VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Νέα από το συγκρότημα:

"A new album has been recorded...final work is nearing completion (artwork, mastering, etc.), and we are currently in discussions with the label regarding release".

Eν αναμονή λοιπόν, οπότε ας "ζεσταθούμε" με κάτι παλιό!

Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Zippo190 »

υπάρχει μια αχτίδα φωτός....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 24 Νοέμ 2021, 19:38 υπάρχει μια αχτίδα φωτός....
ΠΟΥ ρε ζιππο?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Celephais »

Ωχ Παναγία μου είναι δυνατό να ακούσουμε κάτι χειρότερο από το πρόσφατο πενταπλό τερατούργημα? Πόσο άσχημο να βλέπεις μία από τις αγαπημένες σου μπάντες να διασύρεται έτσι...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Celephais έγραψε: Τετ 24 Νοέμ 2021, 22:29 Ωχ Παναγία μου είναι δυνατό να ακούσουμε κάτι χειρότερο από το πρόσφατο πενταπλό τερατούργημα? Πόσο άσχημο να βλέπεις μία από τις αγαπημένες σου μπάντες να διασύρεται έτσι...
Η αλήθεια είναι ότι για τόσο μεγάλες αγάπες δε λες εύκολα άσχημα λόγια όσο και αν είναι αλήθεια και πάντα θα περιμένεις μια μεγάλη δισκάρα. Αξίζει στην ιστορία των VS ένας (τελευταίος;;) μεγάλος δίσκος.. Ο DeFeis φαίνεται καθαρά ότι δε θέλει να επαναληφθεί, αλλά η έμπνευση πια φαίνεται να μην μπορεί να επιστρέψει.. Τα φωνητικά του παραμένουν φοβερά, αλλά η μουσική από το Visions of Eden και μετά, για μένα φτάνει μερικές φορές στα όρια του απαράδεκτου για τέτοιο συγκρότημα.. Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία...

"Invoking the power, your blood is my wine..."
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Virgin Steel, μιλαμε για μπανταρα! Τελος.

Απο εκει και περα, φωνη Ντεφεις, τωρα πια ειναι καλη. Φοβερη και τρομερη ηταν πριν την καψει απο την αιωνια κα$λα του σκοτους.
Αλλα ακομα και με φωνη καημενη, ο Ντεφεις, κανει αλλους τραγουδιαρηδες να φαινονται σαν μωρακια που μπουσουλανε ακομα.

Αρα, μπορει να βγαλει δισκαρο!

θα συμφωνησω με @Celephais .
Τελευταιος "δισκος", απλα διασυρμος...
Αλλα ολοι δικαιουνται στραβοπατηματα, ειδικα αυτοι που εχουν βαδισει στα ψηλοτερα βουνα.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 25 Νοέμ 2021, 15:04 Αλλα ολοι δικαιουνται στραβοπατηματα, ειδικα αυτοι που εχουν βαδισει στα ψηλοτερα βουνα.
ψψψψψψψψψψψ
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Ok, το προηγουμενο τερατουργημα δεν λογιζεται ως κανονικη full-length δουλεια, ηταν ενα καταστροφικο πειραμα του defeis... Εγω εχω ελπιδες προσωπικα, αν και γνωριζω και αντιλαμβανομαι τις αδυναμιες και τις αλλοκοτες (κυριως σε φωνητικα πλαισια) κατευθυνσεις της τελευταιας δεκαετιας.

Θεωρω οτι το πρωτο πραγματικα αδυναμο στο συνολο του αλμπουμ ειναι το Nocturnes of Hellfire & Damnation. Το Black Light Bacchanalia με κορυφαιες συνθεσεις οπως By The Hammer Of Zeus (And The Wrecking Ball Of Thor), The Orpheus Taboo και Necropolis (He Answers Them With Death) δεν μπορει να χαρακτηριστει κακος δισκος σε καμια περιπτωση, ακομα και με τις αλλοκοτες φωνες του defais, την περιεργη ψηφιακουρα στην παραγωγη και τις ξεχυλωμενες διαρκειες. Υπαρχει πολυ συνθετικο ζουμι. Θελω να πω... τετοιες συνθεσεις τις κοιταζει με κυαλια ενα μεγαλο ποσοστο συγκροτηματων... Μεγαλες μελωδιες, επικοτητα, μεγαλοπρεπεια, ολα ειναι εκει.

Ακομη και στο Nocturnes of Hellfire & Damnation που συνολικα δεν, υπαρχει το Persephone, που οσο αιρετικο μπορει και να ακουστει, το θεωρω κορυφαια Virgin Steele συνθεση. Ναι, ακομη και με τα νιαουρισματα και το μπασο midi και την παραγωγη που δεν μπορει να αναδειξει επαρκως το μεγαλειο της συνθεσης. Κανεις δεν εχει την συνθετικη και μελωδικη αντιληψη που εχει ο defeis, καλως η κακως... Αν μπορει να δινει τετοια κομματια και στιγμες ακομα, εστω και μεσα σε ενα συνολο που δεν ειναι καλο, εγω προσωπικα ειμαι οκ.

(ναι, ειμαι φανμποης)
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Zippo190 »

Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι συνθετικά αλλά στην παραγωγή/ήχο που για κάποιο λόγο τον παίζει ο DeFeis.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Ελπιζω να ισχυει. Δυστυχως δεν μπορω να υπερασπιστω το Nocturnes of Hellfire & Damnation. Βγηκε 5 χρονια μετα το προηγουμενο, δεν ειναι πως δεν υπηρχε χρονος για καλογραμμενο δισκο. Το Persephone ειναι η μονη εξαιρεση για μενα. Η παραγωγη στο καινουργιο ειναι δυστυχως μαλλον δεδομενο πως δεν θα ειναι καλη, αλλα τουλαχιστον εχω καποιες ελπιδες για τις συνθεσεις. Θελω να ελπιζω πως δεν εχει στερεψει η εμπνευση του. Απλως εστιαζει σε λαθος επιλογες λογω της γνωστης ξεροκεφαλιας του.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Φρέσκο φρεσκο...

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: VIRGIN STEELE - To Νέο Αlbum Ηχογραφήθηκε!

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν μας ενδιαφέρει πως θα είναι ο δίσκος, αρκεί απλά να υπάρχει ο Defeis στη ζωή μας!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”