IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Hello everyone, Oskari of Iron Griffin here! I am happy to announce you that the new album "Storm of Magic" will be released next week, 4th of march. It is an independent release this time, digital and cassette
formats. Thank you for your support!
0027848686_25.jpg
0027848686_25.jpg (67.19 KiB) Προβλήθηκε 2329 φορές
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

Αγάπησα το συγκρότημα από την αρχή και μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι τους, αλλά τι συμβαίνει με τις "tape and download only" βλακείες; Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η τακτική....
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και εμένα μου άρεσαν και οι 2 προηγούμενοι δίσκοι και τους ξεχωρίζω από τη μάζα.

Αναρρωτιέμαι όμως για το τί ωθεί σύγχρονες μπάντες σε private κυκλοφορίες και διανομή. (γνήσια απορία, δεν το κατηγορω)
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

@theBox

Μήπως να γράψω κανένα ΛΟΤΤΟ;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

τα μανιταράκια στο εξώφυλλο, όλα τα λεφτά. Οι ευχούληδες που είναι;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δυστυχως μου φανηκε σαφως κατωτερο του προηγουμενου LP. Ο ηχος παραμενει σπηλαιωδης, δηλαδη γτπ, αλλα ειναι ενα κλικ πιο "φυσιολογικος". Αμα δεν εχεις συνθεσεις ομως....Θα του δωσω κι αλλη ευκαιρια αλλα το hook που ενιωσα με το Curse the Sky απ το πρωτο κιολας ακουσμα δεν υπαρχει εδω. Την κατασταση την ψιλοσωζει το ομωνυμο κομματι που ειναι πολυ αξιολογο
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από theBox »

TitusGroan έγραψε: Παρ 04 Μαρ 2022, 19:39 Δυστυχως μου φανηκε σαφως κατωτερο του προηγουμενου LP. Ο ηχος παραμενει σπηλαιωδης, δηλαδη γτπ, αλλα ειναι ενα κλικ πιο "φυσιολογικος". Αμα δεν εχεις συνθεσεις ομως....Θα του δωσω κι αλλη ευκαιρια αλλα το hook που ενιωσα με το Curse the Sky απ το πρωτο κιολας ακουσμα δεν υπαρχει εδω. Την κατασταση την ψιλοσωζει το ομωνυμο κομματι που ειναι πολυ αξιολογο
Συμφωνω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

Πολύ οπισθοδρομικό το sound, maybe too much, μα μου αρέσει!!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Starman »

Με αφορμή τη νέα κυκλοφορία των Iron Griffin θέλω να επισημάνω κάποια πράγματα. Καταρχήν να πω ότι τους τίμησα στα δύο προηγούμενα αγοράζοντας τις κυκλοφορίες αυτές. (Εδώ χρειάζεται αυτοκριτική για το που δίνω τα λεφτά μου). Τους έδωσα άλλη μία ευκαιρία σήμερα, αφού άκουσα ολόκληρο το καινούργιο προσεκτικά χωρίς skip απόλυτα προσηλωμένος στην ακρόαση. Τελειώνει η διαδικασία και συνειδητοποιώ ότι πραγματικά δεν μου έμεινε τίποτα, από κάτι που άκουσα λίγο πριν. Ούτε ένα σημείο που να πω «αυτό άξιζε».
Δεν μπορώ να φανταστώ τι έχει δει η Gates Of Hell από τέτοιες μπάντες και τι προσδοκίες έχει. Ένα obscure εξώφυλλο, ένα λογότυπο και φουλ 80’s δηθενιά, δεν σε κάνουν συγκρότημα που θα μνημονεύεται στο μέλλον. Δεν ξέρω πόσους πιτσιρικάδες θα κρατήσει ένα τέτοιο άκουσμα. Μετά αναρωτιόμαστε γιατί στις συναυλίες μας ο μέσος όρος ηλικίας είναι πολύ πάνω από τα σαράντα.
Έχει χαθεί η δύναμη και η ψυχή που πάντα χαρακτήριζε αυτή τη μουσική. Λες και πριν μπουν να ηχογραφήσουν έχουν πιει κοκτέιλ με xanax και lexotanil. Προσπαθώ να φανταστώ πόσες ώρες σπατάλησαν οι Iron Griffin για να συνθέσουν, να ηχογραφήσουν και εν τέλει να παρουσιάσουν αυτό το αποτέλεσμα. Δεν είμαι μουσικός, αλλά δεν φαίνεται να ζορίστηκαν και πολύ.
Μερικές φορές κατανοώ την ανάγκη του @Priamos να μετακινηθεί σε πιο ακραίες μουσικές φόρμες. ;)
Το έχω πει και στο παρελθόν. Το πνεύμα των 80s δεν γίνεται να αναπαραχθεί σήμερα από κανέναν, πολύ περισσότερο από ανθρώπους που δεν τα έζησαν ποτέ. Με τσιγγελωτά μουστάκια και σπάντεξ δεν γίνεται δουλειά. Πιστεύω ότι όλες αυτές οι νέες μπάντες πρέπει να κρατήσουν τις επιρροές που τους ενδιαφέρουν από τους τότε γίγαντες, αλλά να συνθέσουν και να ηχογραφήσουν στο σήμερα. Επιτηδευμένο ήχο από τη σπηλιά το θεωρώ άστοχο σήμερα.
Γενικά εδώ και χρόνια με έχει κουράσει αυτό το NWOTHM κίνημα καθώς λίγες από αυτές τις μπάντες αξίζουν πραγματικά. Περισσότερο ασχολούμαστε με το merch και τις κασέτες, παρά με τη μουσική. Πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν και για τα 70s. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Όσο εμείς οι ακροατές ασχολούμαστε με τέτοιες μπάντες, τόσο και οι εταιρίες θα τις υπογράφουν και θα μένουν στα αζήτητα συγκροτήματα που πραγματικά αξίζουν αλλά είναι εκτός «φάσης». Με τα χρόνια έχουμε ρίξει τα στάνταρ για το τι είναι καλό ή όχι, οπότε μοιραία πέφτει το επίπεδο.
Τη Σαββατιάτικη γκρίνια που με έπιασε, την έφαγαν στο κεφάλι οι Iron Griffin απλά γιατί έτυχε σε αυτούς. Σίγουρα κάποιοι διαφωνείτε για την ποιότητα των Φιλανδών, αλλά μια προσωπική άποψη κατέγραψα και τίποτα παραπάνω. Κανένας δεν θα αναθεωρήσει την γνώμη του από ένα ποστ. =]
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

hard to swallow pills από τον Starman
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Να σημειωθει εδω οτι ο δισκος ουδεμια σχεση με μεταλ εχει. Ειναι 70ς φολκ με στοιχεια rock/hard rock και (οπως και στην φολκ εκεινης της εποχης) υπαρχει μια all-around επικοτητα.

Τα πρωτα τεσσερα κομματια του δισκου ακουγονται ευχάριστα για οσο διαρκουν και σε ταξιδευουν σιγουρα στο μερος που υποσχονται. Μπορει να μην σου μενει κατι μετα αλλά οπως και σε πολλα απο αυτα τα 70ς, δεν ηταν αυτο το ζητουμενο, δεν ηταν γραμμενα με την εννοια του "χιτ", της "τραγουδαρας" κτλ, οσο ως ηχητικο χαλι για το ταξιδι.

Το προβλημα ωστόσο ερχεται στο απαισιο τελευταιο τρακ το οποιο ειναι και δεκαπεντε λεπτα τρομαρα του, και προσπαθει να ειναι λιγο ντουμ, λιγο επικ, λιγο σατανιαρικο και γενικα βαρυτερο απο τα προηγουμενα και αποτυγχανει οικτρα. Χαμενος χρονος πραγματικα, που επειδη ειναι και πολύς, ριχνει το επιπεδο του δισκου πολυ κατω.

Οι παρατηρησεις του @Starman ομως, ασχετως αν συζηταμε για IG ή για τον γενικοτερο συρφετο wannabe "ανεβαινω-τρενο" πιτσιρικάδων ειναι σωστες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Starman »

theBox έγραψε: Σάβ 05 Μαρ 2022, 19:06 Να σημειωθει εδω οτι ο δισκος ουδεμια σχεση με μεταλ εχει. Ειναι 70ς φολκ με στοιχεια rock/hard rock και (οπως και στην φολκ εκεινης της εποχης) υπαρχει μια all-around επικοτητα.
Αυτό ακριβώς.

Και εδώ ανοίγει ένα άλλο θέμα προς συζήτηση. Ο τρόπος που πλασάρουν οι εταιρίες τις μπάντες τους. Αυτά τα for fans of… που συνοδεύουν τις κυκλοφορίες τους κατά τις διαφημιστικές τους καμπάνιες με έχουν κάνει πολλές φορές να αμφιβάλλω για τη νοημοσύνη μου. Γίνονται παραλληλισμοί με συγκροτήματα που καμία ηχητική σχέση δεν υπάρχει. Ήθελα να δω την απήχηση των Iron Griffin αν το δίσκο τους δεν το κυκλοφορούσε μια αμιγώς μεταλλική εταιρία, αλλά μία άσχετη και αν για εξώφυλλο είχαν τίποτα λιβάδια.
Σωστά λοιπόν δεν είναι όλα μεταλ στον κόσμο μας, άσχετα αν πρέπει να γίνουν. :twisted: Το σταματάω εδώ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Για ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ δισκο μια ιδανικη εταιρια θα ηταν η Iταλικη Black Widow records.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”