IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μόνο Iron Griffin.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

εγώ δεν μπορώ να διαχειριστώ ότι έχει δύο σελίδες απαντήσεις το Iron Griffin και τρείς απαντήσεις το Forged in Black.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Διάβασα τις παρατηρήσεις του @Starman και γενικά συμφωνώ σε πολλά από τα points.

Παρόλα αυτά έχω να προσθέσω και εγώ μερικά δικά μου:

1. Δεν νομίζω ότι οι Griffin έχουν να κάνουν με την ευρύτερη κατάντια του NWOTHM τουλάχιστον μουσικά και υφολογικά.

2. Πραγματικά το άλμπουμ το ακούω ασταμάτητα και έχω συγκινηθεί και ευχαριστηθεί με την μουσική του. Έχει πολλά από τα στοιχεία που ψάχνω εγώ στις μουσικές που ακούω:

Έχει καλογραμμένα μουσικά θέματα. Έχει ατμόσφαιρα. Έχει εξαιρετικές φωνητικές μελωδίες και ερμηνεία. Έχει και αυτόν τον μινιμαλισμό που πάντα τον γουστάρω εγώ στις επικές κυκλοφορίες.

Ο @theBox έχει δίκιο σε σχέση με τον χαρακτηρισμό 70ς φολκ, δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω έτσι όλο το άλμπουμ μιας και έχει και αρκετά 70ς, rock, hard rock, proto - metal στοιχεία, παρόλα αυτά έχει και έντονο το επικό Metal στοιχείο το οποίο βγάζει μπροστά σε ένα μεγάλο βαθμό με την obscurίλα στην παραγωγή που έχουν αρκετά από τα αγαπημένα μας του είδους -τα λεγόμενα μυστικιστικά / αιρετικά- αλλά η συνταγή έχει και αρκετό Doom μέσα.

Από εμένα είναι ΝΑΙ και εφόσον περνάω ευχάριστα και γουστάρω φουλ με το δίσκο γιατί να ψάξω παραπάνω για το αν και πόσο Metal είναι;

Από εκεί και πέρα το εκάστοτε feedback έχει να κάνει και με το τι ψάχνει ο καθένας.

Προφανώς ο @Starman δεν βρήκε κάλυψη στα δικά του ζητούμενα με τον δίσκο. Για αυτό και η γκρίνια η οποία όμως έφερε στην επιφάνεια μερικά σωστά points τα οποία τα έχουμε κουβεντιάσει και θα τα κουβεντιάσουμε και πάλι ξανά και ξανά. Για αυτό είμαστε εδώ.

Το σίγουρο είναι πως όλοι ψάχνουμε μετά μανίας να ακούσουμε πράγματα. Και όπως ο @Starman ή ο @Zippo190 ψάχνουν κιθάρες που πετσοκόβουν και ανόθευτο ατσάλι εγώ μπορεί να ψάχνω λυρισμό, καλό songwriting, ερμηνείες και κομμάτια που θα με συγκινήσουν.

Αν ένα κομμάτι μου δώσει πράγματα στα παλιά μου τα παπούτσια αν η εκάστοτε μπάντα θα βγει με 100 κιλά καρφιά και με ένα βουνό από μάρσαλ στην σκηνή να τα σπάσει. Αυτό όμως έχει να κάνει μόνο με εμένα. Που βασικά έχω την μουσική σαν κάτι πιο προσωπικό και με τις συναυλίες τα τελευταία χρόνια έχω σχέση αποχής. Οι δικές μου συνθήκες διαμορφώνουν και τη γνώμη μου η οποία μπορεί να μην είναι η σωστή ΝΤΕ και καλά αλλά είναι υπαρκτή.

Προσωπικό είναι και το ζήτημα στα μουσικά ζητούμενα και κριτήρια του καθένα μάλιστα και λόγω ηλικίας αλλά και λόγω διαθέσιμου υλικού ο καθένας από εμάς έχει εξειδικεύσει φουλ τι θέλει και τι ψάχνει και πολύ καλά κάνει.

Πάντως ναι όλη αυτή τη φάση με το merch ψάρεμα και όλη η λαίλαπα του NWOTHM πρέπει να σταματήσουν χτες. Κανείς δεν γουστάρει να βλέπει αρπαχτές και κακογουστιά 2 μέτρα μπροστά στα μάτια του και μάλιστα στον αγαπημένο του χώρο: Αυτόν της μουσικής.

υγ. Την ικανοποίηση που πήρα από το Griffin δεν την έχω πάρει εδώ και καιρό με πολλά από τα ΜΕΤΣΟΥΛ άλμπουμ που βγαίνουν μπροστά κάθε μέρα. Και όπως είπα και σε άλλο νήμα, ακούω το μεγαλύτερο μέρος του υλικού -κυρίως της ευρύτερης FS φάσης- που παίζει εκεί έξω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Την 1η φορά το κοψα στο λεπτο λογω του απαραδεκτου ηχου...του ξαναδωσα ευκαιρία μας και το νημα ειναι καθημερινά στο προσκήνιο, αλλα δεν αλλαξε κατι ...το μονο που μου αρεσε ηταν το εξώφυλλο 🙂
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Starman »

Αρχηγέ κατασταλάξαμε. Έχουμε παντελώς διαφορετική γνώμη για το δισκάκι και πάμε παρακάτω. Αλίμονο αν είχαμε όλοι τις ίδιες ακριβώς απόψεις και γούστα.
Το μυστικό πάντως βρίσκεται στην περιγραφή του @theBox ως προς το είδος που υπηρετούν και ο τρόπος που οι γνωστοί δίαυλοι επικοινωνίας το προωθούν ως heavy metal, δημιουργώντας προσδοκίες για κάτι διαφορετικό. Αν το ανεβάσει ο Anderson στο κανάλι αμέσως παίρνει την απαραίτητη πιστοποίηση για ευρεία αποδοχή από την κοινότητα, άσχετα αν το 90% των μελών του δεν νοιώθει πραγματικά με τέτοια ακούσματα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Starman έγραψε: Δευ 07 Μαρ 2022, 09:57 Αρχηγέ κατασταλάξαμε. Έχουμε παντελώς διαφορετική γνώμη για το δισκάκι και πάμε παρακάτω. Αλίμονο αν είχαμε όλοι τις ίδιες ακριβώς απόψεις και γούστα.
Το μυστικό πάντως βρίσκεται στην περιγραφή του @theBox ως προς το είδος που υπηρετούν και ο τρόπος που οι γνωστοί δίαυλοι επικοινωνίας το προωθούν ως heavy metal, δημιουργώντας προσδοκίες για κάτι διαφορετικό. Αν το ανεβάσει ο Anderson στο κανάλι αμέσως παίρνει την απαραίτητη πιστοποίηση για ευρεία αποδοχή από την κοινότητα, άσχετα αν το 90% των μελών του δεν νοιώθει πραγματικά με τέτοια ακούσματα.
ποιος είναι ο Anderson και δίνει πιστοποιητικά ISO σε κυκλοφορίες;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Δευ 07 Μαρ 2022, 09:57 Αρχηγέ κατασταλάξαμε. Έχουμε παντελώς διαφορετική γνώμη για το δισκάκι και πάμε παρακάτω. Αλίμονο αν είχαμε όλοι τις ίδιες ακριβώς απόψεις και γούστα.
Το μυστικό πάντως βρίσκεται στην περιγραφή του @theBox ως προς το είδος που υπηρετούν και ο τρόπος που οι γνωστοί δίαυλοι επικοινωνίας το προωθούν ως heavy metal, δημιουργώντας προσδοκίες για κάτι διαφορετικό. Αν το ανεβάσει ο Anderson στο κανάλι αμέσως παίρνει την απαραίτητη πιστοποίηση για ευρεία αποδοχή από την κοινότητα, άσχετα αν το 90% των μελών του δεν νοιώθει πραγματικά με τέτοια ακούσματα.
Ειλικρινά δεν ξέρω με τι νιώθουν τα μέλη της μπάντας. Η περιγραφή του κουτιού για μένα φωτογραφίζει ένα κομμάτι του puzzle, νομίζω ότι ανέλυσα και τι άλλα στοιχεία ακούω στο υλικό. Και με δεδομένο ότι εμένα μου άρεσαν πάντα οι δίσκοι με θαμπές, minimal παραγωγές, και prog / folk αναφορές αλλά και mystic ατμόσφαιρες -από επικά μέχρι NWOBHM κτλ κτλ- μπορώ άνετα να κατατάξω το δισκάκι στο ευρύτερο αυτό σύμπαν. Και αδυνατώ να το δω ως μια καρικατούρα που απλά βαφτίστηκε Metal για να πάρει μια θέση σε ένα Χ κοινό. Δεν ξέρω αν το τελευταίο αποτελεί αυτοσκοπό της όποιας εταιρίας πάντως από τη μπάντα ακούω σαφή καλλιτεχνική άποψη.

Θα το βάλω δίπλα σε αγαπημένα έπη όπως τα 2 πρώτα -και το Mark of the Beast- από Manilla, το Hyskos, το Angel of Mercy, το The Mezmerist, μαζί με Pagan Altar, με Dawnwatcher, με Black Sword Thunder Attack και Lordian Guard, με Hyskos, με Chevalier, με με...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Μια μικρη διευκρινηση...δεν ειπα οτι ειναι ΜΟΝΟ 70ς φολκ. Ειπα ειναι 70ς φολκ ΜΕ 70ς rock/hard-rock.

ΜΕΤΑΛ (ή καλυτερα proto-metal/doom) άκουσα κυριως στο τελευταιο κομματι. Το οποιο επισης αρχιζω να συμπαθω παρα την αρχικη κρυάδα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Δευ 07 Μαρ 2022, 14:18 Μια μικρη διευκρινηση...δεν ειπα οτι ειναι ΜΟΝΟ 70ς φολκ. Ειπα ειναι 70ς φολκ ΜΕ 70ς rock/hard-rock.

ΜΕΤΑΛ (ή καλυτερα proto-metal/doom) άκουσα κυριως στο τελευταιο κομματι. Το οποιο επισης αρχιζω να συμπαθω παρα την αρχικη κρυάδα.
Εντάξει όταν ακούμε τις κιθάρες σε όλα τα παραπάνω που ανέφερα, οι οποίες -στο μεγαλύτερο μέρος τους- ηχούν σαν μουλωχτές κλανιές -και γουστάρουμε για αυτό-, τα λέμε Metal. Τώρα για το μικρούλι Griffin τον χρησιμοποιούμε τον όρο με φειδώ. Εγώ την κατάταξή μου την έκανα και είμαι μια χαρά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από crimsonglory »

Οπως πάντα, διαβάζω και καταλαβαίνω τα points όλων στο νήμα και συμφωνώ μέσες-άκρες με όλους, καθώς είναι ξεκάθαρο ότι τα μέλη εδώ ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάνε. Οι δικές μου δύο δεκάρες στο θέμα είναι, ότι για μένα το άλμπουμ είναι οκ. Ούτε με ενόχλησε αυτό που άκουγα, ούτε και με έβαλε στην πρίζα να το βρω να το πάρω. Από την άλλη όμως, δεν ξέρω αν φταίω εγώ και απλά μου φαίνεται, αλλά είμαι σίγουρος ότι, και να μην το γνώριζα, ακούγοντας το θα σκεφτόμουνα ''μπράβο παιδιά και ξέρετε εσείς, κασετούλα μόνο το FULL LENGTH σας''. Κάπου ήμαρτον δηλαδή..
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Λοιπόν μίλησα με την μπάντα και πληροφορήθηκα ότι θα υπάρξει έκδυση σε CD και LP.

Γενικά μιλήσαμε πολύ με τον Oskari και ανάμεσα στα άλλα μου είπε και αυτό -σκασμένος από χαρά όταν του είπα πόσο progressive folk μου ακούγεται το υλικό-.
in my music, i am just trying to be as honest as possible. I am so glad you like it. I am a great fan of prog/folk/psychedelia, and i will continue my studies with them combined with epic metal. Thats the kind of music i think the world needs, thats what i am aiming to do.
Οπότε μάλλον δικαιώνομαι σε αυτό που είπα πως από πλευράς δημιουργού δεν μου βρωμάει hype και επιτήδευση, απλά έτσι γουστάρει να παίζει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από crimsonglory »

Από τη μια είναι πολύ ευχάριστο που δείχνει να κάνει αυτό που του αρέσει. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι αναιρεί κάτι από αυτά που γράψαμε στο νήμα το τι είπε. Δηλαδή νομίζω ότι δεν έχει υπάρξει μπάντα ποτέ και πουθενά που σε κάποια κουβέντα να είπαν ''Εμείς φασαίοι είμαστε κι όπου φυσάει ο άνεμος. Αυτά που παίζουμε δεν μας πολυλένε και κάτι''. Είναι λίγο σαν την φάση με τον όχλο. Αν υποθέσουμε ότι είναι κάτι υπαρκτό, πάλι δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να δηλώνει ''εγώ είμαι κλασσική περίπτωση όχλου, δεν έχω κάποια γνωμή πραγματικά, απλά ακολουθώ τις εκάστοτε επιταγές.''
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 23:21 έντονο το επικό Metal στοιχείο το οποίο βγάζει μπροστά σε ένα μεγάλο βαθμό με την obscurίλα στην παραγωγή που έχουν αρκετά από τα αγαπημένα μας του είδους -τα λεγόμενα μυστικιστικά / αιρετικά- αλλά η συνταγή έχει και αρκετό Doom μέσα.
αυτό!

Iron Griffin, φασαίοι ή μη, ότι έχουν κυκλοφορήσει είναι βουτηγμένο στην obscurίλα, τους ακολουθώ από το 1ο ep και εννοείται γουστάρω!

Επίσης έχουν το κρίμα τους που είναι Φινλανδοί. Αν ζούσανε στο παραδιπλανό τετράγωνο των Cirith Ungol θα τους δόξαζαν όλοι!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

crimsonglory έγραψε: Τρί 08 Μαρ 2022, 00:03 Από τη μια είναι πολύ ευχάριστο που δείχνει να κάνει αυτό που του αρέσει. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι αναιρεί κάτι από αυτά που γράψαμε στο νήμα το τι είπε. Δηλαδή νομίζω ότι δεν έχει υπάρξει μπάντα ποτέ και πουθενά που σε κάποια κουβέντα να είπαν ''Εμείς φασαίοι είμαστε κι όπου φυσάει ο άνεμος. Αυτά που παίζουμε δεν μας πολυλένε και κάτι''. Είναι λίγο σαν την φάση με τον όχλο. Αν υποθέσουμε ότι είναι κάτι υπαρκτό, πάλι δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να δηλώνει ''εγώ είμαι κλασσική περίπτωση όχλου, δεν έχω κάποια γνωμή πραγματικά, απλά ακολουθώ τις εκάστοτε επιταγές.''
Περισσότερο το μετέφερα για να τους διαχωρίσω με μεγαλύτερη ασφάλεια από την γενική ααφορά στο NWOTHM που δεν έγινε κατ' ανάγκη για αυτούς το καταλαβαίνω αλλά με αφορμή αυτούς.

Επίσης το ανέφερα γιατί μπορεί από αυτά που λέμε και σε κάποιους να έχει δοθεί η εντύπωση ότι "έλα μωρέ φοριούνται λίγο αυτά τα obscure σε 5-10-20-100 άτομα και αυτοί πάνε να αρπάξουν κανένα κομμάτι".

Σίγουρα από μόνη της η δήλωση δεν αποδεικνύει κάτι και η τοποθέτηση της εδώ έχει να κάνει και με το γεγονός ότι αυτοί που είναι πεισμένοι για τις αγνές προθέσεις της μπάντας ετσι και αλλιώς, να νιώσουν λίγο παραπάνω.

Εγώ έφαγα κανένα δίωρο εχτές με τον Oskari και καταλήξαμε να του στέλνω Αμερικάνικα obscure 70s Prog / Folk και εκείνος να μου στέλνει Ολλανδικά και Φιλανδικά οπότε σε ένα τέτοιο κλίμα -που το μεταφέρω- και στα μάτια τα δικά μου, τα παραπάνω λόγια έχουν λίγο περισσότερη βαρύτητα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλώ @Keraunogidos να τοποθετηθεί για το έπος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”