Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Τι λέτε να θυμηθούμε κάποιες ατάκες που ακούσαμε ή διαβάσαμε από αγαπημένους καλλιτέχνες και μας έχουν μείνει! Εξάλλου πάντα το χιούμορ ήταν στενά συνδεδεμένο με το heavy metal.

Συνέντευξη Malmsteen στο Ελληνικό HM/MH:

Ερώτηση: Eίναι το heavy metal η κλασική μουσική του 20ου αιώνα;
Μalmsteen: Όχι, σε καμμιά περίπτωση. Δεν έχουν καμμία σχέση, η κλασική μουσική έχει πολύ περισσότερο βάθος...
Ερώτηση: Μα, δεν έχουν και τα δύο μια παρόμοια δραματικότητα και σοβαρότητα;;
Μalmsteen: Δε νομίζω οι Motorhead να μπορούν να χαρακτηριστούν σοβαρή μουσική (!!!!)

Θεός!

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από CountRaven »

Τέτοιες συνεντεύξεις θέλουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από theBox »

Σορρυ αλλα αυτη η μαλακια που τους ειχε κολλησει εκει μεσα στα 90ς επειδη ειχαν βγει theli, rhapsody, haggard, velvet darkness, pictures at an exhibition και δεν ξερω γω τι αλλο, έκανε ισως για πρωτη φορα τον Μαλμστην να απαντησει πιο σοβαρα/σωστα απο την ιδια την ερωτηση. Συνήθως γινεται το αντίθετο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 18:24 Σορρυ αλλα αυτη η μαλακια που τους ειχε κολλησει εκει μεσα στα 90ς επειδη ειχαν βγει theli, rhapsody, haggard, velvet darkness, pictures at an exhibition και δεν ξερω γω τι αλλο, έκανε ισως για πρωτη φορα τον Μαλμστην να απαντησει πιο σοβαρα/σωστα απο την ιδια την ερωτηση. Συνήθως γινεται το αντίθετο.
Το pictures δεν έγινε χιτάκι από τους Ελληνικές εισαγωγείς όμως.

ΕΤΣΙΑΠΛΑΤΟΑΝΑΦΕΡΩ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 18:35
theBox έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 18:24 Σορρυ αλλα αυτη η μαλακια που τους ειχε κολλησει εκει μεσα στα 90ς επειδη ειχαν βγει theli, rhapsody, haggard, velvet darkness, pictures at an exhibition και δεν ξερω γω τι αλλο, έκανε ισως για πρωτη φορα τον Μαλμστην να απαντησει πιο σοβαρα/σωστα απο την ιδια την ερωτηση. Συνήθως γινεται το αντίθετο.
Το pictures δεν έγινε χιτάκι από τους Ελληνικές εισαγωγείς όμως.

ΕΤΣΙΑΠΛΑΤΟΑΝΑΦΕΡΩ.
Το αναφέρω γιατι θυμαμαι πως ειχε πεσει η ιδια ερωτηση και στη συνεντευξη με αφορμη την κυκλοφορια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Συνέχεια στις ατάκες..

Συνέντευξη των glam/sleaze hard rockers Poison στο Αγγλικό Kerrang!

Eρώτηση: Σε ποιους απευθύνεται η μουσική σας;
Poison: Έχεις δει κάτι μεταλλάδες που χτυπιούνται στις συναυλίες, πίνουν μπύρες, μιλάνε όλη την ώρα για μουσική, ξέρουν απέξω στίχους και όλα τα ντέμο των συγκροτημάτων;;
Ερώτηση: Ναι...
Poison: E, εμείς απευθυνόμαστε στις κοπέλες τους.

!!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Zippo190 »

έχει κάποιος την κόντρα Quorthon - Cronos στο metal invader που είχε πει πρώτα ο Quorthon ότι οι Venom έκαναν μαλακίες για τα λεφτά και ο δεύτερος ότι το όνειρο του Quorthon είναι να βγάλει πουλί;

τέτοιες επικές συνεντεύξεις μας γαλούχησαν ...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Xα, χα, ναι είχαν μεγάλη κόντρα, και κάτι θυμάμαι από αυτό που έγραψες την εποχή εκείνη, αλλά δεν έχω το τεύχος. Τα invader που έχω είναι προς το κλείσιμο του περιοδικού, που είχαν βάλει στη δισκοκριτική το λεγόμενο soundcheck, μια σελίδα που όλοι οι συντάκτες έβαζαν βαθμούς σε καμμιά 50αριά δίσκους. Μου άρεσε αυτό, πολύ χορταστικό και περιεκτικό. Επίσης, τα νέα τα είχαν χωρίσει σε Eυρώπη-Αμερική -υπόλοιπος κόσμος.. Τι ωραία! Τους είχα στείλει και γράμμα να τα χωρίσουν και σε είδη! Power Metal, Progressive, Thrash! Πάνω που πήγαινε να γίνει κάτι καλό και διαφορετικό, το περιοδικό έκλεισε..
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Αλλά μιας και είπες Quorthon,ίσως μιλάμε για τις πιο χύμα και τρελές συνεντεύξεις με άπειρες ατάκες. Δε ξέρω αν η σημερινή εποχή σηκώνει τέτοιους τύπους, αλλά ας θυμηθούμε την ίσως πιο χαρακτηριστική συνέντευξη του Quorthon στο ελληνικό M.H. Ο συντάκτης έχει ήδη τρελαθεί αφού η συνέντευξη δε στρώνει με τίποτα και σε λίγο έρχονται τα χειρότερα:

Συντάκτης: Τι θυμάσαι από τις επισκέψεις σου στην Ελλάδα;
Quorthon: Τα φαγητά. Αν φας τηγανιτές πατάτες και μετά πιάσεις ούζο, τα χέρια σου μυρίζουν μου..λα. Χα χα! Α, και ξέρεις πως να κάνεις μια γυναίκα να ουρλιάξει δύο φορές;;
Συντάκτης: Όχι δε ξέρω, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μου πεις και θα μάθω. (Τα είχε πάρει ο καημένος!)
Quorthon: Όταν την πάρεις από κ@λο, και μετά όταν σκουπιστείς στις καινούργιες της κουρτίνες... Χα χα... (Γέλαγε μόνος του!)
Συντάκτης: Όλο για γυναίκες θα μιλάμε;
Quorthon: Μήπως θες να μιλήσουμε για άντρες; (κάτω από τα γέλια οι αναγνώστες!)
Συντάκτης: Όχι απλά σε βλέπω πολύ πωρωμένο, για να μην πω τίποτα άλλο. Να σου πω για τέλος μερικά συγκροτήματα να μου τα σχολιάσεις μονολεκτικά;
Quorthon: Ναι

Συντάκτης: Slayer
Quorthon: Παραδοσιακοί

Συντάκτης: Ιron Maiden
Quorthon: Bαρετοί

Συντάκτης: Celtic Frost
Quorthon: Σεβασμός

Συντάκτης: Judas Priest
Quorthon: Αδερφές (!!!)

Τα σχόλια δικά σας!!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 22:22 έχει κάποιος την κόντρα Quorthon - Cronos στο metal invader που είχε πει πρώτα ο Quorthon ότι οι Venom έκαναν μαλακίες για τα λεφτά και ο δεύτερος ότι το όνειρο του Quorthon είναι να βγάλει πουλί;

τέτοιες επικές συνεντεύξεις μας γαλούχησαν ...
συν ένα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από CountRaven »

Progress_Lost έγραψε: Τετ 29 Σεπ 2021, 18:10 Αλλά μιας και είπες Quorthon,ίσως μιλάμε για τις πιο χύμα και τρελές συνεντεύξεις με άπειρες ατάκες. Δε ξέρω αν η σημερινή εποχή σηκώνει τέτοιους τύπους, αλλά ας θυμηθούμε την ίσως πιο χαρακτηριστική συνέντευξη του Quorthon στο ελληνικό M.H. Ο συντάκτης έχει ήδη τρελαθεί αφού η συνέντευξη δε στρώνει με τίποτα και σε λίγο έρχονται τα χειρότερα:

Συντάκτης: Τι θυμάσαι από τις επισκέψεις σου στην Ελλάδα;
Quorthon: Τα φαγητά. Αν φας τηγανιτές πατάτες και μετά πιάσεις ούζο, τα χέρια σου μυρίζουν μου..λα. Χα χα! Α, και ξέρεις πως να κάνεις μια γυναίκα να ουρλιάξει δύο φορές;;
Συντάκτης: Όχι δε ξέρω, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μου πεις και θα μάθω. (Τα είχε πάρει ο καημένος!)
Quorthon: Όταν την πάρεις από κ@λο, και μετά όταν σκουπιστείς στις καινούργιες της κουρτίνες... Χα χα... (Γέλαγε μόνος του!)
Συντάκτης: Όλο για γυναίκες θα μιλάμε;
Quorthon: Μήπως θες να μιλήσουμε για άντρες; (κάτω από τα γέλια οι αναγνώστες!)
Συντάκτης: Όχι απλά σε βλέπω πολύ πωρωμένο, για να μην πω τίποτα άλλο. Να σου πω για τέλος μερικά συγκροτήματα να μου τα σχολιάσεις μονολεκτικά;
Quorthon: Ναι

Συντάκτης: Slayer
Quorthon: Παραδοσιακοί

Συντάκτης: Ιron Maiden
Quorthon: Bαρετοί

Συντάκτης: Celtic Frost
Quorthon: Σεβασμός

Συντάκτης: Judas Priest
Quorthon: Αδερφές (!!!)

Τα σχόλια δικά σας!!
Τι θυμάμαι αυτή την συνέντευξη. Με την φώτο με το καπελάκι και το μπουφάν!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

συν άπειρο Chris! Mπουφάν fly και δε συμμαζεύεται!
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Celephais »

theBox έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 18:24 Σορρυ αλλα αυτη η μαλακια που τους ειχε κολλησει εκει μεσα στα 90ς επειδη ειχαν βγει theli, rhapsody, haggard, velvet darkness, pictures at an exhibition και δεν ξερω γω τι αλλο, έκανε ισως για πρωτη φορα τον Μαλμστην να απαντησει πιο σοβαρα/σωστα απο την ιδια την ερωτηση. Συνήθως γινεται το αντίθετο.
Είχε γίνει πάρα πολύ της μόδας η ερώτηση αυτή την περίοδο '95-'98 από metal hammer μεριά. Όσο για το μαέστρο σχεδόν πάντα μαλακίες λέει, τον αγαπάμε όμως για τη μουσική του.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από theBox »

Celephais έγραψε: Παρ 01 Οκτ 2021, 21:05
theBox έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 18:24 Σορρυ αλλα αυτη η μαλακια που τους ειχε κολλησει εκει μεσα στα 90ς επειδη ειχαν βγει theli, rhapsody, haggard, velvet darkness, pictures at an exhibition και δεν ξερω γω τι αλλο, έκανε ισως για πρωτη φορα τον Μαλμστην να απαντησει πιο σοβαρα/σωστα απο την ιδια την ερωτηση. Συνήθως γινεται το αντίθετο.
Είχε γίνει πάρα πολύ της μόδας η ερώτηση αυτή την περίοδο '95-'98 από metal hammer μεριά. Όσο για το μαέστρο σχεδόν πάντα μαλακίες λέει, τον αγαπάμε όμως για τη μουσική του.
Εδω απαντησε σωστα!!! Συγχαρητηρια στους συντακτες!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: Heavy Metal Aτάκες που Έμειναν!

Δημοσίευση από Celephais »

Zippo190 έγραψε: Τρί 28 Σεπ 2021, 22:22 έχει κάποιος την κόντρα Quorthon - Cronos στο metal invader που είχε πει πρώτα ο Quorthon ότι οι Venom έκαναν μαλακίες για τα λεφτά και ο δεύτερος ότι το όνειρο του Quorthon είναι να βγάλει πουλί;

τέτοιες επικές συνεντεύξεις μας γαλούχησαν ...
Μιλάμε για πραγματικά μεγάλη μπάλα.....από τα σκοτεινά αρχεία μου...
Πάμε, Metal Invader τεύχος 1, 11/1996
Bathory.jpg
Bathory.jpg (235.81 KiB) Προβλήθηκε 2175 φορές
Και που να φανταζόταν ο Quorthon αυτό που θα ακολουθούσε στο Metal Invader τεύχος 3, 1/1997
Venom 1.jpg
Venom 1.jpg (210.09 KiB) Προβλήθηκε 2175 φορές
Venom 2.jpg
Venom 2.jpg (207.32 KiB) Προβλήθηκε 2175 φορές
Με πολύ αγάπη...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”