GHOST (SWE) - Impera (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Προσωπικα, θα το ξαναπω οπως το ειχα πει και στο αλλο τοπικ. ΔΕΝ με ενδιαφερει καθολου η δημοτικοτητα τους (ισα ισα που συνηθως αντιδρω κι εγω με κατι τετοια), ουτε οι μασκες και τα γκιμμικς τους.

Ακουω κατι ΚΑΤ ΑΠΟΛΥΤΗ ΤΙΜΗ χωρις να εξεταζω την παραφιλολογια και αποφασιζω πως αυτο που ακουω ειναι καλο/μου αρεσει. Γι αυτο και παραξενευομαι οταν οι υπολοιποι βαζουν στην εξισωση και τους εξω-μουσικους παραγοντες (hype/μασκες/γεμιζουν σταδια/δεν ειναι μεταλ κτλ κτλ κλτ) για να γκρινιαξουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 11 Μαρ 2022, 22:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Με έχει καλύψει απόλυτα ο @Xstroyer και απλά απολαμβάνω το νήμα, διαβάζοντας τις γνώμες του καθενός.

Θα γράψω και εγώ το σεντονάκι μου σε λίγο όμως.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 21:56
Επίσης, η πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσουν οι Ghost και κάθομαι να εξηγώ ότι είναι μεγάλη μπάντα. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
<3
Eντάξει, έχουν εθιστικά σημεία, κάποια riffάκια και φωνητικές γραμμές που μου θυμίζουν Ozzάκλα, ωραίες ενορχηστρώσεις και το Impera έχει τεράστια παραγωγή που με εντυπωσιάζει, αλλά στη ποπ ευαισθησία, προτιμώ να ακούσω Roxette. :love2:
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα θέσω όμως το εξής ερώτημα, πριν το σεντόνι, κάνοντας focus στο κομμάτι της αναγνωρισιμότητας που έχει μέσα η έκφραση "μεγάλη μπάντα" - θα αφήσω το καλλιτεχνικό για μετά.

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι μιλάμε για μπάντα με demo στο MySpace και 7" στην IRON PEGASUS που δεν κατάφερε απλά να πάει μπροστά αλλά να γίνει brand και βιομηχανία;

Είναι οι μόνοι στη γενιά μας.

υγ. Ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αυτό για πολλούς αλλά για βάλτε τα κάτω, μιλάμε για τα δύο άκρα.

Ε δεν έγινε τυχαία αυτό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 22:03
CountRaven έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 21:56
Επίσης, η πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσουν οι Ghost και κάθομαι να εξηγώ ότι είναι μεγάλη μπάντα. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
<3
Eντάξει, έχουν εθιστικά σημεία, κάποια riffάκια και φωνητικές γραμμές που μου θυμίζουν Ozzάκλα, ωραίες ενορχηστρώσεις και το Impera έχει τεράστια παραγωγή που με εντυπωσιάζει, αλλά στη ποπ ευαισθησία, προτιμώ να ακούσω Roxette. :love2:
Καλά Roxette παίζουν έτσι και αλλιώς all around!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 22:03 Θα θέσω όμως το εξής ερώτημα, πριν το σεντόνι, κάνοντας focus στο κομμάτι της αναγνωρισιμότητας που έχει μέσα η έκφραση "μεγάλη μπάντα" - θα αφήσω το καλλιτεχνικό για μετά.

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι μιλάμε για μπάντα με demo στο MySpace και 7" στην IRON PEGASUS που δεν κατάφερε απλά να πάει μπροστά αλλά να γίνει brand και βιομηχανία;

Είναι οι μόνοι στη γενιά μας.

υγ. Ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αυτό για πολλούς αλλά για βάλτε τα κάτω, μιλάμε για τα δύο άκρα.

Ε δεν έγινε τυχαία αυτό.
Ρε μλκ η μπαντα φτιαχτηκε για να φερει το μηνυμα ΤΟΥ στις μαζες της ποπ κουλτουρας. Τι "τυχαια" λέμε?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ρε μλκ η μπαντα φτιαχτηκε για να φερει το μηνυμα ΤΟΥ στις μαζες της ποπ κουλτουρας. Τι "τυχαια" λέμε?
Ω ναι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Μεγαλα παθη βλεπω,μαλλον για καμια μεγαλη μπαντα θα μιλάτε 😀
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 22:03 Θα θέσω όμως το εξής ερώτημα, πριν το σεντόνι, κάνοντας focus στο κομμάτι της αναγνωρισιμότητας που έχει μέσα η έκφραση "μεγάλη μπάντα" - θα αφήσω το καλλιτεχνικό για μετά.

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι μιλάμε για μπάντα με demo στο MySpace και 7" στην IRON PEGASUS που δεν κατάφερε απλά να πάει μπροστά αλλά να γίνει brand και βιομηχανία;

Είναι οι μόνοι στη γενιά μας.

υγ. Ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αυτό για πολλούς αλλά για βάλτε τα κάτω, μιλάμε για τα δύο άκρα.

Ε δεν έγινε τυχαία αυτό.
Επίσης, κάποτε έπαιζαν κάτω από Candlemass και μερικούς ακόμα, ανοίγαν συναυλίες σε τριψήφιο κοινό και τώρα που έχουν γίνει brand και δεν έχουν ανάγκη κανέναν, φωνάζουν τους Candlemass να παίζουν μαζί τους ως special guests (σε χιλάδες κόσμου) επειδή είναι και οπαδάρες και δεν ξεχνάνε. Ωραία πράγματα αυτά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

nicolasg έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 22:13 Μεγαλα παθη βλεπω,μαλλον για καμια μεγαλη μπαντα θα μιλάτε 😀
Αυτα δςν ειναι τιποτα...που να δεις στο "ghost love them or hate them"
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 22:24
nicolasg έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 22:13 Μεγαλα παθη βλεπω,μαλλον για καμια μεγαλη μπαντα θα μιλάτε 😀
Αυτα δςν ειναι τιποτα...που να δεις στο "ghost love them or hate them"
Εδώ είναι για όποιον θέλει: viewtopic.php?f=5&t=178&hilit=ghost+lov ... +hate+them
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

@theBox
Για να κλεισω την παραφιλολογια (τουλαχιστον για εμενα) σχετικα με το "μου αρεσει κατι απλα επειδη ειναι αντεργκραου", δεν ισχυει...

Οι Χαλας ειναι καλοι. Αυτο. Καλυτεροι απο τους Γκοστ.

Μεγαλη μπαντα, δεν ειναι.

To Painkiller ειναι ενα αλμπουμ, δεν ειναι μια μπαντα.
Και μην συγκρινουμε τους Γκοστ με τους Τζουντας Πριεστ τωρα...
Σε λιγο θα συγκρινουμε την Σακιρα με τον Μαικλ Τζακσον
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Corum Jhaelen Irsei την Παρ 11 Μαρ 2022, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ αυτό που έχω να καταθέσω για το συγκεκριμένο άλμπουμ, είναι πως έχουμε να κάνουμε με ένα καλογραμμένο δίσκο, γεμάτο με συνθέσεις που είναι πραγματικά μελετημένες, βασίζονται σε εμπνευσμένα θέματα, είναι άρτια εκτελεσμένες και μου δίνονται με μια πραγματικά εντυπωσιακή παραγωγή.

Στο δε σύνολο -και συνεχίζοντας να εστιάζω στο μουσικό κομμάτι- παρατηρώ τεράστιο focus και προσοχή σε κάθε λεπτομέρεια, γεγονός που μου δείχνει πως η μπάντα έχει δουλέψει όσο δεν παίρνει το υλικό της προκειμένου να μου προσφέρει ένα ποιοτικό αποτέλεσμα που θα ευχαριστηθώ.

Ακούγοντας τους Ghost από το πρώτο demo μπορώ να πω πως έχουν παίξει με αρκετές μουσικές φόρμες, από obscure Heavy Metal τύπου Mercyful Fate, μέχρι 60ς Psych / Pop και 80ς AOR / Hard Rock με Pomp και Proggy στοιχεία. Σε όλα αυτά τα τόσο διαφορετικά μεταξύ τους είδη οι τύποι έχουν καταφέρει να με συγκινήσουν. Σπάω το κεφάλι μου να βρω και άλλες γαμημένες μπάντες που να το έχουν καταφέρει αυτό -με εμένα- και δεν βρίσκω.

Σίγουρα ο κοινός παρονομαστής σε όλα αυτά τα διαφορετικά μοτίβα είναι οι μελωδίες που σου μένουν και τα κομμάτια που θα τα χαρακτηρίζαμε catchy. Ναι μουσικά αυτό έχω εισπράξει εγώ από την μπάντα. Και το γεγονός ότι καταφέρνουν μέσα από τόσο διαφορετικές μουσικές κατευθύνσεις να ακούγονται μια φοβερά ομογενοποιημένη και αναγνωρίσιμη -μουσικά- μπάντα για μένα είναι μεγάλο respect.

Όλα τα παραπάνω λοιπόν στο δικό μου ταπεινό μυαλό σχηματίζουν το προφίλ της μεγάλης μπάντας καλλιτεχνικά. Για την εμπορική επιτυχία και την αντιστοιχία του όρου "μεγάλη μπάντα" στο συγκεκριμένο κομμάτι, τα είπα και παραπάνω - Τα επαναλαμβάνω και εδώ:

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι μιλάμε για μπάντα με demo στο MySpace και 7" στην IRON PEGASUS που δεν κατάφερε απλά να πάει μπροστά αλλά να γίνει brand και βιομηχανία;

Είναι οι μόνοι στη γενιά μας.

υγ. Ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αυτό για πολλούς αλλά για βάλτε τα κάτω, μιλάμε για τα δύο άκρα.

Ε δεν έγινε τυχαία αυτό.

Το καινούριο άλμπουμ μου βγάζει μια αρκετά μεγάλη προσήλωση στα 80ς και σε πολλά ρεύματα που άνθισαν ή εξελίχθηκαν αυτή τη δεκαετία. Βασικά το άλμπουμ στο γενικό του σύνολο είναι φυσική συνέχεια του Prequelle αν και για να πω την αλήθεια περίμενα λίγο πιο 60ς ντελίριο ίσως επειδή είχα στο μυαλό μου το EP του 2019, όχι ότι και εδώ δεν θα βρούμε μπόλικες 60ς στιγμές αλλά εντάξι η μπαντάρα για την ώρα σου δείχνει πως παίζεται η μπάλα ρουφώντας όλη την ενέργεια του 80ς φουτουρισμού.

Από εκεί και πέρα δεν θα μπω στη διαδικασία να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με συγκεκριμένα πράγματα που έχουν ειπωθεί παραπάνω, απλά θα κάνω ένα δύο αναφορές με αφορμή κάποια parts που διάβασα.

Το concept: Βασικά το concept τους εγώ στα αρχίδια μου το έχω γραμμένο, αναφέρομαι στο οπτικό. Δεν γούσταρα ποτέ το υπερβολικά θεατρικό σκηνικό σε καμιά μπάντα. Ούτε πχ στον King Diamond, ούτε στον Alice Cooper, τα καραγκιοζιλίκια των Manowar τα έχω κράξει όσο λίγοι σε αυτόν τον πλανήτη ενώ η γκρίνια μου έχει φτάσει μέχρι και την περιβόητη epic φωτογραφία των Bathory. Όποτε προσωπικά προσπερνώ και αδιαφορώ όπως κάνω με όλους. Στον αντίποδα φυσικά όλλων των παραπάνω έχω να πω πως στο στιχουργικό κομμάτι οι τύποι είναι πραγματικά δεξιοτέχνες.

Άλλο παράδειγμα - αναφορά: Στα παπάρια μου αν μια μπάντα είναι γνωστή ή άγνωστη ή underground -με ότι και να σημαίνει αυτό- κτλ. Αν έχει να μου δώσει καλή μουσική θα την αγαπήσω χωρίς τέτοιου είδιους κριτήρια. Καθημερινά ακούω πράγματα που δεν έχουν κυκλοφορήσει καν καθώς επίσης και πλατινένιους δίσκους που τους ξέρει μέχρι και η τύπισσα στο σουβλατζίδικο που τηλεφώνησα για καλαμάκια κοτόπουλο πριν λίγο. Πρόβλημα μηδέν γα μένα.

Καταλαβαίνω ότι αρκετοί μπορεί να φτιάξουν ένα ευρύτερο φάσμα πολλών κριτηρίων γύρω απο τις μπάντες που θα αγαπήσουν και θα αποδεκτούν και ίσως οι Γκοστ να σκοντάφτουν σε αυτά τα κριτήρια γεγονός που θα μετατρέψει ένα πλήθος σχετικών επιχειρημάτων σε φόρουμ ποστς. Οκ το σέβομαι και το κατανοώ αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα.

Πρόβλημα έχω με τους σιχαμένους haters που απλά κράζουν και κοροϊδεύουν Ghost χωρίς να έχουν ακούσει νότα από την εκάστοτε κυκλοφορία. Bonus: 9 στις 10 φορές οι ίδιοι προσκυνάνε κάτι μπάντες που είναι τόσο για τον πούτσο που στη τελική σκέφτομαι "ε ναι με τέτοιες πίπες που ακούς πως να εκτιμήσεις Φαντασματάκι".

Θα κλείσω με αυτό που έγραψα το πρωί στο φ μπ:

Οι Ghost είναι αυτή τη στιγμή η μόνη μπάντα που μπορεί να φέρει με άμεσο τρόπο νέο κόσμο στη φάση και να ενώσει ακροατές με διαφορετικά ακούσματα κάτω από τη σκέπη ενός μεγάλου αναγνωρίσιμου σχήματος όπως γίνονταν μέχρι και τα 90ς. Το δεύτερο δεν θα συμβεί δυστυχώς γιατί στους καιρούς μας βασιλεύει η κακογουστιά και η γιδίλα. Εκείνοι φυσικά στα παπάρια τους, είναι ήδη κυρίαρχοι και όσοι τους ακολουθούμε απολαμβάνουμε ήδη ακόμα ένα μεγαλειώδες άλμπουμ, γεμάτο έμπνευση και πλούσιες αναφορές στα 80ς.

Όσο σκληρό και για κάποιους άδικο και αν ακούγεται το παραπάνω - είναι γεγονός πως τα στάνταρντ έχουν γενικά αλλάξει, ο πήχης έχει χαμηλώσει και εκεί έξω παίζει αρκετή κακή μουσική -ΚΑΙ στα FS oriented είδη- που είναι προϊόν μιας τεμπέλικης διαδικασίας και όχι ταλέντου και σκληρής δουλείας -ο ιδανικός συνδυασμός για να γίνουν τα έπη-. Οπότε εν μέρη κατανοώ γιατί τόσο μίσος -γενικά όχι ντε και καλά στο FS- για τους Ghost. Ευτυχώς οι ίδιοι δεν δίνουν δεκάρα και συνεχίζουν να προσφέρουν απλόχερα μουσική που αξίζει τον κόπο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Ακουω αρκετα λεξεις μισος/παθος κλπ κλπ.
Το να λεμε οτι δεν μας αρεσει κατι ή οτι δεν μας φαινονται οι Γκοστ μεγαλη μπαντα, δεν ειναι θεμα μισους ή παθους.
Πραγματικα εκφραζομαι μετριοπαθως. Ουτε το ψωμι μου κλεβουν και να ναι καλα και να μαμανε για παντα.

Εγω τον Κουτη με νοιαζει να τσιγκλαω και να μην ξανακανει αλμπουμ ο Χαλφορντ.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

ο Χαλφορντ.
Ο Ρομπ; Μα γιατί;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”