GHOST (SWE) - Impera (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 14:47 επειδή έχω γράψει χιλιόμετρα στο AOR, ποιό AOR άλμπουμ των 80ς είναι ίδιο με το πέρκελε? (το τελευταίο δεν το άκουσα όλο ακόμα αλλά εκείνο το χαμένο κλιπ του μάνσον που βγάλανε δεν έχει πουθενά 80ς, μπορεί να έχει κάτι από 90ς σε φάση Black Album ξερωγώ ή αμερικάνικο ροκ των 90ς αλλά 80ς μόνο μία υποψία σε κάποια μέρη της κιθάρας) ή ποιά AOR μπάντα έπαιζε έτσι στα 80ς? να θυμίσω πως όταν λέμε AOR πρέπει η εξίσωση να περιλαμβάνει έστω τους Journey.








Αυτα εδω τι ειναι ρε Λουσι? Και ναι, επιμενω στο καινουριο γιατι με ΑΥΤΟ εγινε η συγκριση με Νεστορ.

Ειναι "...ο σκελετός της όλης φιλοσοφίας τους από το μουσικό μέχρι το εικαστικό είναι late 60s με 70s..." αυτο που ακους?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έβαλα μία το Watcher in the sky (γιατί είμαι ανάποδος άνθρωπος) και επιμένω στην αίσθηση που μου άφησε το κλιπ τους. όντως και αυτό το κομμάτι αφήνει εκτός τα 70ς αλλά πηδήξανε μία δεκαετία και πλέον είναι στα 90ς! δεν αφήνω το ρεφραίν να με μπερδέψει. γενικά εκεί νομίζω πως εντοπίζεται ο όποιος αποπροσανατολισμός. "έχει πιασάρικο ρεφρενάκι άρα είναι 80ς αορ-χαρντροκ-πεστοπωςθες". για τα δικά μου γούστα βέβαια σε ΑΥΤΟ το πεδίο μουσικής δεν πας πουθενά με αυτά τα φωνητικά που θέλουν 10 layers για να έρθουν στα ίσα τους και να γίνουν απλά μέτρια και άνευρα!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

@LuciferSteele Μλκια, αν εβαζες spillways θα ακουγες και journey πληκτράκια :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

για κάποιο λόγο τα φωνητικά μου φαίνονται τελείως flat.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 16:02 για κάποιο λόγο τα φωνητικά μου φαίνονται τελείως flat.
Μάλλον, γιατί τα άκουσες. 8-]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

@Zippo190 @Priamos

Εντάξει τα φωνητικα δεν ειναι στα υψηλα επιπεδα μπαντων οπως greywolf, ironsword, brocas helm, manilla road, cirith ungol κτλ κτλ αλλά κάτι καταφέρνουν, μην ειστε άδικοι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 17:13 @Zippo190 @Priamos

Εντάξει τα φωνητικα δεν ειναι στα υψηλα επιπεδα μπαντων οπως greywolf, ironsword, brocas helm, manilla road, cirith ungol κτλ κτλ αλλά κάτι καταφέρνουν, μην ειστε άδικοι.
δεν είπα ότι είναι άσχημα είπα ότι είναι flat, σαν να είναι συναισθηματικά ουδέτερος.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Η άποψη μου είναι ότι ...οκ δεν θα αρνηθώ να τους ακούσω...αλλά δεν θα χαλάσω ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω μετά το τέλους του δίσκου. Καλοι είναι να πουλάνε φρου φρου και αρώματα στους millenials. Sorry αλλά έχω καλύτερους δίσκους να ξανακουσω.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από crimsonglory »

Προσωπικά θεωρώ ότι οι Ghost σαν μπάντα ή σαν φαινόμενο είναι πολύ μακρυά από την δική μου φάση, όπως πολύ εύστοχα είπε ο Lucifersteele. Δηλαδή, αν και αντιλαμβάνομαι ότι την μπάντα και τον διοργανωτή δεν τους πολυενδιαφέρει, εμένα όσο περισσότεροι από αυτή τη φάση έρθουν σε κάποια συναυλία που θα πάω, μάλλον προς τα κάτω θα την τραβήξουν. Θυμάμαι μια συναυλία Primordial που προς το τέλος του Sons of the morrigan, ακριβώς κάτω απο τη σκηνή, ήταν ένα ζευγαράκι πλάτη κι έβγαζε selfie, και εμείς μετά έξω λέγαμε από τις χειρότερες συναυλίες primordial, λες και η μπάντα δεν είναι άνθρωποι να βλέπουν τι παίζει από κάτω ή δεν είναι διαδραστικό όλο αυτό.

Ως προς το μουσικό σκέλος, η γνώμη μου είναι ότι μιλάμε για μια μπάντα για την οποία πριν κάν κυκλοφορήσει αυτό το άλμπουμ πρέπει να έχουν γίνει ήδη μερικά meeting για το προς ποια κατεύθυνση θα κινηθούν στον επόμενο δίσκο. Θυμάμαι σε ένα live Annihilator που είχε αναφέρει ο Jeff ότι την πρώτη φορά που έστειλε το demo toy Alice In Hell, η απάντηση που είχε λάβει ήταν πόσα χρήματα θέλει για να πουλήσει τα δικαιώματα του συγκεκριμένου τραγουδιού, και αυτό πριν 35+ χρόνια. Το λέω αυτό, μέσα στο πλαίσιο ότι δεν πιστεύω ότι όλα αυτά που έχουν δώσει οι Ghost στο κοινό τους είναι αμιγώς δικές τους δημιουργίες.

Αυτά από μένα και μπράβο για το νήμα που λογικά μας πρίζωσε όλους να ακούσουμε ξανά τα mp3 ghost απο τον σκληρό μας δίσκο, καθώς και το τελευταίο τους πόνημα!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

προφανώς 1000 φορές το κάλεσμα ενός ουρακοτάγκου τύπου Ironsword παρά το άχρωμο άοσμο άγευστο νιαούρισμα του Τομπάηας
εκτός αυτού, καθένας στο πεδίο του. άλλο είναι να υπηρετείς το κλειστόμυαλο και σκοπίμως αυτοπεριθωριοποιημένο underground και άλλο είναι να πλασάρεσαι σαν η μεγάλη μπάντα των καιρών μας σε οικουμενικό επίπεδο. αν ήμουν στη θέση του Τομπάηας θα άραζα με το ποσοστό μου από τις μετοχές στη γκοστ α.ε. και θα προσλάμβανα ένα κανονικό τραγουδιστή να στο κάνω το μαγαζί πύραυλο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Ναι, αυτη ακριβως την απαντηση περιμενα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Grin »

1) Δεν υπάρχει A.O.R και Ghost
2) Ακούω πολύ ευχάριστα και χορεύω με το ντανς μακαμπρ
3) Ξόδεψα πολύτιμο χρόνο για να πω το 1) και 2)
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 17:13 @Zippo190 @Priamos

Εντάξει τα φωνητικα δεν ειναι στα υψηλα επιπεδα μπαντων οπως greywolf, ironsword, brocas helm, manilla road, cirith ungol κτλ κτλ αλλά κάτι καταφέρνουν, μην ειστε άδικοι.
Ο Λούσυ γενικά με κάλυψε. Απλά , υπάρχουν μουγκοι και μουγκοι. Οι ανευροι, αψυχοι, άτολμοι μουγκοι για μένα είναι οι χειρότεροι. Αυτοί που δεν μεταφέρουν κανένα συναίσθημα με την ερμηνεία τους. Κι όπως είπε ο Λούσυ, άλλες είναι οι απαιτήσεις από ένα "εμπορικό super group" και άλλες από κάτι underground καφρομεταλλαδες που θέλουν να αποτυπώσουν ηχητικά τον πόλεμο, την βαρβαρότητα και το χάος. Για αυτό και αποδεχόμαστε τον ρόλο και την ύπαρξη των τραγουδιστών του ακραίου ήχου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

@theBox Ολο και περισσοτεροι γινονται οι περιορισμοι για την κουβεντα... Τωρα γινεται για το "ΠΑΡΟΝ". Οτι και να σημαινει αυτο...
Μια μεγαλη μπαντα, ειναι μια μεγαλη μπαντα και ειναι για παντα. Δεν χρειαζεται να ειναι μεγαθηριο των 80ς ουτε των 90ς για να ειναι μεγαλη μπαντα.

Sacral Rage. Τελος.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 22:49 Τωρα γινεται για το "ΠΑΡΟΝ". Οτι και να σημαινει αυτο...
Σημαινει αυτο:
CountRaven έγραψε: Παρ 11 Μαρ 2022, 23:26 Οι Ghost είναι αυτή τη στιγμή η μόνη μπάντα που μπορεί να φέρει με άμεσο τρόπο νέο κόσμο στη φάση και να ενώσει ακροατές με διαφορετικά ακούσματα κάτω από τη σκέπη ενός μεγάλου αναγνωρίσιμου σχήματος όπως γίνονταν μέχρι και τα 90ς. Το δεύτερο δεν θα συμβεί δυστυχώς γιατί στους καιρούς μας βασιλεύει η κακογουστιά και η γιδίλα. Εκείνοι φυσικά στα παπάρια τους, είναι ήδη κυρίαρχοι και όσοι τους ακολουθούμε απολαμβάνουμε ήδη ακόμα ένα μεγαλειώδες άλμπουμ, γεμάτο έμπνευση και πλούσιες αναφορές στα 80ς.
Αλλά τοσο οι τρουμεταλλοι οσο και οι "πιουριστες" aor-αδες αντιστεκονται σθεναρα στη λαιλαπα του mainstream. Ας ειναι, ενας δισκος λιγοτερος για να απολαυσετε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”