TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Melodic Heavy Metal, firmly guided by a Hard Rock groove.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Oι ΤΕΝ είχαν κάποτε την τιμητική τους και στην Ελλάδα.. Για να δούμε ποιοι θα συγκινηθούν από το νέο άλμπουμ "Here Be Monsters" του Gary Hughes και της παρέας του που θα κυκλοφορήσει στις 18 Φεβρουαρίου του 2022. Ορίστε και το πρώτο single "Fearless". (To συγκρότημα έχει έναν ακόμα δίσκο έτοιμο που θα κυκλοφορήσει αμέσως μετά το "Here Be Monsters".)



Τracks:
1. Fearless
2. Chapter And Psalm
3. Hurricane
4. Strangers On A Distant Shore
5. The Dream That Fell To Earth
6. The Miracle Of Life
7. Immaculate Friends
8. Anything You Want
9. Follow Me Into The Fire
10. The Longest Time

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ δηλώνω μεγάλος φαν πάντως. Ωραία αυτή η εποχή που αναφέρεις με έπη όπως "Fear The Force" να βρίσκονται στην πρώτη γραμμή και δισκάρα Spellbound να μην ξεκολλάει από το CD player. Τώρα μόνο παπαριές και γιδίλες -το γενικό μοτίβο, δεν πάει για τους TEN το σχόλιο-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Χα χα! Ήμουν σίγουρος πως εσύ θα απαντούσες πρώτος στην είδηση αυτή! Δεν είναι άσχημοι, αλλά και εγώ προτιμώ εκείνη την περίοδο τους.. την επική!
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

εγώ προτιμώ τα 4 πρώτα ..με έχασαν με την στροφή σε αυτη την στιχουργική επιλογή όπως Albion and Norwich (Χ ημίχρονο, 2 τελικό).... Πες μας after the love has gone και Loneliest Place in the world ρε Hughes και άσε τις Αλβιονες τα τέρατα και τους ξιφομάχους για άλλους.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Χα χα! Ήμουν σίγουρος πως εσύ θα απαντούσες πρώτος στην είδηση αυτή! Δεν είναι άσχημοι, αλλά και εγώ προτιμώ εκείνη την περίοδο τους.. την επική!
Δεν ξέρω ίσως το 98 υπήρχε κάπως καλύτερο γούστο στον μέσο ακροατή;

Γιατί το να παίζουν δυνατή μπάλα τέτοιες κυκλοφορίες κάτι μας δείχνει.

Δεν ξέρω μπορεί το promotion να λειτουργούσε τότε πιο αποδοτικά -με άλλα μέτρα και σταθμά φυσικά,-.

Εμένα με νοιάζει που ένα ποιοτικό άλμπουμ έπαιξε καλή μπάλα και ακούστηκε από σχετικά πολύ κόσμο -όπως και το επόμενο-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Έτσι.. The Name of the Rose και Spellbound από ' κει τους μάθαμε.. (ε, βοήθησε και ο Σειρηνάκης λίγο τότε!)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Δευ 06 Δεκ 2021, 21:30 εγώ προτιμώ τα 4 πρώτα ..με έχασαν με την στροφή σε αυτη την στιχουργική επιλογή όπως Albion and Norwich (Χ ημίχρονο, 2 τελικό).... Πες μας after the love has gone και Loneliest Place in the world ρε Hughes και άσε τις Αλβιονες τα τέρατα και τους ξιφομάχους για άλλους.
Καλά εννοείται ΚΑΙ 4 πρώτα -εγώ από το Spellbound τους έμαθα όμως-.

ΓΕΝΙΚΑ τους γουστάρω. Είχαν και μετά καλά άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Γενικά έχουν αρκετές καλές στιγμές και στους πρόσφατους δίσκους τους αλλά τα τέσσερα πρώτα άντε και λίγο το "Babylon" δεν τα βλέπουν ούτε με κιάλι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

κανείς δεν σχολιάζει το single το ίδιο, το οποίο ειναι στο ίδιο βαρετό μοτίβο των τελευταίων δεν ξέρω πόσων δίσκων; προφανώς βαρεθήκατε να το ακούσατε και δεν σας κατηγορώ
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Metal_Warrior έγραψε: Δευ 06 Δεκ 2021, 23:13 κανείς δεν σχολιάζει το single το ίδιο, το οποίο ειναι στο ίδιο βαρετό μοτίβο των τελευταίων δεν ξέρω πόσων δίσκων; προφανώς βαρεθήκατε να το ακούσατε και δεν σας κατηγορώ
Χα χα! Εγώ το είπα πιο κομψά... "Να δούμε ποιος θα συγκινηθεί..."! Διπλωμάτης!
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

Once And Future King 1 & 2 για εμένα, παρακαλώ. Δύο υπέροχοι δίσκοι και καλύτερα από οτιδήποτε έχει κάνει με τους TEN...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Pavlos έγραψε: Τρί 07 Δεκ 2021, 00:33 Once And Future King 1 & 2 για εμένα, παρακαλώ. Δύο υπέροχοι δίσκοι και καλύτερα από οτιδήποτε έχει κάνει με τους TEN...
ΝΑΙ - Αξεπέραστα και τα δύο και πολύ κοντά στο μοτίβο του Spellbound Είχα κάνει και μια φοβερή συνέντευξη τότε στο ραδιόφωνο με τον Gary όπου μου είχε κάνει φουλ ανάλυση ειδικά για αυτά τα άλμπουμ. Το ξαναγράφω: Φοβερή εποχή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Metal_Warrior έγραψε: Δευ 06 Δεκ 2021, 23:13 κανείς δεν σχολιάζει το single το ίδιο, το οποίο ειναι στο ίδιο βαρετό μοτίβο των τελευταίων δεν ξέρω πόσων δίσκων; προφανώς βαρεθήκατε να το ακούσατε και δεν σας κατηγορώ
Είναι σύνηθες φαινόμενο τώρα τελευταία τα singles να είναι τα πιο αδιάφορα κομμάτια του άλμπουμ. Χαχα.

Έχω κάποιες ελπίδες - Θα δούμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

Aυτη η μπάντα πράγματι εντυπωσίασε με το σερί των τεσσαρων πεντε πρώτων κυκλοφοριών της, όμως από την φυγή του κιθαρίστα V.Burns και έπειτα, η πορεία της διαγράφει φθίνουσα τροχιά δυστυχώς. Μακάρι να βγω ψεύτης, όμως φοβάμαι πως στο καινούριο άλμπουμ θα ακούσουμε "μια από τα ίδια" . .
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: TEN (UK) - Here Be Monsters (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

4 πρώτα ΤΕΝ θρησκεία. Κάτι γίνεται μέχρι Stormwarning και μετά το χάος. Έχω χάσει τη μπάλα και ότι έχω ακούσει μου φαίνεται ΓΤΠ.

Φυσικά, τα 2 Once and Future King που αναφέρθηκαν σκίζουν, αλλά ο Gary έχει και άλλες καλές στιγμές στη solo καριέρα του (λες και οι TEN πλέον είναι κάτι άλλο).

Χαρά στο κουράγιο του που συνεχίζει, ήρωες όσοι αγοράζουν τα τελευταία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hard Rock, Melodic Rock, AOR”