Tα παλιά δισκάδικα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Μου ηρθε ενα Dark Side δισκαδικο στα εξαρχεια, απο κει επαιρνα κατι περιεργα hocico, arcana κτλ, αλλα και Solitude Aeturnus :metalhead: οπως ειπα πιο πανω. Ισως λες αυτο, αν και νομιζω ηταν στη Μπενακη
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από theBox »

@Scrollkeeper sonic boom ρε φιλε, τι μου θύμησες! Απο εκει ψωνιζα γκοθονταρκιλες συνήθως.

Το αλλο το υπογειο στην πλατεια κυψελης υπαρχει ακομα αλλά δεν θυμαμαι πως το λενε. Τελευταια φορα θυμαμαι ειχα κλεισει καποιο ραντεβου για να παω μιας κι ο τυπος δεν ειχε στανταρ ωραριο που το ανοιγε ή κατι τετοιο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από theBox »

TitusGroan έγραψε: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 19:11 Μου ηρθε ενα Dark Side δισκαδικο στα εξαρχεια, απο κει επαιρνα κατι περιεργα hocico, arcana κτλ, αλλα και Solitude Aeturnus :metalhead: οπως ειπα πιο πανω. Ισως λες αυτο, αν και νομιζω ηταν στη Μπενακη
καλα ναι, dark side "ναος" του γκοθικ. Μετα ανοιξε κι ενας αλλος "γκοθοπιστολερο" ενα μικροτερο στον πεζοδρομο λιγο πριν την Οστρια στην πλατεια εξαρχειων. Ψωνιζα συχνα κι απο εκει, αλλα νομιζω μονο γκοθ ροκ, δεν ειχε δλδ electro κι αλλα παρεμφερη σκοταδια. Δεν θυμαμαι καθολου πως το λεγανε ρε γμτ...ισως ο @white_knight να το θυμάται.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Α μπράβο, ναι! Έπρεπε να κανονίσεις μαζί του πριν πας κ συνήθως καθημερινές. Εμείς κανονίζαμε να πηγαίνουμε 3 - 4 μαζί για να μην κανονίζουμε 15 ραντεβού κάθε φορά 😛
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Αντε καποιος να ξεκινησει topic και για ραδιοφωνικες εκπομπες που μας γαλουχησαν!
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 18:55 Επίσης ένα δισκάδικο το όνομα του οποίου πάλι μου διαφεύγει, βρίσκονταν στον πεζόδρομο που είναι παράλληλος της Ακαδημίας, στη διχάλα που οδηγεί το πεζοδρόμιο του Bits n Bytes (δίπλα στον Αμάραντο).
Respect Scrollkeeper! Mάλλον λες το Play-back. Nαι καλό δισκάδικο!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Παίζει να ήταν κ αυτό γιατί θυμάμαι πως ήταν αρκετά κοινότυπο ;) Είχε μερικά καλαθάκια με φθηνά δισκάκια / προσφορές όπως έμπαινες κ είχα πάρει ωραία πράγματα κατά καιρούς ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Και ας πούμε και δυο λόγια για το Metropolis που ανέφερε και ο φίλος Celephais. (Μια μικρή παρένθεση για τα όσα ανέφεραν οι φίλοι παραπάνω. Όντως στα στενά των Εξαρχείων - και σε πολυκατοικίες μερικές φορές! - υπήρχαν μερικά underground δισκάδικα. Πιο πολύ στο γενικότερο rock ή black.)

Η αλήθεια είναι για όσους έζησαν την εφηβεία τους στα 90s, το Μetropolis (και τα Goodys!) ήταν σημεία αναφοράς της δεκαετίας. Το Metropolis στην Πανεπιστημίου ίσως να είναι ακόμη και σήμερα που δεν υπάρχει το πιο γνωστό δισκάδικο, αφού πολλοί ακόμη και σήμερα λένε "τα λέμε έξω από το Metropolis". Δίπλα σε στάσεις λεωφορείων και τρένου, όλοι μπορούσαν να πάνε σχετικά εύκολα, και για αυτό μάζευε κόσμο από όλη την Αθήνα.

Δεν ήταν δισκάδικο μόνο με metal, αλλά όλα τα ειδή, για αυτό έβλεπες πολύ διαφορετικές φάτσες! Το ισόγειο είχε τις νέες κυκλοφορίες συνήθως που πουλούσαν και πολύ, πιο πολύ pop, αν και με τον καιρό έβαζαν και από τα άλλα είδη. Στον πρώτο όροφο ήταν τα ελληνικά που είχαν κόσμο αλλά ποτέ δεν το είχα δει και "φίσκα", και στον δεύτερο εκεί που θέλαμε να πάμε εμείς. Ο 2ος είχε όλα τα ροκ είδη, και σε ένα μέρος (που το άλλαζαν κατά καιρούς) το τμήμα του heavy metal! Όλος ο όροφος να είναι άδειος και στο τμήμα με το heavy metal να μην πέφτει καρφίτσα! Εκεί κάπου αρχίσαμε όλοι να καταλαβαίνουμε ότι το heavy metal ήταν πολύ δυνατό στα μέσα του '90 και με ακόμα περισσότερες αυξητικές τάσεις.

Το Μetropolis το προτιμούσαν για αγορές όσοι έβρισκαν λίγο "απόμακρο" και φοβιστικό το κλίμα του Rock City, ειδικά όταν εκείνο ήταν στη Σωκράτους και στο υπόγειο της Ακαδημίας. Σίγουρα ήταν ένα κυριλέ δισκάδικο, είχε πολλά CD όπως και το Rock City, ίσως πιο πολύ στις γνωστές μπάντες της εποχής, ενώ είχε και καλές προσφορές κάποιες φορές. Στα αρνητικά, τα διακόσια σελοφάν και κολλητικές ταινίες και αντικλεπτικά που δεν έφευγαν με τίποτα και έμεναν για πάντα πάνω στις θήκες! Επίσης αρνητικό η όλη supermarket αισθητική που ακολούθησαν άλλα CD-αδικα αντιγράφοντας το Metropolis, με αποκορύφωμα τα Virgin στη Σταδίου. Το Metropolis δεν το είχε σε τόσο βαθμό αυτό, αλλά και πάλι δεν είχε το παρεΐστικο ύφος των καθαρά metal δισκάδικων, ή ότι πας να ανακαλύψεις κάτι σπάνιο και εντελώς δικό σου.

Το Μetropolis ήταν η αρχη συνηθως για κάποιον να αρχίσει να ψάχνεται με τα δισκάδικά και δίσκους (είχε μόνο CD βέβαια) αλλά πάντα όλοι πήγαιναν μια βόλτα από 'κει. Τα CD των Μaiden έφευγαν από 'κει με ρυθμό πολυβόλου! Δυστυχώς με την κρίση του 2009 έκλεισε και αυτό, κάνοντας πολλούς από μας που περάσαμε ατέλειωτες ώρες στα μαγαζιά αυτά, να χάσουμε ένα ακόμη κομμάτι της εφηβείας μας.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ποιο rock City ειχε ενα μικρο υπογειο με cd; Ακαδημιας εκει που ειναι τωρα το reload ή σε αλλη μερια; Μου ειναι λιγο θολες οι εικονες απο τα δυο σημεια που αλλαξε το μαγαζι στην Ακαδημιας. Στο τωρινο reload θυμαμαι μονο ισογειο. Υπογειο ισον Screaming for Vengeance και Hell awaits, απτα πρωτα σιντακια που αγορασα....μου εχει μεινει η εικονα.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Έχω καιρό να περάσω, αλλά το υπογειο ήταν εκεί που είναι τώρα ένα μαγαζί με κιθάρες ή ακριβώς δίπλα.. Συνηθως πια περνάω με αυτοκίνητο από 'κει και δε στοχεύω καλά! Νομίζω το reload που λες είναι στην τελευταία θέση που είχε το Rock City πριν κλείσει - δίπλα του είναι ακριβώς το No Remorse
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Το no remorse πηγε σε ενα δρομακι πιο πισω, πρωτη παραλληλος της Ακαδημιας νομιζω, προς Πανεπιστημιου. Τελοσπαντων, εγω ημουνα τοτε πιο τακτικος θαμωνας στον Χρηστο παρα οπουδηποτε αλλου!
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Έφυγε απο ' κει.. Θυμάσαι που δίπλα στο Rock City ήταν ένα telemarketing ή κάπως έτσι... εκεί έχει πάει..
Άβαταρ μέλους
Panos
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2021, 19:56

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Panos »

To Dark Side παιδιά είχε και αξιόλογη metal κατηγορία, τουλάχιστον black metal.
Όσο για Metropolis, ποιος δεν πέρασε από εκεί....Είχε αρκετό metal, με καλές τιμές (ως επί το πλείστον) και με αρκετές προσφορές, που έβρισκες και διαμαντάκια ανάμεσα τους. Πιστεύω κάποια περίοδο παίζει να ήταν πρώτο απ'όλα, σε κόσμο. Σίγουρα έπαιζε ρόλο πως είχε όλα τα είδη και όχι μόνο metal αλλά το μεταλλικό κοινό στήριζε αβέρτα. Και το Metropolis του Πειραιά, επίσης. Και όντως, οι τιμές του & τα αντικλεπτικά δεν ξεκολλούσαν ούτε με ανάσα δράκου!
Virgin παιδιά, εγώ τα θυμάμαι πολύ μούφα. Σπάνια έπαιρνα κάτι από εκεί γιατί ήταν αρκετά ακριβότερο από τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Silenius »

Progress_Lost έγραψε: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 22:18 Το Μetropolis ήταν η αρχη συνηθως για κάποιον να αρχίσει να ψάχνεται με τα δισκάδικά και δίσκους (είχε μόνο CD βέβαια) αλλά πάντα όλοι πήγαιναν μια βόλτα από 'κει. Τα CD των Μaiden έφευγαν από 'κει με ρυθμό πολυβόλου! Δυστυχώς με την κρίση του 2009 έκλεισε και αυτό, κάνοντας πολλούς από μας που περάσαμε ατέλειωτες ώρες στα μαγαζιά αυτά, να χάσουμε ένα ακόμη κομμάτι της εφηβείας μας.
Αφού αρχικά αναφέρω ότι το θέμα είναι τέλειο και πολύ όμορφες οι αναφορές, να πω και εγώ δύο πραγματάκια.
Αρχικά, το Metropolis δεν έκλεισε τότε, αλλά μεταφέρθηκε. Υπήρχε μάλιστα μέχρι πριν κάποια χρόνια στη Σταδίου και ήταν ο λόγος που ξανάρχισα κάπου το 2012 να αγοράζω βινύλια μετά την παύση περίπου 12 ετών. Αυτό συνέβη γιατί σκότωνε τα πάντα, πήγα και είδα όλα τα metal βινύλια 10€ και δεν άντεξα στον πειρασμό να καταθέσω δειλά δειλά ένα 100άρι στην αρχή και τελικά λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος από άλλους αγοραστές, έφτασα σε διάστημα κάποιων μηνών να έχω αγοράσει μόνος μου όλο το metal παράρτημα. Επίσης στους τελευταίους μήνες λειτουργίας του, κάπου το 2014 (ίσως) σκότωνε πλέον τα πάντα (μέχρι και box) με αποτέλεσμα να έχω αγοράσει ακόμα και αυτό 15€

https://www.discogs.com/release/2792867 ... tur-Rising

Επίσης στο θέμα Metropolis να πω πως από μένα τιμήθηκε ιδιαιτέρως και αυτό του Πειραιά με πολλές πολλές αγορές.

Τώρα, αξίζει να γίνει και μια αναφορά σίγουρα στη metal era εποχής mutilator, που μαζί με τη Unisound ήταν για πολλούς που γούσταραν τον ακραίο ήχο, ναός. Εγώ σαν 16χρονος τότε, όταν έμπαινα σε αυτά τα μαγαζιά ένιωθα ένα δέος, φαντάζομαι σαν ένας Χριστιανός να μπαίνει στα Ιεροσόλυμα φάση χαχα. Εννοείται ότι εκείνες τις εποχές με την μεταλοπαρέα αναζητούσαμε κάθε πιθανό ή απίθανο δισκάδικο. Περπατάγαμε με τις ώρες στο κέντρο, περνούσαμε από κάθε πιθανό ή απίθανο στενάκι, μήπως και ανακαλύψουμε κάπου ένα μαγαζί με μουσική που δεν είχε τύχει να ξανασυναντήσουμε. Δυστυχώς δεν έχω συγκρατήσει καθόλου ονόματα δισκοπωλείων αλλά σημεία όπως πχ κανά δύο που ήταν κοντά στην Πλατεία Βικτωρίας, που χωρίς να έχουν ενημερωμένο κατάλογο, μας είχαν οδηγήσει κανά δύο φορές σε αναπόφευκτες καταθέσεις.

Στην περιοχή μου, τον Κορυδαλλό είχαμε τρία δισκάδικα, εκ των οποίων τα δύο ήταν οι αρχικές μου πηγές αγορών. Το πρώτο (από το οποίο και αγόρασα τα πρώτα ever albums με δικά μου λεφτά) ήταν πάνω στην ταξιαρχών, απέναντι από το Intersport, ένα στενό από την πλατεία ελευθερίας. Πήρα το And Justice For All σε κασέτα και το A collection of great dance songs των Pink floyd σε cd. Το δισκάδικο αυτό όμως ήταν τσακωμένο με το metal και δεν το ξαναεπισκέφτηκα ποτέ. Το δεύτερο ήταν σε ένα από τα στενά που οδηγούν από την Αθηνάς στην Πλατεία Μέμου. Το ανακάλυψα τυχαία πηγαίνοντας στο μάθημα Γερμανικών. Είχε τρομερές τιμές στα βινύλια (το πολύ μέχρι 2000δρχ) και τιμές που δεν ακουμπούσες στα cd. Από εκεί λοιπόν αγόραζα μόνο δίσκους με τα Slave To The Grind (Skid Row), Script For A Jester's Tear (Marillion), Perpetual Defiance (Agony), World Chaos (Holy Moses), WASP - Still Not Black Enough να είναι κάποιες από αυτές που θυμάμαι πιο χαρακτηριστικά.

Το τελευταίο και καλύτερο ήταν χαμηλά στην Αθηνάς, προτελευταία γωνία στα αριστερά μας, κατεβαίνοντας προς περιβολάκι. Εκεί αντίθετα με τα περισσότερα της εποχής έβρισκα φθηνά cds. Σε αυτό οφείλω την πρώτη μου επαφή με Savatage (Dead Winter Dead και λίγες μέρες μετά Handful Of Rain), σε αυτό οφείλω τη λατρεία μου για τα δύο albums των Black Sabbath με Tony Martin (Headless Cross και Tyr), τα δύο δώρα πρωτοχρονιάς από την αγαπημένη μου Θεία που πήγε από μόνη της και μου πήρε βινύλια Scorpions - Face The Heat και Bon Jovi - Crossroad (με αποτέλεσμα να κοιμηθώ 6 το πρωί και 8 να σηκωθώ για να τα ακούσω) αλλά και διάφορες άλλες αγορές όπως Megadeth - Rust In Peace, Motorhead - Bomber, Dio - Strange Highways κτλ.

Μια αναφορά αξίζει και στο δισκάδικο που άνοιξε με το όνομα Paranoid στο ισόγειο του αντίστοιχου metal club στη Νίκαια, το οποίο όμως ούτε ανταγωνιστικές τιμές είχε, ούτε ιδιαίτερα ενδιαφέρον κατάλογο και έκλεισε μετά από βραχεία παρουσία.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Tα παλιά δισκάδικα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Eξαιρετική παράθεση. Ναι, έκλεισε το κατάστημα Μetropolis στην Παν/μιου και όχι η εταιρεία που έγινε όντως πιο μετά. Νομίζω πήγαν να το κάνουν τότε κάτι σαν Public όταν πήγε στη Σταδίου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”