GHOST (SWE) - Impera (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

προφανώς και δεν είναι αυτό το case! για αρχή η μουσική αυτή καθεαυτή είναι mainstream είτε την πεις AOR είτε μελωδικό hard rock είτε hair metal ξερωγώ. αν ήταν έτσι δεν θα προσκυνάγαμε Scorpions, Europe, Bon Jovi, μπάντες που πουλάνε εκατομμύρια οπότε δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το αν μία μπάντα είναι mainstream ή όχι.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Mainstream με την εννοια του πιπιλισματος απο συσσωμο τον συγχρονο μουσικο τυπο και το γεμισμα αρενων "χωρις λογο" περα ισως απο τα "μαρκετινγκ τρικς για μιλλενιαλς".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 13 Μαρ 2022, 00:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 12 Μαρ 2022, 22:49 Sacral Rage. Τελος.
Oi Sacral RAge ειναι μια (παρα πολυ ποιοτικη underground μπάντα. Δεν ειναι μια "μεγαλη μπαντα". Θα ηταν μονο υπο την εννοια του "Ω ρε φιλε ΜΕΓΑΛΗ μπαντα οι Σακραλ!"

Ομως εδω δεν χρησιμοποιουμε για τους γκοστ με αυτη την εννοια τη λεξη "μεγαλη". Νομίζω αυτο ειναι κατανοητο. Την χρησιμοποιουμε με την αντιστοιχια που οι Priest/Maiden/Μεταλλικα ηταν μεγαλες μπαντες στα 80ς. Με την εννοια που οι Pantera/Dream Theater/ξερωγωποιοςαλλος ήταν στα 90ς. Τηρουμενων παντα των αναλογιων γιατι τα αντιστοιχα νουμερα εχουν μειωθει ετσι κι αλλιως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 12 Μαρ 2022, 23:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ακριβώς αυτό που θα ξεχωρίζει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ την επιτυχία των γκοστ με την επιτυχία των Scorpions για παράδειγμα οι οποίοι δεν χρειάστηκαν γκίμικς
οι γκοστ ήταν πρώτα περιτύλιγμα και μετά όλα τα υπόλοιπα και όπως ξύναμε το κεφάλι μας με την επιτυχία τους όταν κόπιαραν BOC, έτσι το ξύνουμε και τώρα σε όποιο στυλ και αν αποφασίσουν να παίξουν (και για να ξεκαθαρίσω τον πληθυντικό, δεν θεωρώ πως πρόκειται για μπάντα άρα δεν απευθύνομαι στους μουσικούς που είναι ενοικιαζόμενοι αλλά στην εταιρική σύνθεση)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι ρε συ, @theBox . Δε σας πρηζουμε γιατί "μισούμε" τους Ghost. Σας πρηζουμε γιατί δεν έχουμε πάρει χαμπάρι γιατί τους γουστάρουν τόσοι πολλοί, τόσο πολύ. Κι όπως πάντα με την κρυφή (αλλά όπως φαίνεται φρουδα) ελπίδα να τους γουστάρουμε κι εμείς.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Τι να πω ρε παιδια...εμενα και του Κόμη μας εκανε κλικ η μπαντα απο την πρωτη στιγμη (βασικα ψεματα, εγω αρχιζω απο το δευτερο, το πρωτο δεν μου αρεσει). Και εχουμε τονισει επανειλημμένως οτι το image/gimmick/popularity factor δεν μας "ψαρωσε" ποτε. Μονο η μουσικη καθ αυτη. Στο τελος της ημέρας...κολοκυθοπιτα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

theBox έγραψε: Κυρ 13 Μαρ 2022, 00:00 Τι να πω ρε παιδια...εμενα και του Κόμη μας εκανε κλικ η μπαντα απο την πρωτη στιγμη (βασικα ψεματα, εγω αρχιζω απο το δευτερο, το πρωτο δεν μου αρεσει). Και εχουμε τονισει επανειλημμένως οτι το image/gimmick/popularity factor δεν μας "ψαρωσε" ποτε. Μονο η μουσικη καθ αυτη. Στο τελος της ημέρας...κολοκυθοπιτα.
+1
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μερικά χρήσιμα points έτσι για την κουβέντα.

1. Όταν αναφέρονται από μένα τουλάχιστον -αλλά πιστεύω συμφωνεί και το μποξ- κάποια συγκεκριμένα genres που παίζουν μέσα στον γενικό ήχο των Ghost, σκοπός μου είναι να δείξω πως η μπάντα υιοθετεί συγκεκριμένες φόρμουλες, ενορχηστρώσεις και μουσικές φόρμες / μουσικά μοτίβα ως κομμάτια του δικού της μουσικού concept. Γιατί στην τελική θα ακούσεις ένα κομμάτι Ghost και θα πεις "α είναι Ghost", υπάρχει δηλαδή συγκεκριμένος ήχος με τα δικά τους στοιχεία, φουλ αναγνωρίσιμος, στον οποίο υπάρχουν και οι αναφορές σε συγκεκριμένα genres κυρίως ως εργαλεία και στοιχεία στην ενορχήστρωση. Σε καμιά περίπτωση δεν κάνω απόλυτη αντιστοιχία αναφερόμενος σε copy paste ούτε φυσικά έχω γράψει ποτέ "οι Ghost παίζουν AOR", "Οι Ghost παίζουν 60ς Pop" κτλ. Μιλάμε για ιδιοφυείς μπάντα που παίρνει όλα τα παραπάνω τα βάζει στο δικό της puzzle, με ζητούμενο να δώσει catchy υλικό.

Προσοχή όμως δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι catchy ή μπορεί να ακούγεται άμεσο και ίσως και απλό, δεν έχουν σπαταληθεί χιλιόμετρα δουλειάς και προσεκτικής μελέτης για το κάθε feature. Και αν το παράδειγμα των Ghost σας φαίνεται φτωχό για την παραπάνω επεξήγηση μπορείτε να διαβάσετε για το τρόπο που έγιναν μερικά από τα μεγάλα κομμάτια που σήμερα τα θεωρούμε διαχρονικά, αναγνωρίσιμα -σε φάση τα ξέρει μέχρι και η γιαγιά μου- και με μελωδίες που έχουν χαραχτεί σε DNA γενεών. Ποπ χιτάκια -για την εκάστοτε εποχή μπορεί να φαίνονται -κάποια- αλλά από πίσω οι επαγγελματίες έπιασαν σκληρή δουλειά χιλιομέτρων σε επίπεδο σύνθεσης, παραγωγής κτλ-. Αυτή τη φόρομουλα ακολουθεί και το φάντασμα. Μια ματιά στο ιστορικό παραγωγών τιτάνων όπως πχ ο Ike Turner θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τι εννοώ.

Edit: Αν δεν θέλετε να πάτε τόσο πίσω -βλεπε Ike- διαβάστε για το AOR ως είδος. Όλα φτιαγμένα για κάποιο λόγο στο χαρτί και το μολύβι πολυεθνικών. Με μπάντες, παραγωγούς, αισθητική και στήσιμο να υπηρετούν πιστά το project -και εκατομμύρια -συχνά δεύτερης κλασης- AOR demo bands να μην πηδάνε στο τραίνο για τον Α ή Β λόγο με τις tapes να σκονίζονται στα συρτάρια managers, τα μικρά reissue labels του σήμερα να πιάνουν δουλειά και οι AOR fanatics να τα θεωρούν -όλα- έπη-.

2. Στο παραπάνω σκεπτικό -1. πρώτη παραγραφος- βάζω και το κομμάτι των φωνητικών. Στα οποία φυσικά και οι δεύτερες είναι εργαλείο ενορχήστρωσης και αυτό το συγκεκριμένο ύφος -εσείς το λέτε φλατ- εξυπηρετεί πολύ συγκεκριμένα το σαρκαστικό, απαθές, και τόσο όσο αισθητικό concept της μπάντας που "δένει" με τους αντίστοιχους -επίσης φουλ σαρκαστικούς / ειρωνικούς στίχους-. -Ακόμα και οι διασκευές που έχουν επιλέξει να κάνουν και ο τρόπος που τις αποδίδουν είναι ουσιαστικά μια ωδή στον σαρκασμό και την απάθεια που θέλουν να βγάλουν μπροστά ως αισθητικό -μεταξύ άλλων- στοιχείο-. Ειδικά τα φωνητικά των Ghost είναι ένα τεράστιο ερμηνευτικό κεφάλαιο και ούτε μια νότα τους δεν έχει τοποθετηθεί τυχαία. Η μπάντα θέλει κάτι πολύ συγκεκριμένο στη φωνή για αυτό και τα φωνητικά είναι ένα σημείο αναφοράς στους Ghost τόσο συγκεκριμένο που δεν έχει αλλάξει ούτε στο ελάχιστο από την εποχή του demo. Είναι έτσι όπως είναι για να εξυπηρετήσει ένα γενικό σύνολο. Ότι είναι η τσιρίδα και το βιμπράτο στον Άνταμς ένα πράγμα.

3. ΑΕ είναι όλες οι μεγάλες μπάντες που έχουν αναφερθεί σε αυτό το νήμα. Από Jovi, μέχρι Σκορπιούς και από Metallica μέχρι Maiden. Όλες έχουν το μοντέλο "ένας και οι άλλοι ακολουθουν υπογράφοντας και συμβόλαιο".

4. Οι Sacral Rage είναι μπαντάρα.

5. Ναι κουβέντα κάνουμε και στη τελική κολοκυθόπιτα, κάνει και για την νηστεία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Οι Sacral Rage, για εμενα παντα, ειναι μεγαλη μπαντα. Με την εννοια του μεγαλη μπαντα. Οπως οι Μειντεν.

Απο οτι καταλαβα, το μεγαλη μπαντα, για την συζητηση εδω ειναι ισο με το εμπορικη μπαντα.
Και εκει δεν υπαρχει καμια απολυτως διαφωνια. Οι Γκοστ ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπαντα.
Απλα εμενα δεν με αφορα αυτη η συζητηση. Δεν πληρωνομαι απο τους Γκοστ ουτε απο κανενα αλλον για αυτο που κανει.
Ουτε ειμαι παραγωγος, κτλ κτλ για να με ενδιαφερει με καποιο τροπο το ποσο εμπορικοι ειναι οι Γκοστ, οι Σκορπιονς και η Εφη Θωδη.

Εγω μιλουσα, εξ αρχης, μονο μουσικα.
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Aν οι Ghost ειναι η νέα μεγάλη μπάντα που θα σώσει το rock.... προτιμώ να το δω να πεθαίνει.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

aorpanos72 έγραψε: Κυρ 13 Μαρ 2022, 12:16 Aν οι Ghost ειναι η νέα μεγάλη μπάντα που θα σώσει το rock.... προτιμώ να το δω να πεθαίνει.
Λιγο εμπάθεια μου κάνει αυτο αλλά οκ, to each his own.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

@Corum Jhaelen Irsei

Το "μεγάλη μπάντα" στη κουβέντα μας -τουλαχιστον στα δικά μου ποστ, έχει δύο έννοιες. Την καλλιτεχνική και την εμπορική.

@aorpanos72

Κάτσε να γίνει το tour των Motley πρώτα και μετά θα κάνουμε την κηδεία :p
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Γιατι περιμενετε οι 60 χρονοι να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα?
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ανοίξτε thread και για το νέο Sabaton να δω κάτι.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: GHOST (SWE) - Impera (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 13 Μαρ 2022, 16:10 Ανοίξτε thread και για το νέο Sabaton να δω κάτι.
Να πω την αληθεια μου, το ακουσα σημερα το πρωι και δεν μου φανηκε ΚΑΘΟΛΟΥ κακο! Ειχα να το παθω αυτο με Sabaton απο το Heroes. Και ναι, δεν θα ντραπώ να το πω, επειδη ειναι Σαμπατον.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”