναι το εξής. Δεν ξέρω αν αυτή είναι μια μόδα στο χώρο, με τα σοφτ φωνητικά και αν σε κάποιους αρέσει.
Αν αρέσει πάω πάσο.
Προσωπικά εμένα δεν με πιάνει αυτόματα από το γιακά και μου χώνει τη μούρη στον τοίχο, για να με κάνει να θέλω να ξαναπατήσω το play.

Από τα 3 ΕP τους, αυτό μάλλον είναι το καλύτερο.
Στη θέση τους, θα έβρισκα έναν "metal" τραγουδιστή και θα τα έβγαζα όλα σε ένα άλμπουμ.
Είναι πολύ ωραίες συνθέσεις και νομίζω ότι αδικουνται, με αυτό το "φλώρικο" ύφος, που αναγκαστικά βγαίνει λόγω των soft φωνητικών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”