COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »



Εικόνα

COUNT RAVEN - "The Sixth Storm"
Label: I Hate Records
Release date: 29.10.2021
Format: CD / MC
Twelve years might seem like an unusually long time to hibernate. Then again, Sweden’s doom legends COUNT RAVEN is one of those rare few bands with absolutely nothing left to prove.
In their early beginnings, COUNT RAVEN released not one or two but three bonafide doom classics in as many years. Really, either of "Storm Warning" (1990), "Destructionof the Void" (1992) or "High on Infinity" (1993) is as fine an example as you can find of that crushing, Sabbathian traditional doom – which at the time was spearheaded by the Swedes, alongside the bands of the Maryland doom scene.

COUNT RAVEN also solidified their status with one of the most spectacular comeback albums in doom, 2009’s "Mammons War". With such a track record, it had better be worth it if the raven is to spread its wings and grace gray autumn skies again, right? Despite some personnel changes around guitarist/singer Dan Fondelius, the new full-length "The Sixth Storm" bears all the trademarks of a band that knows exactly what it is and where it comes from. Had COUNT RAVEN not been a band so typically not prone to cliches, "Well worth the wait" would have been an apt album title.
TRACKLIST

1. Blood Pope
2. The Curse
3. The Nephilims
4. Heaven's Door
5. The Ending
6. The Giver And The Taker
7. Baltic Storm
8. Oden
9. Goodbye

LINE-UP

Dan Fondelius - Guitars, Keyboards, Vocals
Samuel Cornelsen - Bass
Jens Bock - Drums

https://www.facebook.com/countravendoom

https://www.facebook.com/ihaterecords

http://www.ihate.se

Τα κοράκια επιστρέφουν με νέο άλμπουμ. Ανοίγουν τα φτερά τους πόστα στον traditional doom metal ήχο που τα ανέδειξε.

Ο δίσκος κυκλοφορεί 29 οκτωβρίου στην I Hate.

Έρχεται αναλυτικό review οπότε υπομονή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Epitaph »

Και μόνο οι τίτλοι με πωρώνουν!

Κλασσικός Fondelius. Για κάποιο λόγο περιμένω The Ending και το The Giver and the Taker να είναι πάνω από 10 λεπτά.
Ο μόνος περίεργος τίτλος (για Fondelius) για μένα είναι το πρότελευταίο κομμάτι ονόματι "Oden".
Oden είναι ένας χαρακτήρας στο One Piece που θυσιάστηκε για τον λαό του και επίσης σημαίνει «Στιφάδο» στα Γιαπωνέζικα (δεν κάνω πλάκα, αλλά δεν είναι και το «δικό μας» στιφάδο με το κουνέλι π.χ.). Δεν ξέρω με τι άλλο μπορεί να έχει να κάνει το κομμάτι αυτό. Πάντως συνταγή δεν θα ναι ΣΙΓΟΥΡΑ...

Θα μάθουμε όταν βγει! 6 βδομάδες και σήμερα...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Epitaph έγραψε: Τετ 15 Σεπ 2021, 08:13
Oden είναι ένας χαρακτήρας στο One Piece που θυσιάστηκε για τον λαό του και επίσης σημαίνει «Στιφάδο» στα Γιαπωνέζικα (δεν κάνω πλάκα, αλλά δεν είναι και το «δικό μας» στιφάδο με το κουνέλι π.χ.). Δεν ξέρω με τι άλλο μπορεί να έχει να κάνει το κομμάτι αυτό. Πάντως συνταγή δεν θα ναι ΣΙΓΟΥΡΑ...
Το πρωτο πραγμα που ερχεται στο μυαλο ειναι Woden/Odin και τα λοιπα μεταλ στερεοτυπα.

Εννοειται συνταγη για στιφαδο θα ηταν απειρως πιο γαματο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Epitaph »

Και μένα για μια στιγμή στον Odin πήγε το μυαλό μου, και δεν είναι και πρωτοφανές για τους Count Raven (βλ. Viking Sea) , αλλά δεν ξέρω... Πιστεύω αν κάνει την έκπληξη και μιλάει για Kozuki Oden θα ναι ότι πιο άκυρο (έξω απ τα νερά τους) έχει υπάρξει σε στίχο Count Raven.

Περιμένουμε και το πρώτο δείγμα να γουστάρουμε!
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Epitaph »

«Διέρρευσε» η διάρκεια των κομματιών για το νέο άλμπουμ. Αν σκεφτεί κανείς ότι πριν 1 εβδομάδα δεν υπήρχε καν ως αναφορά το νέο άλμπουμ στο encyclopaedia μάλλον πρέπει να ναι legit. O μεγαλύτερος σε διάρκεια δίσκος των Count Raven!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πρώτα ακούσματα, απότομη προσγείωση... Θα επανέλθω όταν το ακούσετε όλοι.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Δευ 27 Σεπ 2021, 12:46 Πρώτα ακούσματα, απότομη προσγείωση... Θα επανέλθω όταν το ακούσετε όλοι.
Και για μένα το ίδιο, το έχω στα χέρια μου εδώ και κάποιον καιρό και δεν με έχει πιάσει φουλ -αν και διατηρώ κάποιες ελπίδες ακόμα, γιατί βασικά το έχω ακούσει στο πόδι-, περισσότερα στην κριτική μου στον Εισβολέα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nα και το βίντεο για το κομμάτι "The Giver And The Taker".

Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νομίζω θα ήθελα να δώσουν ένα κλικ θαλπωρή παραπάνω. Για να δούμε κ το υπόλοιπο...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Epitaph »

Τέτοιο ξενέρωμα από αλλαγή ήχου/παραγωγής δεν έχω ξαναφάει...
Δεν το θελα μπουκωμένο εγώ. Θυμίζει όλες αυτές τις νέες παραγωγές Death Metal. Πέρα απ αυτό δεν έχω όρεξη να αναλύσω κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: COUNT RAVEN - The Sixth Storm (2021)

Δημοσίευση από Epitaph »



To 2o κομμάτι ήδη πολύ καλύτερο απ το πρώτο. Ο ήχος αρκετά μπουκωμένος. Τα ριφφς πολύ καλύτερα όμως απ το The Giver and the Taker
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”