One Song To Rule Them All

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πίσω στα τελειώματα του Λυκείου ήμουν φανατικός του ραδιοφώνου. Δύο κανονικές μεταλλικές εκπομπές και άλλη μια στο περίπου μονοπωλούσαν το όποιο ενδιαφέρον των όποιων μεταλλάδων της πόλης.

Εκείνη τη χρονιά είχα πετύχει στο κρατικό πρόγραμμα τον γνωστό συλλέκτη και παραγωγό Γιάννη Πετρίδη σε μια επικών διαστάσεων σειρά εκπομπών που κάλυπτε όλο το φάσμα της σύγχρονης μουσικής και διαρκούσε έναν ολόκληρο μήνα. 4 εβδομάδες από 2 ώρες κάθε μέρα (Δευ-Παρ) και σε κάθε εβδομάδα κάλυπτε και από μια δεκαετία.

Όταν ήρθε η σειρά των 80'ς έπρεπε να κάνει και μια αναφορά στο heavy metal.
Το κομμάτι λοιπόν που επέλεξε για τα 80'ς ήταν.... το You got another thing coming των Judas Priest.

Μεγάλη έκπληξη για μένα, καθώς θεωρώ το Breaking the law τη σημαία των Priest, το trademark τους, στα μάτια του πολύ ευρύτερου μουσικού κοινού.

Αν λοιπόν ήμασταν εμείς στη θέση του Πετρίδη και έπρεπε να επιλέξουμε το 1 κομμάτι να εκπροσωπήσει ολόκληρο το heavy metal για τη δεκαετία του '80, ποιο θα ήταν αυτό?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από theBox »

Απο τα πασιγνωστα που θα επαιζε ο Πετριδης, Hallowed be thy Name. Καλοι οι sabbath, καλοι οι priest αλλά κακά τα ψέματα οι maiden πηγαν το μεχρι τοτε μεταλ σε άλλο επιπεδο. Και το συγκεκριμμένο κομμάτι αποτελεσε template.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Πολύ δύσκολο (ειδικά για όσους γράφουν σε αυτό το φόρουμ!) να επιλέξουν κάτι τέτοιο... Αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον.

Θα διάλεγα το "Fade to Black", ίσως γιατί έδωσε στις μπαλάντες την πιο μεταλλική τους διάσταση, με καταπληκτικούς στίχους που ήταν από τις πρώτες φορές που τους πρόσεχες σε μεταλ συγκρότημα τόσο πολύ όσο και τη μουσική. Επηρεασμένο από το "Children of the Damned" αλλά πολύ πιο πλούσιο και "βαρύ" σε όλα τα επιπέδα, ένωσε πολλά στοιχεία του μεταλ της τότε εποχής και έβαλε πολλούς πιτσιρικάδες στο μεταλ που έψαχναν "μια άλλου τύπου - όχι ροκ - μελωδία".
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από nicolasg »

Απίστευτα δυσκολο και προφανως δεν υπάρχει σωστή και λαθος απάντηση.
Τρομερή η δυναμη του ραδιοφώνου τότε και η αίσθηση που απεπνεε, και κορυφαια πηγη ενημέρωσης....
Πιο εντονα απο ολες τις στιγμες θυμαμαι οταν ειχα στηθει με αγωνια να ακούσω το πρωτο νεο κομματι priest με Ripper, το Cathedral spires.....
Εκπομπές του Στασινοπουλου αλλα και καθε μεταλλικη εκπομπή τοτε ηταν κατι σημαντικό.

Για κομμάτι, ας πούμε κατι από το απογειο των Maiden ,σε live εκδοση, που σηματοδοτει ολη τη δεκαετια και κανει τα 80s να φαντάζουν ακομα ανυπέρβλητα.

Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Εγώ θα επέλεγα ότι πιο τυπικό για το ιδίωμα. Τύπου Metal heart ή Holy Diver δηλαδή... Η επιλογή τότε του Πετρίδη τότε με έβαλε σε σκέψεις πως οι προφανείς Iron Maiden μπορεί και να μην ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της δεκαετίας για το ευρύ κοινό.

Αν ήταν Priest θα ήταν το Breaking the law. Αν ήταν Maiden θα ήταν το Number of the beast.
Manowar δε θα επέλεγα γιατί παρότι γνωστοί, τους έχω για πιο "μυημένο" κοινό.
Όμως και το Fade to black που προαναφέρθηκε και για τους ίδιους λόγους, θα ήταν σίγουρα στις αμεσότερες επιλογές μου.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από TitusGroan »

Μαλλον Die Young ή For Whom the Bell Tolls

Edit: Εκπομπες Στασινοπουλου, μεγαλη αγαπη
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το Breaking the Law έχει ριφφάκι κλεμμένο (ή επηρεασμένο) από Sabbathάρα, οπότε από Priest θα πήγαινα μάλλον με κάποιο Sentinel αν θέλω να ορίσω τον ήχο. Δεν βρίσκω πως το Hallowed By Thy Name έχει κάποιο τρομερά επιδραστικό template για το metal της δεκαετίας του, παρότι ύμνος φυσικά. Δε νομίζω πως η δομή του θα το έκανε "το απόλυτο κομμάτι των '80s".

Mάλλον θα πήγαινα και εγώ με κάτι τύπου Bark at the Moon, The Trooper ή κάτι τέτοιο τέλοςπάντων.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Παρ 04 Μαρ 2022, 09:34 Δεν βρίσκω πως το Hallowed By Thy Name έχει κάποιο τρομερά επιδραστικό template για το metal της δεκαετίας του, παρότι ύμνος φυσικά. Δε νομίζω πως η δομή του θα το έκανε "το απόλυτο κομμάτι των '80s".
Αυτα ειναι και λιγο στο "ματι του θεατη", εξαρταται δηλαδη και τι θελει να παρει ο καθε ακροατης απο το μέταλ του...

Το hallowed (ισως μαζι με το phantom, αλλά περισσοτερο το πρωτο) αποτελεσε, αν οχι σε δομη, τοτε σιγουρα σε υφολογια/ριφολογια/πατεντες (τιγκα μελωδια, ματζεστιλα, harmonized ριφφ-κλιμακες, αφηγηματικοτητα, πομπώδες feeling, τα ξερετε δεν χρειαζεται να τα περιγραψω) το template για τα "μεγαλα" κομματια του Harris. Αυτη η "grande" και καπως "nerdy" προσεγγιση πηρε το μεταλ απο τις πιο απλες συνθεσεις και την -ας το πουμε- street αισθητικη των early 80s και την πηγε ενα "καλλιτεχνικο" βημα παραπερα, για να την παρουν στην συνεχεια αφενος οι fates/ryche/glory στην αμερικη και οι helloween των keepers στην Ευρωπη και να την συνεχισουν σε ακομα πιο εξεζητημενα μουσικα μονοπατια. Ενδεικτικα αναφερω τις μπαντες αυτες.

Προφανως γενικευω/απλοποιω, δεν ηταν μονοι τους οι maiden σε αυτο, αλλά ηταν κατα τη γνωμη μου, οι κυριοι εκφραστες αυτης της τάσης και μαλιστα λογω δημοτικοτητας, ηταν μαλλον η μπαντα που περιμεναν οι πιτσιρικαδες μουσικοι στα 80ς περισσοτερο απο καθε άλλη, την επομενη κινηση της για να ακολουθήσουν κι αυτοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 04 Μαρ 2022, 12:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από CountRaven »

Warlord - Penny for a Poor Man.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 04 Μαρ 2022, 11:42 Warlord - Penny for a Poor Man.
Αααααααα παιζουμε και με "ομπσκιουρ-ίλες"?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Grin »

Το δικό μου trademark θα είναι πάντα το Gutter Ballet
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Zippo190 »

ένα και μοναδικό τραγούδι; Manowar - Gloves of Metal
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Pavlos »

Metallica -Master Of Puppets για μένα, παρακαλώ. Όλα όσα μου αρέσουν στο Heavy Metal είναι εδώ μέσα: σκληρότητα, μελωδίες, ποικιλία, συναισθήματα, έξυπνα κείμενα, απλά σε αγγίζει. Και όλα σε πολύ ψηλό επίπεδο. Και μόνο που σκέφτομαι το τραγούδι μου προκαλεί ανατριχίλα, ρε παιδιά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από theBox »

Pavlos έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 10:44 Metallica -Master Of Puppets για μένα, παρακαλώ. Όλα όσα μου αρέσουν στο Heavy Metal είναι εδώ μέσα: σκληρότητα, μελωδίες, ποικιλία, συναισθήματα, έξυπνα κείμενα, απλά σε αγγίζει. Και όλα σε πολύ ψηλό επίπεδο. Και μόνο που σκέφτομαι το τραγούδι μου προκαλεί ανατριχίλα, ρε παιδιά.
Ναι, ειναι η "λογικη συνεχεια" μετα απο καποια κορυφη των maiden. Μιλωντας παντα για τη "mainstream" μεταλ ιστορια κι οχι για τις πτυχες που συνηθως εξεταζουμε εδω μεσα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: One Song To Rule Them All

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Pavlos έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 10:44 Metallica -Master Of Puppets για μένα, παρακαλώ. Όλα όσα μου αρέσουν στο Heavy Metal είναι εδώ μέσα: σκληρότητα, μελωδίες, ποικιλία, συναισθήματα, έξυπνα κείμενα, απλά σε αγγίζει. Και όλα σε πολύ ψηλό επίπεδο. Και μόνο που σκέφτομαι το τραγούδι μου προκαλεί ανατριχίλα, ρε παιδιά.
Συμφωνώ σε όλα.
Ωστόσο από ευρύτερης μουσικής σκοπιάς μιλώντας, βάζοντας Metallica, βάζουμε Αμερική και βάζουμε σκληράδα και βάζουμε extreme. Και μην επιλέγοντας Αγγλία για το 1 κομμάτι ίσως δεν αποδίδουμε σωστό φόρο τιμής για το ιδίωμα (εννοώ σαν ιστορία βέβαια όχι ποιότητα) που αναγνωρίζει σαν heavy metal και τα πρώτα Def Leppard. Με αυτό υπόψη βέβαια περιοριζόμαστε σε Sabbath (Dio), Priest, Maiden. (πάντα αναφερόμαστε σε πλαίσια πολύ ευρύτερου μουσικού φάσματος)

Οπότε και η επιλογή ηπείρου μπαίνει στο παιχνίδι ουσιαστικά...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”