GHOST (SWE) - Impera (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Xstroyer έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 12:48 βαθιά επηρεασμένοι από Ozzάκλα. Πονάς Κουτί;
Ευτυχως τα γραφουν αλλοι και εγω μπορω να καθομαι ακινητος πισω απο το πληκτρολογιο και να το παιζω Ελβετια...
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Δεν είναι κακό αλλά σε καμία περίπτωση η μπαντα δε δικαιολογεί το hype της γενικά.

Το Spillways διασκευή είναι; Μου φαίνεται σαν να το Εχουνε παίξει καμιά 30ριά μπάντες πριν.

Οι Wych Hazel τους πατάνε κάτω!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν το καταλαβαίνω αυτό το hype που αναφέρεις. Hype έχουν άλλες μπάντες, οι Ghost έχουν ξεφύγει από αυτό το πράγμα, από το πρώτο τους album. Τώρα μιλάμε για μια μεγάλη μπάντα, με ότι σημαίνει αυτό. Μιλάμε για ένα σχήμα εκατομμυρίων πλέον, οπότε το hype δεν υπάρχει, αλλά ένα brand και μια βιομηχανία. Και όχι άδικα, γιατί το έχτισαν από τη πρώτη μέρα. Όταν π.χ. οι Wytch Hazel έβγαιναν να παίξουν live χωρίς ένα μέλος επειδή δεν πρόλαβε τη πτήση του και έχει ο θεός, οι Ghost τα είχαν όλα τέλεια οργανωμένα για οποιαδήποτε κίνηση, πριν καν γίνουν μπάντα αρένας. Για τώρα, δεν το συζητάμε καν.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Οκ ναι, δεκτά όλα!

Αλλά όσο αφορά τι λέει η μουσική τους σε εμένα, δεν είναι κακοί, αλλά δεν είναι «μεγάλη μπαντα».
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Μεγάλη μπάντα είναι αυτή που γράφει μεγάλη μουσική. Όχι αυτή που τα έχει όλα οργανωμένα. Οι Ghost ΔΕΝ γραφουν μεγάλη μουσική.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Οι ghost μεγαλη μπαντα... ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το καταλαβαίνω πως η όλη φάση με τους Ghost εκδηλώνεται μεταξύ σοβαρού και αστείου, αλλά πραγματικά αν σοβαρά θεωρήσουμε τους Ghost μεγάλη μπάντα, για τους Hallas πρέπει να στηθούν αγάλματα έξω από τον ΟΗΕ και να ιδρυθεί εκκλησία και επίσημη θρησκεία στο όνομά τους.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 19:04 Το καταλαβαίνω πως η όλη φάση με τους Ghost εκδηλώνεται μεταξύ σοβαρού και αστείου, αλλά πραγματικά αν σοβαρά θεωρήσουμε τους Ghost μεγάλη μπάντα, για τους Hallas πρέπει να στηθούν αγάλματα έξω από τον ΟΗΕ και να ιδρυθεί εκκλησία και επίσημη θρησκεία στο όνομά τους.
Θα σου απαντησω οπως απαντησα στον Πριαμο το πρωι στο fb. Λοιπον οι δυο αυτες μπαντες "ξυνουν την ιδια φαγουρα" για εμενα προσωπικα, λογω στυλ. Υπαρχουν υφολογικες ομοιοτητες, και οι δυο προσπαθουν να αναβιωσουν αυτο το late 70s pomp/prog whatever.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ η αισθητικη των Hallas ειναι πολυ πιο "σοβαρη" και δινουν και περισσοτερη εμφαση στο προγκ σκελος της εξισωσης του ειδους αυτου.

Οι ghost το κανουν πολυ πιο ΠΟΠ, "ελαφρολαικα" (δεν το γραφω για κακο) και πιασάρικα. Αυτο κανει την μουσικη τους να ακουγεται περισσοτερο εφημερη και με λιγοτερο "βαθος" απο τους Χαλας. Δεν παυει ομως να ειναι πολυ καλογραμμενη και προσεγμενη στις ενορχηστρωτικες λεπτομεριες.

Κι εγω στο τελος της ημερας τους Hallas θα προτιμήσω ΜΑΛΛΟΝ, αλλά πραγματικα ξυνω το κεφαλι μου με την αντιδραστικότητα του φόρουμ στο φαινομενο ghost.

Ισως αν το status ηταν πολυ πιο χαμηλο (ητοι underground) να σας φαινονταν πιο ελκιστικοι και "απενοχοποιημενοι".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Δεν έχω ακούσει το Ghost ακομα, το πιο πιθανο να μου αρέσει.....Hallas και Wytch Hazel εχω προσπαθήσει πολύ να μου αρεσουν αλλα ακομα δεν εχω ταιριαξει τοσο καλα με την μουσικη τους,ενω ειναι στο στυλ που μου αρεσει.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 19:17 Ισως αν το status ηταν πολυ πιο χαμηλο (ητοι underground) να σας φαινονταν πιο ελκιστικοι και "απενοχοποιημενοι".
Αυτό!

Άνετα θα πετάξω ωραία κομματάκια σαν το Κaisarion σε έναν φάκελο να τα ακούω στο αμάξι αν πάω καμιά εκδρομή, αλλά δεν απέχει πολύ από το να αποθεώνονται και να υμνούνται σαν εθνικός θησαυρός της Σουηδίας?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

"Ισως αν το status ηταν πολυ πιο χαμηλο (ητοι underground) να σας φαινονταν πιο ελκιστικοι και "απενοχοποιημενοι"."

Αν οι γκοστ ηταν αντεργκραουντ, ητοι χωρις μασκες, σκηνικα, καραγκιοζιλικια κλπ κλπ, θα ηταν μια μετρια μπαντα, με μερικες καλες φασουλες.
Και επειδη οι μασκες, τα σκηνικα και τα καραγκιοζιλικια δεν με καταφεραν ποτε, συνεχιζουν να ειναι μια μετρια μπαντα, με μερικες καλες φασουλες.

Ισως αν δεν λεγαμε οτι ειναι μεγαλη μπαντα απλα και επειδη ειναι "οργανωμενοι", ερχονται στην ωρα τους κλπ κλπ, να μην υπηρχε και καμια αντιδραση που να σε κανει να ξυνεις το κεφαλι σου.

Αν ελεγες ας πουμε "καλοι οι γκοστ" δεν θα απαντουσα καν κατι. Αποψη σου, σεβαστη.
Αλλα οταν παμε στο ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑΡΑ ΟΙ ΓΚΟΣΤ.

Συγκριτικα με ποιες αλλες μεγαλες μπαντες μπαινουν δηλαδη διπλα διπλα, ή και πιο πανω;

ΠΟΠ μουσικουλα για να περναει η ωρα στο ασανσερ.
Και μια χαρα, γιατι και αυτο χρειαζεται παρα πολυ. Αλλα δεν θα του στησω αδριαντα.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

@Corum Jhaelen Irsei

Ρε το "μπανταρα οι γκοστ" ειναι inside joke απο το άλλο τοπικ (to love them or hate them) που τους ειχαν μακελεψει ολοι με το καλημερα. Αλλα ναι ειναι γνωστο εν τελει οτι σε 2 τουλαχιστον μελη του φορουμ αρεσουν πολυ και πλεον το...τραβαμε λιγο.

Οι Hallas σου αρεσουν? Για να καταλαβω αν κατι αντιστοιχο (αν και οχι εντελως) στο πιο underground σε ψηνει.
Συγκριτικα με ποιες αλλες μεγαλες μπαντες μπαινουν δηλαδη διπλα διπλα, ή και πιο πανω;
Αυτη τη δεκαετια δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αντιστοιχο σε "μεγαλα" μεγεθη για να συγκριθουν μαζι τους. Οχι οτι αυτο λεει κατι, αλλωστε στο FS βρισκομαστε, δεν μας νοιαζει το mainstream, αλλα ειναι και μια χαμενη ευκαιρια να υπαρξει μια μεγαλη "ενωτικη" μπαντα που θα μπορουσαν να γουσταρουν ολες οι "φυλες" μας.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 21:27

Αν ελεγες ας πουμε "καλοι οι γκοστ" δεν θα απαντουσα καν κατι. Αποψη σου, σεβαστη.
Αλλα οταν παμε στο ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑΡΑ ΟΙ ΓΚΟΣΤ.

Εμμ, τωρα καταλαβαινεις τι εχω παθει με το Painkiller. (σορυ το αναφερω μονο και μονο γιατι μιλαμε για το αντιστοιχο ακριβως φαινομενο δρασης-αντιδρασης)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν ξέρω τι πιάνετε, αλλά έγραψα ξεκάθαρα "μεγάλη μπάντα, με ότι σημαίνει αυτό".

"Μεγάλη μπάντα είναι αυτή που γράφει μεγάλη μουσική", βλέπω να λέει ο Γιοκέντα. Πως ορίζεις τη μεγάλη μπάντα και τη μουσική; Μεγάλη μουσική είναι αυτό που έκαναν οι Sabbath στα '70s, μεγάλη μουσική είναι αυτό που έκαναν οι Maiden στα '80s, και ταυτόχρονα αυτές είναι και μεγάλες μπάντες. Δεν βλέπω να αρέσουν σε όλους, αλλά είναι ΚΑΙ μεγάλες μπάντες ΚΑΙ μεγάλη μουσική έγραψαν, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

Μεγάλη μουσική έχουν γράψει και οι Warlord. Πολύ μεγάλη. Αλλά μεγάλη μπάντα είναι μόνο στο μικρόκοσμό μας, όσο καλύτερη και να είναι η μουσική τους από το κάθε Φάντασμα. Άσε που "μπάντα" δεν ήταν σχεδόν ποτέ. Έχει διαφορά το τι αντιλαμβάνεται ο καθένας με το προσωπικό του γούστο στα πλαίσια του τι γουστάρει, με το τι ΕΙΝΑΙ το καθετί, σε ΕΥΡΥΤΕΡΑ πλαίσια. Μεγάλη μπάντα δεν σημαίνει πάντα μεγάλη μουσική, και το αντίθετο. Και φυσικά, μια μπάντα, μπορεί να έχει γράψει μεγάλη μουσική κάποια χρόνια και μεγάλες μαλακίες μαλακίες κάποια άλλα. Τι είναι αυτοί;

Επίσης, η πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσουν οι Ghost και κάθομαι να εξηγώ ότι είναι μεγάλη μπάντα. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Είναι όμως, σε γενικότερα πλαίσια και στα δεδομένα της εποχής, εκτός των ορίων του heavy metal. Γιατί υπάρχουν και μεγάλες μουσικές, που όταν βγαίνουν να παίξουν live, γελάνε κάποιοι. Οι Ghost όμως live, θα σου δώσουν το grande στοιχείο της "μεγάλης" μπάντας και θα προσελκύσουν ένα τεράστιο κοινό. Για αυτούς, είναι μεγάλη μπάντα. Και είναι πολλοί. Και αυξάνονται, χωρίς να ξεφουσκώνει το φαινόμενό τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης, η πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσουν οι Ghost και κάθομαι να εξηγώ ότι είναι μεγάλη μπάντα. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
<3
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”