Tα παλιά δισκάδικα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Τι λέτε να θυμηθούμε πάλι λίγο τα παλιά, και να μιλήσουμε για τα παλιά αγαπημένα δισκάδικα που πια έχουν κλείσει. Ας αρχίσουμε από το Happening στη Xαριλάου Τρικούπη. Θρυλικό δισκάδικο (είχε φιλοξενήσει και τους Dickinson-Smith για ένα φεγγάρι τη δεκαετία του '80). Στις αρχές του '90 που εγώ το έμαθα είχε περιορίσει τα βινύλια και είχε στραφεί πιο πολύ στα CD.

Λίγο μετά τα μέσα του '90 έκλεισε. Θυμάμαι είχα πάει μια μέρα εκείνα τα χρόνια και είχε γίνει "Ρεζέρβα" - ένα μαγαζί με ευχετήριες κάρτες! Ανέβηκα και η νοσταλγία χτύπησε κόκκινο! Εκεί που ήταν τα CD ήταν αρκουδάκια! Πλέον έχει κλείσει και δεν λειτουργεί κανένα μαγαζί. Απο 'κει είχα αγοράσει το "And Justice...", το "Powerslave" και το "A Burnt Offering for the Bone Idol".

Αλλά αυτό που δε θα ξεχάσω από το Happening είναι τα σταντ δίπλα στην είσοδο με περιοδικά, Ελληνικά και ξένα. Άπειρα τεύχη αγόρασα από 'κει. Αλλά αξέχαστη θα μείνει η Εγκυκλοπαίδεια του Metal Hammer για τη δεκαετία που άλλαζε, που ήταν πολύ καλή για την εποχή. Δεν ήταν περιοδικό-ειδική έκδοση, αλλά χοντρό βιβλίο-εγκυκλοπαίδεια για τη δεκαετία του '80. Κάτι σαν το Metallum της εποχής. Eίχε και πολλά άγνωστα συγκρότηματα με μόνο demo, mini-LP, κτλ. A ρε Hammer...

Όμορφες εποχές. Θα ακολουθήσει βέβαια το Rock City σε όλα τα σημεία που είχε πάει στο κέντρο - κάποτε λειτουργούσαν 2 Rock City τις αθάνατες εποχές - ενώ στην τελευταία του θέση που είχε στην Ακαδημίας είναι πια δίπλα το Νο Remorse - πάντα εκεί κοντά ο Χρήστος! Και το πρώτο Νο Remorse στην στοά της Ακαδημίας στο παιχνιδάδικο αξίζει να αναφερθεί, μιας και ξαναέφερε στο κέντρο το βινύλιο - και ειδικά το πιο σπάνιο - που τα γειτονικά γνωστά δισκάδικα το είχαν ξεχάσει.

Όποιος θέλει ας γράψει και τις δικές του αναμνήσεις για όποιο δισκάδικο νομίζει - και εκτός Αθήνας αν θέλει!
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

No Remorse στη στοα, εγγυηση! Μεγαλο σχολειο!

Λιγο παραπανω στην Ακαδημιας, στον 1ο οροφο ποιο ηταν ρε παιδια, η eat metal?

Στην Θεμιστοκλεους ή στη Μπενακη στο υψος περιπου της πλατειας Εξαρχειων υπηρχε ενα δισκαδικο που ειχε κυριως black, dark ambient, ebm κτλ. Εκει ομως ειχα τσιμπησει 1ο και 2ο Solitude Aeturnus βινυλιο σε νορμαλ τιμη :metalhead:

Τελος -παλι δε θυμαμαι ονομα- στην αρχη της Ηφαιστου, μαλλον στη στοα του Ζαχαρια, υπηρχε ενα μικρο μαγαζακι με cd κυριως. Απο εκει ειχα παρει Biscaya και Concrete Killers, που μου τα ειχε προτεινει ο ιδιοκτητης. Δεν πρεπει να ειχε μεγαλη διαρκεια ζωης το μαγαζι, αλλα δεν ξερω σιγουρα, μιας και εφυγα απο Αθηνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TitusGroan την Σάβ 30 Οκτ 2021, 21:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

TitusGroan έγραψε: Σάβ 30 Οκτ 2021, 21:26 No Remorse στη στοα, εγγυηση! Μεγαλο σχολειο!

Λιγο παραπανω στην Ακαδημιας, στον 1ο οροφο ποιο ηταν ρε παιδια, η eat metal?

Στην Θεμιστοκλεους ή στη Μπενακη στο υψος περιπου της πλατειας Εξαρχειων υπηρχε ενα δισκαδικο που ειχε κυριως black, dark ambient, ebm κτλ. Εκει ομως ειχα τσιμπησει 1ο και 2ο Solitude Aeturnus βινυλιο σε νορμαλ τιμη :metalhead:
Mάλλον λες τη Unisound που μετά έγινε το παράρτημα του Steel Gallery στην Αθήνα. Δεν κράτησε πολύ το Aθηναϊκό Steel Gallery αλλά αξίζει ξεχωριστή αναφορά - το "έτρεχε" ο Γιώργος Θεοδωρέλος του Power Metal zine!
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Unisound ναι δικιο εχεις! Σαν steel gallery δεν το θυμαμαι καθολου. Το αρχικο καταστημα της eat metal που ηταν;
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

TitusGroan έγραψε: Σάβ 30 Οκτ 2021, 21:36 Unisound ναι δικιο εχεις! Σαν steel gallery δεν το θυμαμαι καθολου. Το αρχικο καταστημα της eat metal που ηταν;
Δεν το θυμάμαι... Κάπου Εξάρχεια νομίζω
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Στη θεσσαλονικη ειχα βρεθει τυχαια στο καταστημα του συγχωρεμενου του Σελαλμαζιδη, χωρις να τον ξερω. Κατω Τουμπα νομιζω. Μου ειχε κανει δωρο ενα CDr με demo, rehearsals και live των SARISSA...
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

SHIVA Records στην Ηφαιστου δεξια, σε αδιεξοδο στενακι, οχι στοα. Θυμαμαι καλα; Ηταν σιγουρα δυνατο δισκαδικο
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Ναι, βέβαια, καλό και σκοτεινό! Θυμάμαι κάποια απογεύματα είχε φώτα σαν τα κλαμπ που αναβόσβηναν στο ρυθμό της μουσικής! Είχα πάρει το Métamorphose των Sortilège από 'κει! Γενικά, λόγω απόστασης, δεν πήγαινα συχνά Μοναστηράκι αλλά κέντρο. Για αυτό οι περιγραφές μου θα εστιάσουν εκεί. Αλλά 7+7 και SHIVA είχα πάει..
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Priamos »

TitusGroan έγραψε: Σάβ 30 Οκτ 2021, 21:36 Unisound ναι δικιο εχεις! Σαν steel gallery δεν το θυμαμαι καθολου. Το αρχικο καταστημα της eat metal που ηταν;
Στο ίδιο σημείο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από theBox »

Πετυχα happening στις cd του μερες, πετυχα shiva, πετυχα unisound και steel gallery (πολυ καλα ενημερωμενο στις προγκ μεταλ obscurιλες), πετυχα την magic the gathering λεσχη του mutilator, αλλά η εικονα ενος καταμεστου ροκ σιτυ Παρασκευη βραδάκι και Σαββατο το πρωι ηταν το κατι άλλο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Aκριβώς έτσι.. Κάποια απογεύματα και κυρίως τα Σάββατα ήταν γεμάτο, τόσο το Rock City όσο και το Metropolis. Πάμε να θυμηθούμε το Rock City...

Όταν το Happening άρχισε να υπολειτουργεί (δεν έφερνε πολλά CD, δεν έβρισκες πολλές φορές αυτό που έψαχνες) πολλοί στράφηκαν στο Rock City. Προσωπικά πήγαινα ακόμα στο Happening αλλά για περιοδικά και μπλούζες (η ποιότητα στις metal μπλούζες σηκώνει πολλή κουβέντα. Τα μαγαζιά δεν είχαν συνήθως καλά πράγματα. Ακόμη θυμάμαι μια θρυλική μπλούζα Μetallica που τη φορούσε ο Newsted με τις 2 νεκροκεφαλές να ενώνονται και να διαλύονται! Έφαγα τον κόσμο να βρω κάτι τότε αλλά πήρα μια κάπως όμοια από το Happening.)

Tο Rock City λοιπόν άνοιξε αρχικά στη Σωκράτους που από τότε δεν είχε καλή φήμη σαν δρόμος. Το μαγαζί πήγαινε καλά και μετά άνοιξε και ένα δεύτερο σε ένα υπόγειο στην Ακαδημίας στο ύψος της Εκκλησίας-πλατείας. Φοβερές εποχές, πολύς κοσμός, ακόμα και καθημερινές. Άνοιξε και στον Πειραιά ένα τρίτο Rock City κάποια στιγμή αλλά δεν πήγα ποτέ. Προς το '94 έκλεισε το Rock City στη Σωκράτους και έμεινε το υπόγειο. Σε περίπου ένα χρόνο ή δύο μετακόμισε πιο κάτω προς πλατεία Κάνιγγος στην τελευταία του θέση (εκεί που και έκλεισε), δίπλα στο τωρινό No Remorse.

Ακόμα και σήμερα όταν περνάω από 'κει αποφεύγω να κοιτάξω. Το 50% των CD της δισκοθήκης είναι από 'κει και σχεδόν κάθε Σάββατο και μερικές καθημερινές για 7-8 χρόνια ήμουν εκεί. Είχα γνωρίσει τον Βαγγέλη Μπαλτά που είχε το μαγαζί (έγραφε στο Hammer σαν Lord, μετά σαν Ex-Lord, και μετά σαν Tάκης Γιαννόπουλος!) αλλά πιο πολύ μιλούσαμε με τον Άρη στο ταμείο. Είχα γνωρίσει και κάποιους πωλητές αλλά γενικά άλλαζαν συχνά.

Όπως είπε και ο φίλος theBox, κάποιες μέρες δεν μπορούσες από τον κόσμο να περάσεις να δεις τα CD, όλοι μιλούσαν για μουσική και δίσκους δημιουργώντας ένα πολύ ομαδικό και φιλικό κλίμα. Έβλεπες όλους αυτούς σαν φίλους που σας ενώνει κάτι! Πέρα από αγορές, δεν θα ξεχάσω:

1) Στο υπόγειο της Ακαδημίας, μια πανέμορφη ξανθιά κυριλέ κοπέλα με το άσπρο της φόρεμα (!) να μπαίνει στο κατάστημα (που γενικά δεν είχε κοπέλες) και να την κοιτούν όλοι οι μαυροφορεμένοι άγριοι μεταλλάδες! "Έχετε το Load των Μetallica;;" και σκάνε όλοι στα γέλια! "Λέω και 'γω..!" ακούγονταν από όλους στο μαγαζί!

2) Τα παιδιά έξω από το μαγαζί που περιμέναμε να πάρουμε πρώτοι το "X Factor" γιατί στους πρώτους θα έδιναν κάποια δώρα. Kαι γιατί αναρωτιόμασταν πως θα ήταν το νέο άλμπουμ χωρίς τον Dickinson!

3) Tα παιδιά που έρχονταν στο μαγαζί να γυρίσουν πίσω CD που δεν τους άρεσαν και βέβαια έπαιρναν τον ... ! Θυμάμαι κάποιον που είχε αγοράσει το Sad Wings of Destiny και να λέει "Λέτε ότι είναι το καλύτερο.. Μα είναι ροκ! Εγώ λατρεύω το Painkiller και αυτό είναι ροκ!" και να παρακαλά να πάρει κάτι άλλο!

Λίγο πριν κλείσει, το έβλεπα με ελάχιστο πια εμπόρευμα και σχεδόν πάντα άδειο, και το περίμενα ότι θα κλείσει - κάτι που έγινε πριν την κρίση του 2009-2010. Κρίμα.. Ό,τι έχεις γνωρίσει στην εφηβεία, το θαυμάζεις και το βλέπεις πολύ ψηλά. Μου φαίνεται αδιανόητο να πας σε δισκάδικο και να μη βλέπεις την πλήρη δισκογραφία τουλάχιστον των μεγάλων ονομάτων. Δε ξέρω αν έφταιγε το download ή το internet που λέγανε τότε σαν βασική δικαιολογία, αλλά κακά τα ψέμματα φταίει και η ποιότητα των κυκλοφοριών τότε που δεν οδηγούσε πολύ κόσμο να δώσει τα πολυπόθητα 15 ευρώ - τουλάχιστον από τις γνωστές μπάντες.

Μetal is our business and business is good!
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Celephais »

Καταρχήν ωραίο θέμα, τα περισσότερα νομίζω ειπώθηκαν. Ξεκίνησα το μέταλ το 1993, τα πρώτα χρόνια η πλειοψηφία των αγορών από Rock City Ακαδημίας και πάντα πέρασμα από Happening. Αν έμαθα και άκουσα κάπου νέα πράγματα ήταν στο πρώτο No Remorse όπου ο Χρήστος είχε όλη την καλή διάθεση να σου βάλει κάτι που θέλεις, αλλά και να προτείνει. Κάτι που δεν είδα να αναφέρεται νωρίτερα είναι το Metropolis, το οποίο από 1997 και τουλάχιστον για μια 5ετία είχε πολύ χαμηλές τιμές στο μέταλ CD. Εγώ και πολλοί άλλοι της γενιάς μου που αγοράζαμε CD, χτίσαμε δισκοθήκη με το Metropolis.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Celephais έγραψε: Τετ 10 Νοέμ 2021, 22:44 Καταρχήν ωραίο θέμα, τα περισσότερα νομίζω ειπώθηκαν. Ξεκίνησα το μέταλ το 1993, τα πρώτα χρόνια η πλειοψηφία των αγορών από Rock City Ακαδημίας και πάντα πέρασμα από Happening. Αν έμαθα και άκουσα κάπου νέα πράγματα ήταν στο πρώτο No Remorse όπου ο Χρήστος είχε όλη την καλή διάθεση να σου βάλει κάτι που θέλεις, αλλά και να προτείνει. Κάτι που δεν είδα να αναφέρεται νωρίτερα είναι το Metropolis, το οποίο από 1997 και τουλάχιστον για μια 5ετία είχε πολύ χαμηλές τιμές στο μέταλ CD. Εγώ και πολλοί άλλοι της γενιάς μου που αγοράζαμε CD, χτίσαμε δισκοθήκη με το Metropolis.
Aκριβώς έτσι.. Ο Χρήστος έβαζε να ακούσεις και δεν αγόραζες στα τυφλά όπως συνήθως γινόταν στα άλλα μαγαζιά. Για το Metropolis και τον θρυλικό 2ο όροφο θα γράψω απλά έπεσαν πολλά και άφησα λίγο πίσω το θέμα αυτό!
Άβαταρ μέλους
Panos
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2021, 19:56

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Panos »

Το πρώτο μου μπλουζάκι (Iron Maiden - Hallowed Be Thy Name) το πήρα από Happenning! Επίσης θυμάμαι το '98 να παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν τους έφεραν τα εισιτήρια για την συναυλία των Maiden στον Λυκαβηττό.
Στην τελευταία τοποθεσία του Rock City, ήταν κανείς όταν έφεραν Schaffer/Hansi για υπογραφές για Demons & Wizzards και κατέβηκε όλη η βιτρίνα;
Γενικότερα, δεν τρώγαμε στο σχολείο για να κρατήσουμε τα λεφτά και το Σάββατο να πάμε κέντρο, στα δισκάδικα.
Ευτυχώς πέρασα από τα περισσότερα, ακόμη κι από το Rock City του Πειραιά, με τον αείμνηστο Ευκαρπίδη (R.I.P.).
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δυστυχώς το Happening δεν το πρόλαβα παρά μόνο στα κλεισίματά του. Πέρα από τα «στανταράκια», στο κέντρο έπαιζαν κ μερικά ακόμα στα οποία έβρισκα στο ξεκάρφωτο κάποιο βυνίλιο από τα «δικά μας». Αυτό που μου έχει μείνει είναι το Master Records στην Μπενάκη, κοντά στο Στρέφη, καθώς από εκεί αποκτήθηκε το ντεμπούτο των APOCRYPHA με τίτλο "The Forgotten Scroll" 😬

Ακόμα ένα δισκάδικο, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει, ήταν ψηλά Ζωοδόχου Πηγής. Είχε κυρίως ψυχεδέλειες αλλά είχα βρει σε κάποια φάση τα «κλασσικά» SAINT VITUS κ μερικά ακόμα του «κλασσικού» ήχου. Επίσης ένα δισκάδικο το όνομα του οποίου πάλι μου διαφεύγει, βρίσκονταν στον πεζόδρομο που είναι παράλληλος της Ακαδημίας, στη διχάλα που οδηγεί το πεζοδρόμιο του Bits n Bytes (δίπλα στον Αμάραντο). Σήμερα νομίζω έχει ένα τυπογραφείο / καφέ εκεί. Τα συγκεκριμένα δεν τα επισκεπτόμουν συχνά, αλλά όταν περνούσα για βόλτα πάντα έβρισκα κάτι να τσιμπήσω 😊

Μετά από το Μοναστηράκι κ το κέντρο, υπήρχε κ η Κυψέλη με το Sonic Boom -το πρώτο μαγαζί- που είχε τα metal βυνίλια στο πατάρι, και ένα ακόμα υπόγειο δισκάδικο πάνω στην πλατεία. Το τελευταίο είχε τα πάντα όλα μέσα καθώς κ πάρα πολύ σκόνη χεχε. Το Sonic Boom μετά από λίγο καιρό μετακόμισε σε πιο μεγάλο χώρο κ κάποιος μου είπε οτι λίγο μετά έκλεισε, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι το μετονόμασαν σε Used Records (ή κάτι ΄τετοιο). Και τα δύο είχαν πικαπ ακροβολισμένα στον χώρο για να τσεκάρεις τι είναι το κάθε τι.

Για περιοχές Παγκάτι - Καισαριανή - Βύρωνα, υπήρχε το Salina's (CD / DVD / video club) το οποίο είχαν δύο αδέρφια που έφερναν κ διατηρούσαν ένα σεβαστό catalogue σε rock / prog / κλασσικό μέταλ για "mainstream" μαγαζί. Όταν άρχισαν να κάνουν phase out τα video club και μην μπορώντας να ανταγωνιστεί τις μεγάλες αλυσίδες του χώρου (πχ Video Blue) αλλά και την πειρατεία που μάστιζε τις λαϊκοπόπ κυκλοφορίες, δυστυχώς σταμάτησε να φέρνει νέο υλικό κ συντηρούνταν με πολύ mainstream pop / λαϊκες κυκλοφορίες. Εντέλει έκλεισε κ ο χώρος παρέμεινε σε αχρηστία για πολλά χρόνια. Για ένα φεγγάρι στο εμπορικό του Παγκρατίου, απέναντι από το Salina's, λειτουργούσε ένα Virgin που είχε ωραία box-ακια αν θυμάμαι καλά.

Και τέλος, η Παγκρατιώτικη short-lived version του Metal Era επί της Κόνωνος, δίπλα από το ΙΚΑ (πλέον ΕΟΠΠΥ). Δεν είχα αγοράσει ποτέ κάτι από εκεί και κάθε φορά που περνούσα αναρωτιόμουν γιατί αποφάσισαν να το ανοίξουν σε αυτό το σημείο.

υγ: αν θυμάται κανείς τα ονόματα από τα δισκάδικα που ανέφερα, ρίχτε μια φωνή :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”